شماره دانشجویی دانشگاه آزاد چند رقمی است؟ + نحوه دریافت و بازیابی آن به چه صورت می باشد؟

شماره دانشجویی دانشگاه آزاد چند رقمی است؟ + نحوه دریافت و بازیابی آن به چه صورت می باشد؟

همه افراد جامعه، هویتی منحصر به فرد دارند که با استفاده از روش های مختلف از جمله کد ملی می توان به آن پی برد. در برخی از نهاد ها نیز داشتن هویت منحصر به فرد کاری یا تحصیلی یک نیاز اساسی است.

دانشگاه یکی از مکان هایی است که هر فرد باید هویتی مستقل از دیگران داشته باشد. از این جهت شماره دانشجویی برای انجام این تفکیک ایجاد شده است. به عبارتی شماره دانشجویی همانند کد ملی بوده و در هر فرد متفاوت است و نشان دهنده هویت این شخص در دانشگاه می باشد. باید گفت که تا پایان تحصیلات فرد، این شماره ثابت خواهد ماند.

دانشجویان دانشگاه آزاد نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به عبارتی به محض قبول شدن در رشته مورد نظر و اتمام فرایند ثبت نام، دانشگاه برای دانشجو، یک شماره دانشجویی اختصاصی در نظر می گیرد که دانشجو باید برای دریافت آن از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی edu.iau.ac.ir اقدام نمایند.

شایان ذکر است که دریافت شماره دانشجویی امری بسیار ضروری می باشد؛ چراکه در طول تحصیل علاوه بر با اهمیت بودن، کاربرد های فراوانی نیز دارد.

حال ممکن است که برای برخی این سوالات پیش بیاید که نحوه دریافت و بازیابی این شماره به چه صورت خواهد بود و اصلا شماره دانشجویی چند رقمی است؟ برای آگاهی و گرفتن پاسخ نسبت به این سوالات پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چه زمان باید برای دریافت شماره دانشجویی اقدام نمود؟

همانگونه که بیان شد دانشجویان می بایست پس از قبولی و ثبت نام در دانشگاه برای دریافت شماره دانشجویی خود اقدام نمایند. با توجه به شرایط موجود (فراگیری ویروس کرونا)، مراحل ثبت نام و دریافت شماره دانشجویی به شکل اینترنتی صورت می پذیرد.

لذا دانشجویان می بایست برای ثبت نام و دریافت شماره به سامانه دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. به این منظور متقاضی باید با توجه به زمان اعلام شده از سوی دانشگاه، با مراجعه به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir، مراحل ثبت نام را انجام داده و موارد دریافت شماره دانشجویانی را به اتمام برساند.

البته لازم به ذکر است که در برخی موارد می بایست دانشجویان طبق زمان بندی ارائه شده توسط دانشگاه آزاد به مرکز محل تحصیل خود مراجعه نموده و مراحل ثبت نام را به صورت حضوری از سر بگذارند. بلافاصله بعد از این مرحله، سیستم دانشگاه برای این فرد شماره دانشجویی و کارت دانشجویی اختصاصی صادر می کند.

البته باید خاطر نشان کرد که مدتی طول خواهد کشید تا کارت دانشجویی به دست متقاضی برسد.

چه زمان باید برای دریافت شماره دانشجویی اقدام نمود؟

چگونه شماره دانشجویی خود را دریافت کنیم؟

دانشجویانی که از سوی دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند باید قبل از هر کاری برای دریافت شماره دانشجویی خود اقدام نمایند. دانشگاه آزاد برای ورودی های جدید خویش زمانی تعیین می کند تا این افراد شماره دانشجویی اختصاصی خویش را دریافت کنند.

به این منظور متقاضیان باید به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت نام اینترنتی را از سر بگذرانند. پس از گذر از این مراحل و دریافت رسید پذیرش موقت از سامانه آموزشیار، دانشجویان قادر خواهند بود تا در همین سامانه مراحل دریافت شماره دانشجویی خود را طی کرده و به پایان برسانند.

لازم به ذکر است که پس از اتمام مراحل ثبت نام، یک شماره دانشجویی موقت به فرد اختصاص پیدا می کند تا با استفاده از آن بتواند برای دریافت شماره دانشجویی خویش، اقدام نماید.

اینکه داوطلبین برای رشته های بدون کنکور ثبت نام به عمل می آورند یا رشته های با کنکور تفاوتی در روند ثبت نام ایجاد نمی کند. در ادامه نحوه دریافت شماره دانشجویی را برای شما بازگو خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پونزمراحل دریافت شماره دانشجویی عبارتست از:

 • ابتدا متقاضی می بایست به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه نموده و پس از بالا آمدن سایت بر روی گزینه پذیرش غیر حضوری کلیک نماید.

گزینه پذیرش غیر حضوری

 • در این قسمت فرد باید کد ملی و کد امنیتی موجود در تصویر را بدون اشتباه در کادر مورد نظر وارد کرده و بر روی گزینه ورود کلیک کند.

در این قسمت فرد باید کد ملی و کد امنیتی موجود در تصویر را بدون اشتباه در کادر مورد نظر وارد کرده و بر روی گزینه ورود کلیک کند.

 • با ورود به این مرحله فرد باید شماره دانشجویی موقتی که در صفحه به نمایش در آمده است را بر روی یک کاغذ یادداشت نماید تا در مراحل بعدی از آن استفاده کند، و پس از این مرحله به سامانه آموزشیار وارد شود.
 • در این مرحله تعهد نامه ای برای فرد بارگذاری می شود که متقاضی می بایست پس از مطالعه دقیق این موارد گزینه “موارد فوق را مطالعه کرده و می پذیرم” را تیک زده و نهایتا بر روی گزینه ورود به آموزشیار کلیک کند.
 • با ورود به این مرحله می بایست درون کادر های به نمایش در آمده (نام کاربری و رمز عبور) را با استفاده از شماره دانشجویی موقت پر نمایند.
 • در منوی سمت راست صفحه گزینه پذیرش را یافته و بر روی آن کلیک کنید.
 • مجددا از منوی سمت راست صفحه بر روی گزینه “پذیرش برخط توسط داوطلب” کلیک نمایید.
 • بر روی گزینه ثبت مدارک تحویلی توسط متقاضی کلیک کنید.
 • در این مرحله باید وضعیت پذیرش توسط متقاضی بررسی گردد. در صورتیکه در قسمت وضعیت پذیرش “نیاز به اصلاح دارد” درج شده باشد؛ مدارک ارسال شده توسط داوطلب نقص دارد و باید با توجه به توضیحات ارائه شده توسط کارشناس، این نواقص برطرف گردند.
 • اگر در قسمت وضعیت پذیرش “مدارک تایید شده” درج شده باشد به این معنا است که ثبت نام با موفقیت به پایان رسیده است و داوطلب می تواند با کلیک بر روی گزینه چاپ رسید ثبت نام، شماره دانشجویی خویش را مشاهده نماید.
 • بدین ترتیب دانشجویان می توانند شماره دانشجویی اختصاصی خود را دریافت کنند. (بهتر است این شماره را یادداشت نمایید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.)
 • دانشجویان می بایست با گذر از این مرحله شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند.

شماره دانشجویی دانشگاه آزاد چند رقمی است؟

شماره دانشجویی دانشگاه آزاد چند رقمی است؟

شماره دانشجویی دانشگاه آزاد 14 رقمی است. این مورد برای تمامی داوطلبان یکسان است و در طول سال های تحصیل در دانشگاه ثابت خواهد ماند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه شماره دانشجویی خود را بازیابی نماییم؟

در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره کردیم که شماره دانشجویی اختصاصی برای فرد طراحی شده و تا پایان سال های تحصیلی ثابت است. لذا دانشجویان باید تمامی تلاش خود را به کار گیرند تا شماره دانشجویی خود را فراموش نکنند.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که به هیچ عنوان امکان بازیابی شماره دانشجویی از طریق اینترنت امکان پذیر نیست. در صورتیکه دانشجویان شماره دانشجویی خود را فراموش کنند باید به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کرده و تقاضای خود را از طریق مسئولین مربوطه پیگیری نمایند.

البته امکان بازیابی رمز عبور برای دانشجویان به صورت اینترنتی فراهم است و دانشجو می تواند در صورت فراموش کردن آن مراحل بازیابی رمز عبور را طی نماید.


بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی۱۴۰۰- ۱۴۰۱ + آموزش تصویری


بازیابی رمز عبور

ابتدا به سامانه آموزشیار وارد شده و گزینه فراموشی رمز عبور را در پایین صفحه انتخاب کنید.

در این قسمت پس از اینکه شماره دانشجویی و شماره تلفن خود را ثبت کردید؛ کد تایید به شماره شما ارسال خواهد شد. می بایست این کد تایید را در کادر مربوطه وارد نمایید تا امکان ثبت رمز عبور جدید برای شما فراهم شود.

شماره دانشجویی، کدی برای تایید هویت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

شماره دانشجویی، کدی برای تایید هویت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

شماره دانشجویی کد هویتی دانشجو در فضای دانشگاه است. به عبارتی دانشجو با استفاده از این کد شناخته می شود. بنابراین دانشجو می بایست پس از انجام مراحل ثبت نام برای دریافت شماره دانشجویی اقدام نماید.

لازم به ذکر است به دلیل شرایط موجود (فراگیری ویروس کرونا) مراحل ذکر شده به صورتی اینترنتی انجام می پذیرد. داوطلبان باید با مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir مراحل ثبت نام و دریافت شماره دانشجویی را که در این مقاله به آن اشاره شده را به پایان برسانند.

سوالات متداول

علامت سوالآیا می توان از شماره دانشجویی شخص دیگری در طول تحصیل استفاده نمود؟

خیر، شماره دانشجویی برای هر دانشجو به صورت اختصاصی در نظر گرفته می شود و نمی توان از شماره دانشجویی فرد دیگری برای انجام امور دانشجویی استفاده کرد.

علامت سوالنحوه ثبت نام و دریافت شماره دانشجویی در دانشگاه آزاد به چه صورت است و چه زمان باید برای اینکار اقدام نمود؟

با توجه به فراگیری ویروس کرونا، ثبت نام و دریافت شماره دانشجویی به صورت اینترنتی انجام می شود. زمان اینکار از سوی دانشگاه متعاقبا اعلام می گردد.

علامت سوالآیا می توان شماره دانشجویی را بازیابی کرد؟

خیر این امکان برای دانشجو فراهم نیست و در صورتی که فرد شماره دانشجویی را گم یا فراموش کند می بایست برای بازیابی به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه نموده و تقاضای خود را از طریق مسئولین مربوطه پیگیری نماید.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شماره دانشجویی دانشگاه آزاد چند رقمی است؟ + نحوه دریافت و بازیابی آن به چه صورت می باشد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید