رساله دکتری چیست و چگونه نوشته می شود؟ + مراحل نگارش آن

رساله دکتری چیست و چگونه نوشته می شود؟ + مراحل نگارش آن

نوشتن رساله دکتری جزئی از فعالیت های دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری است که برای رسیدن به مقام علمی بالا تر و دریافت مدرک دکتری نوشته می شود.

در این امر نکته ای که بسیار اهمیت دارد، نحوه نوشتن رساله دکتری می باشد، چرا که یک رساله دکتری اصولی لازم است با توجه به معیارها و در چارچوبی علمی و منطقی تنظیم و تهیه گردد. آویژه سعی کرده است شما را در این مقاله با رساله دکتری و نحوه نوشتن آن آشنا سازد.

رساله دکتری چیست؟

به نوشته ای پژوهشی و علمی رساله دکتری گفته می شود که گاها در میان دانشجویان با عنوان پایان نامه شنیده می شود. هنگامی که شخص دوره دکتری خود را به اتمام می رساند، لازم است در مقابلداوران در جلسه دفاع، رساله دکتری خود را ارائه نموده و پاسخگوی سوالات باشد.

سوالات داوران در صورتی که با گفته های منطقی و اصولی پاسخ داده شود، نشان دهنده آن می باشد که برای گردآوری رساله دانشجو زمان کافی صرف نموده و تحقیقات زیادی را انجام داده است.

رساله دکتری چیست ؟

مراحل نگارش رساله دکتری

نخستین قدم برای نوشتن رساله دکتری، گزینش موضوع رساله می باشد. دانشجو در این راستا لازم است مسئله جدیدی را انتخاب کند، به صورتی که مقاله ای در رابطه با موضوع در گذشته تدوین نشده باشد.

و هم شخص قادر است از استاد راهنما کمک بگیرد؛ چون که استاد راهنما توانایی این را دارد که به دانشجو در گزینش یک موضوع پژوهشی و برنامه ریزی برای کامل کردن آن در مدت زمان مشخص شده کمک کند. توجه داشته باشید که پیش از کامل شدن ظرفیت قبولی دانشجو برای استاد مورد نظر، اقدام به انتخاب وی کنید.

بعد از ارائه دادنپروپوزال که شامل بیان مسئله، اهداف رساله، سوابق و تاریخچه تحقیق می گردد، به استاد راهنما و تایید آن از طرف وی، دانشجو توانایی این را دارد که نگارش رساله را شروع کند. نوع نگارش رساله دکتری خیلی اهمیت دارد، زیرا دانشجو لازم است در چارچوب قوانین و معیارهای مشخص، مطالب خود را تهیه کند تا در زمان ارائه دچار مشکل نگردد.

از این رو، لازم است دانشجو در هنگام تدوین چنین تحقیق علمی، نکات مهم را در حین نگارش آن رعایت نماید. مراحل نگارش در دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد رساله دکتری تفاوت های جزئی دارد ولی به صورت کلی نحوه نگارش رساله دکتری در بیشتر دانشگاه های کشور شامل مراحل یکسان است که این موارد به شرح زیر است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

صفحات اول رساله

  1. جایگاه اولین برگه یعنی صفحه آغاز با نام خدا در سمت جلد فارسی، پس از صفحه سفید است که باید عبارت ذکر شده به شکل ساده و در وسط صفحه بدون هر گونه تزئین و کادر قرار بگیرد.
  2. در صفحه بعدی، کلیه درج شده ها روی جلد در ادامه مقاله به همان شیوه که قید شده اند، لازم است مجددا ذکر گردند.
  3. عنوان منشور اخلاق در برگه بعدی درج می گردد که در این قسمت دانشجو متعهد می گردد در فعالیت های علمی پژوهشی اصولی را که به کار می برد ،با توجه به قوانین دانشگاه خود باشد.
  4. برگه بعدی، شامل صفحه فارسی تایید شده هیات داوران می گردد که با امضای استادان راهنما و مشاور، تصویب نامه در این بخش قرار می گیرد.
  5. دو برگه بعدی نیز به ترتیب شامل صفحه تقدیم و سپاس گذاری می شوند که دانشجو توانایی این را دارد که با ذکر نام اشخاص از آنان تشکر کند و بیان نماید که حضور آنان تا چه اندازه در تهیه رساله موثر بوده است.
  6. حال دانشجو قادر است فهرست مطالب را در برگه ای جدید که شامل عنوان فصل ها، چکیده، عنوان بخش ها و زیر بخش ها، فهرست پیوست ها و منابع می گردد، ذکر کند.
  7. اگر در مطالب از جدول یا شکلی استفاده شده است، باید در برگه بعدی، ابتدا فهرست شکل ها شماره و عنوان شکل، و در صفحه جدید، فهرست جداول، شماره و عنوان جدول ذکر شده درج گردد.
  8. بعد به قسمت چکیده رساله دکتری می رسیم که الزامی می باشد این قسمت به صورت مفید و خلاصه، اهمیت تحقیقات و پژوهش، هدف و نتایج، روش پژوهش رساله دکتری بیان گردد. معمولا چکیده شامل 250 کلمه تا 300 کلمه می گردد که در یک پاراگراف باید ذکر شود. دقت شود که در پایان چکیده، عنوان کلمه های کلیدی درج شود و بعد چهار تا شش کلیدی کلیدی درج شود.

مراحل نگارش رساله دکتری

فصول رساله

در بعضی از دانشگاه ها امکان دارد با توجه به رشته دانشجو، عنوان و تعداد فصل ها تغییر کند ولی معمولا فصول رساله دکتری شامل پنج فصل اصلی می گردد که به ترتیب موارد زیر می باشند.

فصل اول: کلیات تحقیق

فصل اول شامل قسمت های مختلفی می شود که بیان مسئله مهم ترین آن ها است. در حقیقت دانشجو می بایست رد این قسمت، موضوع رساله را مورد بررسی و بحث قرار دهد و به این سوال جواب دهد که موضوع خود را چرا انتخاب کرده است.

بهتر است بخش بیان مسئله که در راستای پیشرفت موضوع با بیان مشکلات موجود آغاز گردد و هدف تحقیق در پایان بیان شود. اهداف باید با موضوع هماهنگ باشند و به صورت واقع بینانه و واضح مطرح شود. می توان در ادامه نیز فرضیه ها و پیش بینی های مربوط با موضوع را درج کرد.

فصل دوم: مبانی تحقیق

فصل دوم از 4 بخش مقدمه، پیشینه، مبانی تئوری و مدل مفهومی تشکیل شده است. دانشجو در قسمت مقدمه قادر است جنبه های گوناگون پژوهش خود را مورد بررسی قرار دهد، به این حالت که محقق چه کارهایی برای پیشرفت تحقیقات خود انجام داده و چه اطلاعاتی را گرد آوری نموده است. و هم این بخس قادر است با چکیده ای از نظرات و بحث کلی همراه باشد.

در قسمت مبانی تئوری به تعاریف لغوی کلمه های کلیدی پرداخته می گردد و به صورت مرتبط و تخصصی تئوری ها بیان می شوند. در قسمت پیشینه دانشجو قادر است در رابطه با موضوع مورد نظر در ایران یا خارج، به تاریخچه تحقیقات انجام شده بپردازد.

در بخش نهایی از این فصل نیز در صورت ممکن، شخص قادر است مدل مفهومی مربوط با هم را بیان کند تا خواننده پدیده مورد نظر را بتواند به صورت ذهنی تجسم کند.

فصل سوم : مواد و روش تحقیق

فصل سوم بیانگر نحوه پژوهش است که دانشجو قادر است نحوه جمع آوری اطلاعات، نحوه تجزیه و تحلیل داده، محیط و نمونه پژوهش، نحوه نمونه گیری و نحوه محاسبه را به صورت دقیق و جزئی بیان کند.

فصل چهارم: نتایج تحقیق

حال دانشجو می تواند یافته های پژوهش خود را در فصل چهارم ذکر کند و به صورت نوشتاری، جدول یا نمودار نتایج حاصل از تحقیق را به نمایش بگذارد.

از آن جایی که این قسمت مخصوص بیان یافته ها می باشد نه تفسیر کردن آنان، الزامی است که با ترتیبی متناسب و منطقی با موضوع و فرضیه های ذکر شده، در جملاتی قابل فهم و ساده نتایج گفته شود و جهت بیان جزئیات از نمودار و جدول استفاده شود. دقت کنید که در الگو های متفاوت یافته های خود را با محتوای یکسان بیان نکنید.

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

بخش اول این فصل برای پاسخ به سوالات پژوهش است. بعد نتایج تحقیق با یافته های دیگر محققین مورد سنجش قرار می گیرد و با بیان کاربردهای نتیجه و علت های منطقی و علمی درباره آنان بحث می گردد.

تنها نتایجی در این فصل مورد تفسیر قرار می گیرند که به آن ها در فصل نتایج اشاره شده است. می توان بعد از جمع بندی نیز برای تحقیقات بعدی پیشنهاداتی را ارائه داد و در رابطه با تحقیق به مسائل بی جواب اشاره کرد.

مراحل نگارش رساله دکتری

فهرست منابع

در قسمت فهرست منابع دانشجو باید همه ارجاعات مورد استفاده خود را ذکر کرده و نام منابع را بیان کند. برای ارجاع منبع، لازم است سال نشر اثر و نام خانوادگی نویسنده درج شود.

اگر از نویسنده مورد نظر مستقیم نقل قولی آورده شود، علاوه بر موارد مذکور، ذکر شماره صفحه لازم است. در حالتی که از یک نویسنده چندین منبع مورد استفاده قرار می گیرد، باید منابع بر حسب تاریخ، ذکر شوند.

نام نویسندگان خارجی در متن به صورت فارسی تایپ گردد و اسم لاتین آنان پاورقی شود. در آخر نیز در صورت احتیاج قادر هستید بر حسب حروف الفبا پیوست ها را به صورت پیوست الف، پیوست ب و… بیان کنید.

نتیجه گیری

نوشتن رساله دکتری یا تز دکتری مهم ترین بخش این مقطع تحصیلی می باشد که دانشجویان باید به آن دقت کنند. نگارش رساله دکتری باید با شرایط و ضوابط خواص خود انجام گردد که ما در این مقاله از آویژه به نحوه صحیح نگارش رساله دکترا پرداختیم. اگر در خصوص نحوه نگارش رساله دکتری سوالی در ذهن دارید، با شماره گیری 09099071985 آن را از مشاوران آویژه بپرسید.

سوالات متداول

علامت سوالنخستین گام برای نوشتن رساله دکتری چیست؟

نخستین قدم برای نوشتن رساله دکتری، گزینش موضوع رساله می باشد.

علامت سوالاسامی نویسندگان خارجی در بخش فهرست منابع باید چگونه نوشته شود؟

نام نویسندگان خارجی در متن به صورت فارسی تایپ گردد و اسم لاتین آنان پاورقی شود.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رساله دکتری چیست و چگونه نوشته می شود؟ + مراحل نگارش آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید