استعداد تحصیلی چیست؟

استعداد تحصیلی

آن چه که شما را با بقیه افراد متمایز می سازد، توانایی و استعداد های منحصر به فرد تان است. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید، این است که چقدر با استعداد و توانایی هایتان آشنا هستید؟

در جهت شکوفایی استعداد های خود چه برنامه ای دارید؟ آیا می خواهید بدانید در چه زمینه ای از دیگران بهتر عمل می کنید؟ اگر جواب شما بله است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. انواع تست استعداد یابی در انتظار شماست.

استعداد ها چگونه كشف مي شوند؟

امروزه دليل بسياري تضاد ها و عدم پيشرفت، مي تواند عدم شناخت و كشف استعداد ها باشد. زيرا استعداد ها جدي گرفته نمي شوند و حتي بسياري از افراد نمي دانند در چه زمينه اي استعداد دارند.

يكي از راه هاي شناخت استعداد ها تست استعداد يابي تحصيلي است. اما قبل از هر چیز باید بدانیم که اصلا استعداد چیست؟

استعداد چيست؟

استعداد، توانايي ذاتي، براي بهتر انجام دادن يك كار است. براي اينكه هر شخصي بتواند از مسير درست به هدف هايش برسد نياز به شناخت توانايي هاي دروني خودش دارد.

استعداد ها از لحظه تولد، با شما متولد مي شوند و تا اخرين نفسي كه مي كشيم همراه ما هستند.

اين روزها برخلاف گذشته، استعداد ها بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند، از تهيه برنامه هاي تلوزيوني گرفته تا سايت هاي معتبر براي كشف استعداد هاي پنهان سعي در كشف استعداد ها دارند.

كشف استعداد هاي پنهان، كليدي براي موفقيت

اگر شما در زمينه طراحي و نقاشي، نواختن پيانو و گيتار و يا در حل مسائل پيچده، مهارت خاصي داريد ولي هرگز به سمت شان نرفته ايد، چه بخواهيد يا نه، استعداد هاي خود را در زير خروار ها خاك دفن كرده ايد و به عدم پيشرفت جهان باعث شده ايد!

استعداد يابي تحصيلي چيست؟

از آن جايي كه تشخيص استعداد ضروري است، تستي تحت عنوان استعداد يابي تحصيلي، در سنين كودكي و نوجواني، گرفته مي شود.

استعداد يابي تحصيلي چيست

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

استعداد یابی تحصیلی چه فوایدی دارد؟

استعداد یابی تحصیلی موجب کشف استعداد های درونی و کشف نشده افراد در طول دوران تحصیل می شود و به افراد کمک می کند تا در مسیر استعداد های خود گام بردارند. از دیگر مزایای استعداد یابی تحصیلی می توان به انتخاب رشته تحصیلی درست اشاره کرد.

چه کسانی به استعداد یابی تحصیلی نیاز دارند؟ کسانی که درک درستی از استعداد های خود ندارند و فکر می کنند که استعداد خاصی در هیچ زمینه ندارند، در حالی که دانشمندان ثابت کرده اند انسان ها به طور معمول با بیش از 100 استعداد منحصر به فرد به دنیا می آیند.

چه کسانی می توانند در استعداد یابی تحصیلی به شما کمک کنند؟

کسانی که سابقه مشاوره تحصیلی دارند ، به اصول استعداد یابی آگاه هستند و زمینه های مختلف استعداد را می شناسند. مشاوران ما در آویژه شما را در کشف استعداد ها و توانایی هایتان یاری می رسانند و رشته مرتبط به استعداد هایتان را معرفی می کنند.

انواع تست هاي استعداد يابي

شما در این قسمت با انواع تست های استعداد یابی آشنا می شوید.

تست استعداد يابي گاردنر

هوارد گاردنر روانشناس آمريكايي و فارغ التحصيل شده دانشگاه هاروارد است. هوارد گاردنر تست استعداد يابي خود را در كتاب چهارچوب هاي ذهن ارئه كرد كه معرفي كننده هشت نوع هوش است.

هوش هايي كه گاردنر به بررسي آنها پرداخته است عبارت اند از:

هوش كلامي زباني

اينگونه افراد كلمات و نويسندگي خوبي دارند. يعني به خوبي مي توانند از كلمات هنگام نوشتن استفاده كنند و در نوشتن داستان مهارت دارند.

شغل هاي مرتبط: شاعر، سياست مدار، مترجم.

انواع تست هاي استعداد يابي

هوش بدني جنبشي

اين افراد تحرك فيزيكي بالايي دارند و در هماهنگي چشم و دست مهارت دارند و از ساختن چيزي لذت مي برند.

شغل هاي مرتبط: هنرپيشگي، ورزشكار حرفه اي و جراح.

هوش منطقي رياضي

تحليل مسائل رياضي براي كساني هوش منطقي رياضي دارند بهتر است اين افراد داراي تفكر بهتر در رابطه با اعداد و الگو ها دارند.

شغل هاي مرتبط: برنامه نويس كامپيوتر، رياضي دان، حسابدار و …

هوش موسيقي

اين افراد در كشف ريتم ها، صدا ها، قوي هستند و از موسيقي لذت مي برند.

شغل هاي مرتبط: خواننده، آهنگساز و موسيقي دان داراي هوش موسيقي هستند.

هوش تصويري يا فضايي

كساني كه داراي اين نوع هوش اند در تجسم خيلي قوي هستند و همچنين جهت يابي خوبي دارند. با نقشه ها و نمودار ها مشكلي ندارند و از خواندن و نوشتن لذت مي برند.

شغل هاي مرتبط: مجسمه سازی، عكاسی، شاعری، مهندسی و …

هوش طبيعت گرا

اين افراد داراي هوشي هستند كه سازگاري بيشتري با طبيعت دارند و به پرورش موجودات و كشف محيط علاقه مند هستند.

شغل هاي مرتبط: زيست شناسي، حفاظت از محيط، باغبانی و مزرعه داری.

هوش درون فردي

اين گونه افراد درون گري و خودآزمايي بالايي دارند و از تحليل نظريه ها لذت مي برند و از انگيزه و هدف هاي خود درك روشني دارند.

شغل هاي مرتبط: فيلسوف، نويسنده، مربي، روحاني و …

تست استعداد يابي

تست تمايلات شغلي هالند (Holand)

بر اساس اين تست، بهترين شغلي كه با روحيات و علايق فرد سازگار است مشخص مي شود. اين تست توسط دكتر Dr. John L. Holland كه روانشاس مطرح امريكايي هست طراحي شده است. هم چنين اين تئوري به عنوان system RIASEC نیز شناخته می شود.

این تست در 6 بخش کاری تقسیم بندی شده که توصیف دهنده افراد، علایق و شخصیت آنهاست. شغل هایی که وابسته به ماشین آلات هستند، برای مثال (نجاری، مکانیکی، خلبان و …) دریک دسته و شغل هایی در دسته ساخت و ساز هستند در یک دسته دیگر جدا می شوند.

این تست به شما کمک می کند کاری را که به آن علاقه مند هستيد را انجام دهید. با استفاده از این تست توانایی درک استعداد های خود را خواهید داشت. پس از انجام تست در شش بخش کاری، بیشتر قادر خواهید بود که به جست و جوی شغل موردنظر خود بپردازید.

تست شخصيت شناسي نئو

تست شخصیت شناسی نئو ابزاری برای شناخت شخصیت، علایق و به نوعی روان سنجی برای افراد است. از این تست در سراسر جهان برای شناختن شخصیت افراد و استخدام عمومی شرکت ها استفاده می شود. هم چنین اين تست به درك اينكه کدام مسیر برای چه كساني موثر است مي تواند موثر باشد.

در این آزمون دو نوع تست وجود دارد. تست اول مربوط به شخص است و تست دوم توسط ناظر انجام می گیرد. در هر دو تست افراد باید به 240 سوال پاسخ دهند و نمره قبولی 1 تا 5 است. این آزمون ها در دو حالت آنلاين و دستي برگزار می شوند.

تست استعداد يابي اوكانر

تست اوكانر در 14تست، ميزان توانايي و استعداد هاي شما را مي سنجد. آقاي جانسون اوكانر در ابتدا 12 تست را مورد بررسي قرار داد. سپس موسسه استعداد يابي اوكانر 2 تست ديگر نيز به آن اضافه كرد.

چگونه استعداد هاي نهفته و خاص خودمان را کشف كنيم

تست اوكانر در بخش هاي زير است:

 • تجسم سازه

كساني استعداد تجسم سازه را دارند، علاقمند به خلق اشيا هستند. مشاغل مناسب براي اين افراد، معماري، مهندسي عمران و برنامه نويسي و … است.

 • استدلال استقرايي

كساني كه در تست از اين استعداد نمره بيشتري بگيرند مي توانند در زمينه تحقيقاتي و تشخيص فعاليت كنند. پزشكان و روانشناسان در اين دسته قرار مي گيرند.

 • سيلوگرام

اگر استعداد سيلوگرامي داشته باشيد، ديگر آموختن زبان هاي ديگر براي شما سخت نخواهد بود. افرادي كه داراي استعداد سيلوگرامي هستند به آساني معاني كلمات را به خاطر مي آورند. و اين استعداد در همه زمينه ها مي تواند كمك كننده باشد.

 • طراحي بصري

این قسمت از تست نشان دهنده مهارت شما در زمینه طراحی و هنر است.

 • مهارت كار با دست و ابزار

اولین تستی که توسط کارنر اختراع شد توانایی کار با دست و ابزار بود. کارنر که به عنوان مهندس جنرال الکتریک کار میکرد اولین تئوری خود را برای این استعداد طراحی کرد.

نحوه کار با این تست به این صورت است که بر روی تخته سوراخ هایی وجود دارد که فرد باید هر سه پین را وارد یک سوراخ کند. کسانی که دارای این استعداد هستند می توانند در زمینه موسیقی، باغبانی و آشپزی فعالیت کنند.

 • استعداد تركيب كلمات

كارنر در كتاب خود بررسي مي كند كه چرا افراد به برخي از پرسش ها پاسخ مشخصي مي دهند و بعضي از افراد پاسخ هايشان متفاوت است.

افرادي كه پاسخ هاي مشخص مي دادند (subject) ناميده مي شدند كه شامل مهندسين و ساير مشاغل را شامل مي شدند. و افرادي كه پاسخ هاي متفاوتي مي دادند در گروه object ها قرار گرفتند كه مديران و فروشندگان بودند.

اگر در دسته object قرار گرفتيد پيشنهاد اوكانر انجام كار هايي است كه در آنها تنوع كاري زياد است. و اگر در دسته subject ها قرار گرفتيد بهتر است به عنوان مشاور يا مربي يك مجموعه كار كنيد.

کشف استعداد تحصیلی

 • استعداد آينده نگري

همه كساني كه چشم انداز آينده دارند و توانايي تصميم گيري هوشمندانه دارند در اين تست نمره بالايي مي گيرند. براي مثال مقصدي را در نظر بگيريد كه براي رسيدن به آن بايد از مسير هاي مختلف گذر كنيم، در بين مسير ممكن است با جاده هايي رو به رو شويم كه مسير ما را كوتاه يا بلند تر كند.

انتخاب مسير هاي درست براي رسيدن به هدف، استعداد آينده نگري است.

 • استعداد تشخيص رنگ

تشخیص رنگ ممکن است در بیشتر شغل ها کاربرد نداشته باشد اما اگر می خواهید آرایشگر نقاش و یا خلبان شوید باید بتوانید رنگ ها را به خوبی تشخیص دهید.

 • حافظه طراحي و مشاهده

کسانی که علاقمند به ریاضیات، علوم رایانه، مهندسی، معماری دارند در این تست نمره بالایی می گیرند. این استعداد یادگیری مجسمه سازی و گرافیک و بخاطر سپاری نمودار های مولکولی و سایر طرح ها را برای ما آسان می کند. این استعداد یادگیری هنر و طراحی را برای ما آسان می کند.

 • ایده پردازی

کسانی که خالق کسب و کار هستند و به آسانی میتوانند خالق یک محتوای با کیفیت باشند، ایده پردازی بالایی دارند. در این تست افرادی که بتوانند تعداد کلمات بالایی در تولید متن داشته باشند نمره بالاتری خواهند گرفت.

 • استعداد بالا درک بصری

استعداد درک بصری، تند خوانی و درک سریع نوشته است. کسانی که در این زمینه استعداد دارند می توانند سریع به سوالات پاسخ دهند. این استعداد در تمامی زمینه ها می تواند کمک کننده باشد.

 • استعداد شنیداري

کسانی که درک بالایی از ریتم آهنگ دارند و می توانند به آسانی ریتم آهنگ های جدید را یاد می گیرند. استعداد شنیداری شما به سمت ساخت ریتم های جدید هدایت می کند.

 • استعداد تحلیلی

در سازمان هایی که نیاز به منطق و تحلیل است، استعداد تحلیلی بیشتر به چشم می خورد. مشاغلی مانند مهندسان، ویراستار ها و دانشمندان، برنامه نویسان کامپیوتر در این زمینه موفق تر عمل کرده اند.

استعداد هاي نهفته و خاص خودمان را کشف كنيم

چگونه استعداد هاي نهفته و خاص خودمان را کشف كنيم؟

حال كه با انواع تست ها آَشنا شديم وقت آن رسيده است كه مسير اصلي زندگي را از بي راهه جدا كنيم. كافيست با وقت گذاشتن براي هر كدام تست، استعداد هاي خود را كشف كنيم و به سمت آن ها در حال حركت باشيم.

ثروتمند ترين نقاط زمين، معادن طلا، نيستند. معادن نفت و زغال سنگ و سنگ هاي قيمتي هم نيستند، بانك ها، سازمان هاي بورس و بزرگترين شركت هاي جهان هم نيستند، ثروتمند ترين تقاط جهان، قبرستان ها هستند كه با مرگ انسان ها، استعداد هاي آن ها هم دفن شد و تبديل به خدمت براي جهانيان نشد.

پس اين فرصت را از دست ندهيد و از همين الان به فكر استعداد هاي خود باشيد!

مشاورین متخصص ما در مرکز مشاوره آویژه به شما کمک خواهند کرد تا استعداد های خود را کشف کنید و در رشته تحصیلی که می توانید بهترین خودتان باشید، تحصیل کنید و به موفقیت بسیاری دست پیدا کنید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

استعداد تحصیلی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

یکشنبه

1403/3/27

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید