استعداد تحصیلی چیست؟

استعداد تحصیلی

آن چه که شما را با بقیه افراد متمایز می سازد، توانایی و استعداد های منحصر به فرد تان است. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید، این است که چقدر با استعداد و توانایی هایتان آشنا هستید؟

در جهت شکوفایی استعداد های خود چه برنامه ای دارید؟ آیا می خواهید بدانید در چه زمینه ای از دیگران بهتر عمل می کنید؟ اگر جواب شما بله است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. انواع تست استعداد یابی در انتظار شماست.

استعداد ها چگونه کشف می شوند؟

امروزه دلیل بسیاری تضاد ها و عدم پیشرفت، می تواند عدم شناخت و کشف استعداد ها باشد. زیرا استعداد ها جدی گرفته نمی شوند و حتی بسیاری از افراد نمی دانند در چه زمینه ای استعداد دارند.

یکی از راه های شناخت استعداد ها تست استعداد یابی تحصیلی است. اما قبل از هر چیز باید بدانیم که اصلا استعداد چیست؟

استعداد چیست؟

استعداد، توانایی ذاتی، برای بهتر انجام دادن یک کار است. برای اینکه هر شخصی بتواند از مسیر درست به هدف هایش برسد نیاز به شناخت توانایی های درونی خودش دارد.

استعداد ها از لحظه تولد، با شما متولد می شوند و تا اخرین نفسی که می کشیم همراه ما هستند.

این روزها برخلاف گذشته، استعداد ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، از تهیه برنامه های تلوزیونی گرفته تا سایت های معتبر برای کشف استعداد های پنهان سعی در کشف استعداد ها دارند.

کشف استعداد های پنهان، کلیدی برای موفقیت

اگر شما در زمینه طراحی و نقاشی، نواختن پیانو و گیتار و یا در حل مسائل پیچده، مهارت خاصی دارید ولی هرگز به سمت شان نرفته اید، چه بخواهید یا نه، استعداد های خود را در زیر خروار ها خاک دفن کرده اید و به عدم پیشرفت جهان باعث شده اید!

استعداد یابی تحصیلی چیست؟

از آن جایی که تشخیص استعداد ضروری است، تستی تحت عنوان استعداد یابی تحصیلی، در سنین کودکی و نوجوانی، گرفته می شود.

استعداد یابی تحصیلی چیست

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه استعداد تحصیلی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

استعداد یابی تحصیلی چه فوایدی دارد؟

استعداد یابی تحصیلی موجب کشف استعداد های درونی و کشف نشده افراد در طول دوران تحصیل می شود و به افراد کمک می کند تا در مسیر استعداد های خود گام بردارند. از دیگر مزایای استعداد یابی تحصیلی می توان به انتخاب رشته تحصیلی درست اشاره کرد.

چه کسانی به استعداد یابی تحصیلی نیاز دارند؟ کسانی که درک درستی از استعداد های خود ندارند و فکر می کنند که استعداد خاصی در هیچ زمینه ندارند، در حالی که دانشمندان ثابت کرده اند انسان ها به طور معمول با بیش از ۱۰۰ استعداد منحصر به فرد به دنیا می آیند.

چه کسانی می توانند در استعداد یابی تحصیلی به شما کمک کنند؟

کسانی که سابقه مشاوره تحصیلی دارند ، به اصول استعداد یابی آگاه هستند و زمینه های مختلف استعداد را می شناسند. مشاوران ما در آویژه شما را در کشف استعداد ها و توانایی هایتان یاری می رسانند و رشته مرتبط به استعداد هایتان را معرفی می کنند.

انواع تست های استعداد یابی

شما در این قسمت با انواع تست های استعداد یابی آشنا می شوید.

تست استعداد یابی گاردنر

هوارد گاردنر روانشناس آمریکایی و فارغ التحصیل شده دانشگاه هاروارد است. هوارد گاردنر تست استعداد یابی خود را در کتاب چهارچوب های ذهن ارئه کرد که معرفی کننده هشت نوع هوش است.

هوش هایی که گاردنر به بررسی آنها پرداخته است عبارت اند از:

هوش کلامی زبانی

اینگونه افراد کلمات و نویسندگی خوبی دارند. یعنی به خوبی می توانند از کلمات هنگام نوشتن استفاده کنند و در نوشتن داستان مهارت دارند.

شغل های مرتبط: شاعر، سیاست مدار، مترجم.

انواع تست های استعداد یابی

هوش بدنی جنبشی

این افراد تحرک فیزیکی بالایی دارند و در هماهنگی چشم و دست مهارت دارند و از ساختن چیزی لذت می برند.

شغل های مرتبط: هنرپیشگی، ورزشکار حرفه ای و جراح.

هوش منطقی ریاضی

تحلیل مسائل ریاضی برای کسانی هوش منطقی ریاضی دارند بهتر است این افراد دارای تفکر بهتر در رابطه با اعداد و الگو ها دارند.

شغل های مرتبط: برنامه نویس کامپیوتر، ریاضی دان، حسابدار و …

هوش موسیقی

این افراد در کشف ریتم ها، صدا ها، قوی هستند و از موسیقی لذت می برند.

شغل های مرتبط: خواننده، آهنگساز و موسیقی دان دارای هوش موسیقی هستند.

هوش تصویری یا فضایی

کسانی که دارای این نوع هوش اند در تجسم خیلی قوی هستند و همچنین جهت یابی خوبی دارند. با نقشه ها و نمودار ها مشکلی ندارند و از خواندن و نوشتن لذت می برند.

شغل های مرتبط: مجسمه سازی، عکاسی، شاعری، مهندسی و …

هوش طبیعت گرا

این افراد دارای هوشی هستند که سازگاری بیشتری با طبیعت دارند و به پرورش موجودات و کشف محیط علاقه مند هستند.

شغل های مرتبط: زیست شناسی، حفاظت از محیط، باغبانی و مزرعه داری.

هوش درون فردی

این گونه افراد درون گری و خودآزمایی بالایی دارند و از تحلیل نظریه ها لذت می برند و از انگیزه و هدف های خود درک روشنی دارند.

شغل های مرتبط: فیلسوف، نویسنده، مربی، روحانی و …

تست استعداد یابی

تست تمایلات شغلی هالند (Holand)

بر اساس این تست، بهترین شغلی که با روحیات و علایق فرد سازگار است مشخص می شود. این تست توسط دکتر Dr. John L. Holland که روانشاس مطرح امریکایی هست طراحی شده است. هم چنین این تئوری به عنوان system RIASEC نیز شناخته می شود.

این تست در ۶ بخش کاری تقسیم بندی شده که توصیف دهنده افراد، علایق و شخصیت آنهاست. شغل هایی که وابسته به ماشین آلات هستند، برای مثال (نجاری، مکانیکی، خلبان و …) دریک دسته و شغل هایی در دسته ساخت و ساز هستند در یک دسته دیگر جدا می شوند.

این تست به شما کمک می کند کاری را که به آن علاقه مند هستید را انجام دهید. با استفاده از این تست توانایی درک استعداد های خود را خواهید داشت. پس از انجام تست در شش بخش کاری، بیشتر قادر خواهید بود که به جست و جوی شغل موردنظر خود بپردازید.

تست شخصیت شناسی نئو

تست شخصیت شناسی نئو ابزاری برای شناخت شخصیت، علایق و به نوعی روان سنجی برای افراد است. از این تست در سراسر جهان برای شناختن شخصیت افراد و استخدام عمومی شرکت ها استفاده می شود. هم چنین  این تست به درک اینکه کدام مسیر برای چه کسانی موثر است می تواند موثر باشد.

در این آزمون دو نوع تست وجود دارد. تست اول مربوط به شخص است و تست دوم توسط ناظر انجام می گیرد. در هر دو تست افراد باید به ۲۴۰ سوال پاسخ دهند و نمره قبولی ۱ تا ۵ است. این آزمون ها در دو حالت آنلاین و دستی برگزار می شوند.

تست استعداد یابی اوکانر

تست اوکانر در ۱۴تست، میزان توانایی و استعداد های شما را می سنجد. آقای جانسون اوکانر در ابتدا ۱۲ تست را مورد بررسی قرار داد. سپس موسسه استعداد یابی اوکانر ۲ تست دیگر نیز به آن اضافه کرد.

چگونه استعداد های نهفته و خاص خودمان را کشف کنیم

تست اوکانر در بخش های زیر است:

 • تجسم سازه

کسانی استعداد تجسم سازه را دارند، علاقمند به خلق اشیا هستند. مشاغل مناسب برای این افراد، معماری، مهندسی عمران و برنامه نویسی و … است.

 • استدلال استقرایی

کسانی که در تست از این استعداد نمره بیشتری بگیرند می توانند در زمینه تحقیقاتی و تشخیص فعالیت کنند. پزشکان و روانشناسان در این دسته قرار می گیرند.

 • سیلوگرام

اگر استعداد سیلوگرامی داشته باشید، دیگر آموختن زبان های دیگر برای شما سخت نخواهد بود. افرادی که دارای استعداد سیلوگرامی هستند به آسانی معانی کلمات را به خاطر می آورند. و این استعداد در همه زمینه ها می تواند کمک کننده باشد.

 • طراحی بصری

این قسمت از تست نشان دهنده مهارت شما در زمینه طراحی و هنر است.

 • مهارت کار با دست و ابزار

اولین تستی که توسط کارنر اختراع شد توانایی کار با دست و ابزار بود. کارنر که به عنوان مهندس جنرال الکتریک کار میکرد اولین تئوری خود را برای این استعداد طراحی کرد.

نحوه کار با این تست به این صورت است که بر روی تخته سوراخ هایی وجود دارد که فرد باید هر سه پین را وارد یک سوراخ کند. کسانی که دارای این استعداد هستند می توانند در زمینه موسیقی، باغبانی و آشپزی فعالیت کنند.

 • استعداد ترکیب کلمات

کارنر در کتاب خود بررسی می کند که چرا افراد به برخی از پرسش ها پاسخ مشخصی می دهند و بعضی از افراد پاسخ هایشان متفاوت است.

افرادی که پاسخ های مشخص می دادند (subject) نامیده می شدند که شامل مهندسین و سایر مشاغل را شامل می شدند. و افرادی که پاسخ های متفاوتی می دادند در گروه object ها قرار گرفتند که مدیران و فروشندگان بودند.

اگر در دسته object  قرار گرفتید پیشنهاد اوکانر انجام کار هایی است که در آنها تنوع کاری زیاد است. و اگر در دسته subject ها قرار گرفتید بهتر است به عنوان مشاور یا مربی یک مجموعه کار کنید.

کشف استعداد تحصیلی

 • استعداد آینده نگری

همه کسانی که چشم انداز آینده دارند و توانایی تصمیم گیری هوشمندانه دارند در این تست نمره بالایی می گیرند. برای مثال مقصدی را در نظر بگیرید که برای رسیدن به آن باید از مسیر های مختلف گذر کنیم، در بین مسیر ممکن است با جاده هایی رو به رو شویم که مسیر ما را کوتاه یا بلند تر کند.

انتخاب مسیر های درست برای رسیدن به هدف، استعداد آینده نگری است.

 • استعداد تشخیص رنگ

تشخیص رنگ ممکن است در بیشتر شغل ها کاربرد نداشته باشد اما اگر می خواهید آرایشگر نقاش و یا خلبان شوید باید بتوانید رنگ ها را به خوبی تشخیص دهید.

 • حافظه طراحی و مشاهده

کسانی که علاقمند به ریاضیات، علوم رایانه، مهندسی، معماری دارند در این تست نمره بالایی می گیرند. این استعداد یادگیری مجسمه سازی و گرافیک و بخاطر سپاری نمودار های مولکولی و سایر طرح ها را برای ما آسان می کند. این استعداد یادگیری هنر و طراحی را برای ما آسان می کند.

 • ایده پردازی

کسانی که خالق کسب و کار هستند و به آسانی میتوانند خالق یک محتوای با کیفیت باشند، ایده پردازی بالایی دارند. در این تست افرادی که بتوانند تعداد کلمات بالایی در تولید متن داشته باشند نمره بالاتری خواهند گرفت.

 • استعداد بالا درک بصری

استعداد درک بصری، تند خوانی و درک سریع نوشته است. کسانی که در این زمینه استعداد دارند می توانند سریع به سوالات پاسخ دهند. این استعداد در تمامی زمینه ها می تواند کمک کننده باشد.

 • استعداد شنیداری

کسانی که درک بالایی از ریتم آهنگ دارند و می توانند به آسانی ریتم آهنگ های جدید را یاد می گیرند. استعداد شنیداری شما به سمت ساخت ریتم های جدید هدایت می کند.

 • استعداد تحلیلی

در سازمان هایی که نیاز به منطق و تحلیل است، استعداد تحلیلی بیشتر به چشم می خورد. مشاغلی مانند مهندسان، ویراستار ها و دانشمندان، برنامه نویسان کامپیوتر در این زمینه موفق تر عمل کرده اند.

استعداد های نهفته و خاص خودمان را کشف کنیم

چگونه استعداد های نهفته و خاص خودمان را کشف کنیم؟

حال که با انواع تست ها آَشنا شدیم وقت آن رسیده است که مسیر اصلی زندگی را از بی راهه جدا کنیم. کافیست با وقت گذاشتن برای هر کدام تست، استعداد های خود را کشف کنیم و به سمت آن ها در حال حرکت باشیم.

ثروتمند ترین نقاط زمین، معادن طلا، نیستند. معادن نفت و زغال سنگ و سنگ های قیمتی هم نیستند، بانک ها، سازمان های بورس و بزرگترین  شرکت های جهان هم نیستند، ثروتمند ترین تقاط جهان، قبرستان ها هستند که با مرگ انسان ها، استعداد های آن ها هم دفن شد و تبدیل به خدمت برای جهانیان نشد.

پس این فرصت را از دست ندهید و از همین الان به فکر استعداد های خود باشید!

مشاورین متخصص ما در مرکز مشاوره آویژه به شما کمک خواهند کرد تا استعداد های خود را کشف کنید و در رشته تحصیلی که می توانید بهترین خودتان باشید، تحصیل کنید و به موفقیت بسیاری دست پیدا کنید.

استعداد تحصیلی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه استعداد تحصیلی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1401/11/18

چهارشنبه

1401/11/19

پنجشنبه

1401/11/20

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید