برنامه ریزی کنکور سراسری

برنامه ریزی کنکور تجربی
به اشتراک بگذارید

برنامه ریزی کنکور همیشه یکی از دغدغه های متقاضیان بوده است. فرقی نمی کند که برنامه ریزی کنکور برای چه مقطعی باشد، هر مقطعه ای استرس و نگرانی خاص خود را دارد . اما مهمترین برنامه ریزی کنکور را می توان به کنکور سراسری نسبت داد. زیرا اولین آزمون رسمی و بزرگی می باشد که اکثر متقاضیان تجربه می کنند و از طرفی تعداد شرکت کنندگان در این آزمون بسیار زیاد می باشد و رقابت بسیار سخت و کسب رتبه های خوب بدون شک می طلبد که مدتی طولانی شخص مطالعه کند تا آمادگی کافی را بدست آورد. در واقع برنامه ریزی کنکور به مطالعه کردن محدود نمی شود، بلکه باید عوامل بسیاری را در نظر داشت تا اینکه ابتدا تا انتهای این مسیر با موفقیت طی شود .


بیشتر بخوانید: مشاوره کنکور کارشناسی ارشد


برنامه ریزی کنکور

گام های ضروری برای یک برنامه ریزی موفق کنکور چیست ؟

برنامه ریزی کنکور مراحلی دارد که ترتیب آنها مهم است. مرحله اول هدف است و بعد از بررسی فاکتور های موثر در رسیدن به هدف، مرحله بعدی گرد آوری منابع درسی مناسب است. در مرحله بعد زمان موجود را باید بر اساس اهمیت و حجم درس ها تنظیم کرد. پیوستگی در این مسیر اهمیت به سزایی دارد. مرحله بعد را می توان مربوط به ارزیابی نحوه مطالعات خود دانست، باید آزمون های متعددی را بصورت آزمایشی انجام داد تا بر اساس نتایج آن از تاثیر برنامه ریزی درسی آگاه شویم و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم و میزان تمرکز خود را روی آن ها مدیریت کنیم. در مراحل مختلف برنامه ریزی کنکور باید به موارد زیر توجه خاصی داشت :

برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی کنکور تجربی نسبت به کنکور ریاضی و انسانی دشوار تر است. در واقع در چند سال اخیر که حجم متقاضیان گروه علوم تجربی افزایش چشم گیری پیدا کرده است ، رقابت تنگا تنگ تر شده است و به راحتی نمی توان رتبه مورد نظر را در این آزمون کسب کرد. اما برای گروه ریاضی، با توجه به کاهش تعداد متقاضیان نسبت به سال های گذشته، این موضوع برعکس می باشد. در گروه تجربی اکثر متقاضیان برای رشته های پزشکی رقابت می کنند اما با توجه به ظرفیت این رشته تنها تعداد اندکی موفق می شوند در این رشته پذیرفته شوند، از این رو برنامه ریزی کنکور تجربی باید با دقت و ریز بینی انجام شود تا شخص بتواند در بین متقاضیان موجود موفق تر عمل کند و به هدفش برسد .

نکات برنامه ریزی کنکور تجربی

متقاضیان این گروه رقابت سنگین تری در پیش دارند، از این جهت فاکتور هایی که برای یک برنامه ریزی درسی صحیح بیان کردیم را باید برای برنامه ریزی کنکور تجربی کاملا رعایت کنیم و بهترین برنامه را پیاده سازی کنیم . متقاضیان گروه علوم تجربی باید از همان ابتدای تابستان مطالعات خود را شروع کنند . نحوه مطالعات تابستانی را در بخش بعدی بصورت کامل شرح می دهیم. متقاضیان گروه تجربی همچنین باید در انتخاب منابع ای که مطالعه می کنند بسیار باهوش عمل کنند. این نکته را در خاطر داشته باشید که جمع کردن منابع زیاد و متفاوت از یک در راه مناسبی برای موفق شدن در سوالات آن درس نمی باشد، حتی بر عکس، می تواند باعث آشفتگی فکری نیز بشود. از این رو برای هر درس یک منبع کامل، جامع و کاربردی در ابتدای شروع برنامه کفایت می کند.

برنامه ریزی کنکور تجربی


بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد


برنامه ریزی کنکور برای تابستان

برنامه ریزی کنکور برای تابستان را نباید نا دیده گرفت. تابستان زمان مناسبی برای شروع می باشد، زیرا درس های سال جدید ( سال آخر ) شروع نشده است. خیلی از متقاضیان که درگیر مسائل کنکور می باشند از این موضوع ابراز نا رضایتی می کنند که در سال آخر نمی توان همزمان درس های مدرسه  و درس های کنکوری را خواند. این نکته مهم و تا حدودی درست است اما مطمئنا با برنامه ریزی درسی مناسب می توان این مشکل را حل کرد. در واقع برنامه ریزی کنکور برای تابستان یکی از بهترین راه حل های این مشکل می باشد. درس های سال اول و دوم را می توان در تابستان تا حدودی مطالعه کرد و از حجم آن ها در سال تحصیلی کم کرد.

چگونه شروع کنیم ؟

راه کارهای زیادی برای برنامه ریزی کنکور برای تابستان مطرح می گردد، اما پیشنهاد ما این می باشد که در ابتدای کار فقط کافیست برای یاد آوری دروس سال اول و دوم بصورت خلاصه وار درس ها را مرور کرد تا ذهنیتی که درمورد درس های سال های قبل داشتیم تداعی شود و ذهن کم کم توان و آمادگی خود را برای شروع اصل برنامه ریزی و مطالعه های طولانی تر بدست آورد. البته این نکته را فراموش نکنید که با یک مشاوره تحصیلی مفید می توانید نسبت به شرایط خود بهترین روش مطالعه را از مشاوران مرکز مشاوره آویژه بیاموزید و روش ها و راه کار های متفاوتی را بشناسید و در نهایت بهترین و مناسب ترین را پیاده سازی کنید. مشاوران مرکز مشاوره آویژه این آمادگی را دارند که در این راه شما را یاری کنند .


بیشتر بخوانید: آزمون دانشگاه آزاد کارشناسی و ارشد بدون کنکور


برنامه ریزی کنکور انسانی

برنامه ریزی کنکور انسانی را بصورت تخصصی در این مطلب خواهید آموخت . از آن جایی که اکثر درس های رشته علوم انسانی حفظ کردنی می باشند و تعداد دروس تحلیلی و حل کردنی آن ها کمتر می باشد، آن ها باید طوری مطالعه کنند که مطالب را فراموش نکنند. برنامه ریزی کنکور انسانی باید بتواند راه کار هایی ارائه دهد که کمک کند به حفظ کردن ماندگار مطالب. این قضیه برای متقاضیان گروه ریاضی کاملا بر عکس می باشد و آن ها بیشتر نیاز به تحلیل دارند  و متقاضیان گروه تجربی تقریبا به سیستمی نیاز دارند بین این دو گروه ، زیرا آن ها هم دروس حفظ کردنی ( زیست و دروس عمومی ) و هم دروس تحلیلی ( فیزیک و ریاضی ) را در لیست دروس کنکوری به یک نسبت دارند و باید این تعادل را حفظ کنند .

یک راه کار برای متقاضیان انسانی

یکی از بهترین راه کار ها برای حفظ طولانی مدت مطالب تکرار می باشد. لذا پیشنهاد ما به متقاضیان گروه علوم انسانی این است که از لحاظ زمان بندی به گونه ای برنامه ریزی کنند که تا زمان کنکور بتوانند چندیدن بار دروس را دوره کنند. لازمه این سیستم مطالعه زمان می باشد. پس بهتر است متقاضیان گروه علوم انسانی از زمان موجود بهترین استفاده را بکنند.

برنامه ریزی کنکور انسانی


بیشتر بخوانید: مشاوره تحصیلی


برنامه ریزی کنکور ریاضی

برنامه ریزی کنکور ریاضی نکاتی را باید شامل شود که به آن ها اشاره می کنیم. متقاضیان گروه ریاضی، بجز دروس عمومی ، اکثر دروسی که دارند تحلیلی می باشد و میزان دروس حفظ کردنی آن ها به نسبت کمتر می باشد. از این رو باید علاوه بر زمان ، روش تجزیه تحلیل مسائل را هم بخوبی در نظر داشته باشند .وقت مطالعه نیز بسیار مهم می باشد.

در برنامه ریزی کنکور ریاضی باید زمان روز را به چند دسته تقسیم کرد و هر کدام را به درسی خاص تعلق داد. این تقسیم بندی باید نسبت به هر شخص بصورت متفاوت تعریف گردد. به عنوان مثال شخصی در صبح ها که ذهن شاداب تر و آماده تر است، راحت تر می توانند با مسائل تحلیلی رو به رو شود و زمانی که غروب و یا شب می شود ذهنش توانایی تجزیه و تحلیلش کمتر شده و دروس حفظ کردنی که نیاز به کند و کاو فکری کمتری دارد را بهتر می تواند درک کند. از این رو با توجه به شخصیت هر فرد باید بهترین برنامه ریزی را ارائه داد.

سوالات متداول

مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور سراسری چه ضرورتی دارد ؟

برنامه ریزی و مطالع بر اساس آن کمک می کند با توجه به توانمندی هایمان از زمان موجود بهترین استفاده را کرد .

برنامه ریزی کنکور به صورت هفتگی چگونه است ؟

لازم است درس هایی که در طول هفته قرار است مطالعه شوند مشخص شود و سپس تعداد ساعاتی که در هفته قرار است به هر کدام اختصاص داده شود جدول بندی کرد ( ضریب و اهمیت درس ها را در نظر بگیرید ) .

روش صحیح برنامه ریزی کنکور چیست ؟

درس ها همزمان با یکدیگر پیش بروند ، نکته برداری انجام شود ( دوره کردن را راحت تر می کند ) ، آزمون های آزمایشی و تست زدن و تحلیل جواب ها فراموش نشود ، جمع بندی پایانی بسیار مهم است .

اصول برنامه ریزی کنکور چیست ؟

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم ، زمان های مناسب برای هر درس را مشخص کنیم ، از افراط و زیاده روی بپرهیزیم ( باعث خستگی و توقف می شود ) ، پیوستگی را رعایت کنیم و خود را در آزمون ها محک بزنیم .

اهمیت مشاوره برنامه ریزی کنکور چیست ؟

کسب مهارت های کاربردی مطالعه ( یادگیری ، حفظ کردن ، یادداشت برداری و خلاصه نویسی ، نحوه پاسخ گویی به تست ها و … ) ، کسب اطلاعات درمورد عوامل موثری مانند تغذیه ، خواب و … ، بهره مندی از زمان بندی مناسب و …

برنامه ریزی کنکور سراسری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه برنامه ریزی کنکور سراسری

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068