شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه امروزه بسیار پرطرفدار است و متقاضیان بسیاری دارد. افراد بسیاری در رابطه پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه، تحقیق می کنند. این کشور به علت همسایگی با ایران و عدم نیاز به داشتن ویزا برای اقامت در این کشور، مورد توجه افراد زیادی از افراد است که به تحصیل در این کشور علاقه دارند.

تحصیل در ترکیه از جهات زیادی برای ایرانیان نفع دارد. پس شاید پذیرش در این رشته راه حلی باشد برای آن دسته از افرادی که پشت سد کنکور در ایران مانده اند و به تحصیل دندانپزشکی علاقه دارند.

هزینه حمل و نقل به کشور ترکیه نسبتا ارزان است و حتی در شهرهای مرزی، امکان تردد به صورت زمینی نیز وجود دارد و الزاما نیاز به سفر با هواپیما نیست و همین امر هزینه های رفت و آمد را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.

علاوه بر تمامی این ها، فرهنگ مردم کشور ترکیه، به فرهنگ ما مردم ایران شبیه است و افراد چندان دچار افسردگی نمی شوند. در این مطلب سعی کردیم که از مزایا و معایب تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با شما به طور مفصل صحبت کنیم و با اطلاعات کامل و جامع اقدام به تحصیل کنید.

پس این مطلب را از دست ندهید و تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

کشور ترکیه جزو کشورهای نسبتا پیشرفته ای است که از امکانات آموزشی بالایی برخوردار است. دانشگاه های دولتی ترکیه اغلب مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند و برای افرادی که قصد برگشت به ایران را دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

شرایط تحصیل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را برای شما به صورت کامل در زیر می گوییم:

 • داشتن دیپلم 12 ساله
 • داشتن نمرات بالا در دروس حساس مثل زیست و شیمی و فیزیک
 • (البته این مورد جزو شرط های اساسی نیست و پس از قبولی در آزمون ورودی بررسی می شود.)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه که شامل آزمون YOS یا SATاست.
 • داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • داشتن تمکن مالی جهت پرداخت شهریه
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی برای قبولی در آزمون YOS
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • در میان این شرایط بالا تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، مهم ترین فاکتور قبولی در آزمون YOS است؛ زیرا اساس پذیرش دانشگاه های دولتی نمرات این آزمون است.

هزینه تحصیل در دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته دندانپزشکی، چندان زیاد نیست اما در صورتی که در دانشگاه های خصوصی این کشور پذیرش شوید، هزینه ها بسیار بالا هستند. هزینه های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، در دانشگاه های دولتی این کشور، در حدود شهریه دانشگاه های آزاد ایران یا واحد های پردیس است.

به صورت میانگین در حدود 1500 لیر در سال است و برای دانشگاه های خصوصی چیزی حدود 30000 لیر در سال است. این رقم برای دانشگاه های دولتی چندان بالا نیست؛ اما برای دانشگاه های خصوصی، مقدار بالاتری است و فرد حتما باید تمکن مالی خود را اثبات کند.

مزیت تحصیل در دانشگاه های ترکیه این است که مدرکی که دانشگاه های ترکیه صادر می کند، بین المللی است و شما با مدرک دانشگاه های کشور ترکیه، می توانید در کشور های پیشرفته تر به ادامه تحصیل یا کار مشغول شوید.

شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که علاوه بر شهریه، هزینه های زندگی مثل هزینه های اقامت و خورد و خوراک هم باید حساب کنید.

دانشگاه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

لیست دانشگاه های ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت است، برای شما در این قسمت آورده ایم. البته باید شما این نکته را در نظر داشته باشید که برای پذیرش در این دانشگاه ها، باید وارد رقابت شدیدی بشوید و پذیرش در این دانشگاه ها سخت است.

هزینه تحصیل در دندانپزشکی در ترکیه

شما با برنامه ریزی دقیق و شرکت در کلاس های مربوط می توانید شانس خودتان را برای قبولی افزایش دهید.

به غیر از این مورد پذیرش در دندانپزشکی دانشگاه ترکیه، توسط آزمون YOS و با تمرکز بر مباحث هوشی و ریاضی است که ایرانیان به علت سخت گیری های بالای مدارس ایران در یادگیری ریاضی، از شانس بالاتری برای پذیرش برخوردارند.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه ارجیس
 • دانشگاه استانبول

مدرک تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مدرک تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارای اعتبار جهانی است و مدرک ارائه شده بین المللی است. همچنین این مدرک پس از سپری کردن دوره 5 ساله دندانپزشکی برای دانشجویان قابل دسترسی است.

این دوره 5 ساله به صورت 2 سال دوره تئوری و آزمایشگاهی است و 3 سال به صورت کار در بیمارستان است.

جهت دست پیدا کردن به مدرک تحصیل در ترکیه اول باید در آزمون YOS قبول شوید. این آزمون دو مرحله دارد که مرحله اول آن سوالاتی در قالب هوش، ریاضی و هندسه است و مرحله بعدی آن سوالاتی در قالب سنجش میزان تسلط شما به زبان ترکی است. اگر در این مرحله از آزمون YOS قبول نشدید، باید دوره زبان ترکی TOMER را بگذرانید تا پذیرش شوید.

پس از قبولی در آزمون YOS مدرک و زبان و معدل شما بررسی می شود که در صورت نبود مدرک زبان یا عدم توانایی کافی، باید دوره زبان را در کالج بگذرانید و پس از آمادگی کامل وارد این رشته شوید.

مجوز تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مجوز تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پس از قبولی در آزمون YOS یا SAT قابل دسترس است. پس از آنکه در این آزمون قبول شدید و شرایط دیگر تحصیلی را داشته باشید، می توانید در این رشته تحصیل کنید.

دانشگاه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها به صورت انگلیسی است و این شرایط را فراهم می کند که پس از فارغ التحصیلی در کشور های اروپایی و آمریکایی مشکل زبان برای ادامه تحصیل یا شغل نداشته باشید. البته در نظر داشته باشید که زبان اصلی این کشور ترکی استانبولی است و مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند.

به همین دلیل علاوه بر کسب نمره قبولی در آزمون ترکی باید توانایی برقرار کردن ارتباط با مردمان با این زبان را داشته باشید. علاوه بر اخذ مجوز تحصیل در دندانپزشکی در ترکیه، شما می توانید با فرهنگ این کشور آشنا شوید و در صورت تمایل می توانید جهت شاغل شدن در این کشور اقدام کنید.

چگونگی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

به صورت خلاصه می توان مراحل زیر را برای تحصیل در دندانپزشکی تصور کرد. شما ابتدا باید مدارک تحصیلی خودتان را که شامل دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی را به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی ترجمه می کنید و همراه با هزینه پذیرش به سفارت ترکیه ابلاغ می کنید.

سپس در کلاس های مربوط به آزمون YOS شرکت می کنید تا برای آزمون ورودی این دانشگاه آماده شوید. سپس مدرک زبان انگلیسی خود را پیگیری می کنید تا پس از پذیرش ارائه کنید.

همینطور مهارت زبان ترکی خود را افزایش می دهید و در نهایت می توانید نمره کسب شده خودتان را در آزمون در دانشگاه های مختلف تحصیل کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چه مقدار می باشد؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی این کشور، چیزی در حدود شهریه دانشگاه های آزاد ایران یا واحد های پردیس است. به صورت تقریبی حدود 1500 لیر در سال است و برای دانشگاه های خصوصی چیزی حدود 30000 لیر در سال است.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در حدود 5 سال است.

آزمون YOS شامل چند مرحله است و چه مباحثی را شامل می شود؟

دو مرحله است و مرحله اول آن شامل اطلاعات ریاضی، هوش و هندسه است و مرحله دوم آن مربوط به توانایی تسلط شما به زبان ترکی است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

دوشنبه

1403/1/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید