رشته بیوتکنولوژی چیست و بازار کار آن چگونه است؟

رشته بیوتکنولوژی چیست

امروزه بیوتکنولوژی یک ابزار مهم برای رفع نیاز های انسان تبدیل شده است. به دلیل وسیع و کاربردی صنعت بیوتکنولوژی دانشمندان، قرن بیست و یکم را، قرن بیوتکنولوژی می نامند.

حال سوال اينجاست بیوتکنولوژی چیست؟ رشته بیوتکنولوژی چه کاربردی دارد؟ گرایش های بیوتکنولوژی و بازار کار این رشته چگونه است؟ اگر شما نیز به این حوزه علاقه مند هستید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رشته بیوتکنولوژی چیست؟

واژه بیوتکنولوژی در ساده ترین حالت، فناوری مبتنی بر زیست شناسی است. می توان گفت بیوتکنولوژی توانایی انتقال ژن های یک موجود به موجود دیگر و فعال ساختن آن ها در موجود دیگر است.

امروزه این فناوری آن چنان رو به رشد و گسترش است که به سرعت در صنایع دارویی، غذایی، پزشکی، شیمیایی و کشاورزی وارد شده است.

توانایی های لازم برای رشته بیوتکنولوژی

توانایی های لازم برای این رشته

متقاضیان این رشته می توانند از رشته های علوم تجربی و ریاضی این رشته را در دانشگاه ادامه دهند. این رشته نیازمند افرادی است که دارای انگیزه، قدرت تحلیل و استدلال بالا، هوش و استعداد خاصی هستند. در زیر شما را با کاربرد های این رشته و آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی آشنا خواهیم ساخت.

کاربرد های رشته بیوتکنولوژی

 • تشخیص قبل از به وجود آمدن بیماری و پس از بیماری
 • ساخت دارو واکسن های جدید
 • ساخت کیت های تشخیصی
 • تولید پادتن های منوکلونال
 • همچین دانش آموختگان این رشته قادر به ساخت و طراحی واکسن های نوین زیستی، کیت های تشخیصی و آنتی بادی های نوترکیب به منظور درمان و مطالعات سرطان هستند.

آینده شغلی بیوتکنولوژی

امروزه بیوتکنولوژی به عنوان پاک ترین و مفید ترین شاخه علم و صنعت یاد می شود. این رشته نوظهور که از شاخه های زیست شناسی است، باعث پیوند چند شاخه از علوم مختلف می شود و از این جهت یک دانش مشترک بین علوم مختلف است.

کسانی در این رشته تحصیل کرده اند، از مهارت و تشخیص بالایی برای انواع آزمایش ها و تحلیل و نتایج آنها برخوردار هستند. این دانش آموختگان با توجه به نوع گرایش بیوتکنولوژی که دارند، با جنبه های زیست محیطی میکروب ها، سلول های جانوری، گیاهان و… آشنایی دارند.

آینده شغلی بیوتکنولوژی

دانشگاه های ایران در بیوتکنولوژی

به دلیل اهمیت بالای این رشته، در کشور های پیشرفته دنیا و ایران، در سال 1387 دکترای پیشرفته زیست فناوری در دانشگاه تهران ایجاد شده است که ظرفیت این رشته حدود 11 نفر روزانه است.

دانشجویان این رشته، از بین دانشجویان برتر و کسانی که موفق به کسب رتبه برتر در کنکور سراسری شده اند، انتخاب می شوند.

لازم به ذکر است که بهترین دانشگاه در ایران، برای تحصیل در این رشته، دانشگاه تهران می باشد.

نام دانشگاهشهرظرفیت روزانهظرفیت شبانه
الزهرا-دانشگاه دخترانهتهران258
دانشگاه تهرانتهران15
دانشگاه خوارزمی تهرانکرج30
دانشگاه شاهدتهران30
دانشگاه کاشانکاشان219
دانشگاه کردستانسنندج40
دانشگاه مراغهمراغه40
ملایرملایر70
یزدیزد40
دانشگاه تخصصی فناوری های نوینآمل3015

درآمد رشته بیوتکنولوژی

این رشته علاوه بر داشتن توانایی و مهارت استدلال و تحلیل، به میزان خلاقیت و کار آفرین بودن شما نیز، نیاز دارد. آنچه که شما را در این رشته موفق و متمایز می کند، داشتن ایده های نو، صبر و تلاش شماست.

همچنین شما باید از توانایی هایی نظیر فنون مذاکره، بازاریابی و قدرت حفظ سرمایه برخورد دار باشید و همیشه در حال یادگیری مهارت های جدید باشید و هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

توجه کنید این رشته، یکی از رشته های نوین زیستی به شمار می رود و با گذشت زمان نقش آن در صنعت و حوزه های مختلف بیشتر می شود. بیشتر کشور های توسعه یافته در حال آماده سازی ساز و کار های مناسب برای بهره گیری از خدمات و محصولات بر پایه بیوتکنولوژی هستند.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، ساز و کارهای مناسب برای بهره‌ گیری از خدمات و محصولات بر پایه بیوتکنولوژی، فراهم شده است.

رتبه مورد نیاز برای قبولی در بیوتکنولوژی

طبق پذیرش کنکور سراسری 1398، اولین رتبه قبولی روزانه در زیست فناوری، 11137 در منطقه 1 و آخرین رتبه قبولی شبانه 35229 در منطقه 3 بود.

گرایش های رشته بیوتکنولوژی

گرایش های رشته بیوتکنولوژی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بیوتکنولوژی گیاهی

بیوتکنولوژی گیاهی شامل مهندسی ژنتیک گیاهی، تعیین نقشه ژنی گیاهی، تولید بذر و نهال مقاوم در برابر شرایط نا مناسب محیط، آشنایی با بیماری های متداول گیاهان، آشنایی با حشرات و آفات، تولید کود های زیستی و …

بیوتكنولوژی حیوانی

از مزایای این شاخه از بیوتکنولوژی می توان افزایش بازدهی شیر و گوشت حیوانات، گوشت و شیر با کیفیت مثلا شیر بدون لاکتوز و ترکیب پروتئین گوشت اشاره کرد.

بیوتکنولوژی غذایی

بیوتکنولوژی در صنایع غذایی کاربرد های فراوانی دارد. مثل افزایش حجم مواد غذایی، افزایش ایمنی و سلامتی مواد غذایی

مثلا ممکن است یک محصول از ارزش غذایی بالایی برخوردار باشد اما در سوخت و ساز بدن اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال گیاهانی که آفت زده شده اند و ماده آفت کش در آن ها تا مدت طولانی باقی بماند و موجب حساسیت، مسمومیت و حتی بیماری شود.

بیوتکنولوژی میکروبی

دانشجویان رشته بیوتکنولوژی میکروبی در زمینه هایی مانند دارویی، قارچ، مخمر ها، تولید آنزیم و پروتئین ها اطلاعات لازم را کسب می کنند.

بیوتکنولوژی میکروبی را اگر بخواهیم به زبان ساده تعریف کنیم، می توان گفت استفاده از انواع میکروب ها در تولید و تجزیه مواد مختلف نظیر هورمون های انسانی.

از این روش برای تولید حشره کش های میکروبی و استخراج کانی ها و دفع مواد زاید سمی و … استفاده می شود.

بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی

بهره گیری از روش های علمی و فنی به کمک عوامل بیولوژیک، از اهداف رشته بیوتکنولوژی است. دانشجویان این رشته به تولید کالا و خدماتی در زمینه های مختلفی مانند کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی و پزشکی می پردازند.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی

بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، زیست شناسی مولکول پیشرفته، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی پزشکی

ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی – مولکولی، ژنتیک پزشکی، متابولیت های میکروبی، فاراماکوژنتیک، فرآورده های نوترکیب، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی.

بیوتکنولوژی صنعت و محیط زیست

دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری با گرایش صنعت و محیط زیست مجموعه ای از اصول علوم و فنون در زمینه های مهندسی ژنتیک، علوم سلولی مولکولی، توسعه سویه های صنعتی، فناوری تخمیر، تولید، جداسازی و خالص سازی مواد زیستی با ارزش، اصول مهندسی در طراحی فرآیند های زیستی و کاربرد زیست فناوری در محیط زیست ارائه می شود.

بیوتکنولوژی دریا

بیوتکنولوژی دریایی یکی از حوزه ‌های در حال رشد است که با کمک آن، از موجوداتی مانند ماهی، جلبک و یا باکتری ‌ها به ‌طور مستقیم و غیرمستقیم استفاده می ‌شود.

پونزفواید بیوتکنولوژی دریایی به شرح زیر است:

 • تولید فرآورده ‌های جدید و اصلاح شده
 • فراهم سازي تکنیک های جدید جهت حفاظت و مدیریت اکوسیستم‌ های دریایی
 • شیلات و پرورش آبزیان

با توجه به پتانسیل بالای موجود در دریا و تنوع موجودات آبزی، تاکنون محصولات فراوانی از آنها استحصال شده است. مانند مواد دارویی، آنزیم‌ها، مواد مولکولی بیولوژیک، کیت ‌های تشخیصی، آفت‌کش ‌های زیستی، تولید بیوماس جهت تولید انرژی و غیره.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی

فروشوئی میکروبی، تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ها، تصفیه بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک، میکروبیولوژی محیطی.

 • بیوتکنولوژی نفت

در این شاخه از بیوتکنولوژی در تمیز کردن آلودگی های نفتی، جلوگیری از خوردگی، رسوب زادئی مواد معدنی و آلی بهره برداری شده است.

از دیگر کاربرد های این صنعت به گسترش مخروطی شدن آب وگاز در اطراف چاه تولیدی میباشد که با انسداد لایه ای از خلل و فرج در سطوح زیرین و فوقانی لایه تولیدی مخزن بوقوع می پیوندد.

واحد های درسی بیوتکنولوژی

پونزتعداد واحد های درسی به صورت زیر است که دانشجو باید تمامی آن ها را پاس نماید:

 • کل واحدهای درسی: ‪127 واحد
 • دروس عمومی: ‪18 واحد
 • دروس اصلی تخصصی: ‪98 واحد
 • دروس اختیاری تخصصی: ‪11 واحد

آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی

آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی

با توجه به اینکه این صنعت صنعت نو پایی است ممکن است برای رسیدن به یک منبع درآمد و جایگاه، مدت زیادی طول بکشد.

پونزمواردی که شما می توانید در ان به اشتغال بپردازید:

 • اشتغال در مراکز آموزشی به منظور تدریس و تربیت نیرو های جدید
 • اشتغال در مراکز تحقیقاتی
 • اشتغال در زمینه تولید و کشف دارو واکسن
 • تولید محصولات میکروبی با ارزش بالا
 • توسعه روش های درمان مبتنی بر سلول های بنیادی

میزان درآمد فارغ التحصیلان بیوتکنولوژی

با تلاش دانشمندان و تمام کسانی که در صنعت بیوتکنولوژی فعالیت می کنند، ایران توانسته جایگاه خوبی در این زمینه کسب کند و با توجه به پیشرفت و گستردگی این حوزه، بازار این رشته رو به رشد است و در آینده ای نه چندان دور می تواند 3 درصد از بازار را از آن خود کند.

پیش بینی می شود درآمد حاصل از این صنعت، معادل با درآمد حاصل از نفت باشد. همانطور که گفته شد این رشته در آینده می تواند بازار پر رونقی داشته باشد،

بخصوص اگر هم اکنون متخصصین زیادی خواستار یادگیری و ترویج این رشته باشند.

اگر شما هم به این رشته علاقه مند هستید ولی اطلاعات کافی ندارید با مشاوران آویژه تماس بگیرید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته بیوتکنولوژی چیست و بازار کار آن چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید