سیر تا پیاز رشته نجوم از شرایط تحصیل تا آینده شغلی و بازار کار آن

رشته نجوم

به بیان ساده رشته دانشگاهی نجوم یا اخترشناسی، به بررسی موقعیت، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی پدیده‌های آسمانی از جمله، ستاره‌ها، سیاره‌ها، کهکشان‌ها و … می پردازد.

دروس این رشته عموما با دروس فیزیک، شیمی و ریاضی ارتباط نزدیکی داشته و به فردی که به صورت تخصصی در حوزه نجوم فعالیت داشته باشد، منجم یا اخترشناس گفته می شود.

منجم یا اخترشناس به فردی گفته می شود که بر روی اجرام آسمانی مانند ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها مطالعه می کند

برای ورود به رشته نجوم باید در چه رشته ای تحصیل کنیم؟

لازم به ذکر است در حال حاضر تحصیل رشته نجوم صرفا برای داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر می باشد. برای تحصیل این رشته، داوطلبان میتوانند در دوره دربیرستان در رشته‌ی ریاضی و فیزیک تحصیل کرده و بعد از ورود به دانشگاه و در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌هایی مانند اخترفیزیک، کیهان شناسی و … را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: رشته هوا و فضا چیست؟

طبق قوانین جدید موسسات آموزش عالی کشور داوطلبان با هر مدرک کارشناسی قادر خواهند بود تا نسبت به تحصیل رشته نجوم در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. چنانچه دروس گذرانده شده در مقطع کارشناسی داوطلبان با گرایش این افراد در مقطع ارشد مغایرات زیادی داشته باشد باید دروس پیشنیازی را نیز بگذرانند.

لازم به ذکر است داوطلبان برای تحصیل در رشته نجوم باید پیش زمینه خوبی در زمینه زبان انگلیسی، برنامه نویسی و استدلال منطقی داشته باشند.

در حال حاضر رشته نجوم در مقطع کارشناسی در دانشگاه کشور ارائه نشده و علاقه‌مندان به این رشته باید در رشته فیزیک تحصیل کرده و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش اخترفیزیک یا کیهان‌شناسی ادامه تحصیل دهند.

رشته نجوم

دانشگاه های ارائه دهنده رشته نجوم در ایران

رشته نجوم یا ستاره شناسی به دلیل نیاز به زیرساخت فراوان و حرفه ای در کشور ما تا حدود  زیادی در فراموشی قرار گرفته است. جالب است بدانیم که از سال ۸۹ تا امسال تنها سه پایان‌نامه با موضوعات مرتبط با اخترشناسی و علم نجوم در پایگاه ایران داک به ثبت رسیده و این موضوع نشان از غریبه ماندن این رشته در میان سایر رشته های دانشگاهی دارد.

دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بین المللی امام خمینی دانشگاه بیرجند
دانشگاه  تبریز دانشگاه زنجان دانشگاه تهران
دانشگاه سمنان دانشگاه دامغان دانشگاه سیستان و بلوچستان
دانشگاه فردوسی دانشگاه قم دانشگاه شهید باهنر
دانشگاه الزهرا دانشگاه گلستان دانشگاه گیلان
مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه دانشگاه مازندران دانشگاه خوارزمی
دانشگاه یزد دانشگاه لرستان

 برنامه درسی رشته نجوم در مقطع کارشناسی ارشد

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد

دروس الزامی مشترک : ۱۵ واحد

دروس تخصصی و اختیاری : ۹ واحد

سمینار : ۲ واحد

پایان نامه : ۶ واحد

مهارت های مورد نیاز افراد در رشته نجوم

       قدرت درک و استدلال منطقی رویدادها

      توانایی کار با ایده های انتزاعی

     صبر زیاد در انجام یک پروژه

  توجه زیاد به جزئیات و داشتن دقت فراوان در مشاهدات

      توانایی تهیه گزارشات علمی برای نشریات

مهارت در زمینه ریاضیات برای ارائه گزارش در  مواردی نظیر احتمال جابجایی و حرکت ستاره ها، سیارات و …

    داشتن روحیه کار تیمی

رشته نجوم

روش گردآوری اطلاعات و تحلیل داده در رشته نجوم

به طور کلی افراد با تحصیل در رشته نجوم به دنبال کنکاش، مشاهده و بررسی نظریه های مختلف هستند. عموم دروس این رشته در کشور ما بیشتر شامل مباحث تئوری شده و دروس عملی صرفا به مورادی مانند آشنایی با تلسکوپ و سایر ابزارآلات کیهان شناسی مربوط می شود.

گردآوری اطلاعات در رشته نجوم بر مبنای شناسایی تشعشات الکترومغناطیسی و تحلیل نور  انجام می شود. امروزه در این زمینه آشکارسازهای نوترینو و نوترینو هایی که ازسوپرنواها ساطع می شوند کاربرد زیادی دارند و اطلاعات زیادی در مباحث اخترشناسی را در اختیارمان قرار می دهند.

وظایف فارغ التحصیلان رشته نجوم

 • تحلیل و بررسی دقیق تصاویر دریافتی از ماهواره‌ها
 • استفاده از تلسکوپ‌ها و تجهیزات ماهواره‌ای برای جمع‌آوری داده‌
 • آزمایش تئوری‌ها و تحلیل خروجی
 • استفاده از مدل‌های کامپیوتری برای شبیه سازی تئوری‌ها
 • تحلیل نتایج مشاهدات قبلی

بازارکار و آینده شغلی رشته نجوم

بازار کار رشته نجوم در کشور ما در بخش های مختلفی وجود داشته و عموما شامل امور آموزشی و تحقیقاتی می شود. فارغ التحصیلان رشته اخترشناسی یا نجوم معمولا کار خود را در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای و رصد خانه ها  با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز می کنند.

فرد با پایان تحصیلات خود می تواند در قالب یک دستیار ستاره شناس، همکاری خود را با دبیران مدارس و دانشگاه ها آغاز کرده و به شرکت در پروزه های تحقیقاتی و ارائه راهکارهایی جدید در این زمینه بپردازد.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته پس از مقطع دکتری می توانند به عنوان هیات علمی در دانشگاه‌ها، رصدخانه‌های حرفه ای و پژوهشکده‌ های نجوم فعالیت نمایند.

رشته نجوم

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سیر تا پیاز رشته نجوم از شرایط تحصیل تا آینده شغلی و بازار کار آن با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن آخر

رشته نجوم یا ستاره شناسی یکی از گرایشات رشته فیزیک در دانشگاه محسوب می شود که در حال حاضر امکان تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی وجود ندارد.

این رشته علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله، ستاره‌ها، سیاره‌ها و … می باشد و عموما به بررسی تغییراتی می پردازد که منشأ آن‌ها در خارج از جو زمین قرار دارد.

دروس رشته نجوم د راکثر موارد با مباحث فیزیک، شیمی و ریاضی ارتباط نزدیکی دارد. در حال حاضر بازار کار رشته نجوم عموما شامل موارد تحقیقاتی و تدریس شده و فرد با اتمام دانشگاه می تواند کار خود را با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز کند.

استخدام افراد تحت عنوان منجم معمولاً در سازمان‌های مربوط به حوزه‌های ستاره‌شناسی، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره‌ای، رصدخانه‌ها صورت گرفته و فارغ التحصیلان این رشته پس از مقطع دکتری می‌توانند به عنوان هیئت‌علمی در دانشگاه ها ، رصدخانه‌های حرفه‌ای و پژوهشکده‌های نجوم  فعالیت خود را آغاز کنند.

سوالات متداول

علامت سوالتحصیل رشته نجوم در دانشگاه های کشور در چه مقاطعی امکان پذیر است ؟

در حال حاضر تحصیل رشته نجوم یا ستاره شناسی در ایران صرفا در دوره تحصیلات تکمیلی امکان پذیر می باشد.

علامت سوالاز فرصت های شغلی فارغ التحصیلان رشته نجوم به چند مورد اشاره نمایید؟

همکاری در پروژه های تحقیقاتی با اساتید دانشگاه – تدریس – عضویت در هیئت علمی دانشکده های مختلف – استخدام به عنوان محقق و کیهان‌شناس در سازمان هایی تحقیقاتی و خدماتی.

سیر تا پیاز رشته نجوم از شرایط تحصیل تا آینده شغلی و بازار کار آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سیر تا پیاز رشته نجوم از شرایط تحصیل تا آینده شغلی و بازار کار آن

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 60 نظر:
 1. من نجومو دوس دارم ولی فعلا انتخاب رشته ندارم توی کشورای دیگه مثل آمریکا در زمینه ناسا خیلی موفق هستن من میترسم هیچی نشم اینجا…چون نجوم متاسفانه درصد کمی دوسش دارن در حالی که ما در زمان قدیم دانشمندان منجم زیادی داشتیم

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات کامل در زمینه تحصیل دانشگاهی در رشته ی نجوم ، با مشاوران تحصیلی ما تماس بگیرید

 2. سلام وقت بخیر
  من درحال حاضر هنرجوی رشته ی معماری داخلی پایه ی یازدهم هستم ، میخواستم بپرسم میتونم بعد از گرفتن دیپلم فنی حرفه ای ، در دانشگاه توی این رشته تحصیل کنم؟
  یا میتونم بعد از گرفتن لیسانس معماری مشغول تحصیل در این رشته بشم؟

 3. سلام من میخوام کارمند ناسا بشم نمی خوام فضا نورد بشم و پایه هشتمم باید رشته فیزیک پایه نهم انتخاب کنم که بتونم نجوم بخونم و بتونم کارمند ناسا بشم
  به نظرتون چه رشته بیشتر شانس کارمند شدن در ناسا رو داره ؟

 4. ببخشید از طریق رشته ی تجربی نمیشه اومد و الان من پایه ی دهم می خواهم وارد این رشته شم در دانشگاه باید کنکور ریاضی بدم یا از طریق تجربی هم میشود

 5. من دارم به متوسطه اول میرم ولی از بچگی تا الان عاشق نجومم و حاضرم با جون و دل هر‌چی که هستو بخونم ولی بنضرتون‌ اگر رشته نجومو انتخاب کنم توش موفق میشم؟

 6. سلام ، من از بچگی تا الان که دارم به کلاس هفتم میرم عاشق اسمانو و ستاره هاشو و سیاراتشم در حدی که از کتابخونه کتابای گنده گنده میاوردمو شروع میکردم بخوندن ،، خیلی اسمانو دوس دارم همین الان که دارم این متنو مینویسم بغض گرفتم من حاضرم با دل و جون کتاباشو هر چی که هستو بخونم ولی میترسم که بعد ها قبول نشم خیلیام مسخرم میکنن وقتی اسمشو میارم من انتخاب رشته فعلا ندارم ولی از الان به فکرشم واقعا دوسش دارم ولی بنظرتون نجومو انتخاب کنم به جایگاهی میرسم ؟حقوقش اصلا مهم نیس فقط بنضرتون بعد ها میتونم تو ناسا فعالیت کنم

  1. اگه تلاش کنی حتماً میتونی.منم از بچگی به فضا علاقه خاصی داشتم،یکی از ارزو های بچگیم سفر به فضا و تجربه بی وزنی بوده.

 7. سلام تفاوت افق شهرما(کوهدشت لرستان)باتهران مطابق تقویم نجومی حدود۱۵دقیقه است اماد راستان و شهرستان ما این فرق رادر اذان صبح حدود۲۶دقیقه وشاید هم بیشتر درنظر میگیرندنمیدانم منبع کار آنها کدام سند است؟!لطفا یک کارشناس مراراهنمایی کند!متشکرم

 8. توصیه من به دوستانی که شیفته نجوم هستند کارشان باخرید یک تلسکوپ هم راه میفته این رشته نیازه به درک بالای مفاهیم فیزیک داره اگر رشته اصلی تون فیزیک یا ریاضی بوده برای ارشد نجوم اقدام کنین

 9. توصیه من به دوستانی که شیفته نجوم هستند کارشان باخرید یک تلسکوپ هم راه میفته این رشته نیازه به درک بالای مفاهیم فیزیک داره اگر رشته اصلی تون فیزیک یا ریاضی بوده برای ارشد نجوم اقدام کنین

 10. سلام من رشته تجربی هستم و میخواستم بپرسم با این رشته هم میشه درمورد فضا تحصیل کرد و به ناسا رفت؟

 11. بنده فارق التحصیل این رشته هستم
  در ابتدا باید فقط و فقط و فقط لیسانس فیزیک
  داشت فقط فیزیک
  توجه فرمایید که یک لیسانس فیزیک به اندازه یک دکترای مهندسی درس باید خواند
  سپس ارشد فیزیک گرایش اختر فیزیک و یا گرایش گرانش و اختر فیزیک
  در کشور ما برای ورود به ارشد محدودیت وجود ندارد که این یک خلاء علمی است و باید از آن جلوگیری شود
  افرادی زیادی هم بودند که با مدرک لیسانس مهندسی وارد اختر فیزیک شده اند ولی با دیدن دروس فیزیک وهشت زده شدند و رفتند
  پیش نیاز این رشته فقط لیسانس فیزیک است

  1. عذرخواهی میکنم که این سوال شخصی رو میپرسم ولی در آمدی خوبی دارید؟
   من میخوام نجوم بخونم ولی از آیندش میترسم

  2. من همین الانشم از فیزیک و کلا علوم متنفرم ولی میخوام ستاره شناس بشم🤕 ظاهراً راه سختی رو در پیش دارم..

 12. برای اتباع این رشته شروعش کجا میشه آخه بعضی از رشته های فیزیک رو نمی‌تونیم بخونیم
  من دیپلم ریاضی هیتم

  1. سلام درمورد اتباع کسی اطلاع داره نحوه پذیرش وشرایط چطوره واینکه چه رشتع ای خونده باشه که به این رشته راه پیدا کنه

 13. سلام من یه سوال داشتم درامدش چجوریه تو ایران
  من رفتم تحقیق کردم دیدم مثلا اگر بخوای بری کشورای دیگه درامدت سالیانه میشه ۴ میلیارد اگر تازه کار باشی ۲ میلیارد
  بعدش باید برای تحصیل در خارج کشور با این رشته باید اون کشور بت بورسیه بده اگر بخوایم بورسیه بشیم باید تا کارشناسی درس بخونیم
  این شغل اینده منه دارم در موردش تحقیق میکنم دوره متوسطه اولم

  1. من خودمم خیلی زیاد ماورای تصور به این رشته علاقه دارم ولی خانوادم برای تحصیل من خارج نمیان و منم نمی تونم تنهایی برم می خوام بدونم توی ایران محل کار این رشته به چه شکل هستش اصلا جایی هست ک حتی یکم شبیه به ناسا باشه

  2. منم متوسطه اول هستم و شروع به تحقیق کردم‌ولی مردد هستم که به جایی نرسم
   و خانواده من رو به معلمی تشویق میکنن
   دوست دارم‌در مورد در امدش بیشتر بدونم

   1. ببینید اگر علاقه دارید حتما پیگیر بشید تا بعد پشیمون نباشید.من وقتی میخواستم انتخاب رشته کنم،همه گفتن برو تجربی،بعد از طریق اون میتونی به هر رشته ای که خواستی بری،ولی واقعیت اینه که بشدت پشیمونم،با اینکه معدلم بیسته و یجورایی استعداد این رشته رو دارم.
    همیشه بهترین راه،درست ترین راه نیست…
    پس برو دنبال هر رشته ای که علاقه داری،صرفا همیشه تجربی آینده ساز نیست

   2. منم همین مشکل رو دارم. خانواده ها قبول نمیکنن. آینده خوبی هم در ایران نداره خارج هم نمیزارن که بریم. پس چیکار میتونیم بکنیم برای رسیدن به خواستمون

  1. سلام ،منابع متفاوت و طبق استاندارهای مختلف ،متفاوت است. برای راهنمایی بهتر با مشاوران تماس بگیرید.

   1. سلام بر همه دوستان منم مل بیشترون دانش اموزم (متوسطه دوم) و کشته مرده این رشته ام الان هم خیلی براش تلاش کردم و پژوهش و تحقیق کردم و بیشترشون جواب داده امسال پیش خودم تصمیم گرفتم یک انجمن نجوم بزرگ در سطح کشوری بزنم و این کارو با یکی از همکلاسی هام که اونم کشته مرده این رشته هست شروع کردم و تا الانش انجمن نجوممون خیلی خوب جواب داده و نه نفر از بهترین دانشاموزایی که کمک زیادی میکنند با ماهمگروه هستند و البته از همه مهم تر من امسال ازمون نجوم واخترفیزیک المپیاد دادمو قبول شدم در مرحله اول همه اینا رو خواستم بهتون بگم که هیچ وقت نا امید نشید از هدفتون تلاش کنید منم خانوادمو فامیل و دوستام خیلی جلومو میگرفتنو مسخرم میکردن اما تو راهم کنه بودم من گروه تحقیقاتیم نسبتا کامله اما دوست داشتم اگه هر کی مثل من کشته مرده هدفش تو زمینه(نجوم و فیزیک و شیمی و ریاضی و…..) بیاد داخل انجمن ما و اگه کارش خوب بود اجازه بدیم بیاد تو گروه مدیریتی فرقی نداره دختر باشه یا پسر به این شماره ۰۹۳۶۷۳۹۲۶۱۸ داخل اپ هایی مثل(سروش و واتساپ و شاد و ایگپ و بله) پیام بده من عضوش کنم و باهم برای کار تیممون مذاکره کنیم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/1/12

یکشنبه

1402/1/13

دوشنبه

1402/1/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید