انتخاب رشته دانشگاه آزاد

زمان و نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

در سال های اخیر، پس از ادغام ثبت نام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، تغییرات زیادی در روند ثبت نام، برگزاری و اعلام نتایج آزمون ایجاد شد.

تمامی مراحل آزمون در هر دو دانشگاه به صورت مشترک برگزار می گردد، اما تنها قسمتی از آزمون های هر دو که دستخوش تغییر نشده است و به روال سابق باقی مانده است، انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری بود.

در واقع بعد از انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، در مرحله انتخاب رشته است که در این مسیر این دو دانشگاه از هم جدا می شود.

امروزه تقریبا در همه شهرهای ایران واحد های دانشگاه آزاد وجود دارد؛ از همین رو ثبت نام و پذیرش در دانشگاه آزاد جزو اولویت بندی های بسیاری از داوطلبان کنکور شده است.

با توجه به اهمیت مرحله انتخاب رشته برای داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد، در ادامه به شرایط و زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال جدید خواهیم پرداخت؛ پس در ادامه مطلب همراه مرکز مشاوره آویژه باشید.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۲

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی azmoon.iau.ir انجام می گیرد.

چند روز پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، طی انتشار اطلاعیه ای از طریق دانشگاه آزاد، زمان انتخاب رشته این دانشگاه اعلام می شود. داوطلبان باید در موعد مقرر تعیین شده توسط دانشگاه نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد، معمولا در مرداد ماه برگزار می شود. امسال از ۱۸ مرداد لینک انتخاب رشته فعال شد و تا ۲۸ مرداد ادامه داشت؛ پس از آن نیز طی اطلاعیه ای تا ۶ شهریور تمدید شد.

داوطلبان پذیرفته شده در مرحله اول کنکور، می توانند علاوه بر گروه آزمایشی اصلی، چنانچه در زمان ثبت نام گزینه علاقه مندی به گروه هنر و زبان های خارجی را انتخاب کرده و در آزمون آن نیز شرکت کرده اند، از فرصت انتخاب رشته دو یا سه گروه آزمایشی بهره مند شوند.

داوطلبان در نظر داشته باشند که در صورت تمایل به انتخاب رشته در دو یا سه گروه آزمایشی (گروه آزمایشی اصلی، گروه هنر و یا گروه زبان خارجی) باید کارت اعتباری جداگانه برای هر کدام تهیه کرده و سپس اقدام به انتخاب رشته کنند.

داوطلبانی که رشته یا محل مورد نظر خود را در دفترچه رشته های با آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی پیدا نمی کنند، توجه داشته باشند که بخش اعظم رشته یا محل های دانشگاه آزاد اسلامی بدون آزمون هستند، که در صورت تمایل می توانید جهت ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی بدون کنکور در مقاطع کاردانی ناپیوسته، کاردانی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته اقدام فرمایند.

توجه فرمایید که داوطلبان ابتدا از وجود رشته یا محل مورد علاقه خود در دفترچه راهنمای انتخاب رشته اطمینان حاصل کنند و سپس اقدام به خریداری کارت اعتباری دوره مربوطه کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی هفته آخر شهریور ماه امسال اعلام خواهد شد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲

سالانه نتایج کنکور سراسری و آزاد در سایت سازمان سنجش مشخص می شود و پس از آن رشته های دانشگاه آزاد (به جز رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) در سایت مرکز دانشگاه آزاد به انتخاب رشته می پردازند.

دانشجویان برای مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۲، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org، موظف به پرداخت هزینه تعیین شده توسط سنجش هستند. پس از پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی ۱۴۰۲، می توانید اقدام به انتخاب رشته محل های مورد نظر خود کنید.

نکته ای که باید به آن توجه نمایید، این است که در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری، کدی به عنوان کد دسترسی درج شده است، که می توانید از این کد برای شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنید.

داوطلبان می توانند بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در قسمت های خواسته شده و وارد شدن به سایت انتخاب رشته، حداکثر تا ۱۰۰ رشته محل مرتبط با گروه آزمایشی امتحانی خود را که در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۲ درج شده است را انتخاب کنند.

متقاضیانی که در گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی حتی در گروه های هنر و زبان های خارجی ثبت نام کرده و آزمون خود را پشت سر گذاشته اند، می توانند کد رشته محل های مربوط به رشته امتحانی دوم را در میان ۱۰۰ رشته محل انتخابی خود انتخاب کنند.

به یاد داشته باشید برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی ۱۴۰۲، در مرحله اول باید وارد سایت انتخاب رشته دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ir شوید و مراحل پیش رو را پشت سر بگذارید.

آموزش انتخاب رشته دانشگاه آزاد

داوطلب برای انجام انتخاب رشته باید مجاز به انتخاب رشته شده باشد؛ در واقع اطلاع از وضعیت قبولی داوطلب، اولین گام برای انجام انتخاب رشته دانشگاه آزاد است.

داوطلب برای اطلاع از وضعیت مجاز بودن انتخاب رشته دانشگاه آزاد، باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و کارنامه اولیه کنکور خود را دریافت کند.

در صورتی که کد دسترسی انتخاب رشته در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری درج شده باشد، یعنی داوطلب مجاز به انتخاب رشته است.

داوطلبی که کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دریافت کرده باشد، در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می تواند نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کند. افراد مجاز به انتخاب رشته، برای اینکه به کد رشته محل های دانشگاه آزاد دسترسی یابند، باید از طریق سایت azmoon.org دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دانلود کرده و به دقت مطالعه کنند.

در صورتی که داوطلب تمامی شرایط لازم را داشته باشد، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می تواند ۱۰۰ رشته محل مورد علاقه خود را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی (اصلی، شناور) را انتخاب کرده و با توجه به اولویت بندی در فرم انتخاب رشته درج کند.

داوطلبان می توانند رشته محل مربوط به گروه آزمایشی شناور را در بین ۱۰۰ انتخاب خود درج کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

خلاصه مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

کارنامه اولیه کنکور سراسری را دریافت کرده و مجاز بودن خود را بررسی نمایید.

در صورت مجاز شدن برای انتخاب رشته، به سایت دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی azmoon.iau.ir مراجعه کنید.

دفترچه انتخاب رشته را دانلود و مطالعه کنید.

کد رشته محل های انتخابی خود را اولویت بندی کنید.

هزینه انتخاب رشته را پرداخت نمایید.

فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد را تکمیل کنید.

تاثیر رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد، همانند انتخاب رشته کنکور سراسری، رتبه از اهمیت بالایی برخوردار است. بالاتر بودن رتبه در هر زیر گروه و تراز، موجب افزایش شانس قبولی داوطلب در رشته محل های همان زیر گروه می شود.

مطمئنا هر چه داوطلب در یک زیر گروه رتبه و تراز بهتری را کسب نموده باشد، به همان اندازه شانس قبولی او در رشته های آن زیر گروه نیز بالاتر می رود. اما فاکتور های دیگری مثل علاقه، کیفیت، بازار کار، مسافت، شهریه، رتبه بندی دانشگاه های آزاد، علاوه بر تراز و رتبه در اولویت بندی انتخاب رشته دخیل هستند.

اگر در یک زیر گروه تراز و رتبه شما بیشتر باشد، و شما به رشته های این زیر گروه علاقه دارید، برای کسب نتیجه بهتر، در اولویت اول انتخاب هایتان را از بین این رشته ها انتخاب نموده و سپس رشته های سایر زیر گروه ها را انتخاب کنید.

چرا باید مشاور انتخاب رشته داشته باشیم؟‌

بعد از چند ماه مطالعه دروس، در کنکور سراسری شرکت کرده اید و رتبه ای کسب کره اید! هر رتبه ای که کسب کرده باشید، شما قطعا می توانید جهت انتخاب رشته اقدام کنید!

انجام دادن انتخاب رشته به صورت اینترنتی کار سختی نیست؛ اما آیا انتخاب رشته ای که توسط «یک مشاور تحصیلی مجرب» که تجربه بیش از ده هزار انتخاب رشته موفق در کارنامه خود دارد و به شما تضمین قبولی می دهد، با انتخاب رشته شما یکسان است؟

اگر کمی فکر کنیم با این کار یک سال زمان می خرید و یا در یک دانشگاه و رشته برتر و در نهایت آینده شغلی بهتری برای خود خواهید ساخت. منظور ما از مشاوره این است؛ یعنی استفاده از تجربیات یا دانش دیگران در کمترین زمان!

در این راستا، مرکز مشاوره آویژه، آماده ارائه خدمات تخصصی مشاوره انتخاب رشته به تمامی محصلین عزیز در تمامی مقاطع تحصیلی و برای اخذ پذیرش دانشگاه های مختلف می باشد.

در آخر

داوطلبانی که در خصوص انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند، هم اکنون می توانند در شهر تهران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ و در سایر استان ها با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس حاصل فرمایند.

در نتیجه مشاوره شما با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه، شما خواهید توانست یک لیست حرفه ای و شانس قبولی بالا تنظیم کنید. از همراهی شما با مجموعه آویژه، صمیمانه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتآیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری یکی است؟

خیر؛ بر خلاف دیگر مراحل کنکور، مرحله انتخاب رشته در دانشگاه آزاد و سراسری جدا از یکدیگر است.

سوال علامتچرا باید از مشاور برای انتخاب رشته کمک بگیریم؟

یک انتخاب اشتباه در انتخاب رشته می تواند کل زحمات شما را به باد دهد؛ کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی با تجربه می تواند از اشتباهات شما جلوگیری کند.

سوال علامتدر فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب چند رشته محل هستیم؟

حداکثر ۱۰۰ رشته محل را می توان انتخاب کرد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید