نحوه بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش

نحوه بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش

قبولی در کنکور سراسری از جمله اهداف اصلی داوطلبان برای ادامه تحصیل است. بعد از اینکه داوطلبان، انتخاب رشته کنکور خود را انجام دادند؛ یکی از دغدغه های آنها و والدینشان نحوه بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش می باشد. از جمله سوالاتی که ذهن داوطلب را در زمان ثبت نام انتخاب رشته درگیر می کند، شامل موارد زیر است:

آیا واقعا ضروری هست که 150 مورد کد رشته محل را پر کنم یا خیر؟

آیا سازمان سنجش هر 150 تا کد رشته مرا بررسی می کند؟

آیا اولویت های انتخابی من نقش اصلی را در قبولی دانشگاه ایفا می کند؟

انتخاب رشته من چگونه توسط سازمان سنجش ارزیابی می شود؟

اگر شما نیز با سوالات این چنینی در ذهن خود درگیر هستید اصلا نگران نباشید. مشاوران مرکز مشاوره آویژه به بررسی نحوه ارزشیابی و بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش پرداخته اند. در این مقاله شما با چگونگی بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش کشور آشنا می شوید. اگر به دنبال کاهش دغدغه های خود و یا خانواده در مورد قبولی در دانشگاه و انتخاب رشته هستید، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ارزیابی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش چگونه است؟

سازمان سنجش کشور، ابتدا ظرفیت های دانشگاه ها را مشخص می کند. سپس انتخاب رشته های داوطلبان را از رتبه 1 شروع به بررسی می کند. به این ترتیب که ابتدا اولین کد رشته انتخابی از داوطلبی که رتبه 1 را کسب کرده است، بررسی می شود.

به عنوان مثال اگر داوطلب رتبه 1 کنکور سراسری، انتخاب اولش پزشکی دانشگاه تهران باشد؛ این انتخاب را برای او رزرو و ثبت نام می کند. بعد نوبت به رتبه دوم کنکور می رسد. سپس پس از رتبه ۱، انتخاب اول داوطلب رتبه ۲ شروع به بررسی می شود. اگر انتخاب اول طبق ظرفیت دانشگاه ها خالی باشد انتخاب اولش پذیرش می شود. به همین ترتیب تا آخرین رتبه مجاز همه انتخاب ها بررسی می شود.

به عنوان مثال برای بررسی رتبه 300 ابتدا اولین انتخاب او بررسی می شود. اگر اولویت های رتبه 300 کنکور، دانشگاه های برتر کشور باشد و هیچ یک از دانشگاه های برتر ظرفیت خالی نداشته باشند. داوطلب مورد نظر مردود می شود. زیرا او تنها اولویت های خوش بینانه را انتخاب کرده و متناسب با رتبه کنکور خود انتخاب رشته انجام نداده است. اگر همین داوطلب بعد از انتخاب های خوش بینانه خود، انتخاب های منطقی و واقع بینانه را نیز در کد رشته محل ها وارد می کرد، احتمال قبولی او بسیار افزایش یافته و مسلما در یکی از دانشگاه ها در رشته خوب قبول می شد. پس نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه داشت این است که حتما انتخاب های خود را به ترتیب انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های واقع بینانه، انتخاب های بد بینانه قرار دهید. در اینصورت حتما رشته و دانشگاهی متناسب با رتبه و تراز خود قبول می شوید. البته به یاد داشته باشید که تمام انتخاب های شما حتی انتخاب های بدبینانه باید رشته و دانشگاه هایی باشد که نسبت به آنها اطلاعات کافی داشته و حدودا به آنها علاقه مند باشید.

انتخاب رشته آسان و واقع بینانه

ضرورت پر کردن تمام کد رشته ها

آیا نیاز است 150 کد رشته را پر کنیم؟ بسیاری از داوطلبان فکر می کنند که سازمان سنجش همه 150 انتخاب آنها را بررسی نمی کند و به همین دلیل فقط به چیدن چند تا کد رشته اکتفا می کنند. این مورد اصلا درست نیست و انتخاب های داوطلب برای رشته و دانشگاه محدود خواهد شد. بهتر است بدانید که سازمان سنجش همه 150 انتخاب شما را طبق اولویت هایتان بررسی می کند. به عنوان مثال اگر 50 انتخاب اول شما مورد پذیرش قرار نگیرد و ظرفیت آن دانشگاه ها پر شده باشد؛ سازمان سنجش به بررسی بقیه کد رشته های انتخابی شما می پردازد.شما ممکن است در انتخاب 55 خود مورد پذیرش دانشگاه و رشته مورد نظر قرار گرفته و قبول شوید.

به یاد داشته باشید که رعایت اولویت بندی انتخاب رشته بسیار مهم است. برای مثال اگر شما به رشته ای علاقه ندارید و به خاطر دلایل دیگر مانند: بازار کار عالی، توصیه دیگران، پافشاری خانواده و … آن را در اولویت های اول انتخاب رشته خود قرار داده اید با امید به اینکه این رشته را قبول نشده و رتبه شما متناسب با آن نباشد، بسیار اشتباه است. زیرا ممکن است ظرفیت آن دانشگاه ها خالی بوده و شما در همان انتخاب های اول پذیرش شوید. غافل از اینکه شما با خیال اینکه امکان قبولی در این رشته برای شما وجود ندارد آن را جزو انتخاب های اول قرار داده بودید. بدین ترتیب انتخاب های بعدی تان مورد بررسی قرار نمی گیرد. پس باید در انتخاب دانشگاه ها دقت نمایید و حتما چیدمان انتخاب رشته خود را طبق علایق و استعدادتان قرار دهید.

انتخاب رشته آسان و واقع بینانه

انتخاب 150 کد رشته از بین این همه رشته و دانشگاه های مختلف اصولا کاری طاقت فرسا است. اغلب داوطلبان حوصله پر کردن این همه کد رشته را ندارند. برای محدود کردن و انتخاب رشته صحیح و اصولی باید به صورت واقع بینانه عمل نمایید. به این ترتیب هم میتوانید انتخاب رشته بهتر و راحتی داشته باشید و هم اینکه امکان قبولی شما در انتخاب هایتان افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال اگر داوطلبی رتبه 6 رقمی را در کنکور سراسری کسب کرده باشد، به طور حتمی نمی تواند پزشکی قبول شود. بنابراین باید این مورد را از انتخاب های خود حذف کند تا بتواند حق انتخاب و امکان قبولی بیشتری داشته باشد.

به این ترتیب داوطلب به طور واقع بینانه دانشگاه ها و رشته هایی که مطابق با رتبه اش می باشد را انتخاب می کند. زیرا سازمان سنجش طبق انتخاب ها و ظرفیت های مورد نظر دانشگاه ها دست به پذیرش میزند و به علایق شما توجهی ندارد. بلکه به ترتیب چیدمان شما توجه می کند.

بررسی های سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته

سخنی از مشاوران آویژه

طبق مطالبی که در این مقاله برای شما عزیزان گفته شد سازمان سنجش تمام 150 انتخاب شما را مورد سنجش و بررسی قرار می دهد. پس برای داشتن انتخاب مناسب و قبولی در کنکور سراسری حتما نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

در حد امکان همه 150 انتخاب خود را انجام دهید.

سعی کنید طبق رتبه خود انتخاب های واقع بینانه ای داشته باشید.

حتما به اولویت بندی و نحوه چیدمان انتخاب رشته دقت لازم و کافی داشته باشید.

انتخاب های خود را حتما طبق علاقه انجام دهید.

انتخاب های خود را محدود کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و در بین انتخاب های زیاد سردرگم نشوید.

هنگام انتخاب رشته نسبت به امکانات دانشگاه، سطح علمی اساتید، فاصله تا دانشگاه مورد علاقه و … دقت لازم داشته باشید.

سعی کنید تمام 150 کد رشته را انتخاب های خوش بینانه قرار ندهید، در اینصورت احتمال قبولی شما کاهش می یابد.

به انتخاب های آخر خود توجه داشته باشید و آنها ا بدون داشتن اطلاعات لازم در مورد رشته و دانشگاه پر نکنید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

نحوه بررسی انتخاب رشته توسط سازمان سنجش

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 8 نظر:
 1. سلام
  برای مثال کسی ک رشته شماره 70 از رشته های انتخابیشو قبول شده دیگه بقیه رشته هاش مورد بررسی قرار نمیگیره؟
  یعنی71/72/73/…. مورد بررسی قرار نمیگیره؟

 2. با سلام. من کاردانی فنی رشته کامپیوتر رو همین خرداد امسال تموم کردم. الان که نتایج پذیرش با شرط معدل اومده فقط ۳ تا از کد رشته هایی که انتخاب کردم رو بهم نشون میده که سومی رو انتخاب شدم. من دانشگاه شمسی پور شبانه قبول شدم. ولی میخوام که دانشگاه روزانه یه شهر دیگه رو ک انتخاب رشته کردم، برم. شبانه رو همون موقع به اشتباه با اولیت بالا انتخاب کردم. حالا نمیدونم که از کجا باید بفهمم که بقیه دانشگاه هارو آوردم یا ن. و اینکه از کجا باید درخواست بدم تا بتونم یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم. لطفا سریع جواب بدید ضروریه.

  1. سلام از طریق سامانه رسکوئیست سنجش درخواست برسی دوباره انتخاب رشته بدهید.

 3. باسلام،اگردرکدرشته ای که زدم دعوت به مصاحبه شدم ،در مصاحبه قبول شده باشم،سنجش باز میاد به انتخاب رشته من نگاه میکنه،ورشته ای که قبل از این رشته قبول شدم رواگر جاخالی داشته باشه رو اولویت قرار میده؟یعنی مثلا صنایعشاهرودتوانتخاب اولم بود،بعدکدرشته باشرایط ومصاحبه روزدم،

 4. سلام ، این که فرمودید به ترتیب رتبه سازمان بررسی میکنه منظورتون کدوم رتبه هست ، چون شما اصلا نگفتید که سهمیه دارها چطوری ارزیابی می شوند . سهمیه داری که رتبه اش کمه ولی رشته خوبی قبول میشه .

  1. با سلام. رتبه من 75 در سهمیه ایثارکران است و اولویت اولم را دندان گزاشتم به تعداد 20 کد رشته به ترتیب از دانشگاه‌های تهران سپس استان محل اقامت خودم و بعد اصفهانی و…و سپس به همین ترتیب پزشکی را انتخاب کردم آیا این انتخاب درست بوده و امکان قبولی برایم است ممنون راهنمایی کنید

   1. سلام وقت بخیر بله شانس قبولی شما نیز بالا می‌باشد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/5/4

جمعه

1403/5/5

شنبه

1403/5/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید