شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی برای پسران

پاسپورت دانشجویی چه شرایطی دارد؟

کسانی که مشمول خدمت وظیفه هستند می توانند برای گرفتن پاسپورت دانشجویی اقدام کنند؟

گرفتن پاسپورت دانشجویی یکی از مسائل مهمی است که جوانان مذکر در کشور در دوران دانشجویی با آن مشکل دارند. پاسپورت های دانشجویی برای مشمولین خدمت سربازی یک دغدغه ی بزرگ است. میدانید که در جامعه ی ما جوانان در سن ۱۸ سالگی باید به خدمت سربازی بروند. رفتن به خدمت سربازی و گذراندن دوره خدمت ضرورت بر همه ی افراد ذکور در کشور از سن ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی واجب است. به همین منظور جوانان زیادی به دنبال راهی هستند تا بتوانند از رفتن به خدمت دوره ی ضرورت فرار کنند. اما آیا جوانان راهی برای دریافت پاسپورت دارند؟

جوانانی که پس از پایان تحصیلات متوسطه ی خود قصد ادامه تحصیل از دانشگاه را دارند میتوانند از معافیت تحصیلی که یکی از ساده ترین نوع معافیت نظام وظیفه میباشد استفاده کرده و برای ادامه تحصیل اقدام کنند. از طرف دیگر این جوانان با ورود به دانشگاه و تحصیل در مقاطع مختلف میتوانند برای رفتن به خارج از کشور به دلایل مختلف اقدام کنند. این سفرها موارد زیادی را در برمیگیرند. که ما در اینجا به انواع این سفرها اشاره کرده و اطلاعات لازم در مورد هر یک از آن ها را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی برای پسران با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

انواع سفرهای مختلف برای دانشجویان با معافیت تحصیلی

 • سفر و خروج از کشور با هدف انجام سفرهای گردشگری و تفریحی
 • سفر و خروج از کشور با هدف انجام سفرهای علمی و گذراندن دوره های آموزشی
 • خروج از کشور به منظور انجام فرصت مطالعاتی و تحقیقی
 • سفر و خروج از کشور برای سفرهای زیارتی و سفر به عتبات عالیات
 • خروج از کشور کارمندان دولت و متعهدین خدمت
 • خروج از کشور با هدف انجام درمان و مداوای بیماری های مختلف
 • خارج شدن از کشور با هدف شرکت در مسابقات ورزشی و انجام بازی های تدارکاتی
 • خروج از کشور فرزندان افرادی که کارمند دولت بوده و به دلیل انجام ماموریت در خارج از کشور هستند

این سفرها و بسیاری سفرهای دیگر از مواردی است که مشمولین میتوانند به خاطر آن ها درخواست دریافت پاسپورت یا گذرنامه کنند. به همین منظور سازمان نظام وظیفه عمومی برای دریافت پاسپورت برای این افراد شرایطی در نظر گرفته است. این شرایط بر اساس قوانین وضع شده در این سازمان شکل گرفته و به مشمولین ابلاغ میشود. در ادامه ی مقاله با این شرایط و ضوابط آشنا خواهید شد.


بیشتر بخوانید: فرآیند خروج از کشور دانشجویان چگونه است؟


چگونه پاسپورت دانشجویی بگیریم؟

شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی چگونه است؟

شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی بر اساس نوع سفری که دانشجو میخواهد انجام دهد متفاوت خواهد بود. همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم انواع سفرهای زیادی وجود دارند که مشمولین میتوانند از آن ها بهره مند شوند. مشمولین باید برای دریافت مجوز خروج از کشور و گرفتن پاسپورت خود دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند. این شرایط بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای مشمولان متقاضی در نظر گرفته شده است. در اینجا شرایط را با دقت مطالعه کرده و درباره ی هرگونه سوال و ابهام نیز میتوانید با مشاوره نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی

 1. نداشتن هیچ گونه غیبت برای دانشجویان مشغول به تحصیل
 2. داشتن معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت
 3. استفاده از یکی از سفرهای اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی
 4. سپردن وثیقه ی مورد نیاز برای هر نوع سفر( که میزان وثیقه بر اساس نوع سفر مشخص شده و مشمول باید آن را به صورت نقدی به حساب سازمان مربوطه واریز کند)
 5. مشمول نشدن و بودن در سنوات مجاز تحصیلی برای دانشجویان در تمام مقاطع
 6. دانشجو بودن در یکی از مقاطع تحصیلی دانشگاهی
 7. دارا بودن مدارک مورد نیاز برای اقدام و گرفتن مجوز برای صدور پاسپورت
 8. و سایر شرایط دیگر مورد نیاز

دارا بودن این شرایط به متقاضیان کمک میکند تا سریع تر به نتیجه ی دلخواه خود برسند. زیرا در صورت نداشتن هر یک از شرایط بالا مشمول نخواهد توانست از کشور خارج شود. مگر آن که این کار را به صورت غیر قانونی انجام دهد. هم چنین داوطلبان باید در نظر داشته باشند که پاسپورت به آن دسته از مشمولان غایب یا سربازان فراری تعلق نخواهد گرفت. این تا زمانی خواهد بود که این افراد تعیین تکلیف شده و سپس با تصمیم نهایی سازمان نظام وظیفه میتوانند گذرنامه ی خود را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید:شرایط خروج از کشور سربازان


مدارک گرفتن پاسپورت دانشجویی کدام است؟

مدارک گرفتن پاسپورت دانشجویی بر اساس نوع سفر مشخص میشود. اما یکسری مدارک برای تمامی سفرها یکسان خواهد بود. گفتیم که تنها کسانی قادر خواهند بود برای دریافت پاسپورت خود اقدام کرده و مجوز خروج از کشور دریافت کنند. که از معافیت تحصیلی برخوردار باشند. پس کسانی معافیت تحصیلی خواهند داشت که در یکی از مقاطع دانشگاهی در کشور مشغول به تحصیل باشند. پس دانشجویان در تمام مقاطع میتوانند از مزایای رفتن به خارج از کشوور به دلایل مختلف استفاده کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت نیز شامل موارد زیر است.

مدارک گرفتن پاسپورت دانشجویی برای انجام سفرهای مختلف

 • عکس پرسنلی و ۶*۴ به صورت تمام رخ و بدون کلاه و عینک
 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه داوطلب
 • برگه ی معافیت تحصیلی
 • مجوز صدور گذرنامه از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور که برای دانش آموزان و دانشجویان الزامی است که باید این نامه از محل تحصیل دریافت شده و به سازمان نظام وظیفه ارائه شود.
 • فیش واریزی با مبلغ مشخص شده از سوی سازمان مورد نظر
 • اصل کارت شناسایی ملی
 • اصل شناسنامه ی مشمولین دانشجو

مشمولین متقاضی و دانشجو که در معافیت تحصیلی به سر میبرند. میتوانند این مدارک را پس از صدور مجوز خروج از کشور از سازمان نظام وظیفه عمومی کشور به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده و اقدامات لازم دیگر را انجام دهند.


بیشتر بخوانید: چگونه ویزای تحصیلی بگیریم؟


نظام وظیفه

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی چیست؟

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی از مهم ترین مواردی است که متقاضیان باید به آن دقت کافی داشته باشند. میدانید که مهم ترین کاری که باید برای خارج شدن از کشور انجام دهید این است که گذرنامه یا پاسپورت خود را بگیرد. برای گرفتن پاسپورت یا همان گذرنامه مراحل خاصی را نیز باید طی کنید. مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی برای آقا پسرها نیز  روش خاص خود را دارد. زیرا این افراد با معافیت تحصیلی به ادامه تحصیل مشغول هستند و یکی از مهم ترین مدارک لازم برای گرفتن گذرنامه نیز کارت پایان خدمت میباشد. پس باید به مراحل دریافت پاسپورت دقت کافی داشته باشید. هم چنین اطلاعات مورد نیاز در این باره را نیز بدست آورید.

مراحل دریافت پاسپورت برای دانشجویان

 1. در مرحله ی اول مشمولین باید به یکی از نزدیک ترین دفاتر خدمات الکتروونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.
 2. فرم های مورد نیاز از طریق این مراکز به متقاضیان دریافت پاسپورت داده میشود. این فرم ها باید تکمیل شده و سپس به این مراکز ارائه گردد.
 3. مشمولین در این مرحله باید شناسه ای از دفاتر پلیس + ۱۰ دریافت کنند.
 4. در این مرحله از متقاضیان خواسته میشود تا نسبت به واریز فیش های پرداختی سریعا اقدام کرده تا با مشکل برخورد نکنند.
 5. این نکته را نیز توجه داشته باشید که واریز هزینه برای این فیش ها از طریق اینترنت و عابر بانک امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین تمام فیش ها و هزینه ها باید توسط دستگاه های کارت خوان در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی صورت گیرد.

هزینه گرفتن پاسپورت دانشجویی چقدر است؟

هزینه گرفتن پاسپورت دانشجویی در سال های گذشته متفاوت بوده است. به همین منظور متقاضیان زمانی که قصد دارند برای دریافت پاسپورت اقدام کنند. میتوانند از مشاورین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه راهنمایی های لازم را دریافت کرده و از هزینه گرفتن پاسپورت دانشحویی و مسائل دیگر مطلع شوند.


بیشتر بخوانید: خروج از کشور به منظور سفرهای زیارتی برای مشمولین خدمت سربازی


مشاوره گرفتن پاسپورت دانشجویی

مشاوره گرفتن پاسپورت دانشجویی  برای آن دسته از دانشجویای که قصد دارند با مقاصد مختلف از کشور خارج شوند مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل مشاوره گرفتن پاسپورت دانشجویی یکی از اولین و مطمئن ترین راها  برای دریافت گذرنامه در زمان تحصیل در مقاطع مختلف میباشد.

سوالات متداول

مشمولین میتوانند برای دریافت گذرنامه اقدام کنند؟

کسانی که قصد دارند برای گرفتن پاسپورت اقدام کنند. باید شرایط ویژه ای داشته باشند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این شرایط دانشجو بودن و داشتن معافیت تحصیلی میباشد.

هزینه ی وثیقه برای انجام سفرهای علمی به سایر کشورها و شرکت در کارگاه های آموزشی چگونه است؟

مشمولینی که قصد دارند در سفرهای علمی خارج از کشور شرکت کنند. میتوانند مبلغ ۸۰ میلیون ریال معادل ۸ میلیون تومان را در حساب سازمان نظام وظیفه ی عمومی کشور قرار داده تا بتوانند برای دریافت پاسپورت اقدام کنند.

انواع سفرهای دانشجویی را نام ببرید؟

سفرهای علمی، سفرهای فرصت مطالعاتی، سفرهای ورزشی، سفرهای زیارتی، سفرهای سیاحتی و گردشگری و بسیاری سفرهای دیگر که مشمولین میتوانند از تمام آن ها بهره مند شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی برای پسران

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی برای پسران

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 40 نظر:
 1. سلام خسته نباشید…خواستم بدونم اعتبار این نوع پاسپورت چه مدته؟؟؟واگر به سفر رفتیم…و برنگشتیم چی میشه؟؟؟یعنی مهاجرت کنیم..‌‌..

  1. سلام برحسب نوع وثیقه مدت زمان آن مشخص می‌شود….زیارتی سیاحتی ویا تحصیلی اگر برنگشتید ومهاجرت کردید که مانعی ندارد درصورتی که اقامت آنجا را بگیرید ولی برای برگشت به ایران به مشکل می‌خورید.

 2. سلام من دانشجو هستم خیلی طول میکشه که بتونم پاسپورت را جور کنم که بتونم یک سفر یک ماه ترکیه برم ؟
  ضمنا وثیقه الان چقد میخواد ؟

 3. سلام، من دانشجو هستم درخواست سفر دادم وثیقه هم واریز کردم. مجوز هم صادر شد ولی به هر دلیلی نتوستم برم اون سفر رو یعنی مجوز خروجم تا ۱۵ تیر هستش. کی باید برم اعلام کنسلی سفر کنم؟

 4. سلام خسته نباشید
  من فقط پاسپورت رو میخوام و نمیخوام از کشور خارج بشم. نیازی به وثیقه گذاشتن دارم؟
  و اینکه من هنوز دانشجو نشدم ولی معافیت تحصیلی مدرسه رو دارم. الان با همون برگه معافیت تحصیلی مدرسه میتونم اقدام کنم؟

 5. با سلام من همه شرایط دارم رفتم پلیس+۱۰ بهم گفتن ک برم کافینت تو سایت ثبت نام کنم
  آیا باید برم کافینت ثبت نام کنم واس پاسپورت تحصیلی

 6. با سلام، من نمیخوام از کشور خارج بشم و فقط به پاسپورت برای ثبت نام در آزمون نیاز دارم همچنین معافیت تحصیلی هم دارم، آیا برای گرفتن پاسپورت باز هم ۱٫ نیاز به رفتن حضوری به دانشگاه و گرفتن نامه و مدارک اینا هست یا در داخل سایت ثبت هست؟ ۲٫ آیا باز هم نیاز به پرداخت وثیقه هست؟

 7. سلام. من دانشجو هستم و می خواستم بدونم می تونم پاسپورتم رو بگیرم بدون اینکه از کشور خارج شوم و اگه بتونم پاسپورت بگیرم باید وثیقه بزارم یا خیر؟

 8. سلام روزتون بخیر
  امروز من از پلیس۱۰+پرسیدم گفتن که باید توسایت خروج بزنی میتونید راهنمایی کنید

 9. سلام.من می خواستم بدونم شرایط گرفتن پاسپورت دانشجویی بدون خروج از کشور چجوریه؟

 10. سلام من برای انجام آزمون آنلاین یه موسسه خارجی نیاز به پاسپورت دارم ولی اصلا قصد خروج از کشورو ندارم.
  از طرفی در حال حاضر دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم.
  میخواستم بدونم با توجه به این شرایط برای گرفتن پاسپورت باید وثیقه بذارم؟ مبلغش چقدره؟

   1. سلام من ۱۸سال تمام نیستم واقدام به کارت ملی هم کردم ولی هنوزدستم نرسیده فقط یه کدرهگیری دارم براگرفتن پاسپورت رهگیری بدرد میخوره..ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. باسلام
  من مرداد ماه، فارغ التحصیل شدم ولی دوره کارشناسی من ۶ سال طول کشید (یعنی سنوات خورده ام)
  از طرفی پاسپورت نداشته ام و الآن میخواستم لاتاری ثبت نام کنم.
  آیا الآن برای گرفتن پاسپورت، مشکل دارم؟!

  1. سلام وقت بخیر تا وقتی وارد دوره غیبت سربازی نشده اید می توانید پاسپورت بگیرید ولی اگر دفترچه خود را پست نکرده اید باید ابتدا سربازی خود را پشت سر بگذارید
   در نظر داشته باشید اگر امسال برای ثبت نام لاتاری اقدام کنید برای سال ۲۰۲۲ محسوب خواهد شد و شما می توانید در این زمان کارهای مربوط به پاسپورت را انجام دهید

 12. با سلام
  ما اگه معافیت تحصیلی داشته باشیم ولی از دانشگاه فارغ التحصیل شده باشیم (در واقع یک سال فراغت از تحصیلی داشته باشیم ) باز هم امکان گرفتن مجوز خروج از کشور وجود داره ؟
  اگه بله !! چجوری ؟؟؟ چون دیگه دانشگاهی وجود نداره که معافیت تحصیلیمون رو ارسال کنه به سازمان نظام وظیفه .
  ممنون

  1. سلام اگر از زمان معافیت گذشته باشد مشمول هستید و باید به سربازی اعزام شوید

 13. سلام و وقت بخیر
  درصورتی که در حال حاضر دانشجو باشیم و پاسپورت رو صرفا برای مقاصد داخل کشور نیاز داشته باشیم و قصد سفر به خارج از کشور نباشه آیا باز هم باید پول به عنوان وسیقه بزاریم ؟

   1. سلام میشه بیشتر توضیح بدید؟
    من هم پاسپورت رو فقط برای مقاصد داخل کشور میخوام و هیچ قصدی برای خروج از کشور ندارم ولی هر مرکز پلیس +۱۰ که میرم میگن مجوز خروج هرچی هم میگم نمیخوام خارج بشم کسی گوش نمیده.

     1. ینی چی حق با پلیس۱۰ است!!؟؟ زمانی که قصد سفر به خارج داریم باید وثیقه پرداخت کنیم.. منی که پاسپورت رو برای کارهای داخل کشور میخام پس باید چیکار کنم که پاسپورت بگیرم؟؟؟

     2. سلام دوست عزیز
      در صورت نداشتن منع نظام وظیفه با برگه اشتغال به تحصیل اقدام کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید