محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟

محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

کسری خدمت ایثارگری یکی از مهم ترین انواع کسری های خدمت است که سازمان وظیفه برای مشمولان در نظر گرفته است. اما جا دارد قبل از پرداختن به موضوع اصلی توضیح کوتاهی درباره کسری ها ی نظام وظیفه ارائه دهیم. قوانین مربوط به کسری خدمت سربازی از محبوب ترین قوانین برای مشمولان میباشد. زیرا با استفاده از این قوانین مدت زمان خدمت سربازی کوتاه تر میشود و این موضوع برای اکثر مشمولان بسیار خوشایند است. این سازمان بسته به شرایط مشمولان انواع مختلفی کسری را در نظر گرفته است. مواردی همچون کسری بسیج، کسری مشمولان متاهل، کسری نخبگان کسری ایثارگری و… از آن دست میباشند. اما تنها افرادی که شرایط لازم را داشته باشند، میتوانند از این کسری ها استفاده کنند. درباره ی کسری ایثارگری نیز به همین نحو است. گاهی ممکن است شرایط و مراحل لازم برای دریافت این نوع کسری سوالاتی را برای مشمولان به همراه داشته باشد.

یافتن پاسخ مناسب برای چنین پرسش هایی میتواند زمینه ساز موفقیت در دریافت این نوع معافیت باشد. راه های مختلفی برای پاسخگویی به سوالات و نیاز های مشمولان در این باره وجود دارد. استفاده از مشاوره نظام وظیفه یکی از این راه ها است. طی مشاوره های نظام وظیفه شما میتوانید با کارشناسان مجرب ارتباط برقرار کنید و بسیاری از مباحث و قوانین و مقررات مربوط به کسری خدمت ایثارگری را دریابید. این نوع کسری به فرزندان افرادی تعلق میگیرد که مدت مشخصی در جبهه های جنگ به عنوان رزمنده خدمت کرده اند. همچنین فرزندان جانبازان و آزادگان وشهدا و جاویدالاثران نیز در زمره ی این افراد قرار میگیرند. گاهی مدت ایثارگری به حدی میرسد که مشمول میتواند از ان برای معافیت دائم استفاده کند. سعی کرده ایم در این مقاله برخی از موضوعات مهم مربوط به کسری ایثارگری را مطرح کنیم که دانستن آنها میتواند بسیار کارآمد باشد.


بیشتر بخوانید:  پروژه کسری خدمت چیست؟


محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟

محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟ مشمولان به ازای چه مدت ایثارگری کسری خدمت دریافت میکنند؟ شما نیز تاکنون حتما با چینن سوالاتی مواجه شده اید، در پاسخ به این سوالات باید گفت این نوع کسری برای آن گروه از ایثارگران در نظر گرفته شده است که مدت خدمت در جبهه و یا در صد جانبازی و مدت زمان اسارت آنها به حد نصاب لازم برای معاف شدن فرزند ذکورشان نرسیده باشد. لذا سوابق ایثارگران توسط سازمان های مربوطه بررسی میشود و با جمع این سوابق محاسبه کسری خدمت ایثارگری امکان پذیر میشود. اما این کسری ها چگونه و بر چه مبنایی محاسبه میشود؟ به طور کلی برای فرزندان ایثارگران به ازای هر یک ماه اسارت و یا هر ماه خدمت در جبهه، یا هر یک درصد جانبازی ۱۲ روز کسری در نظر گرفته شده است.

چند نکته برای محاسبه ی مدت کسری خدمت این افراد وجود دارد که به برخی از آنها میپردازیم:

  • یکی از این نکات مربوط به افرادی است که جانبازی و سابقه ی اسارت و… را به طور همزمان دارند. برای این افراد مجموع این موارد مدت زمان کسری خدمت را مشخص میکند.
  • نکته ی دیگر درباره ی خانواده هایی که فرزندان پسر دو قلو دارند و به طور همزمان به خدمت سربازی اعزام میشوند، در این مورد کسری خدمت بین فرزندان تقسیم میشود تا هر دو به طور یکسان از این کسری استفاده کنند. البته در حالت عادی دریافت کسری ایثارگری تنها برای یکی از فرزندان ذکور امکان پذیر است.
  • برای افرادی که خودشان جانباز میباشند موضوع فرق میکند و در صد اعمال جانبازی بر کسری خدمت افزایش میابد. طبق قوانین نظام وظیفه برای این افراد مدت زمان ۶۳ روز به ازای هر در صد جانبازی در نظر گرفته است. لذا دوره سربازی و دریافت معافیت برای این افراد راحت تر است.

بیشتر بخوانید:  مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟


استعلام  کسری خدمت ایثارگران چیست؟

استعلام  کسری خدمت ایثارگران  نیز مانند بسیاری از موارد دیگر از طریق سامانه های اینترنتی و کاملا در دسترس میباشد. طریقه ی استعلام و اطلاع از مدت زمان کسیر در نظر گرفته شده برای متقاضیان را در این قسمت بررسی میکنیم. قبل از هر چیز باید در خواست خود را به سازمان وظیفه اعلام کنند. این امر از طریق مراجعه به دفاتر پلیس الکترونیک امکان پذیر است. طی این مرحله برخی اطلاعات و مدارک مهم ارائه میشود و همچنین فرم های مختلفی تکمیل میشود که سازمان وظیفه آنها را مورد بررسی قرار میدهد. مرحله ی بعدی مراجعه به سامانه های مربوط به استعلام کسری خدمت ایثارگران است. این سامانه با توجه به درصد جانبازی و مدت زمان آزادگی و رزمندگی، کسری مقرر شده برای متقاضی را اعلام میکند. افرادی که شرایط لازم را داشته باشند و تمام این مراحل را به درستی طی کنند، از کسری خدمت برخوردار خواهند شد.

استعلام  کسری خدمت ایثارگران چیست؟


بیشتر بخوانید:  چه کسانی مشمولین خدمت سربازی هستند ؟


کسری خدمت فرزندان ایثارگران چگونه است؟

کسری خدمت فرزندان ایثارگران از جمله مواردی است که هر ساله تعداد قابل توجهی از مشمولان از آن استفاده میکنند. این نوع کسری به پاس زحمات و فداکاری های جانبازان، آزادگان و رزمندگان جنگ تحمیلی برای فرزندانشان مقرر شده است. اما استفاده از این کسری ها شرایط خاص خود را دارد. مثلا برای افرادی که چند فرزند پسر دارند که باید به خدمت سربازی بروند تنها امکان استفاده از کسری ایثارگری برای یکی از آنها امکان دارد. گاهی مدت زمان رزمندگی و درصد جانبازی را که جمع کنیم به حدی میرسد که امکان معافیت دائم را برای فرزند ایثارگر فراهم میاورد. مثلا این مدت برای فرزندان آزادگان ۳۰ ماه است. مدت زمانی که برای کسری خدمت فرزندان ایثارگران به شرح زیر است: به ازای هر ماه رزمندگی و اسارت ۱۲ روز کسری مقرر شده است. همچنین برای جانبازان نیز هر در صد جانبازی معادل دوازده روز کسری از خدمت میباشد.

نکته ای که ممکن است برای برخی افراد سوال برانگیز باشد این است که آیا فرزند خوانده های ایثارگران نیز میتوانند از این کسری ها استفاده کنند یا خیر؟ سازمان وظیفه در پاسخ به این پرسش مطرح کرده است که اگر مدارک معتبر دال بر فرزند خواندگی قانونی وجود داشته باشد این فرد نیز مشمول کسری ایثارگری میباشد. البته تمام این موارد منوط به داشتن شرایط لازم میباشد. مثلا فردی که از خدمت غیبت کرده باشد نمیتواند کسری ایثارگری نیز دریافت کند مگر اینکه غیبت خود را توجیه کند.


بیشتر بخوانید:  شرایط معافیت خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


کسری خدمت ایثارگری ارتش چیست؟

کسری خدمت ایثارگری ارتش نیز یکی دیگر از انواع کسری های ایثارگری است که شرایط خاص خود را دارد. این نوع کسری به فرزندان ایثارگرانی تعلق میگیرد که در مناطق خاصی خدمت کرده اند. گواهی مربوط به کسری خدمت ایثارگری ارتش این افراد نیز تنها در برخی مناطق شامل کرمانشاه، اصفهان، شیراز و… صادر میشود. لذا این افراد برای دریافت مدارک و گواهی های مربوطه باید به یکی از این مناطق مراجعه کنند. بعد از تکمیل مدارک و اطلاعات لازم، کسری های مقرر شده برای این افراد اعمال خواهد شد. مدت زمان کسری برای این افراد نیز مطابق با زمان ایثارگری و رزمندگی میباشد. لازم به ذکر است این کسری و دریافت گواهی مربوطه برای کسانی است که در زمان جنگ تحمیلی در خدمت ارتش بوده اند.

کسری خدمت ایثارگری ارتش چیست؟


بیشتر بخوانید:  شرایط دریافت معافیت ایثارگری چیست ؟


کسری خدمت ایثارگران به ازای هر ماه چگونه است؟

کسری خدمت ایثارگران به ازای هر ماه و همچنین در صد جانبازی ایثارگران به هم جمع میشود تا در نهایت مدت زمان کل کسری مشخص شود. اکا احتساب کسری ها به مدت هر ماه چگونه است؟ ابتدا درباره ی درصد جانبازی باید گفت با افزایش هر درصد به جانبازی فرد ایثارگر، ۱۲ روز نیز به کسری در نظر گرفته شده برای مشمول اضافه میشود مثلا برای مشمولی که پدرش ۱۵ درصد جانبازی دارد مدت ۱۸۰ روز یا شش ماه کسری در نظر گرفته میشود. کسری خدمت ایثارگران به ازای هر ماه برای آزادگان و رزمندگان نیز به همین شکل است. البته برای این افراد به ازای هر ماه خدمت در جبهه و یا اسارت ۱۲ روز کسری در نظر گرفته شده است.

موضوعی که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که گاهی افرادی دوره ی سربازی خود را به عنوان سرباز امریه در ارگان ها و سازمان های مختلف میگذرانند، این افراد معمولا امکان استفاده از کسری ایثارگری را ندارند.

سوالات متداول

کسری خدمت در ایثارگری چگونه محاسبه میشود؟

؟ به طور کلی برای فرزندان ایثارگران به ازای هر یک ماه اسارت و یا هر ماه خدمت در جبهه، یا هر یک درصد جانبازی ۱۲ روز کسری در نظر گرفته شده است.

کسری خدمت ایثارگری برای جانبازان مشمول چگونه است؟

برای افرادی که خودشان جانباز میباشند موضوع فرق میکند و در صد اعمال جانبازی بر کسری خدمت افزایش میابد. طبق قوانین نظام وظیفه برای این افراد مدت زمان ۶۳ روز به ازای هر در صد جانبازی در نظر گرفته است.

استعلام کسری خدمت ایثارگران چگونه است؟

مراجعه به سامانه های مربوط به استعلام کسری خدمت ایثارگران امری ضروری است که این سامانه با توجه به درصد جانبازی و مدت زمان آزادگی و رزمندگی، کسری مقرر شده برای متقاضی را اعلام میکند.

محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه محاسبه کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068