نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

نمره چشم برای معافیت یکی از مشکلاتی است که مشمولین می توانند به راحتی برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی خود اقدام کنند . شاید در نگاه اول به نظر کمی پیش پا افتاده جلوه کند . شاید درصد زیادی از ما از ضعف بینایی رنج ببریم . اما هیچ کس نمی داند همین مشکل و صعف به ظاهر عادی و عامیانه بتواند دلیلی برای معافیت سربازی باشد . اما باید بگوییم میزان نمره چشم برای معافیت یکی از معمول ترین انواع معافیت ها به حساب می آید .

نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

یر اساس قوانین وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی مشمولین می توانند از طریق نمره چشم برای معافیت اقدام کنند . اما مدت زمان معافیت پزشکی سربازی و مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی چیست ؟ چه کسانی می توانند از معافیت سربازی  استفاده کنند و معافیت دائم بگیرند ؟ ما در این مقاله قصد داریم به مشمولین مشاوره معافیت در زمینه ی مشکلات بینایی و نمره چشم برای معافیت و هم چنین مدارک معافیت خدمت را به طور مفصل توضیح دهیم .

نمره چشم برای معافیت یکی از ماده قانون ها درباره ی بیماری های چشم و مشکلات بینایی است . هر چقدر میزان نمره چشم بیشتر باشد شانس گرفتن معافیت پزشکی سربازی برای مشمولین بیشتر خواهد شد . از آنجایی که چشم و عمل دیدن یکی از حیاتی ترین عضور بدن به حساب می آید . اگر چشم فرد نمره ی بالایی داشته باشد انجام فعالیت های سنگین در طول خدمت سربازی برای چشم آن ها مضر است . بنابراین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا شرایطی را برای مشمولین فراهم کرده است تا بتوانند با نمره چشم برای انواع معافیت اقدام کنند . در این زمینه بهتر است به مشاوره نظام وظیفه بپردازید.


بیشتر بخوانید:  راه های معافیت پزشکی خدمت سربازی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی

نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی باید همان مقداری باشد که در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به آن اشاره شده است . هم چنین مشمولین باید بدانند میزان نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی  بستگی به میزان تحصیلات و آخرین مدرک تحصیلی مشمولین دارد . یعنی میزان نمره چشم افراد با مدرک دیپلم با میزان نمره چشم برای معافیت افراد با مدرک کارشناسی یا بالاتر متفاوت خواهد بود .

در این قسمت درباره میزان نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی افرادی که دارای دوربینی یا هیپرمتروپی می باشند صحبت خواهیم کرد .  بر اساس بند یک از قوانین بخش بیماری های چشم و عوارض بینایی سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا ، نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی به شرح زیر خواهد بود :

 • اگر میزان هیپرومتروپی بیش از ۶ دیوپتر برای یک چشم باشد مشمول می تواند از معافیت دائم استفاده کند . ( اما این نکته را در نظر داشته اشید که میزان هیپرومترپی برای کسانی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند باید بیش از ۸ دیوپتر در یک چشم باشد تا بتوانند از معافیت دائم استفاده کنند.)
 • اگر میزان هیپرومتروپی در هر کدام از چشم ها بین ۳ تا ۶ دیوپتر باشد مشمول فقط می تواند از خدمات رزمی معاف شود . ( هم چنین هیپرومتروپی برای افرادی که تحصیلات کارشناسی یا بالاتر دارند اگر از ۳ تا ۸ دیوپتر باشد می توانند از خدمات رزمی معاف شوند .)

نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی

نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی برای کسانی که به مشکل نزدیک بینی یا همان میوپی مبتلا هستند دارای قوانینی است که ما در این جا به طور کامل توضیح خواهیم داد . نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی بر اساس بند دو از قوانین مشکلات چشم و عوارض بینایی به شکل زیر می باشد :

 • اگر میزان میوپی بیش از ۶ دیوپتر در یک چشم باشد مشمول می تواند برای معافیت دائم اقدام کرده و کارت معافیت خود را بگیرد .( برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند میزان میوپی باید بیش از ۸ دیوپتر باشد تا این افراد بتوانند از معافیت دائم سربازی بهره مند شوند . )
 • اگر مقدار میوپی بین ۳ تا ۶ دیوپتر باشد . مشمول تنها می تواند برای معافیت از خدمات رزمی اقدام کرده و در دوران خدمت تنها از انجام کارهای سنگین و ررزمی معاف خواهد شد .( از تبصره های موجود در این بند آمده است ، کسانی که دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند باید مقدار میوپی چشم آن ها بین ۳ تا ۸ دیوپتر باشد تا بتوانند از انجام خدمات رزمی معاف شومد .)

نمره چشم برای معافیت از خدمت سربازی


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی


نمره چشم برای معافیت از خدمت

نمره چشم برای معافیت از خدمت همانطور که در بالا اشاره شد برای چشم ها با مشکل دوربینی یا نزدیک بینی به یک میزان خاصی مشخص شده است . بنابراین مشمولین می توانند با مطالعه ی این مقاله میزان نمره چشم برای معافیت های خدمت خود را بررسی کرده و برای این نوع معافیت اقدام کنند . اما پپس از کسب اطلاعات درباره ی قوانین معافیت برای مشکلات پزشکی چشم و عوارض بینایی ، مشموبین باید درباره مراحل اقدام برای این نوع معافیت نیز اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشند . ما در اینجا مراحل گرفتن معافیت پزشکی چشم را توضیح خواهیم داد :

 • مشمولین پس از گرفتنمشاوره معافیت پزشکی باید فرم درخواست معافیت پزشکی را از دفاتر الکترونیک انتظامی دریافت کرده و آن را پر کند .
 • پس از پرکردن فرم درخواست معافیت پزشکی ، باید مدارک پزشکی و سایر مدارک را به دفاتر انتظامی تحویل دهند .
 • سپس مشمولین باید درخواست خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ ثبت کنند .
 • در این مرحله از مشمول دعوت می شود تا به بیمارستان های زیر نظر ستاد نیروهای مسلح مراجعه کرده و معاینه شوند .
 • پس از معاینه از مشمول دعوت می شود تا در کمیسیون پزشکی حضور پیدا کند . در این مرحله رای نهایی شورای پزشکی صادر خواهد شد و مشمول می تواند معاففیت دائم خود را بگیرد .

  بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی


شرایط نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

شرایط نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی در بالا برای افرادی که دچار بیماری نزدیک بینی یا دوربینی هستند به طور کامل توضیح داده شده است .  مشمولین برای اینکه بدانند شرایط نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی خود به چه صورت است باید مراحل زیر را طی کنند .

 1. در مرحله ی اول بیماری آن ها باید توسط پزشک اولیه سازمان نظام وظیفه تایید شود .
 2. در مرحله دوم بیمار به بیمارستان فرستاده شده و باید بیماری آن توسط شورای پزشکی بیمارستان نیز تایید شود .
 3. در مرحله ی آخر اگر مشکل مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی تایید شد و رای صادره از سوی شورای پزشکی در کمیسیون مثبت باشد . مشمول می تواند کارت معافیت دائم خود را ببگیرد .

  بیشتر بخوانید: جزئیات معافیت پزشکی خدمت سربازی


بیماری های چشم

در اصطلاح پزشکی ضعف بینایی با نام های هیپرمتروپی و میوپی شناخته می شود که اصطلاح عامیانه ی آن همان دوربینی و نزدیک بینی می باشد . میوپی یا همان نزدیک بینی مشکلی است که اغلب به صورت ژنتیکی در چشم افراد ظاهر شده و در کودکی بروز پیدا می کند . البته در مموارد کمی نیز به دلیل مطالعه زیاد و استفاده ی بیش از خد از کامپیوتر نیز افراد می توانند به نزدیک بینی دچار شوند . در واقع حدود ۳۰ درصد از مردم دنیا به این بیماری دچار هستند .

افرادی که از بیماری نزدیک بینی رنج می برند تصاویر دور را تار می بینند . به مرور زمان با نگاه کردن به اجسام دور دچار سردرد شده و چشم هایشان دچار خستگی شدید می شود .  مشمولین باید بدانند نمره چشم آن ها برای معافیت در نزدیک بینی مقدار مشخصی دارد که در بالا آن ها را توضیج دادیم .

هیپرمتروپی یا به اصطلاح عوام دوربینی مشکل شایع دیگر بینایی می باشد که در اغلب موارد ارثی است . اما در مقایسه با مشکل نزدبک بینی شیوع کمتری داشته و حدود ۲۵ درصد از افراد جامعه با این بیماری درگیر هستند . افرادی که مشکل دوربینی دارند با افزایش سن این مشکل در چشم آن ها شدید تر شده و وابستگی بیشتری به عینک پیدا خواهند کرد .

بیماری های چشم


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم


نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نمره چشم برای معافیت خدمت سربازی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/1/23

سه شنبه

1400/1/24

چهارشنبه

1400/1/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید