کارنامه سبز چیست – سیر تا پیاز کارنامه نهایی کنکور و کاربرد آن

کارنامه سبز چیست – سیر تا پیاز کارنامه نهایی کنکور و کاربرد آن

با اعلام نتایج کنکور سراسری و انتخاب رشته داوطلبان، افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته محل های انتخابی نبوده و به هر دلیلی تصمیم به تغییر آن ها گرفته باشند، این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از کارنامه سبز کنکور برای اصلاح انتخاب رشته خود اقدام کنند.

اطلاعات مندرج در این کارنامه شامل کد رشته های انتخابی داوطلبئ آخرین رتبه قبولی سایر داوطلبان می باشد که افراد بر اساس آن میتوانند امکان تحصیل در سایر اولویت های خود را بررسی کنند.

کارنامه سبز کنکور عموما برای افرادی اهمیت دارد که در دانشگاه دولتی قبول شده و تمایلی به ثبت نام در دانشگاه مربوطه ندارند. چنانچه نسبت به آشنایی با نحوه دریافت و استفاده از کارنامه سبز کنکور علاقه مند هستید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

منظور از کارنامه سبز چیست؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کارنامه سبز چیست – سیر تا پیاز کارنامه نهایی کنکور و کاربرد آن با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

منظور از کارنامه سبز چیست؟

کارنامه سبز که با نام کارنامه نهایی نیز شناخته می شود در واقع همان فرم انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری می باشد که سازمان سنجش هر ساله در ابتدای مهر ماه منتشر می کند.

این کارنامه حاوی اطلاعات لازم برای داوطلبانی است که قصد تغییر انتخاب های خود را دارند. داوطلبان چنانچه امکان قبولی در اولویت های بعدی خود را داشته باشند، میتوانند از این اطلاعات این کارنامه برای ثبت درخواست انتقالی خود استفاده کنند.

نحوه دریافت کارنامه سبز کنکور سراسری

انتشار کارنامه سبز کنکور هر ساله از طریق سایت سنجش کشور به نشانی sanjesh.org انجام میگیرد. داوطلبان برای این منظور باید از تاریخ مشخص شده برای دریافت کارنامه سبز اطلاع حاصل کرده و با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبوری که در زمان ثبت نام کنکور دریافت کرده اند، وارد پنل کاربری خود در سایت سنجش شده و نسبت به مشاهده کارنامه نهایی خود اقدام نمایند.

کارنامه سبز کنکور این امکان را برای داوطلبان فراهم می کند تا در صورت لزوم اولویت های خود را تغییر داده و برای رفع محرومیت از کنکور سال بعد درخواست نمایند.

اطلاعات مربوط به نحوه دریافت کارنامه سبز کنکور در سایت سازمان سنجش اعلام شده و به طور معمول این زمان یک هفته بعد از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور است.

داوطلبان با دریافت کارنامه سبز خود و ثبت درخواست “بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی میتوانند دلایل تغییر اولویت های انتخابی خود را توضیح دهند. این درخواست شامل تغییر کد رشته انتخابی و رفع محرومیت انتخاب رشته (روزانه) سال بعد می شود.

روش های استفاده از کارنامه سبز کنکور

برای تغییر کد رشته های انتخابی با استفاده از کارنامه سبز، داوطلبان ۲ انتخاب را پیش روی خود خواهند داشت. در روش اول همانطور که توضیح داده شد، داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش درخواست خود را همراه با ذکر توضیحات، ثبت نموده و منتظر دریافت پاسخ آن بمانند.

روش های استفاده از کارنامه سبز کنکور

در روش دوم، داوطلب میتواند در صورت داشتن شانس قبولی در دانشگاه مقصد، به آن محل مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر انتقال و ثبت نام ارائه کنند. در این مرحله دانشگاه با ارزیابی ظرفیت خود و رتبه کسب شده توسط داوطلب به درخواست او پاسخ می دهد. در این مواقع ممکن است دانشگاه به فرد اعلام کند که او باید در مرحله تکمیل ظرفیت درخواست خود را مجددا ارائه نماید.

در این میان کسانی که بر اساس نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور، مردود شده و مجاز به تحصیل در کد رشته مورد نظر نباشند، نمی توانند از کارنامه سبز برای ثبت درخواست انتقالی و یا اصلاح انتخاب رشته خود استفاده کنند.

راهنمای تصویری دریافت کارنامه سبز کنکور

  • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی http://www.sanjesh.org انتخاب گزینه “سراسری” از منوی سمت راست

  • انتخاب گزینه کارنامه نهایی آزمون سراسری در صفحه نمایش داده شد.

  • بارگذاری اطلاعات مربوط مانند شماره پرونده و شماره شناسنامه

اطلاعات مندرج در کارنامه سبز کنکور سراسری

کارنامه سبز کنکور از ۵ ستون تشکیل شده و همانطور که اشاره کردیم، این فرصت را به داوطلبان می دهد تا چنانچه امکان قبولی در اولویت های پایین تر برای آن ها وجود دارد، بتوانند از آن استفاده کنند.

  • ستون اول کارنامه سبز مربوط به ترتیب اولویت های داوطلب می باشد.
  • ستون دوم کارنامه سبز حاوی کد مربوط به هر اولویت انتخابی می باشد.
  • ستون سوم به رتبه داوطلب در کد رشته انتخابی اشاره دارد.
  • ستون چهارم حاوی اطلاعات مربوط به آخرین رتبه قبولی در بین انتخاب شدگان این رشته می باشد.
  • ستون پنجم انتخاب های متقاضیان به ترتیب علاقه قرار داده شده و رتبه متقاضی پایین تر از آخرین نفر قبولی با علامت * نشان داده شده است.

اطلاعات مندرج در کارنامه سبز کنکور سراسری

در اینجا چنانچه بخواهیم با استفاده از اطلاعات داخل کارنامه سبز از امکان ادامه تحصیل خود در سایر اولویت ها اطلاع کسب نماییم،  می بایست دو عدد داخل کارنامه سبز را با یکدیگر مقایسه کنیم.

به این صورت که اولین عدد موجود در ستون “رتبه داوطلب” و دومین عددی که در ستون ” آخرین رتبه قبولی” قرار دارد را با یکدیگر مقایسه کرده و اولین ردیفی که در آن رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبولی کمتر و یا حتی برابر باشد، در واقع محل قبولی وی خواهد بود.

سخن آخر

کارنامه سبز که با نام کارنامه نهایی کنکور نیز شناخته می شود در واقع اطلاعات مربوط به انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری است که هر ساله، از سوی سازمان سنجش منتشر می شود.

داوطلبان با استفاده از این کارنامه میتوانند برای اصلاح انتخاب رشته و گرفتن انتقالی به سایر اولویت های خود اقدام کنند. داوطلبان برای استفاده از کارنامه سبز کنکور باید با اطلاعات مندرج در آن آشنایی داشته و بتوانند رتبه خود را با آخرین رتبه مجاز به تحصیل رشته خود مقایسه کنند.

اطلاعات مربوط به نحوه دریافت و استفاده از کارنامه سبز کنکور سراسری در مقاله فوق به اطلاع دوستان گرامی رسانده شد.

سوالات متداول

علامت سوالمنظور از کارنامه سبز کنکور سراسری چیست ؟

کارنامه سبز کنکور در واقع همان فرم انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری می باشد که سازمان سنجش هر ساله در ابتدای مهر ماه منتشر می کند.

علالمت-سوالکارنامه سبز کنکور حاوی چه اطلاعاتی می باشد؟

کارنامه سبز کنکور حاوی اطلاعاتی نظیر اولویت های انتخابی داوطلب و آخرین رتبه قبولی در رشته مورد نظر داوطلب شده و داوطلبان با استفاده از اطلاعات درج در این کارنامه میتوانند، شانس خود را برای تحصیل در سایر انتخاب های خود امتحان کنند.

کارنامه سبز چیست – سیر تا پیاز کارنامه نهایی کنکور و کاربرد آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کارنامه سبز چیست – سیر تا پیاز کارنامه نهایی کنکور و کاربرد آن

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1401/11/19

پنجشنبه

1401/11/20

جمعه

1401/11/21

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید