معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

چگونه از معافیت تحصیلی پشت کنکوری استفاده کنیم؟

برخی از متقاضیان آقا که مشمول خدمت سربازی هستند و متاسفانه نتوانسته اند رتبه مناسبی در کنکور کسب کنند، به دنبال راهی برای دریافت معافیت موقت و تلاش مجدد یکساله برای به دست آوردن رتبه مناسب در کنکور می باشند.

این افراد قصد دارند یک سال مجدد برای کسب رتبه عالی در کنکور تلاش کنند، اما به دلیل رسیدن به سن مشمولیت خدمت نگران از وضعیت نظام وظیفه خود هستند.

داوطلبان پشت کنکوری که به سن 18 سالگی رسیده اند و ثبت نام خدمت سربازی را انجام نداده اند، برای عدم ثبت غیبت در پرونده خدمت سربازی خود باید به دریافت معافیت تحصیلی پشت کنکوری اقدام نمایند.

لازم است آن دسته از مشمولان خدمت سربازی که در کنکور سراسری شرکت نموده اما قبولی در دانشگاه را بدست نیاورده اند از شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها اطلاعات لازم را به دست بیاورند تا غیبتی برای آنها لحاظ نشود.

چنانچه یکی از داوطلبان آقا که پشت کنکور به سر می برد، برای دریافت معافیت تحصیلی در زمان مناسب اقدام نکند، حتی در صورت قبولی در کنکور سال بعد نمی تواند در آن دانشگاه ثبت نام نماید. در این شرایط فرد مجبور است برای دوری از ثبت غیبت در وضعیت نظام وظیفه خود، به سربازی برود.

معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها فرصتی است تا داوطلبان پسر بدون ثبت غیبت سربازی مجددا در کنکور سراسری شرکت نموده و با تلاش و کوشش و کسب رتبه مناسب بتوانند در دانشگاه مورد علاقه خود به ادامه تحصیل بپردازند.

یکی از نگرانی هایی که پسران شرکت کننده در کنکور سراسری با آن روبرو هستند این است که در صورت عدم قبولی در دانشگاه چگونه می توانند بدون ثبت غیبت سربازی در کنکور سال بعد نیز شرکت نمایند؟

کسب اطلاع از شرایط و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای مشمولان پشت کنکوری دارای اهمیت می باشد. از این رو مشاوران مرکز مشاوره آویژه تلاش های لازم را برای جمع آوری این اطلاعات انجام داده و مقاله جامع و کاربردی زیر را نگارش کرده اند. با ما در مطالعه این مقاله همراه شوید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پشت کنکوری

اطلاع از شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا کسانی که پشت کنکوری هستند برای ادامه تحصیل اگر حتی یک روز وارد غیبت سربازی شوند دیگر نمی توانند در دانشگاه های سراسر ایران مشغول به تحصیل شوند. از این رو مشمولین برای ادامه تحصیل در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و آموزش عالی کشور باید شرایط معافیت را داشته باشند. به همین منظور سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانین و شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها را مانند سایر ضوابط و قوانین دیگر تصویب کرده است. این شرایط شامل موارد زیر می باشد.

 

بر اساس آخرین قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه، آن دسته از دانش آموزانی که به طور پیوسته دوران تحصیل خود را پشت سر گذاشته و الان به عنوان پشت کنکوری در حال درس خواندن برای کنکور هستند می توانند تا شهریور ماه سال 99 معافیت تحصیلی دریافت کرده تا وضعیت قبولی در دانشگاهشان مشخص شود. داوطلبان باید این نکته را توجه داشته باشند که هر گونه تغییر در قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه با اعلام این سازمان مشخص شده و به مشمولان ابلاغ میگردد.

آن دسته از متقاضیانی که در مدارس روزانه و به صورت حضوری درس نمیخوانند شرایطشان با سایر دانش آموزان متفاوت خواهد بود. این افراد تا سن 20 سالگی مجاز هستند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند. پس از آن وارد غیبت غیر موجه خواهند شد.

آن دسته از افرادی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سن 18 سالگی دریافت میکنند نیز میتوانند مانند سایرین از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مشمولین متقاضی دریافت گواهی اشتغال به تحصیل باید دقت داشته باشند که این گواهی تا یک سال اعتبار دارد و پس از آن داوطلبان باید برای تمدید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند.

داوطلبانی که در سنوات مجاز تحصیلی موفق به دریافت مدرک تحصیلی شده و از مدارس فارغ التحصیل شدند یک سال فرصت دارند تا برای اعزام به خدمت و ادامه تحصیل تصمیم بگیرند. آن دسته از افرادی که برای اعزام به خدمت اقدام کرده و مراحل خدمت سربازی خود را بدون غیبت پشت سر گذاشته اند نیز میتوانند پس از آن درخواست معافیت تحصیلی داده و از این تسهیلات سازمان نظام وظیفه عمومی کشور استفاده کنند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

سازمان نظام وظیفه به منظور فراهم نمودن شرایط ادامه تحصیل برای آن دسته از آقایانی که مشمول خدمت سربازی هستند اما قصد ادامه تحصیل دارند، معافیت تحصیلی را در نظر گرفته است.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با استفاده از معافیت تحصیلی، خدمت سربازی خود را به تعویق انداخته و به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی بپردازند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری یکی از معافیت های موقتی می باشد که مشمولان پشت کنکوری برای عدم ثبت غیبت در پرونده سربازی خود می توانند از آن استفاده نمایند.

قوانین اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

 

کلیه دانش آموزان پسر که به سن خدمت سربازی رسیده اند و در کنکور سراسری شرکت نموده اما موفق به کسب رتبه قبولی در همان سال نشده اند، اگر تصمیم دارند تا در کنکور سال بعد نیز شرکت کنند می بایست برای دریافت معافیت تحصیلی پشت کنکوری اقدام نمایند.

دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پشت کنکور مستلزم قوانینی است که با توجه به آن مشمولان می توانند بدون ثبت غیبت از این نوع معافیت استفاده نمایند.

شرایط و موقعیت های مختلفی در تحصیلات دانش آموزان پسر ممکن است حاکم باشد که باعث می شود آنها در سنین مختلف مدرک دیپلم خود را اخذ کنند.

به همین دلیل مهم است که قوانین و شرایط نظام وظیفه برای دریافت معافیت پشت کنکوری را برای دانش آموزان پسری که در شرایط و موقعیت های مختلف هستند مورد بررسی قرار دهیم.

دانش آموزان پسری که در پشت کنکور به سر می برند به چند گروه تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها باید در زمان مناسب خود برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام نمایند که در ادامه توضیحاتی در مورد این داوطلبان داده می شود.

برخی از افراد زودتر از 18 سالگی دیپلم خود را دریافت کرده اند.

این گروه از داوطلبان که به صورت جهشی موفق به کسب مدرک دیپلم خود را زودتر از سن قانونی شده اند و پشت کنکور هستند، تا سن 18 سال و 6 ماه مهلت دارند که به دانشگاه بروند.

تمامی دانش آموزانی که در این گروه قرار می گیرند؛ باید در طول مدتی که تا سن 18 سال و 6 ماه آن ها باقی مانده است، معافیت تحصیلی پشت کنکور را دریافت کرده باشند.

اکثر دانش آموزان پسر، در سن 18 سالگی دوران متوسطه را سپری نموده و دیپلم شان را دریافت می کنند.

به این گروه از داوطلبان یک سال فرصت داده می شود تا قبولی در دانشگاه مدنظر خود را کسب کنند.

در واقع دانش آموزان طی مدت 1 سال می توانند از معافیت تحصیلی پشت کنکور استفاده نمایند.

اگر دانش آموزی نتواند قبولی در دانشگاه را صرف مدت یکسال به دست بیاورد، نام نویسی خدمت سربازی برای او اجباری می باشد.

دسته ای دیگر از دانش آموزان می باشند که تا سن 18 سالگی دوران متوسطه خود را به پایان نرسانده و در 20سالگی مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند.

برخی از افراد به دلایل مختلف مانند تجدید شدن در دوران تحصیلات، دیرتر از سن تعیین شده به مدرسه رفتن و … موفق به اخذ مدرک دیپلم خود در سن 18 سالگی نمی ششوند. گاها برخی از این افراد تا سن 20 سالگی نیز هنوز مدرک دیپلم خود را کسب نکرده اند.

به این دسته از دانش آموزان تنها یک سال فرجه داده می شود تا برای کسب رتبه مناسب در کنکور و قبولی و ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند.

دانش آموزانی که هنوز نتوانسته اند رتبه مناسب برای قبولی در دانشگاه به دست بیاورند، باید قبل از به پایان رسیدن مهلت یک ساله خود به دفتر پلیس +10 مراجعه نموده و خود را معرفی نمایند.

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری را تمدید کنیم؟

دانش آموزان پسری که در سن خدمت سربازی هستند و جزء یکی از گروه هایی که در بالا گفته شد می باشند، باید معافیت تحصیلی خود را کسب نموده تا غیبت سربازی برای آن ها ثبت نشود.

در بین دانش آموزان پسر، افراد بسیاری هستند که در کنکور سراسری شرکت می کنند که به دلایل مختلفی نمی توانند رتبه مناسبی کسب کنند و پشت کنکور می مانند.

دانش آموزان پشت کنکوری با توجه به شرایط دریافت معافیت تحصیلی تا دو بار می توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند و در غیر اینصورت باید نسبت به دریافت معافیت تحصیلی پشت کنکور اقدامات لازم را انجام دهد.

دانش آموزانی که مشمول خدمت سربازی هستند اما نتوانسته اند در دانشگاه قبول شوند باید قبل از اتمام مهلت معافیت تحصیلی خود برای تمدید آن به دفاتر پلیس +10 مراجعه نموده و با ارائه مدارک لازم معافیت خود را تمدید نمایند.

مشمولان دارای معافیت تحصیلی چگونه در کنکور سراسری ثبت نام نمایند؟

تمامی دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر را دارند باید در کنکور سراسری شرکت نمایند.

روند ثبت نام برای تمامی دانش آموزان یکسان می باشد اما دانش آموزان آقا باید بند 11 فرم ثبت نام کنکور را با دقت تمام تکمیل نمایند.

دانش آموزان می بایست در بند 11 فرم ثبت نام کنکور سراسری کد نظام وظیفه خود را درج نمایند.

با توجه به اینکه داوطلبان پسر در کدام یک از گروه های مشمول قرار می گیرند، وضعیت متفاوتی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شده است که با چند کد مشخص شده از سوی سازمان سنجش تعیین می گردد.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزی پشت کنکوری

✍️✍️ سخنی از مشاوران آویژه

یکی از دغدغه های دانش آموزان پسر پشت کنکور اطلاع از وضعیت نظام وظیفه خود می باشند.

دانش آموزانی که نتوانسته اند در سال اول رتبه مناسبی برای قبولی در دانشگاه بدست آورده و مجبور هستند تا یکسال دیگر پشت کنکور بمانند باید اقدامات لازم را جهت دریافت معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها انجام دهند.

دانش آموزان پشت کنکوری برای ثبت نشدن غیبت سربازی برای آنها لازم است تا معافیت تحصیلی خود را دریافت نمایند.

معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پشت کنکوری تابع قوانین و شرایطی است که دانش آموزان باید آنها را در نظر بگیرند تا غیبت سربازی برای آنها لحاظ نشود.

دانش آموزانی که به سن مشمولیت رسیده و پشت کنکور به سر می برند به دنبال یافتن اطلاعاتی در مورد کسب معافیت تحصیلی هستند.

اطلاعات کاملی در مورد معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها برای دانش آموزان در این مقاله ارائه شده است که با مطالعه آن می توانید در زمان مناسب برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. سلام
    من سال 1401 فارغ التحصیل شدم و نمیدونستم برای پشت کنکور موندن برم و معافیت تحصیلی بگیرم
    حالا من غیبت خوردم و تازه فهمیدم باید معافیت تحصیلی میگرفتم
    باید چیکار کنم حالا ؟

    1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت تایید نامه و بخشیدگی غیبت دفترچه پست کنید ایست خدمت جهت بازگشت به تحصیل برنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید