معرفی کامل زیر شاخه های رشته هنر

معرفی کامل زیر شاخه های رشته هنر

خیلی از دانش آموزان پایه نهم علاقمند به آموزش های هنری و شاخه های مختلف هنر می باشند. در دبیرستان تنوع زیر شاخه های رشته های هنر موجب شده است که دانش آموزان بسیاری جذب آموزش ها و دروس هر یک از این گروه های درسی و حتی بازار کار این رشته های هنری شوند.

در شاخه های تحصیلی فنی حرفه ای و کاردانش هنرستان، رشته های زیر شاخه هنر دوره دبیرستان تدریس می گردند. در این مقاله از آویژه قصد داریم شمار با زیر شاخه های هنر آشنا کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معرفی زیر شاخه های رشته هنر در دبیرستان

پونزدر این قسمت زیر شاخه های رشته هنر را برای شما ارائه دادیم. آن زیر شاخه ها به شرح زیر می باشد:

 1. فتوگرافی

فتوگرافی رشته ای می باشد که جدیدا به رشته های فنی حرفه ای اضافه شده است.رشته هنری فوتوگرافیکحاصل از ترکیب و ادغام رشته های گرافیک و عکاسی بوده و برنامه و دروس مربوط به این زمینه های هنری را شامل می گردند.

دانش آموزان با نرم افزاری های مختلفی که در ارتباط با تولید تصاویر و طراحی بنرها و تبلیغات هنری و تجاری هستند در رشته فوتوگرافیک آشنا می شوند، همچنین هنرجو های این رشته هنری در هنرستان با ویژگی ها و موارد مورد نیاز برای ایجاد یک پروژه تجاری، هنری و یا تبلیغاتی جذاب و استاندارد آشنا شده و نکات و قوانین مختلف هریک از آن ها را آموزش می بینند.

 1. گرافیک

رشته هنری ارتباط تصویری یا گرافیک برای طراحی تصاویر و پوستر جذاب و متنوع در زمینه های مختلف تبلیغاتی، هنری، تجاری و اجتماعی آموزش داده می شود. دانش آموزان در دبیرستان با ورود به رشته گرافیک زیر شاخه رشته هنر یاد می گیرند که چطور با رعایت نکات اساسی و در نظر گرفتن استاندارد های مورد نیاز پروژه گرافیکی و تصویرسازی یک پوستر موفق و جذاب را طراحی نمایند.

زیر شاخه های رشته هنر در دبیرستان

شایان ذکر می باشد که دانش آموزانی که در این رشته در دانشگاه های سراسری علاقمند به تحصیل هستند، لازم است افزون بر آزمون تستی کنکور سراسری، در کنکور عملی شرکت کرده و نمره مورد پذیرش را دریافت نمایند.

 1. طراحی دوخت

در رشته طراحی دوخت دانش آموزان با انواع لباس های طراحی شده در جوامع و دوره های مختلف آشنا می گردند. در اینرشته هنریدانش آموزان یاد می گیرند که چطور با رعایت نکات لازم و خلاقیت خود در دوخت و طراحی لباس برای هر یک از اشخاص، لباس هایی مناسب با طرح هایی جذاب و نوین طراحی کنند.

دانش آموزانی که در هنرستان وارد رشته طراحی دوخت می گردند افزون بر خلق طرح های مختلف و طراحی از لباس ها با نحوه تولید و دوخت آنان نیز آشنا می شوند.

 1. معماری داخلی

در این رشته آموزش های مورد نیاز برای نقشه کشی و طراحی ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و هم دکوراسیون و مبلمان های داخلی به دانش آموزان هنرستانی تدریس می شود.

در رشته معماری داخلی هنرجویان هنرستان با نکات و اصولی که با آرامش بخش تر و جذاب تر شدن فضای کاری و یا زندگی در ارتباط هستند، آشنا شده و طرز استفاده و کاربرد آنان در پروژه های معماری داخلی را می آموزند.

 1. صنایع دستی

این رشته شامل آموزش دروس و مطالب مربوط به قسمت های مختلف صنایع چوب، نگارگری، فرش بافی و سفالگری می شود. به دانش آموزان در رشته صنایع دستی زیر گروه شاخه هنر هنرستان آموخته می شود که قادر باشند در موارد مختلف و کاربردی زندگی روزمره انسان ها صنایع دستی و هنر را جای داده و در زیبا سازی آنان کمک کنند.

رشته هنری دانش آموزان

 1. انیمیشن و پویا نمایی

دانش آموزانی که در دوره دبیرستان وارد رشته انیمشین و پویانمایی رشته های هنری می شوند آموزش های مربوط به ساخت و تولید انیمیشن، کارتون و تصاویر متحرک را یاد می گیرند. درس های ارائه شده در این رشته در مورد طراحی انیمیشن و آموزش های مرتبط با پویانمایی و طرز کار با نرم افزار ها را شامل می شوند.

 1. نقاشی

این رشته زیر شاخه رشته هنر در هنرستان دربرگیرنده همه آموزش ها و مباحثی می باشد که دانش آموزان برای خلق و ارائه یک اثر هنری و تابلو به یادگیری آن ها احتیاج دارند. دانش آموزان در رشته نقاشی با ابزار ها و رنگ های مختلف نقاشی و کاربرد های آنان در هر یک از موضوعات هنری آشنا می گردند.

 1. نوازندگی ساز جهانی

این رشته جهانی شامل یادگیری و آموزش یکی از ساز های بین المللی از جمله ویالون، پیانو، گیتار و دیگر موارد مشابه می گردد. موفقیت در رشته نوازندگی ساز جهانی به رعایت اصول تدریس داده شده و فراگیری آن ها و هم دارا بودن خلاقیت و ذوق در نواختن و خلق قطعات مختلف و دارا بودن قوه سلامت شنوایی بستگی دارد.

 1. نوازندگی ساز ایرانی

در رشته نوازندگی ساز ایرانی دانش آموزان با ساز و ابزار های مختلف ایرانی آشنا شده و فراگیری یکی از این ساز ها از جمله سه تار، تار، عود، سنتور و موارد دیگر به صورت تخصصی یاد می گیرند. در این رشته اصول و دروس مربوطه با یادگیری سازهای اصیل ایرانی به آنان آموخته شده و به عنوان نوازنده حرفه ای ساز ایرانی به پرورش آن ها پرداخته می شود.

نوازندگی ساز ایرانی

 1. نمایش

در انتخاب رشته پایه نهم، دانش آموزانی که رشته نمایش را انتخاب می نمایند و به اجرای نمایش و تئاتر علاقه دارند، در این رشته با جنبه ها و موضوعات مختلف هنری آشنا می شوند. همه موارد و نکات مورد نیاز در خصوص طراحی، اجرا و خلق یک نمایش مفهومی و مناسب در رشته نمایش به دانش آموزان آموزش داده شده و برای دست یابی به موفقیت های بیشتر آن ها را در این شاخه از رشته های تحصیلی دبیرستان آماده می کنند.

 1. سینما

هنرجویان و دانش آموزان در این رشته در شاخه هنر هنرستان با اصول و مبانی مربوطه بافیلمنامه نویسی، هنرهای تجسمی، نقد فیلم، تاریخ سینما و دیگر قسمت ها آشنا می گردند. همه اصول و مبانی مربوط به زمینه ها و شاخه های صنعت سینمای جهان و ایران در رشته سینما در بعد های مختلفی مطالعه و بررسی شده و به دانش آموزان این رشته تحصیلی آموزش داده می شود.

 1. طراحی و زبان بصری

به دانش آموزان در رشته طراحی و زبان بصری آموخته می شود که چطور با به کارگیری خطوط و اشکال مختلف و با تلفیق هنر به ایجاد آثار مفهمومی و هنری بپردازند. دانش آموزان در این رشته هنری با مواردی از جمله رنگ، بافت، حجم، نور و موارد مشابه دیگر و طرز استفاده آن ها در طراحی و تلفیق خود با معانی و تصاویر مختلف آشنا می شوند.

 1. مرمت آثار تاریخی و بناها

آثار تاریخی و بناها در رشته مرمت موضوعات گوناگونی از تاریخچه آثار فرهنگی و مراحل حفظ، نگهداری و مرمت و بازسازی آنان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و به دانش آموزان این رشته تدریس می شود. اشخاصی که در هنرستان وارد رشته تحصیلی مرمت آثار تاریخی می شوند با قسمت های مختلفی از سازه های تاریخی و محافظت از آنان آشنا شده و به این دانش آموزان مسائل تخصصی مربوط به هریک از آن ها آموخته می شود.

مرمت آثار تاریخی و بناها

 1. پشتیبانی صحنه

همه نکات و موضوعات مربوط به سازماندهی و مدیریت عوامل مختلف پشت صحنه آثار سینمایی و نمایش ها در این رشته هنری ارائه می گردد. در رشته پشتیبانی صحنه دانش آموزان با اصول حرفه ای پشتیبانی، طراحی و اداره یک صحنه هنری و اثر نمایشی آشنا شده و نکات مختلفی که در این رشته موجب پیشرفت می گردد را می آموزند.

 1. چاپ دستی یا گراور سازی

دانش آموزانی که در هنرستان به تحصیل در رشته چاپ دستی یا گراور سازی و چاپ هنری می پردازند با موضوعات گوناگون مرتبط با این رشته آشنا می گردند. به دانش آموزان در رشته تحصیلی چاپ دستی هنرستان راه های مختلف چاب از قبیل چاپ دیجیتالی، سنگی، فلزی و چوبی آموزش داده می شود و درس های مورد نیاز برای حرفه ای شدن در این رشته تحصیلی به آنان ارائه می گردد.

نتیجه گیری

رشته هنر به دلیل داشتن زیر شاخه های گوناکون، متنوع و جذاب دانش آموزان زیادی را در دوره دبیرستان به خود جذب می کند. ما در این مقاله از آویژه سعی کردیم تمامی زیر شاخه های هنر را برای شما معرفی کنیم تا موقع انتخاب با مشکل مواجه نشوید.

چنانچه در خصوص زیر شاخه های هنر به مشاوره نیاز دارید، با شماره گیری 09099071985 از مرکز مشاوره آویژه مشاوره رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

 1. چه چیز هایی در رشته انیمیشن و پویا نمایی آموزش داده می شود؟

دانش آموزان در آن رشته آموزش های مربوط به ساخت و تولید انیمیشن، کارتون و تصاویر متحرک را یاد می گیرند.

 1. فتوگرافی حاصل ترکیب کدام رشته های می باشد؟

رشته هنری فوتوگرافیک حاصل از ترکیب و ادغام رشته های گرافیک و عکاسی می باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معرفی کامل زیر شاخه های رشته هنر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید