رشته علوم و مهندسی باغبانی چیست؟ – معرفی کامل + آینده شغلی و بازار کار آن

رشته علوم و مهندسی باغبانی چیست؟ - معرفی کامل + آینده شغلی و بازار کار آن

انسان ‌های اولین با طبیعت عجین شده بوده‌ اند و کشاورزی و کشت و کار از زندگی آن ها جدا نبوده است. یکی از جذابیت های کشاورزی، پرورش، کشت و نگهداری از درختان مختلف می باشد. برای نگهداری و به ثمر رساندن یک باغ، به همه مهارت‌ هایی که مورد استفاده قرار می ‌گیرد باغبانی گفته می ‌شود.

به ‌عنوان یکی از گرایش های رشته مهندسی کشاورزی، رشته باغبانی نیز به این مبحث مهم می ‌پردازد. در حقیقت باغبانی یک تخصص و مهارت می باشد. منظور ما از باغبانی به طور مشخص چیدن میوه، هرس درخت، و سم پاشی درختان نیست.

باغبانی تخصصی مبتنی بر دانش گیاه ‌شناسی و پیچیده می باشد. در این مقاله از آویژه می خواهیم به‌ عنوان یکی از گرایشات مهندسی کشاورزی، به معرفی گرایش باغبانی بپردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شروع یک انتخاب

گزینش رشته علوم باغبانی پیش نیازهای بسیاری را داراست که پیش از گزینش لازم است به آن ها توجه شود. مثل بیشتر رشته‌ های مهندسی کشاورزی، این رشته مناسب کسانی می باشد که حداقل تمایلی به طبیعت و محیط‌ زیست دارند.

در این رشته شما با انواع باغات، سبزیجات و صیفی جات، گیاهان، گلخانه‌ ها و آزمایشگاه‌ های ریز ازدیادی گیاهان سروکار دارید؛ پس خیلی مهم است که از بودن در گلخانه‌ها و مزارع و سر و کله زدن با گیاهان گوناگون به شما حس خوبی منتقل شود.

اگر شرایط فوق را داشته باشید، توانایی این را دارید که در کنکور سراسری تجربی شرکت نموده و بعد از دریافت رتبه پذیرش، رشته علوم باغبانی را برگزیده و در دانشگاه وارد دنیای باغبانی شوید.

یکی از شاخه ‌های رشته‌ های تجربی این رشته می باشد و همان‌ گونه که واضح است درس هایی از جمله شیمی و زیست ‌شناسی در آن اهمیت زیادی دارد.چون رشته مهندسی باغبانی یکی از شاخه ‌های علوم مهندسی نیز می باشد، پس در کنکور درس ریاضی نیز برای شما اهمیت خاصی دارد.

شروع یک انتخاب

دانشگاه‌ های برتر رشته باغبانی

رشته باغبانی مثل هر رشته دانشگاهی تخصص‌ ها و گرایشات گوناگونی دارد؛ پس امکان دارد یک دانشگاه به علت وجود استاد های متبحر در یکی از گرایشات نسبت به سایر گرایش ها قوی ‌تر باشند.

پونزدانشگاه های برتر این رشته به شرح زیر است:

  • دانشگاه پردیس کرج
  • پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
  • دانشگاه صنعتی اصفهان
  • دانشگاه شیراز
  • دانشگاه منابع طبیعی گرگان
  • دانشگاه فردوسی مشهد
  • دانشگاه تبریز

دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی باغبانی

در مقطع کارشناسی حدوداً 140 واحد درسی به شما آموزش داده می شود و شما پس از سپری کردن این واحدها توانایی این را دارید که از دانشگاه مدرک کارشناسی خود را اخذ نمایید.

علاوه بر دروس عمومی، درس هایی چون گیاه ‌شناسی، شیمی، آمار و احتمالات، ژنتیک، حشره‌ شناسی، بیماری‌ های گیاهی، اصول باغبانی، مساحی و نقشه ‌برداری، اصول اصلاح نباتات، سبزی ‌کاری، گل‌ کاری، میوه‌ های نواحی معتدله، گیاهان داروئی، فیزیولوژی پس از برداشت، چمن و گیاهان پوششی و مبانی کشت بافت گیاهی نیز به شما درس داده می شود.

بعضی از این واحد های درسی یک واحد عملی به طور آزمایشگاهی دارند. علاوه بر این در واحد عملیات کشاورزی، شما به صورت کامل در مزرعه با مبانی عملی کشت و کار آشنا خواهید شد.

دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی باغبانی

نکات مهم در انتخاب رشته مهندسی باغبانی

تیکاین رشته برای علاقمندان گل‌ و گیاه، درخت و زمین ‌های کشاورزی می باشد. اگر به دنبال کار پشت میزی می باشید، این رشته مناسب شما نخواهد بود.

تیکدر این رشته یکی از گرایش ‌های پر تقاضا و محبوب گیاهان داروئی می باشد. با گزینش این رشته توانایی این را دارید که وارد دنیای گیاهان داروئی و استفاده ‌های مختلف از آن شوید.

تیککشت بافت، روشی می باشد که در گرایش های گوناگون این رشته آموزش داده می شوید. در سال های اخیر در این زمینه بازار بسیار خوبی ایجاد شده است و اشخاص زیادی مشغول به این کار شده‌ اند.

تیکدر رشته باغبانی شما به حافظه‌ ای قوی نیاز دارید، حجم زیادی از اسامی علمی، مواد و تکنیک ‌های آزمایشگاهی می باشد که لازم است آن ها را به‌ یاد داشته باشید.

تیکاحداث گلخانه، باغ و تکثیر گیاهان زینتی در رشته باغبانی یکی دیگر از مهارت‌ هایی می باشد که فرا خواهید گرفت.

آینده شغلی رشته مهندسی باغبانی

رشته مهندسی باغبانی بازار کار فوق‌ العاده‌ ای دارد. گذشته از شغل ‌های دولتی از جمله هیئت‌ علمی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر نهاد های مرتبط که ورود به آن ها دشوار و قطره چکانی می باشد، شما برای کار انتخاب ‌های فراوانی دارید.

راه‌ اندازی و یا احداث گلخانه یکی از پر سود ترین این شغل‌ ها می باشد که قادر هستید از آن درآمدی عالی داشته باشید، یکی دیگر از فرصت ‌های شغلی این رشته، احداث آزمایشگاه کشت بافت می باشد. کار در بازار گیاهان داروئی نیز خیلی اشتغال ‌زا و پر سود می باشد.

البته اطلاع دارید که همه این موارد به سرمایه اولیه خوبی نیاز دارد، ولی این نکته را از یاد نبرید که سرمایه دارانی که دارای گلخانه هستند، قطعاً برای راه ‌اندازی مجموعه خود نیازمند یک مهندس باغبانی می باشند؛ لذا شرکت ‌های خصوصی زیادی به دنبال جذب شما خواهند بود. علاوه بر این شرکت ‌های فرآوری، تولید، واردات و صادرات محصولات گیاهان داروئی و کشاورزی همیشه به دنبال افرادی چون شما هستند.

کار در کارخانجات تولید مواد غذایی، سردخانه‌ ها و شرکت‌ های تولید سم، کود و بذر نیز به تخصص شما دارد؛ پس آینده خوبی از لحاظ بازار کار پیش روی شما می باشد به گونه ای که روی مهارت ‌های خود، کار کرده و آن ها را تقویت دهید.

آینده شغلی رشته مهندسی باغبانی

نتیجه گیری

رشته مهندسی باغبانی طرفداران زیادی دارد و سالانه تعداد زیادی از اشخاص جذب این رشته می ‌شوند. نکته اساسی در رشته مهندسی باغبانی مباحث عملی و ریز شدن در یک مسئله خاص جهت موفقیت می باشد.

در واقع این رشته دریای گسترده ای از علوم مرتبط با گیاهان می باشد، فقط کافی می باشد یک قطره از آن را برگزیده و در آن خود را تقویت یابید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان، با شماره گیری 09099071985 با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

سوالات متداول

سوال علامتمنظور از باغبانی چیست؟

برای نگهداری و به ثمر رساندن یک باغ، به همه مهارت‌ هایی که مورد استفاده قرار می ‌گیرد باغبانی گفته می ‌شود.

سوال علامتدر مقطع کارشناسی رشته مهندسی باغبانی چند واحد به شما آموزش داده می شود؟

در مقطع کارشناسی این رشته حدوداً 140 واحد درسی به شما آموزش داده می شود.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته علوم و مهندسی باغبانی چیست؟ – معرفی کامل + آینده شغلی و بازار کار آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/12/4

شنبه

1402/12/5

یکشنبه

1402/12/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید