شرایط دریافت بورسیه دکتری خارج از کشور در سال 1402

شرایط دریافت بورسیه دکتری خارج از کشور در سال 1402

به دست آوردن بورس تحصیلی و تحصیل رایگان در خارج از کشور از رویاهای دانشجویانی می باشد که با اشتیاق و علاقه به دنبال دانشگاه و درس و در حقیقت کسب علم می باشند.

امکان دارد این سوال برای افراد داوطلب و به ویژه فارغ التحصیلان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پیش آید که چطور قادر هستند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند و شرایط پذیرش و دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکتری در دانشگاه های خارج از کشور چه مواردی است؟

قصد داریم در ادامه این مقاله از آویژه به صورت کامل در آزمون دکتری به بررسی شرایط اخذ بورس خارج از کشور بپردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط اخذ بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 1402

بورس امتیازی می باشد که برای دانشجویان واجد شرایط به طور مالی و یا شکل های دیگر در نظر گرفته می شود تا توانایی این را داشته باشند که با دغدغه کم تر و هم با دارا بودن آرامش روحی و ذهنی زیادی به تحصیلات خود ادامه دهند. افراد داوطلب در مقطع دکتری برای بهره مندی از امتیازات بورسیه تحصیلی خارج از کشور لازم است شرایطی را نیز داشته باشند.

پونزآن شرایط به شرح زیر است:

تیکدر موقع ثبت نام در آزمون ورودی دوره دکتری، سن شخص داوطلب لازم است حداکثر 30 سال باشد. البته برای بعضی اشخاص واجد شرایط حداکثر سن ثبت نام افزایش پیدا می کند که به آن در ادامه اشاره می کنیم.

تیکبرای ایثارگران حداکثر سن مجاز شامل: جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان و همسر آنان، فرزندان و همسر شهدا، آزادگان و فرزندان و همسر آنان، تا 33 سال افزایش پیدا می کند.

تیکمربیان واجد شرایط که عضو هیئت علمی همان دانشگاه دارای سهمیه هستند، توانایی این را دارند که در ثبت نام آزمون ورودی دوره دکتری با دارا بودن حداکثر سن 34 سال شرکت کنند.

تیکحداکثر سن مربیان گروه آزمایشی هنر که دارای شرایط و عضو هیئت علمی همان دانشگاه دارای سهمیه هستند، به 36 سال افزایش پیدا می کند.

تیکبرای پذیرش در بورس خارج از کشور میزان زمان انجام خدمت وظیفه عمومی افراد داوطلب به شرایط سنی داوطلبان اضافه می گردد و سن پذیرش آن ها حداکثر از 30 سال به اندازه مدت خدمت آنان افزایش می یابد.

تیکاز شروط دیگر اخذ بورس دکتری خارج از کشور، شرط معدل می باشد. برای دروس مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل معدل تراز شده به ترتیب 15 و 17 است. و هم برای افراد داوطلب مقطع کارشناسی ارشد پیوسته یا دکترای حرفه ای، حداقل میانگین و معدل تراز شده دروس 17 می باشد.

تیکافراد داوطلب جهت اعزام به خارج از کشور در رشته های کشاورزی و علوم پایه و هم فنی و مهندسی لازم است حداقل نمره 55و هم برای رشته های هنر و علوم انسانی در آزمون MSRT حداقل نمره 60 را و یانمره معادل آن را در آزمون های دیگر زبان کسب کنند.

همچنین افراد متقاضی توجه داشته باشند در حالی که دانشگاه خارجی مورد علاقه نیز پذیرش و دریافت نمره آزمون زبان ویژه ای را شرط و معیار پذیرش قرار دهد، شخص داوطلب می بایست تا پیش از اعزام، آن شرط را انجام دهد.

شرایط اخذ بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 1402

نحوه پذیرش بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 1402

نحوه کلی پذیرش دانشجوی بورسیه به این صورت می باشد که شخص داوطلب در فراخوان با توجه به نیاز یکی از دانشگاه ها شرکت می نماید و به دانشگاه مورد نظر مدارک خود را ارائه می دهد، این شخص می بایست در مصاحبات علمی و تخصصی دانشگاه شرکت کند.

در صورت موافقت هیات جذب یا شورای بورس بعد از این مراحل، مدارک شخص داوطلب برای وزارت علوم، فناوری و تحقیقات ارسال می گردد. بعد از مصاحبه و بررسی های نهایی و گزینش دوباره و با تایید هیئت جذب، ابلاغ بورس را وزارتخانه صادر می کند.

پونزاین مراحل را در ادامه قدم به قدم شرح خواهیم داد:

عددداوطلبان اول می بایست در امتحان ورودی دکتری نیمه متمرکز شرکت نمایند و توسط دانشگاه و موسسه پذیرنده بورسیه حد نصاب اعلام شده را دریافت کنند.

عددبعد از دریافت نمره حد نصاب در آزمون دکتری، افراد داوطلب به مصاحبه علمی دعوت می شوند. برای دریافت بورس داوطلبان لازم است در مصاحبه دانشگاه های دارای سهمیه بورس شرکت نمایند و در این ارزیابی تخصصی امتیاز مورد نیاز را کسب کنند.

عددبعد از انجام مراحل مصاحبه علمی، دانشگاه ها سهمیه های بورس خارج خود را در قالب گرایش ها و سهمیه های اختصاص داده شده، برگزیده و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می کنند.

عدداز طرف دانشگاه ها گزارش ارسال شده از طرف شورای مرکزی بورس مطالعه و بررسی می شود و بعد به دانشگاه ها و سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج آن اعلام می شود.

عددموقع تایید شورای مرکزی بورس، موسسه یا دانشگاه پذیرنده بورسیه می بایست فرآیندهای مورد نیاز برای جذب قبول شدگان نهایی را انجام داده و بعد در خصوص تعیین استاد ناظر و … صورت جلسه هیئت اجرایی جذب را به اداره کل بورس و اعزام دانشجویان اعلام کند.

عدددانشگاهی که سهمیه دارد با اعزام دانشجویان و هماهنگی اداره کل بورس اقدام به تعیین گرایش، رشته و کشور مورد اعزام دانشجو می کند.

عدددر خارج از کشور فرآیند ادامه تحصیل دانشجو مانند : انتخاب استاد راهنمای خارج، قبول کردن از دانشگاه های خارج از کشور، موضوع رساله دکتری و هم چنین استاد ناظر داخلی که یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه دارای سهمیه با تخصص مرتبط می باشد، با تایید دانشگاهی که سهمیه دارد و همچنین اعزام دانشجویان و تایید شورای تخصصی اداره کل بورس انجام می گردد.

عدددقت داشته باشید که افراد قبول شده بورس خارج از کشور، با توجه به سهمیه هر دانشگاه است و تایید و نظارت در دریافت قبولی، وضعیت تحصیلی و… بر عهده دانشگاهی می باشد که سهمیه دارد.

عدداز قبیل اقداماتی که می بایست دانشجویان تا تاریخ ذکر شده انجام دهند، می توان از دانشگاه مورد نظر به دریافت حد نصاب نمره زبان قبولی، تعهد محضری و سپردن وثیقه به دانشگاه دارای سهمیه، دریافت ویزا و … اشاره کرد.

عدددر شرایط مساوی مطابق قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، اولویت با افراد داوطلب متاهل می باشد.

نحوه پذیرش بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 1402

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که جهت دریافت بورس تحصیل خارج از کشور لازم است بعد از قبول شدن در آزمون، در مصاحبه دکتری نیز شرکت کنید، پس در صورتی که در خصوص نحوه و زمان برگزاری مصاحبه آزمون دکتری هر گونه سوال دارید، توانایی این را دارید که با شماره گیری 09099071985 پاسخ آن را از آویژه جویا شوید.

سوالات متداول

سوال علامتبرای ایثارگران حداکثر سن مجاز جهت دریافت بورسیه دکتری 1402 چقدر است؟

برای ایثارگران حداکثر سن مجاز جهت دریافت بورسیه دکتری 1402 تا 33 سال افزایش می یابد.

سوال علامتحداقل معدل تراز شده برای دروس مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته جهت دریافت بورسیه دکتری 1402 چقدر است؟

برای دروس مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل معدل تراز شده به ترتیب 15 و 17 است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط دریافت بورسیه دکتری خارج از کشور در سال 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. چرا شرایط سنی گذاشته آمد مقطع دکتری نباید محدودیت سنی داشته باشد

    1. کسی که این شرایط رو داشته باشه از کشورهای خارجی میتونه بورس بگیره نیازی به بورس ایران نداره.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید