برنامه ریزی صحیح درسی روزانه

برنامه ریزی صحیح درسی روزانه

قطعا همه شما می دانید که برای موفقیت در هر کاری نیارمند بررسی شرایط و برنامه ریزی هستیم. برنامه ریزی درسی هم برای پیشرفت در این مسیر بسیار ضروری است.

داشتن یک برنامه ریزی صحیح درسی به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به شما کمک می کند تا بهترین استفاده ممکن را از زمانتان برای مطالعه برده و به نتایج مدنظر خود دسترسی پیدا کنید.

پونزبرنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا:

 • تعیین اولویت‌ها: با برنامه‌ریزی، می‌توانید برای دروسی که برای شما مهم تر هستند زمان بیشتری اختصاص دهید. اولویت ها و میزان زمانی که به هر درس اختصاص میابد وابسته به اهداف آتی شما است.
 • مدیریت زمان: با برنامه‌ریزی می‌توانید زمان خود را به شکل بهینه برای مطالعه اختصاص دهید و از هدر رفت زمان جلوگیری کنید. این کار به شما کمک می کند تا با مطالعه تدریجی در طول یک سال تحصیلی برای آزمونهای مورد نظر خود آماده شوید و برای آنها استرس نداشته باشید.
 • افزایش کارایی : با اختصاص زمان به صورت منظم و پیوسته برای درس خواندن، می‌توانید تمرکز و بهره وری خود را در طول زمان افزایش دهید و عملکرد بهتری داشته باشید.
 • یادگیری عمیق‌تر: برنامه ریزی به شما کمک می کند تا برای هر درس زمان لازم را تخصیص دهید و در صورت نیاز در فواصل زمانی مشخص دروس خود را دوره کنید. این کار به یادگیری عمیق تر دروس کمک می کند.
 • کاهش استرس: با داشتن برنامه ریزی درسی منظم، احساس کنترل بیشتری بر زمان و وظایف خود خواهید داشت. در نتیجه استرس و نگرانی‌ بابت مطالعه دروس خود نخواهید داشت.

برنامه‌ریزی کمک می‌کند که فرآیند یادگیری شما منظم و پیوسته باشد و در نهایت به موفقیت در زمینه‌ ی اهداف درسی و غیر درسی برسید.

نکات مهم برای برنامه ریزی درسی روزانه

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نکات مهم برای برنامه ریزی درسی روزانه

برنامه‌ریزی درسی روزانه می‌تواند به شما برای اختصاص بهینه زمان برای مطالعه کمک کند.

پونزبرخی از نکاتی که به شما برای یک برنامه ریزی کاربردی کمک می کند عبارتند از:

 • تعیین اولویت‌ها: مشخص کنید که امروز چه دروس یا عناوینی را باید مطالعه کنید و کدام یک از آن‌ها اولویت بیشتری نسبت به سایر دروس دارند.
 • تقسیم زمان: زمانی را که برای مطالعه اختصاص می دهید باید به شکل بهینه و با توجه به نوع دروس باشد. به عبارت دیگر از مطالعه یک درس در تمام روز بپرهیزید. حفظ تنوع در برنامه از خستگی ذهنی شما جلوگیری می کند و بهره وری شما را افزایش خواهد داد.
 • بهترین زمان را برای مطالعه خود انتخاب کنید: قطعا همه می دانیم که چه زمانی از روز برای مطالعه ما مناسب تر است. برخی از افراد صبح زود و برخی شب ها آمادگی بیشتری برای مطالعه دارند. بهتر است که بهترین زمان مطالعه را با توجه به ویژگی های شخصی خود انتخاب کنید تا حداکثر بهره وری را داشته باشید.
 • تعهد به برنامه: تمام تلاش خود را برای تعهد به برنامه درسی روزانه بکار ببرید.این کار به شما کمک می کند تا روند مطالعه خود را حفظ کرده و حتی زمان آن را در طول زمان افزایش دهید.
 • تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت: برای خودتان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید. این کار به شما کمک می کند تا در صورت محقق نشدن اهداف کوتاه مدت، برنامه و عملکرد خود را بازبینی کرده و نقاط ضعف خود و برنامه درسی را تقویت و اصلاح کنید.
 • انعطاف‌پذیری: همه چیز قابل پیش بینی نیست و گاهی اوقات ممکن است مواردی پیش آید که امکان ادامه برنامه با روند قبلی وجود نداشته باشد. بهتر است برنامه شما انعطاف کافی را داشته باشد تا در صورت بروز مشکل بتوانید تغییرات لازم را در آن بدهید.
 • مرور و ارزیابی: در پایان هر روز عملکرد خود را بررسی کنید و ببینید که چقدر موفق بوده اید. این کار به شما کمک می کند تا نقاط ضعف برنامه درسی روزانه خود را متوجه شوید و آنها را اصلاح کنید.
 • زمان کافی برای استراحت در نظر بگیرید: به خودتان زمان کافی برای استراحت بدهید تا ذهن شما خسته نشود و کارایی آن افت نکند.

یک نمونه برنامه درسی روزانه

دروس/ ساعتاز ساعت…. تا ….از ساعت…. تا ….از ساعت…. تا ….از ساعت…. تا ….از ساعت…. تا ….
ریاضی
علوم
معارف اسلامی
فارسی
مطالعات اجتماعی
عربی
زبان
کار و فناوری
تفکر و سبک زندگی

 

تجزیه و تحلیل عادات و روند مطالعه فعلی چقدر مهم است؟

تجزیه و تحلیل عادات و روند مطالعه فعلی اهمیت بسیار زیادی دارد. این فرایند به شما کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها و راهکارهای مطالعه، نقاط قوت و ضعفتان را به درستی شناسایی کنید.

شناخت نقاط ضعف، قوت‌ و روش های مناسب برای مطالعه کارایی شما را بالاتر خواهد برد و زمان هدر رفته شما را کاهش خواهد داد. با تحلیل عادات مطالعه، می‌توانید به نقاط ضعف خود پی ببرید و راهکارهایی برای بهبود آن‌ها پیدا کنید. مثلاً اگر متوجه شدید که حفظ مطالب برای شما مشکل است، می‌توانید روش‌های یادگیری را امتحان کنید.

با تجزیه و تحلیل روند مطالعاتی خود، می‌توانید ببینید که آیا روند مطالعه شما برای دسترسی به اهداف درسی مورد نظرتان موثر بوده است یا خیر. تجزیه و تحلیل مداوم عادات و روند مطالعه‌تان، می‌توانید برنامه‌ریزی مناسب‌تری داشته باشید و اصلاحات لازم را در زمان کوتاهی ایجاد کنید.

چگونه زمان لازم برای هر درس تخصیص دهیم؟

چگونه زمان لازم برای هر درس تخصیص دهیم؟

پونزعوامل مختلفی در اختصاص زمان لازم برای هر درس موثر است که برخی از آنها عبارتند از:

 • سرفصل های مورد مطالعه : یکی از اصلی ترین موارد سرفصل های مطالعاتی برای یک درس است. قطعا در صورتیکه تعداد سرفصل های مورد مطالعه زیاد باشد، زمان بیشتری برای مطالعه نیاز دارید.
 • سطح دشواری دروس: دروس جدید و یا سرفصل هایی که از نظر شما سخت‌ تر هستند، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای درک مطالب و یادگیری داشته باشند.
 • اولویت های شخصی: برخی دروس برای رشته تحصیلی مورد نظر شما در آینده مهم تر است پس طبیعتا باید زمان بیشتری برای مطالعه آن ها اختصاص دهید.
 • زمان موجود: زمان موجود هم یکی از فاکتورهای کلیدی است. شما باید براساس زمانی که در اختیار دارید برای برنامه ریزی مطالعه دروس مختلف اقدام کنید.
 • روش مطالعه: روش مطالعه ی شما در زمانی که به مطالعه اختصاص می دهید موثر است.
 • وظایف دانش آموزان: ممکن است برخی از دانش آموزان وظایف دیگری هم داشته باشند که در زمان برنامه ریزی درسی روزانه باید به آنها توجه شود.

ساعت بیدار شدن از خواب چه تاثیری بر برنامه ریزی در سی روزانه دارد؟

ساعت بیدار شدن از خواب می‌تواند تأثیر زیادی بر برنامه‌ریزی درسی روزانه شما داشته باشد. زمان بیداری و شروع روز تاثیر چشمگیری بر تمرکز، انرژی، و کارایی شما دارد و در نهایت به طور مستقیم در برنامه‌ریزی و عملکرد شما تأثیر می‌گذار.

بیدار ماندن برای مدت زیاد و عدم استراحت و خواب کافی بر عملکرد شما تاثیر منفی خواهد داشت و تمرکز شما را از بین می برد.

البته توجه داشته باشید که اگر شما هم از جمله افرادی هستید که شب را برای مطالعه انتخاب می کنند ممکن است زمان بندی متفاوتی نسبت به افرادی که در روز مطالع می کنند داشته باشید. کیفیت و مدت زمان خواب هم می‌تواند تأثیر بسزایی در انرژی و تمرکز شما داشته باشد.

بعد از چند دقیقه مطالعه نیاز به استراحت است؟

بعد از چند دقیقه مطالعه نیاز به استراحت است؟

نیاز به استراحت بعد از مطالعه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از افراد نیاز به استراحت بیشتری نسبت به سایرین دارند. بنابراین نمی توانیم به شکل دقیق میزان زمان لازم برای استراحت را مشخص کنیم.

یک روش معمول برای مطالعه و استراحت، تکنیک پومودور است که در آن 25 دقیقه مطالعه و سپس 5 دقیقه استراحت می کنید. این کار را برای 4 دور ادامه می دهید و بعد از 100 دقیقه برای مدت بیشتری استراحت خواهید کرد. سپس روند را از سر می گیرید.

به طور کلی هر زمان که احساس کردید که خسته هستید و کارایی شما کاهش یافت است بهتر است استراحت کنید و سپس مجددا مطالعه را آغاز کنید.

ایجاد تعادل بین مطالعه دروس و استراحت بسیار مهم است. این تعادل برای سلامت روانی و فیزیکی شما بسیار حیاتی است. استراحت مناسب و فعالیت‌های تفریحی به شما کمک می‌کنند تا تمرکز و توانایی یادگیری‌تان را افزایش دهید.

زمانی که ذهن شما خسته می‌شود، توانایی درک مطالب و یادگیری به شدت کاهش می‌یابد. فعالیت‌هایی مانند ورزش، گوش دادن به موسیقی، مطالعه کتاب‌های مورد علاقه می‌توانند به شما کمک کنند تا از استرس و فشار روزمره کاسته و روحیه‌تان را بهبود بخشید.

آیا اختصاص محل مشخص و ثابت برای مطالعه روزانه مهم است؟

مکان و زمان مطالعه می‌تواند تأثیر زیادی بر تمرکز، بهره‌وری و یادگیری شما داشته باشد. هر فرد شرایط و ترجیحات مختلفی دارد اما به طور کلی محیط هایی که نمی توانید در آن تمرکز داشته باشید برای مطالعه مناسب نیستند. برخی از افراد برای مطالعه به محیط‌های ساکت و بی‌صدا مثل کتابخانه یا اتاق خلوت نیاز دارند.

در حالی که برخی دیگر ممکن است بتوانند در فضاهای عمومی و شلوغ تر هم مطالعه کنند. بهتر است مکانی را انتخاب کنید که راحت بوده و بتوانید تمرکز کافی برای مطالعه دروس خود داشته باشید.

برنامه ریزی درسی روزانه مناسب

بنابراین به طور کلی می توان گفت استاندارد خاصی برای تعیین مکان مطالعه وجود ندارد. انتخاب این محل وابسته به شخصیت، عادات و روش مطالعه افراد دارد و می تواند برای هر کس نسبت به شخص دیگر متفاوت باشد.

آیا امکان دارد که نقاط ضعف درسی خود را با برنامه ریزی درسی روزانه مناسب بهبود ببخشیم؟

پاسخ به این پرسش مثبت است. شما می توانید با یک برنامه ریزی روزانه برای دروس خود به نتایج مورد قبولی دست پیدا کنید و نقاط ضعف خود را بهبود بخشید.

پونزبرخی از عواملی که در بهبود نقاط ضعف شما موثر هستند عبارتند از:

 • شناسایی دقیق نقاط ضعفی که در دروس خود دارید اولین گام است. در انتهای هر روز زمانی که برای یک درس اختصاص داده اید را با زمان تخمینی خود مقایسه کنید.
  اگر زمانی که تخمین زده اید کافی نبوده است به این معنی است که درس مورد نظر سخت بوده و یا شما نقاط ضعفی در آن دارید که نیاز به بهبود دارد. این کار به شما کمک می کند تا در پایان هر روز برنامه درسی خود را آنالیز کنید و نقاط ضعف خود را پیدا کرده و برای رفع آنها بکوشید.
 • دربرنامه درسی خود از منابع مختلف برای یادگیری استفاده کنید. استفاده از منابع مختلف در طول روز و در برنامه درسی روزانه مثل کتب، ویدئوها، نرم‌افزارهای آموزشی و دوره‌های آنلاین می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چه منابعی برای مطالعه شما مناسب تر است و با آن ارتباط بهتری برقرار می کنید.
 • حل تمارین و پاسخ به سوالات می تواند یادگیری شما را محک بزند. در برنامه درسی روزانه خود زمانی را برای تست زنی و حل تمارین اختصاص دهید. این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چقدر یاد گرفته اید و در چه بخش هایی نیاز به مطالعه بیشتر دارید.
 • یادداشت برداری و خلاصه‌ نویسی نیز یکی از راهکارهای موثر در یادگیری است. زمانی که یک مطلب جدید را در برنامه درسی روزانه خود دارید حتما زمان بیشتری برای آن در نظر بگیرید تا بتوانید خلاصه برداری انجام دهید. این فرآیند به شما کمک می‌کند مطلب را بهتر درک کنید و بتوانید در زمان کوتاه تری آن را مرور کنید.
 • استفاده از روش‌های مختلف مطالعه برای یادگیری بهتر: هر فرد روشی منحصر به فرد برای درس خواندن خود دارد. برای پیدا کردن بهترین روش می توانید در برنامه درسی خود از شیوه های متفاوت استفاده کنید. در نهایت متوجه خواهید شد که کدام روش برای مطالعه شما مناسب تر است. پیدا کردن بهترین روش مطالعه به شما کمک می کند تا زمان هدر رفته کمتری در برنامه درسی روزانه داشته باشید.

بازبینی برنامه

با اینکه نکات بالا می تواند به بهبود نقاط ضعف شما کمک کند اما بهتر است برای بهبود نقاط ضعف خود از یک مشاور خبره کمک بگیرید. مشاوران خبره به راحتی نقاط ضعف شما را تشخیص داده و راهکارهایی برای بهبود آن ها در کوتاه مدت ارائه می کنند.

موسسه آویژه یکی از معتبرترین موسسات ارائه کننده خدمات مشاوره کنکور ارشد ( تمامی گرایش ها و رشته ها) وسطوح کارشناسی، متوسطه اول و دوم است که خدمات متنوع خود را توسط مشاوران و پرسنل کاملا حرفه ای ارائه می کند.

اگر نتوانستیم برخی از موارد برنامه درسی روزانه را انجام دهیم چکاری باید انجام دهیم؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی نتوانید تمام موارد را در برنامه روزانه خود به طور کامل انجام دهید. در این مواقع چه باید بکنیم؟

بازبینی برنامه: نگاهی دوباره به برنامه روزانه‌تان بیندازید و سعی کنید مواردی را که از برنامه جامانده است پیدا کنید. سپس بررسی کنید و علل انجام نشدن آن موارد را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید.

تحلیل زمان: ممکن است زمانی که برای انجام یک کار تخمین زده اید درست نباشد. گاهی اوقات ممکن است یکی از موارد برنامه درسی روزانه زمان بیشتری نیاز داشته باشد و زمان یک بخش دیگر به آن اختصاص داده شود.

اولویت‌بندی مجدد: اگر برخی از موارد برنامه درسی را نتوانستید انجام دهید، ایرادی ندارد، فقط کافیس برنامه را اصلاح کرده و مجددا اولویت بندی کنید.

تعادل در برنامه: توجه داشته باشید که اگر از برنامه درسی روزانه خود جا مانده اید از زمان استراحت خود کم نکنید. کم شدن زمان استراحت و از بین رفتن تعادل بین زمان مطالعه و استراحت باعث می شود تا ذهن شما خسته شده و بازدهی آن کم شود.

مزایای استفاده از خدمات مشاوره آویژه برای برنامه ریزی درسی روزانه

موسسه آویژه بهترین موسسه ارائه کننده خدمات مشاوره برای برنامه ریزی و انتخاب رشته در تمامی پایه ها و رشته ها است. این مجموعه با سال ها تجربه درخشان در این زمینه مطمئن ترین و بهترین انتخاب برای تضمین آینده تحصیلی شما است.

خدمات مشاوره آویژه برای برنامه ریزی درسی روزانه

پونزاستفاده از خدمات موسسه اویژه مزایای بسیاری دارد که شامل:

 • استعدادیابی و کمک به پرورش استعدادهای دانش آموزان: استعدادیابی یکی از مواردی است که هر چه زودتر انجام شود در رسیدن دانش آموز به قله های موفقیت موثر تر خواهد بود. ما در موسسه آویژه با تکیه بر دانش، تجربه و اصول علمی به شما در یافتن استعدادهایتان کمک می کنیم. بعد از مشخص شدن استعداد و توانمندی های شما برنامه های روزانه، هفتگی و ماهانه در جهت رسیدن به اهداف شما تنظیم خواهد شد تا اهداف شما محقق شود.
 • راهنمایی برای یافتن نقاط قوت و ضعف شما: مشاوره خبره آویژه با بررسی روند مطالعاتی شما و نتایج بدست آمده نقاط ضعف و قوت شما را مشخص کرده و راه حل های کاربردی برای بهبود نقاط ضعف شما ارائه خواهند کرد.
 • تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت: ما در آویژه با استفاده از نتایج فرایند استعدادیابی، علاقه مندی و توانمندی ها و شرایط دانش آموزان اهداف قابل دسترس و واقع گرایانه ای را برای مسیر تحصیلی آنها مشخص می کنیم. سپس برنامه ای اختصاصی و کاملا مناسب با شرایط را برای رسیدن به این اهداف در اختیار دانش آموزان قرار خواهیم داد.
 • ارائه استراتژی‌های موثر برای یادگیری: مشاوران ما به شما کمک می کنند تا موثرترین روش‌های مطالعه و یادگیری را بکار گرفته و به نتایج مطلوب و مورد نظر خود برسید.
 • مدیریت زمان بهینه: با کمک مشاوران آویژه، شما می‌توانید کاربردی‌ترین مهارت یعنی مدیریت زمان را به درستی فرا گرفته و اجرایی کنید.

در پایان

می توان از خدمات مشاوره به عنوان یک ابزار قدرتمند در جهت بهبود عملکرد دانش آموزان نام برد. برنامه ریزی مداوم و اصولی در کنار استفاده از خدمات مشاوران متخصص مسیر تحصیلی شما را هموارتر خواهد کرد.

برنامه ریزی به شما کمک می‌کند تا به بهترین شیوه ممکن از زمان خود استفاده کنید و عملکردتان در مطالعه و یادگیری را بهبود ببخشید. مواردی مثل اولویت بندی صحیح دروس، مدیریت زمان و استراتژی‌های یادگیری مناسب، همه به شما کمک می‌کنند تا یک برنامه درسی مناسب و کاربردی داشته باشید.

استفاده از مشاوران تحصیلی خبره و با سابقه هم می‌تواند یک منبع عالی برای راهنمایی و پشتیبانی در مسیر تحصیلی باشد. موسسه آویژه ارائه کننده خدمات مشاوره به صورت حرفه ای راهی مطمئن و تضمینی برای موفقیت شما است. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با ما تماس بگیرید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

برنامه ریزی صحیح درسی روزانه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

یکشنبه

1403/4/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید