تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

پذیرش داوطلبان در دانشگاه های سراسری، علاوه بر شرکت در کنکور سراسری، بر اساس سوابق تحصیلی نیز امکان پذیر است.

داوطلبانی که مشمول سهمیه های تعیین شده از سوی سازمان سنجش هستند و قصد دارند بدون شرکت در کنکور سراسری ادامه تحصیل بدهند، باید در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری، تاثیر سهمیه ها را نیز در نظر بگیرند و انتخاب رشته خود را بر اساس اعمال سهمیه در سوابق تحصیلی انجام دهند.

پذیرش در دانشگاه های سراسری بر اساس سوابق تحصیلی، فرصت تحصیل برای جا ماندگان از کنکور سراسری و یا افرادی که مجاز به انتخاب رشته در کنکور نشده اند، را فراهم کرده است.

داوطلبان می توانند با توجه به سوابق تحصیلی و میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور، در دانشگاه سراسری مشغول به تحصیل شوند.

برای پذیرش در رشته های بدون آزمون سراسری همانند پذیرش رشته های با آزمون، سهمیه هایی برای داوطلبان در نظر گرفته شده است. سهمیه پذیرش دانشگاه سراسری بدون کنکور عبارت است از سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگری، سهمیه جانبازان، مناطق محروم و …

سهمیه ها در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری، تاثیر به سزایی دارند و متقاضیان می توانند با توجه به اعمال سهمیه در سوابق تحصیلی سال 1402 انتخاب رشته خود را انجام دهند.

به دلیل اهمیت تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری، مشاوران مرکز مشاوره آویژه به جمع آوری مطالب مفید و کارآمد در مورد سهمیه های اعمال شده، میزان تاثیر سهمیه در سوابق تحصیلی، نحوه تاثیر سهمیه در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و … پرداخته اند.

اگر می خواهید از تاثیر سهمیه در سوابق تحصیلی 1402 مطلع شوید و یا داوطلب پذیرش در دانشگاه سراسری بدون کنکور هستید و نمی دانید چه سهمیه هایی به شما تعلق خواهد گرفت، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

انواع سهمیه های موثر بر انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری

برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه سراسری، سهمیه های گوناگونی اعمال خواهد شد که داوطلبان در صورت واجد شرایط بودن می توانند از آن ها برای بالا بردن احتمال قبولی و ورود به دانشگاه استفاده کنند.

داوطلبانی که می خواهند بدون شرکت در کنکور، وارد دانشگاه سراسری شوند. علاوه بر انتخاب رشته آگاهانه باید اطلاعات مناسبی در رابطه با سهمیه های تاثیر گذار در کنکور سراسری داشته باشند و بدانند که شرایط استفاده از کدام سهمیه را دارند.

چرا که درصد هر کدام از سهمیه ها در قبولی آنها در دانشگاه های سراسیری بدون کنکور، تاثیر بسزایی دارد.

توضیحات کاملی در مورد هر یک از سهمیه ها در ادامه برای داوطلبان ارائه شده است. این اطلاعات می تواند به داوطلبان کمک کند تا با سهمیه های مختلف بیشتر آشنا شده و بتوانند سهمیه هایی که به آنها تعلق خواهد گرفت را بهتر بشناسند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری بر اساس سهمیه ایثارگران، خانواده شهدا، رزمندگان و …

اکثر داوطلبان با نام سهمیه ایثارگران آشنا هستند و می دانند که افراد دارای شرایط خاص، می توانند مشمول این سهمیه شوند.

افراد دارای سهمیه ایثارگری به دو دسته تقسیم می شوند:

افرادی که مشمول سهمیه 25 درصدی هستند

داوطلبانی که جزء دسته های معرفی شده در زیر هستند این سهمیه به آنها تعلق خواهد گرفت:

✅ همسر و فرزندان شهدا

✅ همسر و فرزندان مفقود الاثران

✅ جانبازان با درصد جانبازی بالاتر از 25 درصد و همسر و فرزندان آنها

✅ آزادگان و همسر و فرزندانشان

داوطلبان مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران

5 درصد از ظرفیت هر کد رشته به افراد دارای شرایط زیر تعلق می گیرد:

✅ جانبازان و همسر و فرزندان آنها که درصد جانبازی شان کمتر از 25 درصد می باشد.

✅ رزمندگانی که 6 ماه داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند. همچنین همسر و فرزندشان نیز می توانند مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران شوند.

داوطلبان متقاضی انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری که دارای سهمیه ایثارگری هستند، موظف می باشند بند شماره 25 فرم ثبت نام انتخاب رشته بدون کنکور را تکمیل نموده و نوع سهمیه خود را مشخص کنند.

به یاد داشته باشید که شما باید سهمیه تعلق گرفته به خود را به درستی انتخاب کنید. در صورت مغایرت انتخاب های شما با مدارک ارائه داده شده، سهمیه برای شما لحاظ نخواهد شد.

با گرفتن تاییدیه از ارگان مربوطه، داوطلبان واجد شرایط می توانند از سهمیه ایثارگری بهرمند شوند.

در زیر به طور مختصر هر کدام از دسته هایی که در بالا برای سهمیه 25 درصدی و 5 درصدی ذکر شده است را توضیح می دهیم و شرایط استفاده از سهمیه های گفته شده را ذکر می کنیم.

سهمیه رزمندگان در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری

هر کدام از داوطلبان که شرایط زیر را داشته باشند می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند. همچنین داوطلبان برای استفاده از سهمیه رزمندگان، باید به سازمان بسیج مستضعفین مراجعه نموده و پس از طی کردن مراحل تعیین شده، کد رهگیری 12 رقمی را دریافت کنند.

سمیه رزمندگان، جزء سهمیه های پنج درصدی ایثارگران محسوب شده و افرادی که واجد شرایط استفاده از این سهمیه هستند، می توانند از تاثیر 5 درصدی این سهمیه در کنکور و یا پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری استفاده کنند.

مشمولان سهمیه رزمندگان این را در نظر بگیرند که کد رهگیری برای هر آزمون در هر سال متفاوت خواهد بود و آنها باید برای هر آزمون به سازمان مربوطه مراجعه نموده و کد مخصوص برای همان آزمون را دریافت کنند.

داوطلبانی که می خواهند از شرایط سهمیه رزمندگان مطلع شده و در فرم انتخاب رشته خود در صورت بهره مندی از این شرایط، ردیف های 25، 26 و 27 را تکمیل نمایند، بهتر است ادامه مطالب را مطالعه نمایند.

چه افرادی مشمول سهمیه رزمندگان می شوند؟

رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي که از تاریخ 1359/06/31 لغايت 1367/6/31، حداقل شش ماه پشت سر هم به صورت داوطلبانه در مناطق جنگی بوده اند، با تایید سازمان بسیج مستضعفین و جهاد کشاورزی می توانند از سهمیه رزمندگان در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری استفاده کنند.

رزمندگانی که در جبهه مقاوت 6 ماه داوطلبانه از کشور خود دفاع نموده اند، با تایید ستاد کل نیرو های مسلح می توانند نسبت به در یافت کد رهگیری اقدام نمایند.

آن دسته از کارکنان کادر ثابت و پیمانی که در سال های هشت سال دفاع مقدس حداقل 6 ماه پیوسته و 9 ماه ناپیوسته در عملیات جنگی، داوطلبانه حضور داشته اند، مشمول سهمیه رزمندگان خواهند شد.

سهمیه خانواده شهدا در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری

آن دسته از داوطلبان که بردار، خواهر، پدر، مادر، همسر یا فرزند شهید هستند، می توانند پس از گرفتن تاییده از بنیاد شهید و امور ایثارگران در سهمیه خانواده شهدا گزینش شوند.

میزان تاثیر سهمیه خانواده شهدا در پذیرش بدون کنکور سراسری همانطور که در بالا ذکر شد، 25 درصد بوده و خانواده معظم شهدا جزء سهمیه های 25 درصدی محسوب می شوند.

سهمیه خانواده مفقودالاثرها و آزادگان در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری

همسر و فرزندان رزمندگان مفقودالاثر می توانند از سهمیه 25 درصدی ایثارگران برای قبولی در دانشگاه های سراسری بدون کنکور استفاده کنند.

همچنین تمامی آزادگان و همسر و فرزندانشان نیز می توانند از سهمیه 25 درصدی استفاده کرده و از تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهره مند شوند.

سهمیه جانبازان در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری

همانطور که در بالا اشاره شد، جانبازان برای استفاده از سهمیه به دو دسته تقسیم می شوند. جانبازانی که درصد جانبازی آنها بیشتر از 25 درصد است و جانبازانی که درصد جانبازی آنها کمتر از 25 درصد است.

جانبازان با درصد جانبازی بالاتر از 25 درصد مشمول سهمیه ایثارگران 25 درصد می شوند. این افراد در پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری تنها با افرادی که سهمیه یکسانی با آنها دارند، سنجیده می شوند.

سهمیه 5 درصدی ایثارگران به جانبازانی که درصد جانبازی آنها کمتر از 25 درصد است تعلق خواهد گرفنت.

همچنین به یاد داشته باشیبد که سهمیه جانبازان( چه 25 درصد و چه 5 درصدی) علاوه بر تعلق گرفتن به خود جانباز، به همسر و فرزندان او نیز تعلق خواهد گرفت.

سهمیه مناطق در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

از مهم ترین سهمیه هایی که همه داوطلبان با توجه به شرایط خود از آن بهره مند می شوند، سهمیه مناطق است. به طوری که رتبه داوطلبان با توجه به سهمیه منطقه ای که مشمول آن هستند سنجیده می شود.

سهمیه مناطق با توجه به فراهم بودن امکانات آموزشی، به سه منطقه تقسیم یم ششوند و داوطلبان با توجه به محل سکونت خود می توانند از سهمیه منطقه تعلق گرفته به خود استفاده کنند.

منطقه یک: امکانات مرفه تحصیلی برای دانش آموزان

منطقه دو : دسترسی به مراکز آموزشی در حد متوسط

منطقه سه : نبود مراکز آموزشی و دور از دسترس بودن امکانات تحصیلی برای تحصیل داوطلبان

داوطلبان با توجه به ملاک های تعیین شده از سوی سازمان سنجش که در ادامه بیان می شود، جزء یکی از مناطق گفته شده محسوب می شوند.

بخش محل اخذ سه سال آخر مدرک تحصیلی برای داوطلبان نظام جدید و قدیم

فارغ التحصيلان دوره هاي كارداني پيوسته (فوق ديپلم)، براساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر دوره دبيرستان و يا هنرستان، سهمیه یکی از مناطق 1، 2 و 3 به آنها تعلق می گیرد.

آن دسته از داوطلبانی که دو سال آخر دوران تحصیل متوسط خود را در خارج از کشور گذرانده اند جزء منطقه سه محسوب می شوند.

همه داوطلبان دارای معلولیت، منطقه سه برای آنها لحاظ می شود.

سهمیه مناطق محروم در پذیرش بدون کنکور سراسری

دانشگاه ها و موسسات عالی که در مناطق ايلام، بوشهر، چهارمحال و بختياري، سيستان و بلوچستان، كردستان، كرمانشاه، كهکيلويه و بويراحمد، لرستان و هرمزگان قرار دارند، 40 درصد از ظرفیت خود را به داوطلبان بومی همین مناطق اختصاص داده اند.

در واقع سهمیه مناطق محروم به داوطلبانی تعلق می گیرد که بومی یکی از مناطق نام برده در سطر بالایی باشد.

چگونگی تاثیر سهمیه بر انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی سراسری

برای بسیاری از افراد نحوه و میزان تاثیر گذاری سهمیه ها در پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری مبهم بوده و نمی دانند تاثیر سهمیه ها بر پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری چگونه است.

به طور کلی می توان گفت تاثیر سهمیه ها در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری بر روی معدل نخواهد بود. یعنی فردی که معدل 12 دارد با در نظر گرفتن سهمیه ها معدلش به 16 تغییر نمی کند. پس سهمیه ها نمی توانند معدل را تغییر بدهند.

سهمیه داوطلبان برای پذیرش آنها در دانشگاه های سراسری بر روی صف پذیرش و بالا بردن احتمال قبولی در دانشگاه تاثیر خواهد گذاشت.

به طور کلی از 100 درصد ظرفیت پذیرش یک دانشگاه سراسری در رشته ای خاص:

✅ 25 درصد از آن برای داوطلبانی است که سهمیه 25 درصدی ایثارگران دارند.

✅ 5 درصد از آن برای داوطلبانی است که سهمیه 5 درصدی دارند.

✅ 70 درصد ظرفیت باقی مانده نیز برای داوطلبان بدون سهمیه خواهد بود.

داوطلبانی که از سهمیه های ایثارگران 25 و یا 5 درصد، برخوردار می شوند در زمان سنجش و پذیرش در دانشگاه مورد نظر با افراد در سهمیه خودشان سنجیده می شوند. این موضوع باعث می شود که احتمال قبولی آنها بسیار افزایش یابد.

برای آگاهی بیشتر شما و درک مفهوم تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری مثال زیر را طراحی کرده ایم

به طور مثال اگر دانشگاهی 100 نفر ظرفیت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داشته باشد:

🟢 25 درصد سهمیه آن به افراد دارای سهمیه ایثارگری 25 درصد تعلق خواهد گرفت. یعنی 25 نفر از 100 نفر داوطلبان با سهمیه 25 درصدی هستند.

🟢 5 درصد آن به افراد مشمول سهمیه 5 درصد ایثارگری است. یعنی 5 نفر از 100 نفر پذیرفته شدگان این دانشگاه، افراد با سهمیه 5 درصدی هستند.

🟢 و 70 درصد ظرفیت باقی مانده به افراد دارای سهمیه آزاد ( بدون سهمیه) تعلق خواهد گرفت. یعنی 70 نفر از ظرفیت این دانشگاه برای افراد بدون سهمیه خواهد بود.

پذیرش داوطلبان دارای سهمیه این گونه اعمال می شود که داوطلبان از بین افراد دارای سهمیه مشابه خود انتخاب می شوند و تنها با تعداد محدودی از شرکت کنندگان دارای سهمیه سنجیده می شوند. پس شانس قبولی آنها بسیار افزایش می یابد.

🔴 اگر داوطلبی دارای سهمیه 25 درصد ایثارگری باشد و انتخاب رشته خود را بر اساس سوابق تحصیلی انجام دهد، معدل این داوطلب در زمان پذیرش در دانشگاه سراسری با افراد دارای سهمیه ایثارگری 25 درصدی مقایسه می گردد و هرچه معدل بالاتری داشته باشد شانس قبولی او نیز افزایش می یابد.

نحوه تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری

سخن از مشاوران آویژه

⭐ هر یک از داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته باید اطلاعات خود را به درستی و با دقت کامل تکمیل نمایند.

⭐ داوطلبانی که دارای هر یک از سهمیه های نام برده شده هستند با ارائه مدارک لازم و دریافت تاییدیه از سازمان های مربوطه می توانند از سهمیه خود برای بالا بردن شانس قبولی شان در دانشگاه سراسری استفاده نمایند .

⭐ سهمیه داوطلبان در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری موضوع مهمی است که به قبولی داوطلبان در دانشگاه مد نظرشان کمک بسیاری خواهد کرد.

⭐ شما با مطالعه دقیق این مقاله می توانید دریابید که مشمول کدام سهمیه می باشد و از چگونگی اعمال سهمیه ها در سوابق تحصیل اطلاعات کاملی بدست آورید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید