شرایط معافیت سربازی نخبگان

شرایط معافیت سربازی نخبگان

معافیت سربازی نخبگان یکی از روش های اخذ معافیت برای مشمولان خدمت سربازی است اما به معنی این نیست که شما می توانید با دریافت نخبگی به طور کامل از خدمت معاف شوید.

در این شکل از معافیت نخبگی فرد با انجام طرح های جایگزین پژوهشی دوره آموزشی خود را در محیط های غیر نظامی و با دریافت امتیازات مثبت دیگر سپری خواهد نمود.

برای اینکه فرد بتواند در شمول معافیت نخبگان از سربازی قرار بگیرد لازم است گزینه های مد نظر سازمان نظام وظیفه به لحاظ نخبه بودن را کسب کند. این گزینه ها می تواند ثبت اختراع و یا داشتن ایده فناورانه باشد.

چنانچه برخی از فارغ التحصیلان قادر به دریافت امتیاز نخبگی نشدند و شرایط دریافت این معافیت را نداشتند می توانند با ارائه پروژه کسری خدمت، مدت زمان خدمت سربازی خود را کاهش دهند

مشاوره نظام وظیفه آویژه در این مقاله به بررسی شرایط سرباز نخبه، نحوه دریافت معافیت نخبگان، مهارت و توانایی های لازم نخبگان و … پرداخته و آن را در اختیار مشمولان واجد شرایط قرار داده اند

معافیت سربازی نخبگان

 دوران سربازی برای تمامی مردان به شرط داشتن شرایط اعزام، اجباری است. اجباری بودن آن به همان نسبت می تواند دغدغه های ذهنی و مشغله های فکری زیادی را به جهت تغییر مسیر زندگی و از دست دادن برخی فرصت ها به وجود آورد.

در این بین اگر فرد جزئی از قشر تحصیلکرده علاقمند به حوزه تحقیق و پژوهش باشد و یا فردی ایده پرداز بوده و صاحب فکر نو برای اختراع باشد، این دغدغه های مرتبط با سربازی برای او دو چندان خواهد شد.

سازمان نظام وظیفه برای مشمولان با شرایط گوناگون تسهیلاتی در نظر گرفته است که افراد برخوردار از آن می توانند، خدمت سربازی خود را کاهش داده یا به گونه ای دیگر با انجام طرح های تحقیقاتی، به پایان برسانند.

از آنجاییکه خدمت سربازی به حضور در پادگان و انجام امور نظامی خلاصه نمی شود مشمولان با استعداد های درخشان می توانند با خدمات علمی و پژوهشی نیز به سازمان ارائه دهند.

بنابراین طرح جایگزین خدمت علاوه بر اینکه مشمولان نخبه را ازحضور در پادگان دور می کند، فواید بهینه ای نیز برای نظام وظیفه کشور بهمراه خواهد داشت.

دوارن خدمت سربازان نخبه به این شکل است که آنها با فعالیت در محیط های علمی در زمان تعیین شده، دوره ضرورت خود را سپری می کنند و این به منزله معافیت یا عدم انجام دوره آموزشی سربازی نمی باشد.

برای معافیت سربازی قوانین و مقررات خاصی وضع گردیده است و تنها شامل مشمولان نخبه یا استعداد درخشان نمی گردد، پس اگر در رشته خاص فارغ التحصیل شده و امتیازات علمی بالایی بدست آورده اید، اخذ معافیت نخبگان برای شما امکانپذیر نخواهد بود.

روند انجام خدمت سربازی مشمولان نخبه به اینصورت است که آنها دو ماه خدمت آموزشی خود را سپری نموده و پس از آن با انجام طرح های جایگزین خدمت و انجام مراحل تایید آن، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

معافیت سربازی نخبگان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه در شمول سرباز نخبگی قرار بگیریم؟

افرادی که در زمینه های علمی، پژوهشی، مهارتی و … دارای استعداد خاصی می باشند یا درجه های بالای تحصیلی را کسب نموده اند و جزء استعداد درخشان در مرکز آموزشی خود هستند، به عنوان نخبه شناخته شده و می توانند از طرح جایگزین خدمت بهره مند شوند.

برخی از افراد که در سن اعزام به خدمت سربازی هستند تلاش می کنند تا با ورود به دانشگاه و استعداد درخشان شدن از طرح سرباز نخبگی استفاده کنند.

اما برای طرح جایگزین خدمت نخبگی شرایطی وضع گردیده است که لازم است تا متقاضیان از آنها مطلع شوند.

مشمولانی نخبه به شمار می روند که علاوه بر کسب امتیازات لازم و برتری نسبت به سایرین از نظر علمی، تایید بنیاد ملی نخبگان را نیز به دست آورده باشد.

طرح سرباز نخبه برای تمامی رشته های تحصیلی مانند قابل اجرا می باشد که حتی در روند تحصیلی آنها نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

به طور مثال با انجام طرح سرباز نخبگی که بین 14 الی 21 ماه است، دانش آموختگان رشته های پزشکی و پیرا پزشکی با دستور وزارت بهداشت، می توانند طرح های فارغ التحصیلی خود را انجام دهند.

شرایط معرفی مشمول به عنوان سرباز نخبه

اینکه فرد متقاضی به چه دلایلی به عنوان سرباز نخبه معرفی شود کاملا به شرایط و ضوابط تعیین شده در بنیاد ملی نخبگان بستگی خواهد داشت. به این معنا که داشتن نمرات برتر دانشگاهی به خودی خود نمی تواند دلیلی بر نخبه بودن فرد بشمار رود.

معافیت سربازی نخبگان شرایط بسیاری دارد و آن دسته از مشمولانی که این شرایط را دارا می باشند می توانند از امتیازات سربازی نخبگی بهره مند شوند.

برای کسب اطلاع از آنها و شفاف سازی بحث معافیت سربازی نخبگان در ادامه به ذکر آنها پرداخته ایم.

مهارت ها و توانایی های مد نظر برای سرباز نخبگی

🟢 رتبه های برتر آزمون سراسری را کسب نموده باشد.

🟢 بین نفرات اول تا سوم برندگان المپیاد های آموزشی دانش آموزی در سطح کشور و بین المللی قرار گرفته باشند.

🟢 جزء دانشجویان نمونه کشور انتخاب گردیده باشند.

🟢 با تایید دانشگاه از دانشجویان استعداد درخشان به شمار روند.

🟢 دارندگان رتبه های اول و دوم دوره های آزمون جامع پزشکی، داروسازیو دندانپزشکی باشند.

🟢 کسانی که اختراع جدیدی را ثبت نموده یا از مکتشفین هستند.

🟢 در صورت شرکت در مسابقات بین المللی و ملی مهارت نفرات برگزیده بشمار روند.

🟢 رتبه های برتر مسابقات و جشنواره های علمی داخلی و خارجی را کسب کرده باشند.

🟢 خلق آثار ادبی و هنری از شرایط مدنظر برای سرباز نخبگی

🟢 نفرات اول تا سوم برنده که در مسابقات معتبر قرآنی داخلی و بین المللی شرکت کرده باشند.

🟢 فعالیت در حوزه های علمیه و کسب مقامات برگزیده در آن

معافیت نخبگان از خدمت سربازی و نکات مورد توجه آن

روند خدمت سربازی نخبگان پس از ثبت نام و پست کردن دفترچه آغاز خواهد شد که اطلاع از جزئیات آن به شما بسیار کمک خواهد نمود.

☑️ برای انجام پروژه های تحقیقاتی زمان مشخصی در نظر گرفته شده است که معمولا نصف زمان21 ماهه خدمت سربازی می باشد.

☑️ فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حین تحصیل و قبل از اعلام تاریخ اعزام به سربازی خود باید مقالات، پروژه های علمی و تحقیقاتی خود را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهند تا پس از تایید بتوانند از طرح جایگزین خدمت نخبگی استفاده نمایند.

☑️ ارائه سوابق و رزومه علمی از طریق مراجعه به سامانه سینا انجام شود و در مراحل بعدی به تایید مسئولین مربوطه برسد.

☑️ برای دریافت معافیت سربازی نخبگان محدودیتی در رشته های دانشگاهی نیست. طبق آنچه در شیوه نامه های مرتبط با معافیت درج شده است، فارغ التحصیلان همه رشته های تحصیلی می توانند از طرح پروژه جایگزین خدمت استفاده کنند.

☑️ دوره آموزشی خدمت نظام وظیفه شامل هیچ یک از مراحل طرح های معافیت نخبگان نبوده و همگی مشمولان نخبه ملزم به گذراندن دوره آموزشی خواهند بود.

☑️ دانش آموختگان در تمامی گرایش های تحصیلی مانند فنی ومهندسی، انسانی، هنر و … پس از اینکه امتیاز های لازم را بدست آورده و ارزیابی مثبتی از عملکرد آنها صورت گرفت می توانند با تایید ستاد نیرو های مسلح، جایگزین خدمت نخبگان را دریافت نمایند.

☑️ چنانچه مشمولان دارای شرایط معافیت نخبگان به خدمت اعزام شده اما تا پایان رسیدن دوره سربازی 14 ماه که حداقل زمان جایگزین خدمت است، باقی مانده باشد، می توانند پس از بررسی های لازم وضعیت خود را تغییر داده و با تاییدات لازم از حضور در پادگان امتناع ورزند.

☑️ با موافقت دانشگاه، پیشنهاد اولیه شخص در تعیین موضوع، زمان شروع اجرای طرح در اولویت قرار خواهد گرفت.

چگونه معافیت سرباز نخبگی را دریافت کنیم؟

پس از اینکه متقاضیان دریافت سرباز نخبگی تمامی مدارک خود مبنی بر نخبه یا استعداد درخشان بودن را جمع آوری نموده و در سایت بنیاد ملی نخبگان(bmn.ir) بارگذاری نمودند، می بایست منتظر تایید از سوی سازمان باشند.

چنانچه تاییده لازم را به عنوان نخبه کسب نمودید با انجام مراحل زیر می توانید نام نویسی خود را در طرح جایگزین خدمت نخبگان انجام دهید.

ورود به سامانه سینا روی درگاه رسمی بنیاد ملی نخبگان جهت اخذ معافیت سرباز نخبگی

انتخاب گزینه نام نویسی متقاضی و تکمیل اطلاعات درخواستی شامل مشخصات فردی، تابعیت و وضعیت تاهل و غیره

اگر شما به عنوان استعداد درخشان یا فرد نخبه محسوب شوید، نام شما در سایت ذکر شده و همچنین طی تماس تلفنی محل و زمانی که باید شروع به اجرا طرح خود نمایید، به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

نکته مهم

🔴 حداقل زمان مورد نیاز برای اجرای طرح باید 14 ماه باشد.

🔴 دفاع از طرح منوط به کامل بودن فرآیند اجرا و بی نقص بودن آن خواهد بود.

شیوه اخذ معافیت سرباز نخبگی برای مشمولان وزارت بهداشت

شیوه اخذ معافیت سرباز نخبگی برای مشمولان وزارت بهداشت

با توجه به توضیحات قبلی، وزارت بهداشت برای آن دسته از مشمولانی که با انجام طرح های سرباز نخبه، خدمت سربازی خود را سپری نموده اند، طرحی با عنوان معافیت خدمت نیروی انسانی ارائه داده است.

مشمولانی که در رشته های پزشکی یا پیراپزشکی مشغول به تحصیل هستند و طرح خدمت نخبگی دریافت می کنند، مدت زمان بین 14 تا 21 ماه که مشغول انجام پروژه خود می باشند امتیازاتی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

این گروه از سربازان نخبه دیگر لازم نیست تا در طرح اجباری خدمت نیروی انسانی حضور داشته باشند و می توانند معافیت خود را برای انجام ندادن آن دریافت کنند.

با انجام مراحل زیر شما می توانید معافیت سربازی نخبگان وزارت بهداشت را دریافت نمایید.

به سامانه behdasht.gov.ir مراجعه نمایید.

گزینه های متعددی پیش روی شما قرار می گیرد که لازم تا شما دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت را انتخاب نمایید.

اگر از شرایط عمومی و اختصاصی اطلاعات کافی ندارید، مطالعه این صفحه به شما کمک خواهد نمود چرا که در آن شرایط به طور کامل توضیح داده شده است.

برای ادامه روند ثبت نام سرباز نخبه گزینه ثبت نام را انتخاب نمایید.

با تکمیل اطلاعات شخصی، وارد صحفه دیگری خواهید شد که می توانید درخواست خود مبنی بر طرح جایگزنی خدمت نخبگان را اعمال و ثبت نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله پروژه کسری خدمت را بخوانید.

امتیازات بنیاد ملی نخبگان برای واجدین شرایط سرباز نخبگی

برای دریافت سرباز نخبگی لازم است تا مشمولان علاوه بر داشتن شرایط ذکر شده، حد نصاب های امتیازات را در مقطع تحصیلی و طرح مورد نظر خود به دست آورده باشند.

اگر هر کدام از مشمولان شرایط نخبگی برای سربازی را داشته و حدود تعیین شده امتیازات را نیز کسب کرده باشد، از تسهیلات مورد نظر بهره مند خواهد شد.

در ادامه جهت آشنایی با حد نصاب امتیازات شرح کوتاهی بر آیین نامه سرباز نخبگی مندرج در سایت بنیاد ملی نخبگان آورده می شود.

در شیوه نامه مذکور طرح جایگزین خدمت در قالب انجام طرح های پژوهشی برای سه دسته از مشمولین تعریف می شود و محاسبه امتیازات متناسب با هر یک از دسته ها متفاوت خواهد بود.

امتیازات دسته اول: دانش آموختگان فناور

این دسته از شرکت کنندگان علاوه بر مشارکت در پروژه های انجام شده باید امتیازات دیگری را نیز طبق آنچه در جدول محاسبه امتیاز درج شده در بنیاد نخبگان به دست بیاورند

این امتیازها بر مبنای مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکترای حرفه ای و تخصصی تعریف شده و مطابق با مقطع امتیازها متفاوت خواهد بود بنابراین با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی کسب امتیاز نیز باید بالاتر باشد.

دوره تحصیل دانش آموختگان فناورحدود امتیاز در نظر گرفته شده
دانش آموختگان مقطع کارشناسی60 تا 90 امتیاز
دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد60 تا 100 امتیاز
دانش آموختگان مقطع دکترای حرفه ای60 تا 100 امتیاز
دانش آموختگان فناور مقطع دکتری تخصصی 60 تا 120 امتیاز

امتیازات دسته دوم: دانش آموختگان و فارغ التحصیل داخلی

آنچه برای امتیازات فارغ التحصیلان داخل کشور مهم است این است که مشمول فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی امکان استفاده از این طرح را ندارد.

دوره تحصیل دانش آموختگان فناورحدود امتیاز در نظر گرفته شده
مقاطع کارشناسی ارشد80 تا 110
دکترای حرفه ای80 تا 110
دانشجوی دکترای تخصصی90 تا 130
فارغ التحصیل دکتری تخصصی110 تا 150

امتیازات دسته سوم: دانش آموختگان خارج از کشور

آن دسته از افرادی که در خارج از کشور دوران تحصیلی خود را سپری نموده اند، و به مدارج بالای علمی دست یافتند نیز می توانند با ارائه مدارک لازم از طرح سرباز نخبگی استفاده نمایند.

دانش آموختگان در هر مقطع تحصیلی با داشتن امتیازاتی که در جدول زیر ارائه شده است، موفق به اخذ سرباز نخبگی خواهند شد.

دوره تحصیل دانش آموختگان فناورحدود امتیاز در نظر گرفته شده
کارشناسی ارشدحداقل 90 امتیاز
دکتراحداقل 90 امتیاز
دکترای تخصصیحداقل 110 امتیاز

سخنی از مشاوران آویژه

⭐ آن دسته از افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند اما از نخبگان یا فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشند، می توانند خدمت سربازی خود را به گونه ای دیگر سپری نمایند.

سازمان ملی نخبگان با وضع قوانین خاص، شرایطی را برای افراد نخبه فراهم نموده اند که بتوانند با استفاده از استعداد های علمی خود، وبدون حضور در پادگان های نظامی خدمت سربازی خود را انجام دهند.

معافیت نخبگی مختص تعداد محدودی از مشمولان خواهد شد که شرایط نخبگی برای معافیت سربازی را داشته باشند.

بنابراین اگر در تلاش هستید تا با انجام پروژه های تحقیقاتی، محل خدمت خود را تغییر دهید و از امتیازات سرباز نخبگی بهره مند شوید، مطالب این مقاله به شما کمک بسیاری خواهد نمود.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط معافیت سربازی نخبگان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید