مراحل و نحوه شکایت از دانشگاه های مختلف + شکایت از استاد دانشگاه

مراحل و نحوه شکایت از دانشگاه های مختلف + شکایت از استاد دانشگاه

دانشگاه، دوره جدید و متفاوتی از مسیر تحصیلی برای بسیاری از علم جویان محسوب می شود، که در این دوران تجارب بسیاری را کسب می کنند.

گاهی اوقات بدلیل بروز برخی مشکلات در دانشگاه ها، دانشجویان مجبور می شوند از دانشگاه شکایت کنند. اما باید بدانید که شکایت از دانشگاه دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد که در این مقاله قرار است شما را از آنها آگاه کنیم.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

شکایت از دانشگاه

شکایت از دانشگاه، یک قضیه غیر قابل انکار و ناگزیر است که دانشجویان قادرند هنگام وجود علل عقلانی و مطمئن، از دانشگاه خود گلایه و شکایت کنند.

به راستی سازه های گوناگونی منجر به نمایان شدن گلایه از دانشگاه می شود و این مرجع لازم است جوابگوی اعتراض ها و شکایات مطرح شده از طرف دانشجوها باشد.

در ادامه چند مورد از دلایل و علل احتمالی شکایت دانشجویان علیه دانشگاه توضیح داده شده است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- نقض قرارداد

در برخی شرایط، امضای یک کد رفتار یا توافق نامه دیگری به عنوان دانش آموز، می تواند قراردادی بین شما و دانشگاه شما ایجاد کند. اگر دانشگاه اقدام به نقض این قرارداد کند، ممکن است دلایلی برای طرح دعوی داشته باشید.

2- تقلب

تعداد تاسف باری از مدارس، آنقدر که ادعا می کنند معتبر نیستند!

اگر در هنگام ثبت نام به شما اطمینان یا قولی در رابطه با اعتبار یک دانشگاه، برنامه ها، جایگاه یا سایر خدمات ارائه شده است و بعد از مدتی خلاف این موارد ثابت شده و وعده های داده شده محقق نشود، ممکن است به طور تقلبی وادار شده باشید که دانشجوی آن دانشگاه شوید؛ این می تواند به عنوان مبنای یک شکایت کلاهبرداری باشد.

3- غفلت

دانشگاه ها وظیفه دارند نسبت به دانشجویان خود مراقبت کنند. از عدم ارائه یک محیط به اندازه کافی ایمن گرفته تا عدم اطمینان از رعایت کدهای بهداشتی در کافه تریاها، یک کالج می تواند مسئول مجموعه ای از اقدامات احتمالاً سهل انگارانه باشد.

سهل انگاری از سوی یک دانشگاه می تواند به دلیل نقض در رسیدگی های انضباطی داخلی آنها باشد.

شکایت از دانشگاه

مراحل و نحوه شکایت از دانشگاه

اولین قدمی که باید هنگام آماده شدن برای شکایت از دانشگاه بردارید، جمع آوری اطلاعات در مورد روند اختلافات داخلی دانشگاه شما است.

برای جزئیات در مورد اقداماتی که باید انجام دهید، ضرب الاجل های مهم، راه حل های احتمالی و منابع، وب سایت دانشگاه را جستجو کنید. در این مرحله باید در مورد گزینه های خود با یک وکیل صحبت کنید.

در مرحله بعد، تمام شواهد، اسناد، اطلاعات و داده های مربوط به ادعای خود را حفظ کنید. همچنین ممکن است بخواهید ببینید که آیا شاهدانی مایلند در مورد آنچه دیده/شنیده/تجربه کرده اند، صحبت کنند.

شکایت به دیوان عدالت اداری از دانشگاه ها

دیوان عدالت اداری، ارزشمند ترین مرجع رسیدگی به شکایت های جامعه از سازمان های اداری و اجرایی در مملکت به حساب می آید، که بر پایه اصل صد و هفتاد و سه قانون اساسی زیر نظر رئیس قوه قضائیه اداره می شود و تشکیل شده از شعب آغازی، تجدید نظر، هیئت عمومی و هیئت های تخصصی می باشد.

منظور از تاسیس این مرجع، دادرسی حقوق افراد و برقراری برابری عمومی است.

شکایت به دیوان عدالت اداری از دانشگاه ها

شکایت از دانشگاه های مختلف

اگر فردی از دانشگاه های دولتی شکایتی داشته باشد، لازم است تا شکایت مورد نظر خود را در دیوان عدالت اداری مطرح نماید. در دفاتر این مرجع، افراد راهنمایی شده و دادخواست ها جهت ارسال به مرجع اساسی درج و قبول می شوند.

در ادامه مطلب، شیوه شکایت از واحدهای دانشگاهی مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- شکایت از دانشگاه دولتی

طبق بند الف ماده 10، شکایت از واحد های دولتی و سازمان های انقلابی در شایستگی دیوان است؛ بنابراین با فرض این امر که دانشگاه های دولتی، از واحدهای آموزشی تحت نظر دولت حساب می شوند، اگر شخصی از دانشگاه دولتی گله مند باشد، نیاز است به دیوان عدالت اداری رجوع کند.

مثلا امکان دارد دانشجو باشید و آیین نامه ای را که کالج در موردی نوع لباس، خوراک، کلاس ها، گزینش واحد و… تصدیق کرده است را، برعکس قانون و شرع بدانید. در این هنگام جهت نا موثر کردن این آیین نامه می توانید به دیوان عدالت اداری تعرض کنید.

توجه شود که چنانچه شخص کارمند کالج یا دانشجو از یکی از مدیران دانشگاه گلایه شخصی دارد، لازم است به دادگاه مراجعه کند؛ چون این خصومت شخصی حساب می شود. طبق بند ب ماده 10 ق.د.ا.ع، چنانکه آن فرد در درجه وظیفه کاری را انجام دهد، دیگر خصومت شخصی محسوب نمی شود و قادر است به دیوان عدالت اداری شکایت کند.

2- شکایت از دانشگاه آزاد

طبق ماده 10 قانون دیوان عدالت اداری، چون دانشگاه آزاد واحد و نهاد دولتی حساب نمی شود، شخص نمی تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند. زیرا وظیفه دیوان عدالت رسیدگی به شکایات مردم علیه نهادهای دولتی هست.

شکایت کارکنان دانشگاه آزاد از دانشگاه

اکنون چونکه کارکنان دانشگاه آزاد فراگیر قانون کار حساب نمی شوند، در صورتی که یکی از کارکنان از دانشگاه گله مند باشد، در صلاحیت دیوان عدالت اداری نمی باشد.

3- شکایت از دانشگاه پیام نور

پیام نور دانشگاه دولتی حساب می شود. دانشجویان در صورت داشتن هر گونه شکایت از این دانشگاه، می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

شکایت از دانشگاه های مختلف

شکایت از استاد دانشگاه چگونه است؟

نخست بخاطر این موضوع، جلسه ای جهت بررسی و کارشناسی دقیق، از طرف هیئت رسیدگی به تخلفات مذکور تشکیل می شود که آیا این هیئت شایستگی رسیدگی به اشتباهات گفته شده از طرف استاد دانشگاه یا پرسنل هیئت علمی را دارد یا نه؟

بعد از بازبینی کامل موضوع از طریق گروه پژوهش، هیئت آغازی رسیدگی به اشتباهات استاد، مسئول خواهد بود، به آن مدرس یا اعضای هیئت علمی خلافکار دستور اتهام نماید؛ مدرس هم از وقتی که حکم به او دستور داده، در صورت امکان فرصت پاسخگویی به هیئت را خواهد داشت.

بعد از ارسال جواب ذکر شده، در کوتاه‌ترین زمان این هیئت جلسه ای تشکیل داده و حکم لازم را صادر می کند.

شکایت از استاد دانشگاه چگونه است؟

نتیجه گیری

شکایت از دانشگاه، دشواری ها و گرفتاری های خود را دارد و باید با اطلاع قبلی از روند شکایت از دانشگاه یا اساتید، اقدام کنید. در برخی از سایت های دانشگاهی، این روند شکایت به دانشجویان توضیح داده شده است.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را از مراحل و نحوه شکایت از دانشگاه های مختلف آگاه سازیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

مرکز مشاوره آویژه آماده ارائه خدمات تخصصی مشاوره تحصیلی، مشاوره نظام وظیفه و پاسخگویی به سوالات شما در زمینه های مرتبط می باشد. برای ارتباط با آویژه، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامتشکایت از واحدهای دولتی مانند دانشگاه ها، در کجا رسیدگی می شود؟

باید توجه داشت که دیوان عدالت به شکایات علیه واحدهای دولتی مانند دانشگاه ها رسیدگی می کند و اگر خود این واحدهای دولتی از فردی گلایه داشته باشند، لازم است در دادگاه رسیدگی شود.

سوال علامتآیا می توانم از دانشگاه آنلاین برای وعده های دروغ شکایت کنم؟

بله؛ ممکن است بتوانید از دانشگاه به دلیل دادن وعده های دروغین تحت دو نظریه اظهارات متقلبانه و نقض قرار داد شکایت کنید.

سوال علامتآیا شکایت از دانشگاه علمی کاربردی مربوط به دیوان عدالت اداری می باشد؟

مرجع گلایه از کالج علمی کاربردی مانند دانشگاه آزاد، دیوان عدالت اداری نمی باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مراحل و نحوه شکایت از دانشگاه های مختلف + شکایت از استاد دانشگاه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 7 نظر:
 1. سلام
  من دانشجوی ارشد روزانه دانشگاه زابل رشته مهندسی شیلات ورودی 96 هستم، و تا ترم مهر98 کلیه دروس رو بجز دومورد: 1- درس(ژنتیک) و2- پایان تامه
  با نمره بالا گذروندم
  شیوع کرونا و جداشدن از همسرم دلایل 2 ترم عدم حضورم و پیشنهاد مسئولین دانشگاه به انصراف دادنم از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور شد
  مجددا امسال1402 در همون رشته و روزانه ش البته قبول شدم
  اماااااا وقتی رفتم برا تطبیق دروس گفتن اولا بدلیل اشغال جای یکنفر! باید ترمی 14 میلیون بپردازید تا تطبیق بزنیم! دوما هردرسی که دوسه سال گذشته باشه دیگه نمره ش معتبر نیس!!! درحالیکه سرفصل و جزئیات دروس بدون کوچکترین تغییر هموناس که پاس کردم
  به کی شکایت کنم یعنی این واقعا قانونه؟!!! بی‌رحمانه س والا

 2. آیا متفرقه خارج از دانشگاه میتوانند در داخل دانشگاه از ما شکایت کنند؟

 3. سلام من یک یاقوت سرخ برمه داشتم قرار بود پیش خودم نگاهی کنه شناسنامه صادرکنه ولی هی امروز و فردا می‌کنه شاید میخاد یاقوت اصلی من را بایاقوت بدلی تعویض کنه..الان من کجا شکایت کنم صحبت میلیارد پول هست ازکجا بفهمم یاقوت اصلی که من دادم را بابدل عوض نکرده چون اگر ریگی توکفشش نداشت پیش خودم تست میزد گفتم دانشگاه تبریز معتبر هست ولی فعلا عکسش عمل کردن

 4. سلام لطفا”یک شماره ثبت کنید که گزارسات تخلف از استادان دانشگاه علمی کاربردی بتوانیم پیامک کنیم ممنون

 5. درود بر شما
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و در درس روش تحقیق در هنر مقاله ام رد شده و استاد بعد از یک سال که من دارم روی پایان نامه ام کار میکنم الان نمره ام رو اعلام کرده
  برای شکایت برای این موضوع باید چکار کنم
  در ضمن من در موسسه آموزش عالی درس می خونم

  1. سلام جهت اعتراض به آموزش خود دانشگاه مراجعه کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید