سهمیه المپیاد در کنکور 1402

سهمیه مدال آوران المپیاد رشته های محتلف در کنکور 1402

هر ساله دانش آموزان بسیاری باشرکت در آزمون المپیاد، در بخش های مختلفی با یکدیگر رقابت می کنند. سازمان کشف و پرورش استعدادهای درخشان، برای اینکه در بین شرکت کنندگان و دانش آموزان سبب ایجاد انگیزه شود، علاوه بر واگذاری جوایز مختلف، سهمیه های مختلفی برای مدال آوران المپیاد ارائه می دهد.

یکی از آن سهمیه ها، سهمیه المپیاد در کنکور سراسری می باشد. اگر شما هم یکی از مدال آوران المپیاد کشوری باشید می توانید در کنکور از این سهمیه بهره مند شوید، در این مقاله از آویژه با ما همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

آنچه باید در مورد سهمیه المپیاد در کنکور 1402 بدانید

در المپیاد های دانش آموزی، دانش آموزانی که توانستند مدالی دریافت کنند، قادر اند در صورت دارا بودن کلیه شرایط مختلف المپیاد، از سهمیه المپیاد در کنکور سراسری 1402 پیش روی خود استفاده کنند..

شرکت کنندگانی که توانستند در المپیاد علمی مدال طلا یا همان رتبه اول را دریافت کنند، بر اساس بخشنامه هایی که از طرف وزارت علوم صادر شده، توانایی این را دارند که بدون شرکت در کنکور سراسری، در رشته محل های گروه آزمایشی خود در ظرفیت های مازاد تعلق گرفته قبول شوند.

دریافت مدال طلا یا همان رتبه اول المپیادی، می تواند برای بسیاری از دانش آموزان انگیزه بیشتری جهت شرکت در این رقابت ها ایجاد کند، از طرفی لازم به ذکر است که شرکت کردن در رقابت های المپیادی، نباید لطمه ای به مطالعه دروس شما برای کنکور سراسری وارد کند.

شرکت کنندگانی که توانستند مدال نقره و برنز یا همان رتبه دوم و سوم را دریافت کنند، از سهمیه المپیاد در کنکور سراسری 1402 بی بهره نمی مانند.

بر اساس گفته معاون مرکز سمپاد، آن گروه از دانش آموزان که توانستند هشتاد درصد از تراز آخرین نفر قبولی بدون سهمیه در رشته محل مورد نظر خود در آزمون سراسری سال 1401 دریافت کنند، قادر اند به صورت اضافی در آن رشته قبول شوند.

آنچه باید در مورد سهمیه المپیاد در کنکور 1402 بدانید

در چه شاخه هایی المپیاد دانش آموزی برگذار می شود؟

المپیاد های دانش آموزی در یازده شاخه برگذار می شود که به شرح زیر است:

شاخه های المپیاد دانش آموزی

المپیاد نجومالمپیاد زیستالمپیاد جغرافی
المپیاد فیزیکالمپیاد شیمیالمپیاد نانو
المپیاد سلول‌ های بنیادی و پزشکی بازساختیالمپیاد ادبیالمپیاد ریاضی
المپیاد کامپیوترالمپیاد جهانی Brain Bee

المپیاد های دانش آموزی که دارای سهمیه می باشد

المپیاد های دانش آموزی که سهمیه کنکور 1402 دارند شامل موارد زیر می باشد:

 • ریاضی
 • زیست شناسی
 • شیمی
 • نجوم و اختر فیزیک
 • کامپیوتر
 • فیزیک
 • ادبی

به رشته هایی که در بالا ذکر شد، در رشته ادبی به تعداد هجده نفر، در رشته ریاضی به تعداد دوازده نفر، در رشته های فیزیک و نجوم به تعداد ده نفر و در رشته های زیست، شیمی و کامپیوتر به تعداد هشت نفر مدال طلا تعلق می گیرد.

همچنین در هر رشته به دو برابر این تعداد ، مدال نقره و برنز تعلق می گیرد. برای مثال در رشته ادبی به 36 نفر مدال نقره و به 36 نفر مدال برنز تعلق می گیرد.

نیاز به ذکر می باشد تا قبل از سال 1390 دریافت کننده های مدال در این رشته المپیادها، فقط قادر بودند در رشته ادبیات فارسی بدون کنکور سراسری وارد دانشگاه شوند.

ولی طبق مصوبه 712 شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1391، دریافت کنندگان مدال در این رشته می توانند به صورت ثبت نام بدون کنکور سراسری، در کلیه رشته محل های مختص گروه آزمایشی هنر و علوم انسانی قبول شوند.

در چه شاخه هایی المپیاد دانش آموزی برگذار می شود؟

مزیت های المپیاد های علمی در کنکور سراسری 1402

تاثیراتی مدال المپیاد در کنکور سراسری 1402 دارد، جز اساسی ترین مزایای المپیاد های علمی است که سبب درگیری ذهن بسیاری از دانش آموزان شده است.

مطابق بخش نامه های صادره، دانش آموزانی که مدال طلا یا همان رتبه اول را در المپیاد های دانش آموزی دریافت کرده اند، قادر اند بدون شرکت در کنکور سراسری در هر دانشگاه و رشته ای که مد نظرشان است، به تحصیلات خود ادامه دهند.

دانش آموزانی که مدال نقره یا برنز یا همان رتبه دوم و سوم را دریافت کرده اند، از این قاعده دور نیستند؛ از طرفی این دانش آموزان قادر اند از سهمیه بیست درصدی در کنکور سراسری 1402 استفاده کنند. تاثیر آن سهمیه به این صورت است که هر دانش آموز بر اساس ترازی که در کنکورسراسری دریافت کرده است، بیست درصد به تراز او اضافه می شود.

از مزایای دیگر دریافت مدال در المپیاد های علمی، دریافت عضویت در بنیاد ملی نخبگان و کمک هزینه تحصیلی است که امتیاز بسیاری خوبی برای مدال آوران به شمار می رود.

از طرفی تقاضا کنندگان قادراند بر اساس شرایط اختصاصی و عمومی المپیاد ها، در المپیاد ها شرکت کنند و در صورت دریافت کردن رتبه اول تا سوم از مزیت های المپیاد در کنکور سراسری 1402 بهرمند شوند.

نحوه اعمال سهمیه مدال آوران المپیاد های علمی در کنکور سراسری 1402

افرادی بسیاری در تلاش هستند تا مزایای سهمیه مدال آوران المپیاد های علمی در کنکور سراسری 1402 استفاده کنند. نحوه اعمال سهمیه مدال آوران المپیاد های اینگونه است که بعد از اینکه در اواخر شهریور ماه نتایج قطعی کنکور سراسری اعلام می شود، دانش آموزان قادر اند مدارک خود را ارسال کنند.

به همراه ارسال مدارک، تقاضا کنند می بایست اول اولویت های اول تا سوم خود را انتخاب کنند و بعد با مراجعه به سایت سازمان سنجش مراحل ثبت نام و درخواست خود را کامل کنند.

کلیه دریافت کنندگان مدال نخبه محسوب می‌ شوند و از مزیت های بنیاد نخبگان بهره مند شوند. بهره بردن از مزایای المپیاد ها، بستگی به مدال دریافت شده دارد. کلیه آنها قادر اند همانند سایر نخبگان از طرح بنیاد نخبگان جهت خدمت سربازی استفاده نمایند.

دریافت کنندگان مدال‌ های طلا از کنکور سراسری 1402 معاف هستند. دارندگان مدال‌ های برنز و نقره هم بیست درصد سهمیه در کنکور سراسری 1402 دارند.

مزیت های المپیاد های علمی در کنکور سراسری 1402

شرایط استفاده از سهمیه المپیاد های علمی در کنکور سراسری 1402

همانطور که اشاره شد، پس این که سازمان سنجش نتایج کنکور سراسری را مشخص می کند، گزینش رشته های تحصیلی امتحان سراسری مخصوص داوطلبان دارندگان مدال های طلا، نقره و برنز یا به عبارتی المپیاد های دانش آموزی شروع می شود.

دانش آموزانی که در دسته واجدین شرایط استفاده از آئین نامه های استعدادهای درخشان هستند، اگر در کنکور سراسری سال شرکت کرده باشند، قادر اند از بیست و پنجم شهریور برای ثبت نام و همچنین گزینش پنج عدد رشته محل اقدام کنند. در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری این رشته محل ها ذکر شده است و تقاضا کنندگان می توانند بر اساس آن ها انتخاب خود را انجام دهند.

اگرچه تقاضا کنندگان حد نصاب نمره علمی را دریافت کرده باشند، به افراد واجد شرایط، حداکثر 10% از ظرفیت هر یک از کد رشته محل ها تعلق می گیرد. این ده درصد به دارندگان مدال های طلا، نقره، برنز المپیاد ها، دانشجویان نمونه کشوری مقطع کاردانی، دریافت کنندگان رتبه اول تا سوم جشنواره جوان خوارزمی واگذار می شود.

شرایط سهمیه ها المپیاد در کنکور 1402 برای مقاطع بالاتر

در این قسمت به سهمیه های المپیاد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازیم:

دوره کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)

 1. دانشجویان مقطع کاردانی که رتبه نمونه کشوری را دریافت کرده اند.
 2. دریافت کنندگان مدال های مختلف المپیاد های علمی دانش آموزی، جهت استفاده از سهمیه المپیاد در کنکور سراسری 1402، قادر اند فرم مربوطه را کامل کنند.
 3. دریافت کنندگان رتبه های اول تا سوم جشنواره جوان خوارزمی، ابن سینا، رازی و فارابی که حداقل پنجاه درصد در نتیجه پایانی مشارکت داشته باشد.

کارشناسی ارشد نا پیوسته

 1. دارندگان رتبه های اول تا پانزده المپیاد های دانشجویی قادراند از سهمیه المپیاد در کنکور سراسری ارشد 1402 برای ورود به این مقطع بهره مند شوند.
 2. دانشگاه های سراسر کشور وظیفه دارندیک سوم قبول شدگان بدون کنکور خود را از بین استعدادهای درخشان سایر دانشگاه ها انتخاب کنند.
 3. دریافت کنندگان رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره جوان خوارزمی، خوارزمی، ابن سینا ، رازی و فارابی در دوره کارشناسی که حداقل پنجاه درصد در دریافت نتیجه تاثیر داشته باشد.

شرایط سهمیه ها المپیاد در کنکور 1402 برای مقاطع بالاتر

نتیجه گیری

سازمان کشف و پرورش استعدادهای درخشان، برای اینکه در بین شرکت کنندگان و دانش آموزان سبب ایجاد انگیزه شود، علاوه بر واگذاری جوایز مختلف، سهمیه های مختلفی از جمله سهمیه المپیاد در کنکور سراسری برای مدال آوران المپیاد ارائه می دهد. دانش آموزان می توانند با شرکت در المپیاد دانش آموزی و با کسب رتبه، بدون کنکور به تحصیلات خود ادامه دهند.

ما در این مقاله از آویژه اطلاعات کامل را در خصوص سهمیه المپیاد کنکور سراسری 1402 را در اختیار شما گذاشتیم. اگر در مورد سهمیه المپیاد دانش آموزی نیاز به مشاوره دارید، با مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

کدام المپیاد های دانش آموزی دارای سهمیه می باشد؟

ریاضی، زیست شناسی، شیمی، نجوم و اختر فیزیک، کامپیوتر، فیزیک و ادبی دارای سهمیه می باشد.

چرا دارندگان مدال طلا میتوانند، بدون کنکور مستقیما در رشته مورد نظر خود ادامه تحصیل کنند؟

بر اساس بخشنامه هایی که از طرف وزارت علوم صادر شده، دارندگان مدال طلا توانایی این را دارند که بدون شرکت در کنکور سراسری، به تحصیلات خود ادامه دهند.

المپیاد های دانش آموزی در چه شاخه هایی برگذار می شود؟

المپیاد های دانش آموزی در 11 شاخه برگذار می شود که در مقاله بالا به آن اشاره شد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سهمیه المپیاد در کنکور 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 17 نظر:
  1. باسلام خسروی هستم این سوال رو باید از مسئولین بپرسید

 1. سلام اگه المپیاد فیزیک یا ریاضی بریم از رشته تجربی اگه مدال طلا بیاریم میتونیم توی هر رشته ای از زیر شاخه های رشته ریاضی بدون کنکور وارد بشیم حتی اگه تجربی بخونیم دبیرستانو؟

  1. سام بله در صورت بدست اوردن مدال طلا در المپیاد هر رشته امکان این را دارید که در هر دانشگاه و رشته دلخواه ثبت نام انام دهید.

 2. آخه این دیگه چه سهمیه ای که المپیاد آورده حداقل ده درصد نه بیست درصد بقیه تلاش کنند زحمت بکشن اخه عدالت کجاست

 3. سلام حتما باید سال دوازده ام مدال آورد من سال شم و هفتم مدال نقره المپیاد ساسمو آسیایی اوردم اینم حسابه؟

 4. سلام
  آیا مدال نقره/برنز کامپیوتر برای رشته های انسانی سهمیه دارند یا فقط برای رشته های مهندسی سهمیه دارند؟

 5. سلام
  من امسال برنز کشوری ریاضی گرفتم، میتونم در رشته تجربی از امتیاز آن بهره ببرم؟

  1. برای رشته ی خود ریاضی امتیازاتی حاصل میشود

 6. سلام وقت بخیر
  من چند تا سوال داشتم
  یک اینکه ، دارنده مدال طلا در رشته ی مورد نظر خود و دانشگاه دلخواه میتونه تحصیل کنه یا محدودیت هایی وجود داره؟
  و دو اینکه ، المپیاد هایی که برای کنکور سهمیه دارند ، مربوط به سال چندم تحصیلی هستن؟
  یعنی مثلا سال دهم میشه؟

  1. بله می تونه هر رشته ای که خواست را انتخاب کند

 7. سلام من سال پیش برنز کشوری المپیاد ریاضی شدم و امسال قرار است کنکور تجربی بدهم. آیا مدال المپیاد ریاضی برای کنکور تجربی هم تاثیر دارد؟

  1. با سلام، معمولا مدال اوران طلا و نقره المپیاد در رشته های مرتبط از سهمیه 20درصدی استفاده کنند

 8. سلام
  ببخشید شرکت در المپیاد زیست برای تمامی پایه ها امکان دارد؟پایه دوازدهم هم میتواند شرکت کند؟

 9. سلام ببخشید.
  المپیاد جغرافیا شامل سهمیه کنکور می باشد؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید