المپیاد دانش آموزی چیست؟ + شرایط کلی ثبت نام و مراحل برگزاری آن

المپیاد دانش آموزی چیست؟ + شرایط کلی ثبت نام و مراحل برگزاری آن

المپیاد دانش آموزی، یک ماراتن علمی در سطح جهانی است که هر ساله در کشورهای مختلفی از جمله ایران برگزار می شود. در این رقابت علمی، دانش آموزان کمتر از هجده سال به صورت تیمی و یا تک نفره شرکت می کنند، و با یکدیگر به رقابت می پردازند.

اگر برای شما نیز این سوالات بوجود آمده است که المپیاد دانش آموزی در چه رشته هایی برگزار می شود؟ و چه امتیازاتی برای دانش آموزان دارد؟ پس حتما با ما همراه باشید.

مشاوران مجموعه آویژه در این مقاله به صورت جامع و تخصصی به بررسی المپیادهای دانش آموزی، مزیت شرکت در المپیاد، شرایط و نحوه شرکت در آن پرداخته اند. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در این باره کسب کنید.

المپیاد دانش آموزی چیست؟

المپیادهای علمی دانش آموزی، یکی از بزرگترین و گسترده ترین رقابت هایی است که در بین دانش آموزان سراسر جهان برگزار می گردد. همانطور که در بالا گفته شد، دانش آموزان کمتر از هجده سال می توانند در این رقابت علمی بزرگ شرکت کنند.

باید اشاره کنیم که دانش آموزان از پایه دهم و یازدهم مجاز به شرکت در المپیاد هستند؛ البته دانش آموزان پایه نهم نیز می توانند به صورت آزمایشی در المپیاد شرکت کنند، تا مهارت و تجربه لازم را برای سال های آتی کسب نمایند.

در المپیاد، افراد بر حسب علاقه و استعداد خود، تصمیم می گیرند که در چه رشته ای شرکت کنند.

در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان، هرساله نزدیک به صد هزار دانش آموز متقاضی شرکت در المپیاد برای رقابت با یکدیگر هستند. برای انتخاب تیم ملی المپیاد در بین دانش آموزان متقاضی آزمون برگزار می گردد و برگزیدگان آزمون، به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

شرایط کلی ثبت نام در المپیاد علمی دانش آموزی

به طور کلی تمام دانش آموزان پایه دهم و یازدهم که در طول تحصیل آنها وقفه ای ایجاد نشده باشد و ترک تحصیل نکرده باشند، می توانند در المپیادهای دانش آموزی شرکت کنند.

المپیاد دانش آموزی متوسطه اول معمولا به صورت یک آزمون آزمایشی برگزار می گردد و افراد با هدف بالا بردن سطح علمی، افزایش مهارت های لازم برای المپیاد، افزایش تجربه و… در این آزمون شرکت می کنند.

لازم به ذکر است که دانش آموزان در صورت برخورداری از شرایط شرکت در رشته های مختلف المپیاد، می توانند در گرایش های متفاوت المپیاد شرکت کنند.

برخی از رشته های المپیاد در کنار این شرایط عمومی، شرایط اختصاصی و ویژه ای مانند رشته تحصیلی، معدل و… را برای دانش آموزان تعیین کرده است، که این شرایط شرکت در المپیاد دانش آموزی در قسمت های بعدی توضیح داده شده است.

شرایط کلی ثبت نام در المپیاد علمی دانش آموزی

در چه رشته هایی المپیاد علمی دانش آموزی برگزار می شود؟

رشته های المپیاد دانش آموزی، تعداد 12 رشته است. شایان ذکر است که در سال های اخیر، رشته های دیگری نیز مانند علوم قرآنی به رشته های المپیاد اضافه شده است.

انواع رشته های المپیاد را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی، در دو روز متوالی و آزمون های 270 دقیقه ای برگزار می شود. لازم به ذکر است که شرکت در این المپیاد به صورت انفرادی است.

دانش آموزان پایه یازدهم به بالا که نمره ریاضی بالای 16 داشته باشند، می توانند در المپیاد ریاضی شرکت کنند. البته دانش آموزان دهمی نیز می توانند به صورت آزمایشی و برای تقویت مهارت های خود اقدام به شرکت در این آزمون کنند.

2- المپیاد شیمی

المپیاد شیمی نیز مانند المپیاد ریاضی، تنها برای پایه یازدهم به بعد برگزار می شود. باید اشاره کنیم که المپیاد در رشته شیمی، دارای دو آزمون تئوری و عملی است.

این المپیاد دومین المپیاد پر سابقه به شمار می رود و شرط شرکت در این المپیاد، کسب نمره شیمی حداقل 17 می باشد.

3- المپیاد ادبی

المپیاد ادبی تنها مختص دانش آموزانی که در رشته انسانی تحصیل می کنند، نیست؛ این رشته در المپیاد یک رشته مهمان نواز به حساب می آید.

دانش آموزان پایه یازدهم به بعد با هر رشته تحصیلی، می توانند در این المپیاد شرکت کنند. دانش آموزان پایه دهم نیز می توانند برای محک زدن خود، اقدام به شرکت در این المپیاد کنند.

4- المپیاد زیست

تنها شرط لازم برای شرکت در المپیاد زیست، نداشتن وقفه در تحصیل است و تمامی دانش آموزان پایه دهم به بالا می توانند در این آزمون شرکت کنند.

هر کشور شرکت کننده در المپیاد، این حق را دارد که چهار نفر از اعضای تیم ملی المپیاد کشور خود را برای رشته زیست شناسی اعزام کند.

5- المپیاد فیزیک

المپیاد فیزیک دارای آزمون های نظری و آزمایشگاهی است. از شرایط این آزمون می توان به کسب حداقل نمره 17 در درس فیزیک اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در این المپیاد نیز تنها دانش آموزان پایه یازدهم می توانند شرکت کنند.

6- المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی

هدف اصلی از برگزاری این المپیاد، آشنایی بیشتر دانش آموزان با دانش و علوم جدید در زمینه سلول های بنیادی است.

این آزمون در سه مرحله متمرکز برگزار می شود و حتی دانش آموزان پایه دهم نیز می توانند در این المپیاد شرکت کنند.

7- المپیاد فناوری نانو

در این المپیاد دانش آموزی پایه نهم به بعد می توانند شرکت کنند. المپیاد نانو دارای سه مرحله است که دو دوره آن به صورت آزمون کتبی و یک دوره آن به صورت عملی است.

8- المپیاد کامپیوتر

کشورهای زیادی در این المپیاد شرکت می کنند و از نظر تعداد شرکت کننده جایگاه دوم را در بین المپیادهای دیگر دارا است. گفتنی است که دانش آموزان دهم و یازدهم می توانند در المپیاد کامپیوتر شرکت کنند.

المپیاد کامپیوتر یک مسابقه و رقابت در زمینه برنامه نویسی است و در دو روز و دو بخش حل مسئله الگوریتمی و برنامه نویسی برگزار می گردد.

9- المپیاد نجوم و اختر فیزیک

در المپیاد نجوم و اختر فیزیک که در سه مرحله برگزار می شود، علاوه بر سنجش علم نجوم دانش آموزان، توانایی حل مسئله آنان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

این المپیاد شامل آزمون نظری، رصد و تحلیل داده است، که حدودا ده روز طول می کشد. هر کشور می تواند یک تیم پنج نفره را به المپیاد نجوم اعزام کند.

10- المپیاد جغرافیا

دانش آموزان رشته علوم انسانی در پایه دهم و یازدهم می توانند در این المپیاد شرکت کنند.

11- المپیاد علوم زمین

دانش آموزان پایه دهم و یازدهم که در رشته های ریاضی، فنی حرفه ای و یا تجربی تحصیل می کنند، مجاز به شرکت در این آزمون هستند.

دانش آموزان شرکت کننده در این المپیاد به سوالات کتبی و عملی پاسخ می دهند و توسط داوران بین‌المللی، مورد سنجش قرار خواهند گرفت.

12- المپیاد اقتصاد و مدیریت

دانش آموزان پایه دهم و یازدهم تمامی رشته ها می توانند در این المپیاد شرکت کنند. همچنین المپیاد اقتصاد و مدیریت فاقد شرط معدل است.

در چه رشته هایی المپیاد علمی دانش آموزی برگزار می شود؟

مراحل برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی

در مدارس بعد از شروع سال تحصیلی شرایط شرکت کردن در المپیاد دانش آموزی بصورت فراخوان اطلاع داده می شود.

دانش آموزانی که قصد شرکت در این رقابت را دارند، برای ثبت نام تا پایان اذر ماه فرصت دارند که آمادگی خود را اعلام کرده و ثبت نامشان را قطعی کنند.

باید خاطر نشان کنیم که المپیاد دانش آموزی شامل پنج مرحله می باشد که روند برگزاری هرکدام از این مراحل، در ادامه گفته شده است.

مرحله اول المپیاد

ابتدا تمامی دانش آموزان متقاضی، در آزمون چهار گزینه شرکت می کنند و مسلما این مرحله بیشترین شرکت کننده را خواهد داشت.

نتایج این آزمون که در ده روز آخر اسفند ماه اعلام می شود و بعد از آن داوطلبان برگزیده برای شرکت در مرحله بعد آماده می شوند.

مرحله دوم المپیاد

آزمون مرحله دوم نیز به صورت حضوری و کتبی است. سوالات این آزمون که در نیمه دوم اردیبهشت برگزار می شود و به صورت تشریحی و چهار گزینه ای خواهد بود.

در نیمه دوم خردادماه، نتایج آزمون اعلام می شود. از بین شرکت کنندگان برای هر رشته المپیاد، تنها 40 نفر به مرحله بعد راه پیدا می کنند.

مرحله سوم المپیاد

از مرحله سوم آزمون، به عنوان دوره تابستانی المپیاد دانش آموزی یاد می شود. اعضای کمیته علمی المپیادهای ایران، راه یافتگان به مرحله سوم را در ماه های تیر تا شهریور آموزش می دهند.

بعد از برگزاری آزمون های مختلف، دانش آموزان برتر بر اساس نمره و عملکردشان انتخاب می شوند و به آنها لوح تقدیر و مدال اهدا می شود. اگر دانش آموزی عملکرد ضعیفی در این مرحله داشته باشد و نتواند نمره قبولی را در آزمون ها کسب کند، به مرحله بعد راه پیدا نمی کند.

مرحله چهارم المپیاد

دانش آموزانی که در مرحله قبل توانستند مدال طلا کسب کنند، برای دور بعدی آزمون ها آماده می شوند. در این مرحله که در ماه های مهر تا اسفند برگزار می شود، دانش آموزان شرکت کننده در هر رشته، بر اساس عملکرد و نمره های کسب شده در آزمون های مختلف برای شرکت در المپیاد جهانی انتخاب می شوند.

مرحله پنجم المپیاد

تیم ملی المپیاد دانش آموزی ایران در تابستان سال بعد به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

مراحل برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی

شرکت در المپیادهای دانش آموزی چه مزایایی دارد؟

مسلما شرکت در آزمون های المپیاد علاوه بر افزایش سطح علمی دانش آموزان، مزایای دیگری را نیز برای آنها خواهد داشت.

پونزبرخی از مهم ترین مزیت ها و امتیازاتی که شرکت در المپیادهای دانش آموزی و کسب رتبه در این آزمون ها دارد، عبارتند از:

 • کسب تخصص کافی در دروسی که دانش آموز به آنها علاقه دارد و یا در آن دروس استعداد دارد.
 • دارندگان مدال طلا المپیاد می توانند بدون شرکت در کنکور سراسری، وارد دانشگاه شده و در رشته مرتبط به تحصیل بپردازند.
 • کسب سهمیه 20 درصدی در کنکور سراسری برای دارندگان مدال نقره و برنز (دانش آموزانی که مدال طلا کسب کرده اند، اما می خواهند در دانشگاه رشته ای غیر مرتبط بخوانند نیز می توانند از این سهمیه استفاده کنند.)
 • برگزیدگان المپیاد می توانند با انجام پروژه های علمی و تحقیقاتی از خدمت سربازی معاف شوند.
 • اعطای وام هایی با بهره کم برای خرید مسکن، انجام پروژه های علمی، خرید خودرو و… به دارندگان رتبه در المپیاد
 • اعطای کمک هزینه تحصیلی
 • داشتن امتیاز تحصیل دو رشته به صورت همزمان در دانشگاه
 • دارا بودن امتیاز نخبگان هنگام استخدامی در مراکز و ادارات دولتی
 • شرکت و تجربه رقابت های علمی سالم
 • دریافت جایزه و وام از سوی اداره آموزش و پرورش
 • ایجاد هدف و انگیزه برای آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز
 • تضمین آینده شغلی در رشته هایی که مربوط به المپیاد می شوند.
 • یادگیری روش های صحیح برنامه ریزی، مطالعه و پژوهش
 • ساخته شدن رزومه عالی و پیشینه علمی
 • کمک به دریافت بورسیه از سمت دانشگاه های معتبر دنیا
 • دریافت جوایز نقدی

شرکت در المپیادهای دانش آموزی چه مزایایی دارد؟

نتیجه گیری

شرکت در المپیاد حتی اگر با مدال و برتری برای شما همراه نباشد، خارج از لطف نیست!

کمترین اثرات مثبت شرکت در المپیاد دانش آموزی این است که، شما با قرار گرفتن در یک محیط علمی و پرداختن به رقابت سالم شیوه صحیح برنامه ریزی، مطالعه و پژوهش را یاد خواهید گرفت؛ اهداف و آینده شغلی و تحصیلی خود را نیز پیدا خواهید کرد.

آزمون المپیاد علمی دانش آموزی یک مسیر عالی است که می تواند همزمان شما را به چند مقصد مفید برساند.

این مسابقات باعث افزایش سطح علمی شما، کسب اعتبار در مسابقات جهانی و معاف شدن از شرکت در کنکور و … می شود. پس اگر به رشته های المپیاد علاقه مند هستید، وقت را تلف نکنید و برای شرکت در رشته مورد علاقه خود اقدام کنید.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که بهتر است شما رشته المپیاد را بر حسب علاقه و توانایی های خود انتخاب کنید، نه به خاطر مزایا و شرایط آن رشته؛ چرا که آزمون المپیاد دانش آموزی یک آزمون سخت و تخصصی است و تنها علاقه و پشتکار شما می تواند این مسیر را هموار کند.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با المپیاد دانش آموزی آشنا سازیم. چنانچه در این زمینه سوال یا ابهامی دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید. مرکز مشاوره آویژه آماده ارائه خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی، المپیاد و… می باشد.

برای دریافت مشاوره، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا شرکت در المپیاد دانش آموزی تاثیر منفی در کنکور دانش آموزان خواهد گذاشت؟

همانطور که در بالا گفته شد کسب مدال در المپیاد دانش آموزی باعث دریافت سهمیه برای کنکور سراسری می شود و نه تنها منافاتی با کنکور سراسری نخواهد داشت، بلکه می تواند تاثیر مثبتی برای کسب رتبه عالی در کنکور داشته باشد. افرادی که در المپیاد دانش آموزی شرکت کرده اند، رتبه های برتری در کنکور کسب نموده اند.

سوال علامتبرای ثبت نام در المپیاد دانش آموزی باید به چه سایتی مراجعه کنیم؟

داوطلبان برای ثبت نام در المپیاد دانش آموزی، می توانند به سامانه ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی به نشانی اینترنتی oly.medu.ir مراجعه کنند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

المپیاد دانش آموزی چیست؟ + شرایط کلی ثبت نام و مراحل برگزاری آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید