شرایط و نحوه ثبت نام المپیاد دانش آموزی + مهلت و هزینه آن

شرایط و نحوه ثبت نام المپیاد دانش آموزی + مهلت و هزینه آن

آیا می خواهید در آزمون المپیاد دانش آموزی شرکت کنید؟ آیا از شرایط و ضوابط این آزمون اطلاعی ندارید؟ در نحوه ثبت نام آن با مشکل روبه رو می شوید؟ پس دیگر نگران نباشید!

ما در این مقاله مرکز مشاوره آویژه، شما را از شرایط و نحوه ثبت نام المپیاد دانش آموزشی آگاه خواهیم کرد. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

المپیاد دانش آموزی چه نوع آزمونی می باشد؟

المپیاد دانش آموزی، گسترده‌ترین رقابت علمی در سطح جهانی می باشد که در بین دانش آموزان صورت می گیرد.

دانش آموزانی که کمتر از هجده سال سن دارند، سالانه قادرند از کشورهای گوناگون، در این این آزمون شرکت کنند. جایزه های این ماراتن علمی جهانی به صورت تیمی و فردی، در فرم تیم ‌ملی المپیاد هر کشور می باشد.

گفتنی است که کشورهای گوناگون، شیوه های مختلفی جهت گزینش تیم ملی المپیاد خود دارند.

توجه نمایید که دانش آموزان پایه‌ی نهم، قادرند بصورت آزمایشی در این آزمون شرکت کنند؛ با این حال لازمه شرکت در رقابت اصلی المپیاد، دانش آموزانی در پایه دهم و در المپیادها پایه یازدهم می باشد.

المپیاد شامل مرحله های مختلفی می باشد که در ادامه برایتان هر مرحله را توضیح خواهیم داد.

المپیاد دانش آموزی چه نوع آزمونی می باشد؟

مراحل آزمون المپیاد دانش آموزی

در این بخش از مقاله، قصد داریم قدم به قدم مراحل برگزاری آزمون المپیاد دانش آموزی را به اطلاع شما برسانیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- مرحله اول المپیاد دانش آموزی

سالانه این مرحله در بهمن ماه یا اسفند ماه برگزار می شود، که کم تر از هزار نفر از بین ده‌ها هزار نفر در هر رشته، برای مرحله دوم این آزمون انتخاب می شوند.

در مرحله نخست، تمامی سوالات بصورت تستی می باشد. گفتنی است که مکان برگزاری آزمون مرحله اول، در مراکز امتحانی سراسر کشور می باشد.

2- مرحله دوم المپیاد دانش آموزی

سخت‌ترین مرحله از بین مراحل المپیاد کشوری، مرحله دوم می باشد.

این مرحله هر سال در اردیبهشت ماه برگزار می شود و نهایتا چهل نفر از بین افرادی که در مرحله نخست موفق شده بودند، برای مرحله سوم که در تابستان می باشد، انتخاب می شوند. دانش آموزان انتخاب شده در این مرحله، شانس بسیاری در دستیابی یکی از مدال های طلا، نقره و یا برنز دارند.

3- دوره‌ی آموزشی تابستان

زمان برگزاری این مرحله، در فصل تابستان می باشد که شامل مراحل عملی و تئوری است.

انتخاب شدگان مرحله دوم کشوری، جهت آموزش دیدن توسط اساتید دانشگاهی، به مدت دو ماه، به باشگاه دانش پژوهان دعوت می شوند.

نهایتا هشت نفر از هجده دانش آموز، مدال طلا کسب خواهند کرد و به بقیه دانش آموزان مدال برنز می رسد. دانش آموزانی که مدال طلا کسب می کنند، می توانند بدون اینکه در کنکور شرکت کنند، وارد دانشگاه و رشته مورد نظر خود شوند.

4- دوره‌ی آموزشی پاییز

هر سال این دوره در فصل پاییز آغاز می شود و در آن از میان افرادی که مدال طلا کسب کرده‌اند، بعد از سپری کردن 1 دوره چند ماهه، تعدادی از دانش آموزان همچون اعضای اساسی تیم ملی المپیاد ایران برگزیده شده و بقیه دانش آموزان به عنوان اعضای ذخیره تیم ملی انتخاب می شوند.

5- اعزام به مسابقات جهانی

دانش آموزان انتخاب شده در فصل تابستان، به منظور کشور برگزار کننده المپیاد جهانی، ایران را ترک می کنند.

در محل برگزاری بعد از به پایان رساندن 1 دوره‌ی چند روزه و گذراندن چند آزمون، موفق به کسب یکی از مدال های طلا، نقره، برنز و یا دیپلم افتخار المپیاد جهانی خواهند شد.

مراحل آزمون المپیاد دانش آموزی

نتایج مراحل المپیاد دانش آموزی کی اعلام می شود؟

اعلام نتیجه‌های مرحله‌ی نخست

هفته‌ی دوم اسفند ماه (زمان اعتراض: هفته‌ی دوم اسفند ماه)

اعلام نتیجه های مرحله‌ی دوم

هفته‌ی اول خرداد ماه سال بعدی (زمان اعتراض: هفته‌ی دوم خرداد ماه)

اعلام نتیجه های دوره‌ی آموزشی تابستان

هفته‌ی دوم شهریور ماه (زمان اعتراض: هفته‌ی دوم شهریور ماه)

اعلام نتیجه های مرحله‌ی چهارم

هفته‌ی اول اردیبهشت ماه (زمان اعتراض: هفته‌ی دوم اردیبهشت)

نتایج مراحل المپیاد دانش آموزی کی اعلام می شود؟

شرایط شرکت در المپیاد دانش آموزی

المپیاد در نه رشته جغرافیا، زیست شناسی، فیزیک، ریاضی، ادبی، شیمی، کامپیوتر، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و نجوم انجام می پذیرد.

داوطلبان جهت ثبت نام در المپیاد، باید دارای برخی شروط عمومی و اختصاصی باشند که به بررسی هر کدام از این شرایط می پردازیم.

شرایط عمومی شرکت در المپیاد دانش آموزی 1402

داوطلبان باید در سال تحصیلی 1401 – 1402 در پایه دهم یا یازدهم دوره متوسطه دوم به تحصیل اشتغال داشته باشند.

داوطلبان رتبه دهم و یازدهم در صوت داشتن شروط مورد نیاز، امکان شرکت در بیش از یک آزمون المپیاد را دارند.

شرکت داوطلبان رتبه دهم در المپیاد های فیزیک و ادبی، آزمایشی بوده و به دوره آموزشی تابستان راهی ندارند.

همه داوطلبان دوره دهم که مدال برنز المپیاد کامپیوتر و و نقره و برنز سایر المپیادها کسب کرده‌اند، در دوره آموزشی قبل در در صورتی علاقه داشته باشد در آزمون المپیاد سال جاری شرکت کند، وادار به ثبت نام و شرکت در همه مرحله ها خواهند بود.

پذیرفته شدگان المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، در دوره آموزشی فصل تابستان قبل، در صورتی علاقه داشته باشد که در آزمون المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شرکت کند، مجبور است به ثبت نام و شرکت در همه دوره ها بپردازد.

شرایط اختصاصی ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

المپیادهاپایه‌هاملاحظات
جغرافیادهم و یازدهم* فقط دانش آموزان رتبه دهم و یازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی می توانند در آزمون این المپیاد شرکت کنند.

* انتخاب شدگان المپیاد رشته جغرافیا از هیچ امتیازی در کنکور سراسری برخوردار نیستند و جهت ورود به دانشگاه باید در آن شرکت کنند.

* متقاضیان برتر آزمون المپیاد جغرافیا سال پیشین قادرند در آزمون المپیاد سال جاری نیز شرکت کنند. منتها باید تمامی مرحله‌ها را از اول طی کنند.

شیمیدهم و یازدهم* نفرات برتر این آزمون المپیاد از تسهیلات ورود بدون کنکور به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود برخوردارند.

* داوطلبان پایه دهم قادرند در مراحل اول و دوم شرکت کنند. منتها 1 بار امکان حضور در مرحله آموزشی فصل تابستان و دوره های بعد از آن را دارند.

* دانش آموز رتبه دهمی که بعد از گزینش جهت شرکت در مرحله آموزشی فصل تابستان آزمون المپیاد شیمی انصراف دهد، امتیازی برای سال بعدی او حساب نخواهد شد و باید دوباره تمامی مرحله های آزمون را سپری کند.

ریاضیدهم و یازدهم* داوطلبان رتبه دهم و یازدهم همه رشته‌ها امکان شرکت در این آزمون را دارند.

* از بین دانش آموزان پایه دهم و یازدهم که در مرحله نخست این آزمون شرکت می کنند، ششصد نفر به مرحله دوم این آزمون راه می یابند. و نهصد نفر از دانش آموزان پایه دهم این فرصت را دارند که به صورت تستی در امتحان تشریحی مرحله دوم المپیاد ریاضی حضور داشته باشند و خود را برای المپیاد سال بعدی آماده کنند. این افراد، امکان شرکت در دوره آموزشی فصل تابستان را ندارند.

ادبیدهم و یازدهم* انتخاب شدگان این المپیاد، از شرکت در آزمون سراسری زیرگروه مربوطه معاف می شوند و قادرند در رشته و دانشگاه مورد نظرشان تحصیلات خود را ادامه دهند.

* انتخاب شدگان المپیاد ادبی، امکان انتخاب رشته های هنر در کنار رشته های علوم انسانی را دارند.

زیست شناسیدهم و یازدهم* دانش آموزان برتر آزمون المپیاد زیست شناسی توانایی این را دارند که بدون شرکت در کنکور تحصیلات دانشگاهی خود را در کد رشته محل مورد نظر شروع کنند.
فیزیکدهم و یازدهم* دانش آموزانی که در آزمون المپیاد فیزیک مدال طلا کسب کرده‌اند، امکان ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی را دارند.

* دارندگان مدال طلا در المپیاد فیزیک، از شرکت در کنکور سراسری زیرگروه مربوطه معاف خواهند شد.

نجومدهم و یازدهم* دانش آموزانی که موفق به کسب مدال طلای آزمون المپیاد نجوم شده‌اند، قادرند در کنکور سراسری زیرگروه مربوطه شرکت نکرده و بدون آزمون در رشته مورد نظر ادامه تحصیل کنند.
کامپیوتردهم و یازدهم* دانش آموزانی که موفق به کسب مدال طلای آزمون المپیاد کامپیوتر شده‌اند، می توانند در رشته های گروه پزشکی ادامه تحصیل کنند.

* داوطلبان رتبه دهم که موفق به کسب مدال نقره کشوری المپیاد سال پیشین شده‌اند، قادرند بدون شرکت در مراحل اول و دوم المپیاد سال جاری، وارد مرحله آموزشی فصل تابستان شوند.

*انتخاب شدگان المپیاد دانش آموزی کامپیوتر، می توانند در رشته مورد علاقه خود بدون شرکت در آزمون کنکور سراسری زیر گروه مربوطه، ادامه تحصیل کنند.

سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختیدهم و یازدهم* انتخاب شدگانی که موفق به پذیرش در رشته های دانشگاهی مربوط با سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی شوند، از امتیاز شرکت در کارگاه آموزشی، جایزه های نقدی و کمک هزینه های تحقیقی سود می برند.

شرایط شرکت در المپیاد دانش آموزی

زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی

ثبت نام در این آزمون بصورت اینترنتی امکان پذیر است. داوطلبان می توانند از 23 تا 27 دی ماه، از سامانه ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزیoly.medu.ir اقدام به ثبت نام کنند.

مراحل نحوه ثبت نام آزمون المپیاد دانش آموزی

وارد سایت oly.medu.ir شوید.

کد ملی و رمز همگام خود را در کادرهای خواسته شده وارد کنید.

نقش سازمانی و نام مدرسه در حال تحصیل دانش آموز را از میان گزینه های نمایش داده شده، انتخاب کنید.

در قسمت نقش سازمانی، گزینه‌ی دانش آموز را انتخاب نمایید.

رشته المپیاد مورد علاقه خود را از میان گزینه های نمایش داده شده، انتخاب کنید و روی علامت مداد که در قسمت مدیریت نمایش داده شده است، کلیک کنید.

اطلاعات شخصی خود را در فرم ثبت نام وارد کرده و با توجه به درستی اطلاعات گزینه ذخیره را انتخاب نمایید.

با استفاده از کارت های بانکی، مراحل پرداخت الکترونیکی هزینه ثبت نام را کامل کنید و پس از تایید مراحل کد پیگیری ثبت نام را دریافت نمایید.

مراحل نحوه ثبت نام آزمون المپیاد دانش آموزی

هزینه ثبت نام آزمون المپیاد دانش آموزی چقدر است؟

المپیاد های علمی دانش آموزی در 9 رشته برگزار می شود که هزینه ثبت نام همه این رشته ها یکسان بوده و به مبلغ 50.000 هزار تومان می باشد.

آزمون المپیاد دانش آموزی چه مزایایی دارد؟

گرفتن تخصص کامل در درسی که دانش آموز استعداد دارد.

ایجاد نقطه‌ی توجه در رزومه

ورود به دانشگاه بدون کنکور برای کسانی که مدال طلا کسب کرده اند.

گرفتن سهمیه‌ی بیست درصدی کنکور برای دانش آموزان برتر

معاف شدن از سربازی برای دارندگان مدال

سود بردن از تسهیلات استعداد های درخشان و سازمان نخبگان

توانایی تحصیل 2 رشته‌ای در دانشگاه

ضمانت آینده‌ی شغلی با تحصیل در رشته‌های مرتبط با المپیاد

آزمون المپیاد دانش آموزی چه مزایایی دارد؟

در پایان

این المپیاد هر ساله برگزار می شود تا دانش آموزان بتوانند به شکوفایی علمی رسیده و هم چنین از مزایای آن در صورت کسب مقام های بالا، برخوردار شوند.

بیشتر دانش آموزان در چگونگی تکمیل فرم و مراحل ثبت نام با مشکل رو به رو می شوند؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات مشاوره آویژه است.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی آویژه، می توانید از سراسر کشور با شماره۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و این مشکلات را با مشاوران ما حل کنید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتآیا امکان ثبت نام در چند رشته المپیادهای علمی برای دانش آموزان وجود دارد؟

بله، اما برای هر کدام باید مبلغ جداگانه پرداخت شود.

سوال علامتآیا دانش آموزان کاردانش و فنی حرفه ای هم می توانند در المپیاد ثبت نام کنند؟

دانش آموزان در صورت داشتن شرایط (شرایط اختصاصی دستورالعمل ثبت نام آزمونهای المپیاد) قادرند در المپیاد مربوطه ثبت نام نمایند.

سوال علامتآیا همه رشته های آزمون های المپیاد 1402 – 1401 تسهیلات ورود به دانشگاه دارند؟

خیر؛ برای همه رشته ها امکان پذیر نمی باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط و نحوه ثبت نام المپیاد دانش آموزی + مهلت و هزینه آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید