استخدام سربازان وظیفه در نیروهای مسلح امکان دارد؟

استخدام سربازان وظیفه در نیروهای مسلح

استخدام سربازان وظیفه یکی از قوانینی است که مورد توجه بسیاری از مشمولان و سربازان وظیفه است. چرا که با استفاده از این قانون، سربازان میتوانند به استخدام یگانهای خدمتی مختلف درآیند و در این ارگانها مشغول به کار شوند. بر این اساس نیروهای مسلح کشور تعدادی از سربازان وظیفه واجد شرایط را به عنوان نیروی کادری به کار میگیرند.

اما قوانین و مقرراتی که از سوی هر یگان خدمتی برای استخدام سربازان در نظر گرفته شده با دیگر یگانها متفاوت است. بر این اساس تمام سربازان وظیفه نمیتوانند برای استخدام در نیروهای مسلح اقدام کنند و تنها سربازانی به استخدام این یگانها در میایند که شرایط لازم را دارا باشند. یکی از مهم ترین شرایطی که برای استخدام سربازان لازم است، داشتن کارت پایان خدمت است. یعنی متقاضیان باید بعد از پایان دوره سربازی درخواست خود را برای استخدام به نیروهای مسلح ارائه دهند. البته در مواردی جذب سربازان در حین خدمت هم انجام میشود.

علاوه بر این سربازانی که دارای غیبت باشند موفق به ثبت نام در این طرح نیستند. شرایط سنی و مهارت و مدرک تحصیلی سربازان نیز از عواملی است که در استخدام آنها تاثیر دارد. اما همه ی اینها به قوانین یگان های خدمتی مختلف همچون سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، ارتش و… بستگی دارد. همچنین قوانین مربوط به جذب سربازان وظیفه هر ساله با تغییراتی همراه است که این تغییرات مرتبط با تعداد نیروی مورد نیاز، نوع کار و… میباشد. در ادامه سعی کرده ایم تمام قوانین و شرایط جذب سربازان وظیفه در نیروهای مسلح را بررسی کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه استخدام سربازان وظیفه در نیروهای مسلح امکان دارد؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

استخدام سربازان در نیروی انتظامی چه شرایطی دارد؟

استخدام سربازان در نیروی انتظامی با توجه به وضعیت اقتصادی و کمبود فرصت های شغلی، انتخاب مناسبی است تا سربازان بلافاصله بعد از خدمت سربازی و یا حتی در حین خدمت، شغلی را پیدا کنند. اما استخدام شدن در این ارگان خیلی راحت نیست و متقاضیان باید شرایط خاصی داشته باشند. این شرایط به دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی دسته بندی میشود که شرایط اختصاصی با توجه به شرایط هر سال نیاز این سازمان تغییر میکند. برخی از این شرایط را در ادامه مورد بحث و بررسی قرار میدهیم:

 • متقاضیان باید به دین مبین اسلام اعتقاد داشته باشند.
 • اعتقاد به ولایت فقیه و التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از دیگر شرایط لازم است.
 • متقاضیان باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. در این مورد متقاضی باید پدر و مادر ایرانی داشته باشد یعنی ایرانی الاصل باشد.
 • متقاضیان نباید هیچگونه وابستگی یا سابقه عضویت در گروه ها و احزاب سیاسی معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
 • نداشتن سوء سابقه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • داوطلبان باید از نظر سلامتی جسمی و روانی تایید شوند. بنابراین افرادی که معافیت پزشکی دارند معمولا جذب این سازمان نمیشوند.
 • داشتن مدرک تحصیلی و تخصص لازم برای بر عهده گرفتن امور از دیگر شرایط این سازمان است که با توجه به رده های شغلی مورد نیاز این سازمان مشخص میشود.

لازم به ذکر است که حقوق و مزایایی که به سربازان استخدام شده تعلق میگیرد با توجه به درجه نظامی و مدرک تحصیلی آنها مشخص میشود. سربازان برای استخدام در نیروی انتظامی باید وضعیت خدمتی مشخصی داشته باشند یعنی باید یکی از مدارک زیر را دارا باشند:

 • کارت پایان خدمت سربازی
 • کارت معافیت سربازی غیر پزشکی
 • برگه اعزام به خدمتی که فاقد مهر غیبت باشد.
 • گواهی اشتغال به خدمت.
استخدام سربازان در نیروی انتظامی چه شرایطی دارد؟
شرایط استخدام سربازان در نیروی انتظامی

چگونگی استخدام سرباز در سپاه

استخدام سرباز در سپاه یکی از راه های جذب نیرو در این یگان است. سپاه پاسداران بخشی از نیروهای خود را از بین سربازان وظیفه ای که دوره خدمت خود را به پایان رسانده اند، سربازان وظیفه در حین خدمت و یا افرادی که آماده به خدمت هستند، جذب کند. این افراد معمولا به شکل پیمانی به کار گرفته میشوند که بعدا در صورت نیاز به شکل کادر ثابت استخدام میشوند.

در واقع استخدام و به کارگیری مشمولانی که به خدمت سربازی اعزام نشده اند، به منزله ی انجام دوره خدمت ضرورت است. البته داشتن شرایط عمومی واختصاصی برای استخدام سربازان وظیفه در سپاه لازم است. بخشی از این شرایط همان مواردی است که درباره استخدام در نیروی انتظامی گفتیم از قبیل: اعتقاد به اسلام، نداشتن سابقه کیفری، عدم اعتیاد به مواد مخدر و…اما یکسری شرایط اختصاصی که بر حسب نیاز سالانه سپاه پاسداران مشخص میشود شامل:

 • تخصص و مدرک تحصیلی مرتبط ، یکی از شرایط لازم برای استخدام در سپاه است. معمولا افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در این یگان استخدام میشوند.
 • داشتن سابقه بسیج حداقل به مدت شش ماه
 • نداشتن غیبت
 • معدل دوره کارشناسی و دانشگاه محل تحصیل هم میتواند از مواردی باشد که در استخدام داوطلبان تاثیر داشته باشد.
 • استخدام سربازانی که فرزند ایثارگر و یا پاسدار بازنشسته هستند راحت تر است.

استخدام سربازان در حین خدمت سربازی امکان دارد؟

یکی از سوالات پرتکراری که همیشه با آن مواجه میشویم این است که آیا استخدام سربازان در حین خدمت امکان دارد؟ در پاسخ باید بگوییم بله یکی از راه هایی که پیش روی سربازان وظیفه قرار دارد این است که برای استخدام در نیروهای مسلح اقدام کنند از این طریق دوره سربازی راحت تری خواهند داشت و از طرفی حقوق و مزایایی هم برایشان فراهم میشود. خوبی این موضوع این است که سربازان در حین خدمت حتی با داشتن مدرک تحصیلی دوره ابتدایی و راهنمایی نیز میتوانند به استخدام نیروهای مسلح درآیند و به مدارک تحصیلی بالا نیازی نیست.

البته سربازان تنها در صورت داشتن شرایط و اعلام شده و داشتن تخصص و مهارت خاصی به استخدام نیروهای مسلح درمیایند. سربازانی که در حال انجام دوره خدمت سربازی هستند برای استخدام شدن در نیروهای مسلح باید تعهدی مبنی بر انجام چهار سال خدمت به یگان مربوطه ارائه دهند. به این ترتیب هم استخدام میشوند و هم دوره سربازیشان را طی میکنند.

افرادی که بخواهند زودتر از این چهار سال ترخیص شوند باید مدتی که از سربازیشان باقی مانده را بگذرانند در غیر این صورت طبق قوانین نظام وظیفه مجازات میشوند. لازم به ذکر است سربازان با استخدام در نیروهای مسلح، میتوانند ترفیع درجه بگیرند که حقوق و مزایای این افراد بر اساس این درجه مشخص میشود.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد. مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی
 • معافیت خدمت سربازی
 • کسری خدمت سربازی
4.2/5 - (5 امتیاز)

استخدام سربازان وظیفه در نیروهای مسلح امکان دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه استخدام سربازان وظیفه در نیروهای مسلح امکان دارد؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 54 نظر:
 1. دیپلم‌ برق‌ دارم‌ وخدمت نیرو‌ دریای سپاه‌‌یک‌ سال‌ از‌ خدمت‌ تموم‌ کردم‌ آیا‌ میتونم‌ استخدام‌ سپاه‌

 2. سلام‌ من‌ دیپلم‌ برق‌ دارم‌ وخدمت نیرو‌ دریای سپاه‌‌یک‌ سال‌ از‌ خدمت‌ تموم‌ کردم‌ آیا‌ میتونم‌ استخدام‌ سپاه‌

 3. سلام‌ من‌ دیپلم‌ برق‌ دارم‌ وخدمت نیرو‌ دریای سپاه‌‌یک‌ سال‌ از‌ خدمت‌ تموم‌ کردم‌ آیا‌ میتونم‌ استخدام‌ سپاه‌ بشم

 4. سلام من مدرک فوق دیپلم دارم و تا آخر بهمن ماه مشکل غیبتی ندارم ،خاستم ببینم میتونم از طریق سربازی استخدام نظام شم !؟

 5. سلام من لیسانس حقوق دارم اماالان میخوام اقدام کنم برای رفتن به سربازی آیادرحین خدمت میتونم تونظام استخدام بشم؟

 6. سلام
  من دیپلم انسانی دارم و الان ۱۹ سالمه در رشته ی کشتی هم ۴ سال فعالیت داشتم
  والان در نیروی زمینی ارتش افتاده سربازیم میتونم در آموزشی به استخدام ارتش دربیام؟

 7. سلام وقت بخیر من الان دارم خدمت میکنم سرباز هستم ۳ماهه غیبت هم ندارم اصلا بسیج هم دارم فعال مدرک کامپیوتر هم دارم تا سوم دبیرستان خوندم ۲واحد مونده بود دیپلم بگیرم گفتم الان با مدرک زیر دیپلم میشه استخدام شد نیرو انتظامی

 8. سلام
  من علاقه زیادی به تک تیری دارم و یه سوالی داشتم
  آیا میتونم در حال خدمت جذب شوم ؟
  ۱۸ سال سن دارم

 9. سلام من تمام مراحل گزینش راانجام داده ام وزمان اعزم خدمت سربازی ام۱۴۰۰/۵/۱است میگم اگه سربازی برم تکلیف استخدامم چه میشه

  1. باسلام اول آموزشی رو میره مباد بعداستخدام میشه اگر سپاه یا ارتش باشد.

 10. سلام با غیبت سربازی می توانیم در حین خدمت کردن استخدام نیروی انتظامی بشیم؟ با وجود داشتن ۶ ماه غیبت سنواتی، لطفاً کامل توضیح بدین ممنون از سایت خوبتون

 11. سلام با غیبت سربازی می توانیم در حین خدمت کردن استخدام نیروی انتظامی بشیم؟ با وجود داشتن ۶ ماه غیبت سنواتی، لطفاً کامل توضیح بدین ممنون از سایت خوبتون

 12. سلام من در مقطع درجه داری ردم کردند نمیدونم چرا حالا دوباره میتونم برم ثبت نام کنم چون من به نظام علاقه دارم و عضو بسیج فعالم

 13. سلام
  میخواستم بدونم آیا در حین خدمت سربازی
  برای ثبت نام در نظام باید مصاحبه هم داشته باشه؟
  و معاینات پزشکی هم لازمه؟

 14. سلام من الان۱۸سال سن دارم و دست سمت چپم شیشه بریده ولی راحت میتونم باهاش کار کنم سوالی داشتم میخواستم ببینم برای بریدگی یا رد بخیه ای که رو دستم هست میتونم زمانی که سرباز وظیفه شدم برای اسختدام جزء کادر های نظام بشم؟

 15. سلام
  میخواستم بدونم کسی که واسه سربازی معاینه پزشکی رفته واسه استخدام شدن در نظام بازم لازمه بخش معاینه پزشکی رو انجام بده

 16. سلام،من ۶ ماه غیبت دارم و مدرک دوم متوسطه هست و دیپلم ندارم ، آیا میتونم حین سربازی استخدام نیروی انتظامی بشم یا بعد سربازی استخدام بشم؟

 17. سلام من لیسانس برق دارم ، امکان استخدامم حین خدمت هست ؟ و اینکه در چه مقطعی استخدام میشوم؟(درجه داری یا افسری )

 18. سلام می خواستم بدونم اگه من الان سربازی تو ارتش باشم می تونم استخدام سپاه بشم یا نه؟

 19. سلام. من الان در حال گذروندن خدمت بصورت سرباز معلم هستم. و یک سال از خدمتم مونده. آیا میتونم سپاه ثبت نام کنم؟

 20. سلام من سه ماه اضافه خدمت دارم و می خواهم در نیرو های مسلح استخدام شوم می خواستم بدون آیا مشکلی برام پیش می یاد و یا حین و بعد سربازی می شود استخدام نیرو های مسلح بشوم یا نه لطفا راهنمایی دقیق بکنید خیلی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت غیبت نمیتوانید . امکان استخدام در حین خدمت مقدور است

   1. سلام
    میخواستم بدونم کسی که واسه سربازی معاینه پزشکی رفته واسه استخدام شدن در نظام بازم لازمه بخش معاینه پزشکی رو انجام بده

     1. سلام من الان۱۸سال سن دارم و دست سمت چپم شیشه بریده ولی راحت میتونم باهاش کار کنم سوالی داشتم میخواستم ببینم برای بریدگی یا رد بخیه ای که رو دستم هست میتونم زمانی که سرباز وظیفه شدم برای اسختدام جزء کادر های نظام بشم؟

   2. سلام خسته نباشید. من شش ماه غیبت سنواتی دارم می خوام برم خدمت سربازی، آیا در حین خدمت سربازی می تونم توی ناجا استخدام بشم یا اینکه حتما باید خدمت سربازی رو تموم کنم که بتونم استخدام بشم لطفاً کامل توضیح بدید ممنون از سایت خوبتون

 21. سلام بند واسه ضعیفی کم چشم چپ معافیت گرفتم و سابقه بسیج فعال وحکم دارم ایا میتونم برای استخدام نیرو های مسلح یا سپاه اقدام کنم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد اقدام کنید. شرایط استخدام سلامت کامل جسمانی میباشد

 22. من عاشق نظام ونظامی گری هستم..ممنون ازراهنمایی به لطف خدا من هم باتلاش وکوشش جزو ازارگان نظامی کشورعزیزم ایران به یاری خدا.خواهم شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/9/7

دوشنبه

1400/9/8

سه شنبه

1400/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید