خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم

آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:47 ب.ظ
0
126
انتخاب رشته پایه نهم

برای مشاوره در زمینه آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم
به این مطلب امتیاز دهید

همانطور که میدانید دانش آموزان در پایه نهم می بایست از سه شاخه علوم نظری٬ علوم پایه و فنی و حرفه ای انتخاب رشته نمایند که در آینده تحصیلی و شغلی آنها بسیار موثر خواهد بود ٬ از این رو در ادامه توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهد شد .

انتخاب رشته در پایه نهم در سه شاخه علوم نظری، علوم پایه و فنی و حرفه ای انجام خواهد پذیرفت و در پایه دهم دانش آموز می تواند براساس شاخه ای که انتخاب نموده، رشته مورد نظر را انتخاب نماید و از پایه یازدهم رشته ها تخصصی خواهد شد. به طور مثال دانش آموزی که در پایه نهم شاخه علوم پایه را انتخاب نماید، در پایه دهم این شاخه را به صورت عمومی ادامه می دهد و بر اساس نمراتی که کسب می کند در پایه دهم می تواند یکی از رشته های علوم تجربی یا علوم ریاضی را انتخاب نماید،نظر دوستان را به برخی از آیین نامه های هدایت تحصیلی که به تازگی به دست ما رسیده جلب می نمایم :

ترکیب اعضای هدایت تحصیلی واحد آموزشی :

 1. مدیر مدرسه
 2. مشاور مدرسه
 3. دبیران دروس مرتبط هر رشته
 • ماده 10 آیین نامه هدایت تحصیلی :

انتخاب شاخه/رشته تحصیلی دانش آموزان بر اساس ملاک هایی که در این آیین نامه مطرح شده است در پایان دوره اول متوسطه انجام می شود .

 • ماده 11 آیین نامه هدایت تحصیلی :
 • 1-11در شاخه نظری دانش آموزان به یکی از رشته های ادبیات، معارف و علوم پایه هدایت خواهند شد .
 • 2-11 در شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای مطابق با ضوابط مربوط دانش آموزان به یکی از زمینه، گروه و رشته هدایت خواهند شد .
 • 3-11ثبت نام در رشته معارف صرفا در مدارس خاص با مجوز وزارت آموزش و پرورش و انجام مصاحبه و گزینش انجام می شود .
 • 4-11 ثبت نام در رشته موسیقی صرفاً در مدارسی که تحت نظارت وزارتخانه ها و سازمان های متولی است و تحت نظارت آموزش و پرورش فعالیت می کنند، انجام می شود.)ورود به این مراکز از سال اول دوره دوم متوسطه(
 • 5-11 هدایت تحصیلی دانش آموزان واحدهای آموزشی بزرگسالان، ایثارگران، استعدادهای درخشان، استثنایی، داوطلبان آزاد و دانش آموزان تطبیقی همانند دانش آموزان عادی است .
 • 6-11 علوم پایه: مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 24 نباشد .

نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می گردد، مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 454 باشد.

6-11 رشته ادبیات و علوم انسانی

 1. مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 24 نباشد .نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می شود .نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود .نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 4 محاسبه می شود .
 2. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 373 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل 20 باشد .

7-11 شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش

 1. مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورهر یک از درس های ریاضی، کار و فناوری در سه پایه دوره اول بدون ضریب کمتر از 33 نباشد .
 2. نمره درس ریاضی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 4 محاسبه می شود .
 3. نمره درس کار و فناوری در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود . مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 130 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل 40 باشد .

30- شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش  ( تبصره 2 )

پس از تعیین شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش در پایان دوره اول متوسطه و ثبت نام اولیه در هنرستان مربوطه، هدایت دانش آموزان برای ورود به زمینه، گروه و رشته مورد نظر بر اساس بررسی های مشاوره ای و نظر فنی کمیته هدایت تحصیلی مستقر در هنرستان مربوطه صورت می گیرد . البته شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه با کانون مشاوران آویژه دانش نیز در تماس باشید .

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 2 “اعلام نتایج ن…