انتخاب مدرسه مناسب | مهم ترین و اصلی ترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

انتخاب مدرسه مناسب | مهم ترین و اصلی ترین معیار های انتخاب مدرسه خوب

بعد از خانواده، مدرسه به عنوان دومین خانه و خانواده بچه ها در جامعه شناخته می شود که کودکان و نوجوانان در آن حضور فعال پیدا می کنند.

دانش آموزان در محیط مدرسه با مجموعه ‌ای از آداب و رفتار و تفکرات جدید آشنا می شوند. همچنین مدارس محیطی برای یادگیری، تربیت و پرورش مهارت‌ ها و شکوفایی استعداد کودکان است که بخشی از شخصیت، اهداف آینده و نوع نگرش کودکان نیز تحت تاثیر آموزش ها و تعاملاتی که در مدرسه دارند، شکل می گیرد.

بنابراین معیارهای انتخاب مدرسه اهمیت بسیاری در روند تربیت و آموزش کودکان دارد، که البته بچه ها به طور مستقیم و غیرمستقیم در معرض یادگیری قرار می گیرند.

فاکتورها و عوامل اقتصادی و فرهنگی متعددی وجود دارند که حین انتخاب مدرسه والدین باید آنها را در نظر بگیرند، تا انتخاب درست و مناسبی کرده باشند. ضمن اینکه عواملی مانند بحث توانمندی دانش آموزان بسیار حائز اهمیت می باشد.

بسیاری از والدین بدون اطلاعات و آگاهی داشتن از ساختار مدارس و بدون هیچ شناختی از کادر مدیریت و آموزشی، فقط بر اساس محیط فیزیکی مدارس و امکانات آنها مدرسه فرزندشان را انتخاب می کنند که برای یک انتخاب درست باید والدین بر سایر معیارهای انتخابی مدرسه نیز توجه داشته باشند.

در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار در انتخاب مدرسه بپردازیم و اولیای دانش آموزان را با معیار ها و فاکتور های انتخاب یک مدرسه خوبه آشنا کنیم. با آویژه همراه باشید.

مهمترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

لازم به ذکر است که معیارهای انتخاب مدرسه خوب در میان والدین متفاوت است و شاید مواردی از نظر برخی والدین امتیاز مثبتی باشد و برای گروهی دیگر امتیازی منفی تلقی می‌ شود. همچنین این معیارها با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف و نیازهای دانش آموزان، شرایط اقتصادی و فرهنگی خانواده ها نیز می تواند متفاوت است.

معیارهای مهم انتخاب مدرسه خوب را در ادامه توضیح می دهیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- مدیریت خوب در مدرسه

قطعا موفقیت تحصیلی فرزند شما در مدرسه‌ ای که یک مدیر فعال، توانمند و منظم دارد بیشتر خواهد بود. بنابراین توجه کردن به نوع رفتار، مهارت، سابقه کاری و تجربه کادر مدیریت در مدرسه اهمیت بسیار بالایی دارد،.

چرا که یک مدیر قوی می‌تواند کادر آموزشی معمولی را هم با برنامه ‌ریزی و هماهنگی به خوبی پیش ببرد و موفقیت تحصیلی فرزندتان را به همراه داشته باشد.

2- معلم و مهارت های کلاس داری

معلم مهمترین نقش را در روند تحصیلی دانش‌آموزان دارد. برای همین وجود یک معلم خوب در مدرسه، باعث موفقیت فرزندتان خواهد شد.

یک معلم توانمند که با مهارت‌ های کلاسداری آشناست، برای فهم این ‌که معلمان مدرسه خوب هستند یا نه، به سابقه تدریس آن‌ها و به موفقیت آموزشی مدرسه در آزمون‌های علمی باید توجه کنید. همچنین علاوه بر مهارت‌ تدریس معلم، باید ویژگی‌ های عاطفی و مشکلات دانش آموزان را بشناسد و متناسب با شرایط آن‌ها رفتار کند.

3- کادر تربیتی و پرورشی

از جمله مسائلی که والدین در هنگام انتخاب مدرسه باید به آن دقت کنند، فعالیت های فرهنگی مدرسه است.

بچه‌ها در دوران مدرسه الگو و تاثیر زیادی از محیط و همکلاسی های خود می‌پذیرند، فلذا حتما برای فرزند خود مدرسه‌ای را انتخاب کنید که علاوه بر درس بچه‌ها حواسشان به رفتار و تفکر دانش‌آموز نیز باشد. متاسفانه اولویت بسیاری از خانواده‌ها فقط مسائل آموزشی است و به سایر جنبه‌ها توجهی ندارند.

4- فضای مدرسه و امکانات آموزشی

از جمله نکات مهم یک مدرسه خوب، تمیز و ایمن بودن آن است که اکثرا خانواده ها به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند. اگر فرزندتان در مقاطع ابتدایی تحصیل می‌ کند، باید به دنبال مدرسه ای با فضای مناسب برای تحرک و فعالیت‌ های ورزشی باشید.

طراحی کلاس و نحوه چیدمان میز و صندلی در کلاس ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند در روند آموزشی دانش‌ آموزان موثر واقع شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که ابزارهای کمک آموزشی مدرسه نیز در حد استاندارد باشد، به‌ خصوص در مقطع ابتدایی که می‌توان همه چیز را به ‌صورت تصویری، تجسمی و لمسی منتقل کرد و هوش و سواد کودکان را ارتقا داد.

مهمترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

5- شهریه مدرسه

قطعا هزینه ثبت نام یکی از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه است. برخی از والدین بر این باورند که ملاک یک مدرسه خوب پرداخت شهریه بسیار بالا و هزینه‌ های اضافی است، درصورتیکه این تفکر کاملا اشتباه و درست نیست.

ثبت نام در برخی مدارس غیردولتی و پرهزینه مخصوصا برای خانواده‌ هایی که توان مالی بالایی ندارند، کودکان را از محیط طبیعی جامعه دور می‌ کند و سطح خواسته‌ های آن ها را به طرز چشمگیری افزایش می‌ دهد.

به‌ همین دلیل والدین باید دقت کنند که اغلب خانواده‌ هایی که در یک مدرسه ثبت‌ نام می‌ کنند متعلق به یک طبقه‌ اجتماعی باشند.

6- ارتباط مستمر مدرسه با والدین

یک مدرسه خوب، همواره در تلاش است تا با والدین دانش آموز در ارتباط باشد و آنها را از وضعیت آموزشی و رفتاری فرزندشان باخبر کند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که انتقال تمام نکات ریز به اولیا باعث از بین رفتن احساس استقلال و آزادی دانش‌ آموز می شود و ممکن است شخصیت دانش‌ آموز آسیب ببیند.

7- فعالیت‌ های خارج از برنامه

برگزاری کلاس‌ های خارج از برنامه در حد متعادل مانند کلاس‌ های فوق برنامه برای پیشرفت برنامه‌ های درسی، کلاس های آمادگی کنکور و حتی کلاس‌ های رباتیک و … نقش مهمی در موفقیت تحصیلی فرزندتان دارد.

لازم به ذکر است مدارسی که کلاس‌ های خارج از برنامه سنگین و فشرده دارند، لزوما یک مدرسه خوب نیستند، چرا که اینگونه مدارس فرزندتان را خسته و از درس دلزده خواهد کرد.

8- فاصله مدرسه تا محل سکونت

باید به این نکته هم توجه داشت که فاصله زیاد مدرسه تا محل سکونت شما و صرف روزانه یک یا دو ساعت زمان برای رفت و آمد، فرزندتان را خسته خواهد کرد، خصوصا اگر فرزندتان در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل است.

از طرفی، فاصله مدرسه تا خانه برای دانش آموزانی که خودشان این مسیر را طی می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

9- رضایت دانش آموزان فعلی مدرسه

یکی دیگر از معیارهای انتخاب مدرسه خوب، پرس‌ و جو از والدین دانش آموزانی است که در همان مدرسه درس خوانده یا می‌ خوانند. با این کار می‌ توانید اطلاعات خوبی در خصوص کادر مدیریت، رفتار معلمان و وضع علمی مدرسه به ‌دست آورید.

10- فعالیت‌ های ورزشی در مدرسه

شاید برای اکثر خانواده‌ ها فعالیت‌ های ورزشی در مدرسه اهمیت چندانی نداشته ‌باشد؛ اما این مسئله برای بچه‌ها به خصوص پسرها بسیار مهم است.

ورزش یکی از شیوه‌ های اصلی علاقه‌مند کردن کودکان به مدرسه است. دانش‌ آموزان در این سنین پایین انرژی زیادی دارند و عاشق رقابت و مسابقه ورزشی هستند. بنابراین برگزاری مسابقات مختلف در مدرسه و توجه به فعالیت‌های ورزشی می‌ تواند از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه خوب باشد.

آشنایی با انواع مدارس در ایران

آشنایی با انواع مدارس در ایران

مدارس متعددی با ساختارها و سیستم‌ های آموزشی متفاوتی در ایران وجود دارند؛ ولی به طور کلی مدارس دولتی و غیرانتفاعی در نظر عموم شناخته شده تر هستند.

مدارس مختلف با توجه به اهداف آموزشی که دارند دارای ساختار و سیستم آموزشی متفاوتی می باشند، لذا در زمینه‌ های ارائه ‌ی خدمات و تجهیزات آموزشی، سرگرمی، غربالگری، ثبت نام و دریافت شهریه به شیوه های گوناگون عمل می کنند.

خانواده‌ ها با توجه به مهم ترین معیارهای انتخاب مدرسه و نیازهای آموزشی و توانمندی فرزند خود و با در نظر گرفتن الویت‌ها و سایر عوامل فیزیکی و روانشناختی، پس از تحقیق و بررسی کارنامه عملکرد مدرسه طی سال های گذشته می توانند به نتیجه‌ی مطلوب در انتخاب مدرسه مناسب دست یابند.

انواع مدارس در ایران را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

انواع مدارس در ایران
مدارس دولتی
مدارس غیرانتفاعی
مدارس تیزهوشان
مدارس شبانه روزی
مدارس هوشمند
مدارس شاهد
مدارس ورزشی
مدارس رشدی یا تجربی
مدارس قرآنی
مدارس اقلیت‌ های مذهبی
مدارس تطبیقی
مدارس هیئت امنایی

هر یک از مدارس ذکر شده ضمن اینکه تحت نظر سازمان آموزش و پرورش کشور فعالیت می کنند و ملزم به اجرای قوانین تعیین شده از سمت وزارت آموزش و پرورش می باشند؛ ولی دارای اهداف آموزشی متفاوتی می باشند.

بدین صورت که برخی از حوزه‌ های آموزشی تمرکز بیشتری دارند، فعالانه تر عمل می کنند و دارای برنامه‌های آموزشی متعددی هستند.

بنابراین شناخت برنامه‌های راهبردی، نحوه‌ی عملکرد و متدهای آموزشی به کار گرفته شده توسط این مدارس قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب آنها بسیار ضروری می باشد.

انتخاب مدرسه مناسب

در پایان

در این مقاله از مرکز مشاوره آویژه به انتخاب مدرسه مناسب و مهم ترین و اصلی ترین معیار های انتخاب مدرسه خوب پرداخته و مورد ارزیابی قرار دادیم.

والدین با در نظر گرفتن تمامی معیارهای ذکر شده در این مقاله برای انتخاب مدرسه خوب و تطبیق دادن آنها با شرایط فعلی فرزندشان همراه با بررسی دقیق و همه جانبه‌ی هر یک از معیارهای ذکر شده، می توانند نهایتا به یک نتیجه ‌ی خوب و مطلوب دست یابند.

جهت مشاوره مفید در خصوص انتخاب مدرسه مناسب، می توانید از طریق شماره زیر با مشاوران با تجربه مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

پیشنهاد می کنیم با شماره۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی آویژه استفاده کنید.مشاوران ما در آویژه با بیش از چندین سال سابقه مشاوره، آماده یاری رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

سوال علامتبرای انتخاب مدرسه خوب باید چه معیارهایی رو در نظر بگیریم؟

برای انتخاب مدرسه خوب باید به معیار های مهمی مانند مدیریت و… توجه داشته باشید که در این مقاله به طور کامل به این معیار ها پرداخته ایم.

سوال علامتچند نوع مدرسه در ایران وجود دارد؟

مدارس متعددی با ساختارها و سیستم‌ های آموزشی متفاوتی در ایران وجود دارند، که در این مقاله به آشنایی و توضیح آنها پرداخته ایم.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

انتخاب مدرسه مناسب | مهم ترین و اصلی ترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. بهترین مدرسه آنست که دانش آموزانش لایقتر نظر به دیگر شاگردان باشد.

  2. بهترین مدرسه آنست که دانش آموزانشان وسطح علمی شان نظر به دیگر مدرسه ها بالا باشد ودیگر اطفال شان منظم با فرهنگ باشند .

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

یکشنبه

1403/3/27

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید