آشنایی با شرایط تخفیف مجازات سربازان فراری

شرایط-طرح-بازگشت-به-سنگر-و-تخفیف-مجازات-سربازان-فراری-چیست؟!

تمام مشمولانی که دفترچه اعزام به خدمت دریافت کرده، اما به محل خدمت مشخص شده خود مراجعه نکرده‌اند، یا سربازانی که به هر دلیلی از محل خدمت خود به مرخصی رفته و بازنگشته‌اند، سرباز فراری محسوب می‌شوند.

تخفیف و کاهش جریمه مشمولانی که به هر دلیل در موعد مقرر موفق به پرکردن دفترچه و اعزام به خدمت نشده باشند، موضوعی است که سوالات زیادی پیرامون آن پرسیده می شود.

سربازان با مراجعه به سازمان‌های قضایی نیرو های مسلح و بازگشت به خدمت، در صورت رضایت یگان خدمتی مورد نظر، از حداکثر تخفیف ممکن بر حسب شرایط خود بهره‌مند می شوند.

در این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا با شرایط تخفیف مجازات سربازان فراری آشنا شویم.

خبری خوش برای تخفیف مجازات سربازان فراری

خوشبختانه سازمان نظام وظیفه، طی صحبت هایی که با سازمان های قضایی نیرو های مسلح انجام داده است، تا در صورتی که اگر سربازی محل خدمت خود را ترک کند، ولی پشیمان شده و به یگان خدمتی خود بازگردد، تخفیفی در مجازاتش از سوی دادگاه های نظامی اعمال شود.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و با توجه به مذاکرات انجام شده میان سازمان نظام وظیفه و سازمان های قضایی نیرو های مسلح، قرار شده است تا طرحی به نام «بازگشت به سنگر» برای سربازان فراری از خدمت به اجرا درآورند، تا شرایط را برای افرادی که این جرم را مرتکب شده اند، آسان تر و هموار تر شود و تخفیفی در مجازات آن ها اعمال شود.

شرایط اجرایی این طرح به این صورت که سربازان پس از مراجعه به سازمان‌های قضایی نیرو های مسلح و بازگشت به خدمت، در صورت رضایت یگان خدمتی مورد نظر، از حداکثر تخفیف ممکن بر حسب شرایط خود بهره‌مند می شوند.

خبری خوش برای تخفیف مجازات سربازان فراری

تخفیف مجازات سربازان فراری با طرح «بازگشت به سنگر»

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سردار کمالی، تخفیف مجازات سربازان فراری با طرح «بازگشت به سنگر» از اول فروردین 98 در دستور کار قرار گرفته است و هم چنان ادامه دارد.

پونزدر این طرح تمهیداتی برای سربازان فراری فراهم شده است، که بشرح زیر است:

تخفیف در مجازات

تعویق مجازات

در بعضی از موارد و با توجه به شرایط سرباز خاطی، حتی عفو نیز شامل حال او شود.

هدف این طرح، این است که قبل از این که مشمولان در حین خدمت سربازی مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند، خود راغب به بازگشت به خدمت باشند تا از حداکثر مساعدت و تخفیف دستگاه های مربوطه بهره مند شوند.

هم چنین سردار کمالی یاد آور شدند که تمامی یگان های خدمتی، موظف به تشکیل هیات رسیدگی به فرار سربازان هستند؛ زیرا با توجه به شواهد، در اکثر مواقع خانواده های سربازان فراری از این موضوع اطلاعی ندارند، بنابراین وظیفه این هیئت این است تا با دعوت از خانواده های این افراد آنها را از این امر و مجازات آن آگاه کنند.

به گفته رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو های مسلح، اسامی سربازان فراری به دژبان ها و نیروهای انتظامی داده می شود، از طرفی آن ها موظف هستند که در صدد دستگیری این افراد باشند. هم چنین ایشان فرمودند که بخشی از وظایف این ستاد کنترل آمار سربازان فراری و ارائه گزارش های دوره ای در این زمینه می باشد.

مجریان این طرح امیدوار هستند تا با اجرای طرح بازگشت به سنگر، آمار سربازان فراری و افرادی که غیبت کرده اند کمتر شود.

تخفیف مجازات سربازان فراری چگونه است؟

به چه کسی سرباز فراری می گویند؟

بعضی از مشمولین خدمت سربازی، به دلیل مشکلات خانوادگی، مالی و یا سخت بودن شرایط خدمت و محل آن، پس از اعزام به خدمت، یگان خود را ترک می کنند. به این افراد تحت شرایطی سرباز فراری می گویند.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

مدت غیبت و ترک خدمت آن ها بیشتر از 60 روز شود.

توسط ارگان های نظامی دستگیر شوند.

پس بنابراین همه ی افرادی که خدمت خود را ترک کرده اند، سرباز فراری محسوب نمی شوند.

نکته ای که مهم است این است که باید توجه داشته باشید فرار از خدمت سربازی، جرم محسوب می شود و سرباز فراری باید منتظر مجازات باشد. متاسفانه اکثر افرادی که مرتکب چنین جرمی می شوند و خانواده هایشان، از مجازات آن باخبر نیستند.

مجازات ترک خدمت و فرار از آن چیست؟

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و بر اساس ماده 59 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، کارکنان وظیفه نیروهای مسلح (سرباز) هرگاه در زمان صلح بیش از 15 روز متوالی ترک خدمت کرده و مرتکب غیبت سربازی شوند و عذر موجهی نداشته باشند، فراری محسوب شده و چنان چه دستگیر شوند، به سه ماه تا یک سال حبس و یا سه ماه تا یک سال اضافه خدمت محکوم می گردند.

البته این مجازات برای افرادی است که خود را معرفی نکرده و دستگیر شده اند، اما قانون با افرادی که خود را قبل از دستگیری معرفی کنند، با مهربانی بیشتری برخورد می کند.

بر اساس ماده 60 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، چنانچه فردی از سربازی فرار کرده و قبل از دستگیری خود را معرفی کند، مطابق با شرایط و مدت فراری بودنش، سازمان های قضایی نیرو های مسلح، نظرات و رای متفاوتی خواهند داشت.

پونزشرایط صدور رای سازمان های قضایی نیروهای مسلح، بشرح زیر است:

چنانچه سرباز برای اولین بار مرتکب فرار از خدمت شده و غیبت او کمتر از 60 روز باشد، پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده نمی شود و در مقابل هر روز غیبت، 2 روز به خدمتش اضافه خواهد شد. قابل توجه است که میزان اضافه خدمت بیشتر از سه ماه نمی شود.

اگر سربازی برای چندمین باز از خدمت فرار کند یا بیش از 60 روز غیبت داشته باشد، پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده شده و به حکم دادگاه از 2 تا 6 ماه حبس محکوم می شود.

چنانچه در زمان جنگ شخصی کمتر از 2 ماه غیبت یا فرار داشته باشد، از تعقیب یا کیفر معاف خواهد شد، اما اگر این غیبت بیش از 2 ماه باشد، حکم فراری در زمان جنگ را خواهد داشت.

البته به این نکته باید توجه داشته باشیم که قاضی ای که به پرونده رسیدگی می کند، با توجه به شرایط افراد می تواند حکم های متفاوتی بدهد، که شامل اضافه خدمت از 2 تا 4 ماه یا جریمه نقدی از یک تا ده میلیون ریال می شود.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

در ادامه مقاله به بررسی و ارائه لیستی از خدماتی که توسط مرکز مشاوره آویژه به شما همراهان عزیز ارائه می شود، اشاره کرده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشاوره کسری خدمت

در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید.

پونزانواع کسری خدمت سربازی عبارتند از:

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

مشاوره معافیت سربازی

پونزانواع معافیت های نظام وظیفه عبارتند از:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

نحوه دریافت امریه

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند.

برای دریافت امریه سربازی، باید رشته تحصیلی شما با سازمانی که می خواهید از آن امریه بگیرید، متناسب باشد؛ مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر، از دیپلم تا دکتری را شامل می شود.

از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

اعزام به خدمت

هر فرد ذکور ایرانی، وقتی به سن 18 سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد.

فرد مشمول در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود، این فرد باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید؛ همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد.

بعضی از مشمولین نیز به جای اعزام به خدمت، از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

بخشش سربازان فراری

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

طبق قانون، سن مشمولیت بین 18 تا 50 سالگی است؛ ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به 60 سالگی هم برسد.

مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی، 21 ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، 24 است.

از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند، تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

خروج از کشور

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند، برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است، حداکثر 1 سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید.

دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند، در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیر زیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و…، باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

افراد مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر نا آگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد.

با وجود اینکه برخی از مواقع فرد مشمول وارد دوره غیبت می شود، اما می تواند با استفاده از شرایطی، از گزینه غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

در شرایطی مثل داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد و…، اینگونه موارد می تواند موجب توجیه غیبت مشمول خدمت شود.

برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند، که بر اساس ارائه مدارک، این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

بخشش غیبت سربازی و برخورداری از تخفیف در اضافه خدمت

سخن آخر

بخشش غیبت سربازی و برخورداری از تخفیف در اضافه خدمت، برای مشمولینی که خود را به سازمان‌های قضایی نیروهای مسلح معرفی نماید، امکان پذیر بوده و افراد در این صورت از حداکثر تخفیف ممکن بر حسب شرایط خود بهره‌مند می شوند.

باید خاطر نشان کرد، مشمولانی که به علت مشکلات خانوادگی یا هر علت دیگری، از خدمت فرار کرده و سر خدمت خود حضور پیدا نکرده اند، در صورت مراجعه داوطلبانه، واجد شرایط دریافت تخفیفات ویژه در اضافه خدمت خود خواهند گردید.

در این مقاله، اطلاعاتی را جهت آشنایی با شرایط تخفیف مجازات سربازان فراری، در اختیار شما عزیزان قرار دادیم؛ چنانچه سوالی در این زمینه دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

سوال علامتتکلیف مشمولان غایب در صورت عدم بازگشت به خدمت چیست؟

طبق قانون، برای این افراد در صورت غیبت بیش از 6 ماه، محدودیت های قانونی و قضایی مشخصی وضع می گردد.

سوال علامتمشمولان غایب در صورت بازگشت داوطلبانه به خدمت، صاحب چه مزایایی خواند شد؟

سربازان با مراجعه به سازمان‌های قضایی نیروهای مسلح و بازگشت به خدمت، در صورت رضایت یگان خدمتی مورد نظر، از حداکثر تخفیف ممکن بر حسب شرایط خود بهره‌مند می شوند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آشنایی با شرایط تخفیف مجازات سربازان فراری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 21 نظر:
 1. روز اول رفتم و فرداش فرار کردم هنوز پذیرش نشده بودم برگه های مربوط به سربازی و گم کردم حالا بخوام برم باید چکار کنم

 2. منم متولد ۱۳۷۷ هستم فراری شدم د تاریخ ۱۴۰۱.۱.۳۰ الان هم مثل سگ پشیمونم حیف

 3. منم متولد ۱۳۷۷ هستم فراری شدم د تاریخ ۱۴۰۱.۱.۳۰ الان هم مثل سگ پشیمونم

 4. سلام
  من تقریبا ۵ روز رفتم آموزشی و بعد فرار کردم ا اون ماجرا ۲ سال میگذره آیا باید دوباره دفترچه بفرستم ؟؟

 5. سلام خسته نباشیدشوهرمن سال87رفته خدمت به خاطرمشکل مالی دیگه نرفته الان متاهل وبچه 5ساله داریم شوهرمن کلیشوچندسال پیش اهداکرده به خانوادش الان به مشکل خورده وازکارافتاده مشکل بیضه وفتخ دوطرفه ولگن وکمرشم مشکل داره ارومیه خدمت میکردبرگرده خدمت معافش میکنن

  1. سلام وقت بخیر با توجه به مدارک پزشکی که عرض کردید با توجه به قوانین جدید نظام وظیفه معافیت برای شما شامل می شود.

 6. سلام من متولد سال ۵۷ هستم حدود ۱۵ ماه خدمت سربازی کرده ام و بعد به دلایلی فار کردم و تا به امروز دیگر خود را معرفی نکردم دارای سه فرزند هستم چه باید بکنم لطفا راهنمایی بفرمایید

 7. سلام متولد 70 هستم از آموزشی فرار کردم میترسم دستگیر نشم میخام خود را دوباره معرفی کنم نمیدانم کجا برم

 8. با سلام من سال 81فرار کردم
  از سال 96 مبتلا به سرطان مری شدم شیمی درمانی پرتو وجراحی…. و الانم درگیر ویروس هپاتیت هستم تحت درمان دارو ازمایشاتم
  باید چکارکنم نیازمند کارت پایان خدمتم هستم
  باتشکر

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 9. با سلام من سال 81فرار کردم
  از سال 96 مبتلا به سرطان مری شدم شیمی درمانی پرتو وجراحی…. و الانم درگیر ویروس هپاتیت هستم تحت درمان دارو ازمایشاتم
  باید چکارکنم نیازمند کارت پایان خدمتم هستم
  باتشکر

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 10. من به علت ببماری صعب العلاج مادرم چند ماهی غیبت داشتم اماالان رفته ام ایا این اضافه خدمت شاملم میشود

 11. سلام بنده متولد۵۸هستم اعزام به خدمت شدم ودردوره اموزشی فرارکردم دوسه باردستگیرشدم وزندان رفتم بازفراری شدم حالاهمسرودوفرزنددارم حالاازترس زندان رفتن نمی تونم به خدمت سربازی بروم توراخداراهنمای کنید

  1. سلام. با توجه به شرایط تاهل اگر خودتان برای ادامه خدمت مراجعه کنید مشمول جریمه زندان نمیشوید و شرایط گذراندن خدمت سربازی مانند سابق نیست .

   1. سلام من سال ۹۳ دفترچه پست کردم برای خدمت وبعد از اینکه اعزام شدم فرار کردم ودوباره رفتم بازهم به علت مشکلات مالی وخانوادگی که داشتم فرار کردم حالا دوتا بچه زیر ۴سال دارم که اگه برم خدمت هیچ کس ازشون نگه داری نمی کنه و خرج زندگی را بده خواهش می کنم که برای سربازان فراری قدیمی وجدید فکری بکنید بخدا خیلی خسته شدیم

   2. سلام من سربازفراری هستم به خاطرمشکل خانواده ونداشتن پول ازخدمت فرارکردم والان متهل هستم بچه دارم میخوام بیام خدمت باچطوررفتارمیشه

    1. شما میتوانید از فرایند توجیه غیبت استفاده نمایید تا در صورت آوردن دلایل منطقی غیبت های شما در نظر گرفته نشود و به خدمت خود ادامه دهید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید