کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط طرح بازگشت به سنگر و تخفیف مجازات سربازان فراری چیست؟!

تخفیف مجازات سربازان فراری چه شرایطی دارد؟
به اشتراک بگذارید

خبری خوش برای تخفیف مجازات سربازان فراری

خوشبختانه سازمان نظام وظیفه طی صحبت هایی که با سازمان های قضایی نیرو های مسلح انجام  داده است تا در صورتی که اگر سربازی خدمت خود را ترک کند ولی پشیمان شده و به یگان خدمتی خود بازگردد تخفیفی در مجازاتش از سوی دادگاه های نظامی اعمال شود.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و با توجه به صحبت های انجام شده میان سازمان نظام وظیفه و سازمان های قضایی نیرو های مسلح ، قرار شده است تا طرحی به نام « بازگشت به سنگر » برای سربازان فراری از خدمت به اجرا دراورده اند تا شرایط را برای افرادی که این جرم را مرتکب شده اند آسان تر و هموار تر شود وتخفیفی در مجازات آن ها اعمال شود.

تخفیف مجازات سربازان فراری با طرح « بازگشت به سنگر »

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سردار کمالی تخفیف مجازات سربازان فراری با طرح « بازگشت به سنگر»  از اول فروردین ۹۸  در دستور کار قرار گرفته است و هم چنان ادامه دارد. در این طرح تمهیداتی برای سربازان فراری فراهم شده است که می توان از آن ها به

 • تخفیف در مجازات
 • تعویق مجازات
 • و در بعضی از موارد و با توجه به شرایط سرباز خاطی حتی عفو نیز شامل حال او شود

هدف این طرح این است که قبل از این که مشمولان در حین خدمت سربازی مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند خود راغب به بازگشت به خدمت باشند تا از حداکثر مساعدت و تخفیف دستگاه های مربوطه بهره مند شوند.

هم چنین ایشان یاد آور شد که تمامی یگان های خدمتی موظف به تشکیل هیات رسیدگی به فرار سربازان هستند زیرا با توجه به شواهد در اکثر مواقع خانواده های سربازان فراری از این موضوع اطلاعی ندارند بنابراین وظیفه این هیئت این است تا با دعوت از خانواده های این افراد آنها را از این امر و مجازات آن آگاه کنند.

به گفته رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو های مسلح ، اسامی سربازان فراری به دژبان ها و نیروهای انتظامی داده می شود از طرفی آن ها موظف هستند که در صدد دستگیری این افراد باشند.

هم چنین ایشان فرمودند که بخشی از وظایف این ستاد کنترل آمار سربازان فراری و ارائه گزارش های دوره ای در این زمینه می باشد.

مجریان این طرح امیدوار هستند تا با اجرای طرح بازگشت به سنگر آمار سربازان فراری و افرادی که غیبت کرده اند کمتر شود.

تخفیف مجازات سربازان فراری چگونه است؟

به چه کسی سرباز فراری می گویند؟

بعضی از مشمولین سربازی به دلیل مشکلات خانوادگی یا مالی و یا سخت بودن شرایط خدمت و محل آن پس از اعزام به خدمت یگان خود را ترک می کنند. به این افراد تحت شرایط زیر سرباز فراری می گویند:

 • مدت غیبت و ترک خدمت آن ها بیشتر از ۶۰ روز شود
 • توسط ارگان های نظامی دستگیر شوند.

پس بنابراین همه ی افرادی که خدمت خود را ترک کرده اند ، سرباز فراری محسوب نمی شوند.

نکته ای که مهم است این است که باید توجه داشته باشید فرار از خدمت سربازی  جرم محسوب می شود و سرباز فراری باید منتظر مجازات باشد.

متاسفانه اکثر افرادی که مرتکب چنین جرمی می شوند و خانواده هایشان از مجازات آن باخبر نیستند.

مجازات ترک خدمت و فرار از آن چیست؟

به گزارش مرکز مشاوره آویژه  و بر اساس ماده ۵۹ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، کارکنان وظیفه نیروهای مسلح (سرباز) هرگاه در زمان صلح بیش از ۱۵ روز متوالی ترک خدمت کرده ومرتکب غیبت شوند و عذر موجهی نداشته باشند فراری محسوب شده و چنان چه دستگیر شوند به سه ماه تا یک سال حبس و یا سه ماه تا یک سال اضافه خدمت محکوم می گردند.

البته این مجازات برای افرادی  است که خود را معرفی نکرده و دستگیر شده اند اما قانون با افرادی که خود را قبل از دستگیری معرفی کنند، با مهربانی بیشتری برخورد می کند.

بر اساس ماده ۶۰ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح ، چنان چه فردی از سربازی فرار کرده و قبل از دستگیری خود را معرفی کند مطابق با شرایط و مدت فراری بودنش سازمان های قضایی نیرو های مسلح، موضع متفاوتی دارند:

الف) چنان چه سرباز برای اولین بار مرتکب فرار از خدمت شده و غیبت او کمتر از ۶۰ روز باشد پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده نمی شود و در مقابل هر روز غیبت ، ۲ روز به خدمتش اضافه خواهد شد. قابل توجه است که میزان اضافه خدمت بیشتر از سه ماه نمی شود.

ب) اگر سربازی برای چندمین باز از خدمت فرار کند یا بیش از ۶۰ روز غیبت داشته باشد پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده شده و به حکم دادگاه از ۲ تا ۶ ماه حبس محکوم می شود.

ج) چنانچه در زمان جنگ  شخصی کمتر از ۲ ماه غیبت یا فرار داشته باشد ، از تعقیب یا کیفر معاف خواهد شد اما اگر این غیبت بیش از ۲ ماه باشد حکم فراری در زمان جنگ را خواهد داشت.

البته به این نکته باید توجه داشته باشیم که قاضی ای که به پرونده رسیدگی می کند با توجه به شرایط افراد می تواند حکم های متفاوتی بدهد که شامل اضافه خدمت از ۲ تا ۴ ماه یا جریمه نقدی از یک تا ده میلیون ریال می شود.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

شرایط طرح بازگشت به سنگر و تخفیف مجازات سربازان فراری چیست؟!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط طرح بازگشت به سنگر و تخفیف مجازات سربازان فراری چیست؟!

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.