شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال 1400

شرایط و قوانین مربوط به ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی هر ساله در آیین نامه آموزشی دانشگاه های سراسر کشور مشخص می شود. در حال حاضر دانشجویان مشمول سربازی می توانند با ارائه درخواست انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود، صرفا یک بار مجوز ثبت نام مجدد کنکور سراسری را دریافت نمایند.

در این میان شرایط مربوط به ادامه تحصیل و شرکت دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری یکی از پر تکرارترین سوالات مطرح شده از جانب دانشجویان بوده و اخبار زیادی در این موضوع به گوش می رسد.

چنانچه شما نیز نسبت به اطلاع از شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱ علاقه مند هستید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانشجوی اخراجی به چه کسی اطلاق می گردد؟

دانشجویانی که میانگین نمرات آنها در دو نیمسال تحصیلی دوره کاردانی و یا سه نیمسال تحصیلی دوره کارشناسی کمتر از ۱۲ باشد، از ادامه تحصیل محروم شده و اصطلاحا به این افراد “دانشجوی اخراجی” گفته می شود.

البته باید اضافه کنیم، امکان اخراج دانشجو در صورت عدم اتمام تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی نیز طبق آیین نامه بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد.

دانشجوی اخراجی به چه کسی اطلاق می گردد؟

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱

دانشجویانی که قصد انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد رشته دیگری را داشته باشند، می توانند در طول تحصیل خود، صرفا یک بار با ارئه درخواست انصراف به دانشگاه محل تحصیل و پرداخت شهریه مصوب برای دانشجویان انصرافی (در تمام مقاطع تحصیلی) در ثبت نام مجدد در کنکور سراسری شرکت نمایند.

دانشجویان باید دقت داشته باشند که تا یک سال از تاریخ انصراف، برای مشخص کردن شرایط معافیت تحصیلی خود زمان خواهند داشت و در این مدت باید نسبت به ثبت نام در دانشگاه جدید اقدام کنند.

در این میان دانشجویانی که با حکم کمیته انضباطی دانشگاه اخراج شده باشند، باید درخواست کنند تا شرایط ادامه تحصیل آن ها توسط دانشگاه بررسی شود. رسیدگی به درخواست دانشجویان اخراجی در کمیسیون های موارد خاص دانشگاه‌ و کمیسیون مرکزی وزارت علوم پیگیری میشود و عموما سعی بر این است که دانشجو از تحصیل محروم نشود.

چنانچه داوطلب واحدهای حد نصاب را گذرانده ولی نتوانسته باشد تحصیل خود را به اتمام برساند، با مدرک کاردانی از دانشگاه فارغ التحصیل میشود. دانشگاه موظف است تا از لحظه ارائه درخواست رسیدگی دانشجو تا آغاز ترم تحصیلی جدید، تکلیف دانشجو را مشخص ساخته و حکم نهایی را به او ابلاغ نماید.

در مواردی که با ارائه دلایل موجه ثابت شود، اخراج دانشجو از دانشگاه به اشتباه صورت گرفته است، دانشگاه میتواند با تائید کمیسیون موارد خاص و اعلام کتبی آن، مجوز بازگشت دانشجو به تحصیل را صادر نماید.

شرایط شرکت دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری

شرایط اعطای مدرک معادل کاردانی به دانشجویان اخراجی

در صورتی که دانشجویان اخراجی، در مقطع کارشناسی پیوسته حداقل ۶۸ واحد شامل ۱۰ واحد عمومی و ۵۸ واحد از سایر واحد های درسی رشته خود را گذرانده باشند، مشروط به احراز حداقل معدل اعلام شده توسط دانشگاه می توانند مدرک کاردانی خود را در همان رشته دریافت نمایند.

این دانشجویان با دریافت مدرک کاردانی اجازه ثبت نام مجدد کنکور سراسری را خواهند داشت.

شرایط شرکت دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری

دانشجویان اخراجی دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی یا فوق دیپلم را از محل تحصیل پیشین خود دریافت کرده باشند، این امکان را دارند تا در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه، نسبت به ثبت نام مجدد در کنکور سراسری اقدام کنند.

این دسته از دانشجویان (دوره روزانه) محدودیتی برای انتخاب رشته نداشته و باید حتما تا ۲۵ اسفند برگه انصراف خود را به دانشگاه قبلی خود ارائه دهند.

لازم به ذکر است دانشجویان دوره‌ های شبانه، دانشگاه آزاد، پیام نور و پردیس خودگردان و همچنین مؤسسات غیرانتفاعی، به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه میتوانند در زمان ثبت نام دانشگاه جدید، نامه انصراف از تحصیل خود را به دانشگاه قبلی ارائه نمایند.

جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه های دولتی

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام مجدد داوطلبان کنکور سراسری

 • به پایان رساندن خدمات فارغ التحصیلان رشته‌ های پزشکی (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی می بایست حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ و یا ۳۱ بهمن ۱۴۰۱ (برای رشته‌ های با پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۱)
 • عدم ارائه کتبی فرم تعهد به خدمت برای دستگاه‌ های اجرایی
 • عدم ممنوعیت تحصیل از جانب سازمان نظام وظیفه

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز کنکور ۱۴۰۱ (تاریخ ثبت نام و منابع آن)


جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه های دولتی

دانشجویان کلیه مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی می بایست هزینه انصراف از تحصیل خود را معادل یک و نیم برابر شهریه ثابت یک نیمسال تحصیلی، طبق تعرفه روز پرداخت کنند.

دانشجویانی که در بدو ورود به دانشگاه و بلافاصله بعد از ثبت نام یعنی قبل از شروع نیمسال تحصیلی، درخواست انصراف از تحصیل خود را ارائه نمایند، مشمول پرداخت هزینه انصراف نخواهند بود.

در این میان دانشجویان اخراجی با توجه به اینکه اخراج در حکم جریمه آن ها تلقی می شود، نیازی به پرداخت هزینه انصراف مطابق شرایط نامبرده دانشجویان انصرافی نخواهند داشت و صرفا باید شهریه ثابت و متغیر نیمسالی که در آن اخراج شده اند را به دانشگاه پرداخت نمایند.

جریمه انصراف از تحصیل دانشگاه های دولتی

سخن آخر

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی، مشروط و اخراجی دانشگاه ها هر ساله توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام می شود.

طبق آخرین تغییرات سال ۱۴۰۱ دانشجویان اخراجی دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی یا فوق دیپلم را از محل تحصیل پیشین خود دریافت کرده باشند، همانند دانشجویان انصرافی در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه از حق ثبت نام مجدد در کنکور سراسری برخوردار خواهند بود و محدودیتی در انتخاب رشته نخواهند داشت.

سوالات متداول

علامت سوالشرکت دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری به منظور ادامه تحصیل به شرایطی امکان پذیر است؟

دانشجویان اخراجی دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی یا فوق دیپلم را از محل تحصیل پیشین خود دریافت کرده باشند، همانند دانشجویان انصرافی چنانچه مشکلی از نظر غیبت سربازی نداشته باشند، این امکان را خواهند داشت تا مجددا در کنکور سراسری سال آینده شرکت نمایند.

علامت سوالچه زمانی به دانشجویان اخراجی مقطع کارشناسی مدرک معادل کاردانی اعطا می شود؟

دریافت مدرک کاردانی برای دانشجویان اخراجی عموما برای تحصیل مجدد این افراد انجام شده و در صورتی که دانشجویی اخراجی مدرک کاردانی خود را در همان رشته را دریافت نمایند، اجازه ثبت نام مجدد کنکور سراسری را خواهند داشت.

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 38 نظر:
 1. سلام وقت بخیر من دانشجو دانشگاه دولتی هستم و سه ترم مشروطی دارم امسال دوباره کنکور شرکت کردم ولی اخراجیم به طور قعطی نیست برای انتخاب رشتم مشکلی پیش نمیاد و ایا میتونم در دانشگاه فرهنگیان درس بخونم ؟

 2. سلام درصورتی که در دانشگاه دولتی دو ترم ارشد مشروط شده باشم و بیست و سه واحد پاس کرده باشم چقدر امکان دارد دانشگاه با ادامه تحصیل من موافقت کند ، اگه موافقت نکند نمیشه دوباره کنکور داد در همون رشته و همون دانشگاه قبول شد و درسهایی که پاس کردیم رو تطبیق بدهیم و واحد های باقی مانده را پاس کنیم ؟

 3. سلام.من.دردانشگاه علمی کاربردی انصراف دادم ایا میتونم درخواست بازگشت به تحصیل بدم شرایط درخواستوچیه

 4. سلام من انصراف دادم دردانشگاه علمی کاربردی ایا میتونم درخواست بازگشت به تحصیل بدم ونمراتی که گڎراندم برمیگیرده

 5. سلام وقت بخیر ،برادرم دانشجو پزشکی و ششمین سال تحصیلی اوست بنابردلایلی واحد کمی رو گذرانده و حکم اخراج براش اومده ایا در قبال تحصیلش ما باید هزینه ایی بپردازیم و اینکه ایا باز هم میتونه کنکور بده و دانشگاههای دیگه ثبت نام کنه ؟

  1. سلام. بسته به نوع دانشگاه ممکن است مبلغی برای تسویه حساب از شما طلب شود
   در صورت نداشتن مشکل وظیفه عمومی می‌توانند محددا در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند.

 6. سلام وقت بخیر من دانشجوی مدیریت اجرایی بودم و تمام دروس را پاس کردم .پایان نامه را نتوانستم پاس کنم فقط موند پایان نامه دیگه ول کردم دانشگاه رو و تسویه کردم .آیا اگر بخوام‌الان‌برم‌دانشگاه همون رشته مدیریت درس هایی که قبلا پاس کردم رو میتونم تطبیق بدم ؟که فقط یه پایان‌نامه بخوام پاس کنم؟با تشکر

  1. سلام خدمت شما، اگر تعداد واحدهای درسی مشابه باشد و مدیرگروه تایید کند بله میتوانید درخواست تطبیق واحد خودرا ثبت کنید.

 7. سلام من دانشجوی ارشد دانشگاه علم و صنعت ورودی ۹۷ هستم که دو ترم خوندم و بعد به علت مشکلاتی ادامه ندادم. الان برای من زدن دانشجوی اخراجی . آیا من میتونم برگردم و همون رشته رو ادامه بدم . دانشگاه با برگشتم موافقت میکنن

 8. سلام من دانشجوی ترم یک دانشگاه آزاد بودم اما شهریم رو پرداخت نکردم و پیگیری هم نکردم ،امسال میخوام تو کنکور سراسری شرکت کنم و روزانه قبول شم آیا در صورتی که از دانشگاه آزاد اخراج شم ،میتونم باز تو دانشکاه دولتی ادامه تحصیل بدم ؟یا مشکلی برام پیش میاد

  1. سلام. در صورت اخراج از دانشگاه ابتدا باید وضعیت نظام وظیفه را مشخص کنید سپس برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 9. درود بنده ۳ سال قبل ارشد روزانه هنر قبول شدم و ترم اول دانشگاه رو ثبت نام کردم اما کلا نه انصراف دادم نه دانشگاه رفتم .فکر کنم اخراجی محسوب بشه چون پیگیرش نشدم.سوال بنده اینه الان بعد ۴ سال میتونم برای کنکور ارشد سال بعد شرکت کنم و همون روزانه قبول بشم اجازه ورود میدن؟ممنون

 10. سلام وقت بخیر دانشجوی اخراجی مقطع کارشناسی هستم و مدرک کاردانی رو هم موفق نشدم بگیرم
  آیا میتونم بعد از گذروندن سربازی دوباره در کنکور شرکت کنم؟

 11. سلام وخت بخیر من سال ۹۶ پایان نامه ارشد رو با نمره ۱۹ دادم فقط مشکل اینجاس چون تسویه نکردم الان نگا کردم نوشته اخراج کاری میشه کرد؟؟؟

  1. باسلام لطفا به دانشگاه مراجعه و صحبت کنید درصورت وجود شرایط خاص احتمال قبول وجود دارد

 12. آیا کسی که از دانشگاه اخراج میشود و درخواست بازگشت به تحصیل میزند و اگر دانشگاه درخواست او را قبول کند باید از این ترم به بعد پول پرداخت کند؟؟

 13. سلام من سال ۹۶در مقطع کاردانی از دانشکده فنی اخراج شدم و رفتم خدمت سربازی ایا میتوانم مجدد در همان دانشگاه وارد تحصیل شوم و چند واحد باقی مانده را پاس کنم!؟

 14. سلام خسته نباشید دانشجویی اخراجی ۱۴۰۰و می خواهد برای ۱۴۰۲ کنکور دهد دوباره. اگر دانشجو اخراجی مدرک کاردانی رو بدلیل نرسیدن واحد های گذرانده شده به حد نصاب تعیین شده ، نتوانسته باشه بگیره اگر مشکل نظام وظیفه هم نداشته باشه می‌تونه شرکت کنه؟

  1. سلام خدمت شما، طبق قانون دانشجویان اخراجی تا زمانی که کارت پایان خدمت ندارند امکان گرفتن معافیت تحصیلی نیز ندارند.

 15. با عرض سلام و ادب خدمت شما .،من سه ترم در مقطع ارشد در دانشگاه خواجه نصیر درس خوندم (شبانه)و بعد از دو ترم مشروطی اخراج شدم..۱۸ واحد پاس کردم..میخواستم بدونم میتونم ریز نمرات رسمی با مهر دانشگاه و قابلیت ترجمه بگیرم ؟و اینکه گواهی ای به من تعلق میگیره؟
  با تشکر از شما

 16. سلام .من دانشجوی ارشد روزانه هستم دو ترم متوالی مشروط شدم و طبق آیین نامه دانشجوی اخراجی تلقی میشم .علاقه ای ب رشته ام هم ندارم .آیا میتوانم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم و اگر قبول بشم آیا میتونم رشته های روزانه رو انتخاب نمایم

 17. سلام من کارشناسی روزانه خوندم بخاطر مشروطی اخراج شدم ولی حد نصاب کاردانی (۶۸)واحد رو گذروندم و توی کنکور امسال رشته تجربی شرکت کردم مشکلی بعدا پیش نمیاد ؟تا۳۱/۶/۱۴۰۱ هم معافیت تحصیلی دارم نداشتن مشکل نظام وظیفه که گفتین چی هست ؟

  1. سلام وقت بخیر خیر مشکلی پیش نخواهد امد و بعد قبولی و ثبت نام در دانشگاه باید معافیت تحصیلی را مجدد بگیرید .

 18. سلام خسته نباشید.
  من ورودی ۹۵ رشته مهندسی برق دانشگاه تبریز گرایش مخابرات بودم نیمسال دوم ۹۹ در تمدید سنوات انتخاب رشته کردم(البته معاف از سربازی هستم)و بعد از اون نرفتم و کلا ۳۷ واحد پاس کردم. الان میخوام همون رشته رو(بدون کنکور) تو دانشگاه آزاد بخونم. ایا میتونم ادامه تحصیل بدم

 19. دانشجویان مقطع کاردانی فنی حرفه‌ای نیز اخراج شن همین شرایطو دارن؟؟
  یا نه فرق داره شرایطشون و در چه صورت اخراج میشن

  1. باسلام دوست عزیز چه شرایطی؟ به صورت کلی اخراج زمانی اتفاق میوفته که شما ۳ بار مشروط شوید

 20. سلام، من برای اینکه بتونم سال بعد کنکور بدم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و الان دانشجوی کاردانی دانشگاه آزاد هستم ، خواستم بپرسم اگه تابستان ۱۴۰۱ اخراج بشم ، با توجه به مهلتی که نظام وظیفه برای تعیین تکلیف میده مجاز به انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه جدید هستم یا نه؟

  1. باسلام خدمت شما فقط درصورت انصراف شما امکان تحصیل و کنکور را خواهید داشت درصورت اخراج خیر

 21. سلام من ۵ سال و نیم پیش تو دانشگاه دولتی روزانه مهندسی عمران قبول شدم اما به علت ۵ ترم مشروطی در نهایت پایان ترم ۹ از دانشگاه اخراج شدم و مدرک معادل کاردانی با ۶۸ واحد گذرانده با معدل ۱۲.۲۲ اخذ کردم من معدل کتبی پیش دانشگاهیم ۱۰.۱۲ است آیا امیدی هست بتوانم بر اساس سوابق تحصیلی در پذیرش بدون کنکور کاردانی به کارشناسی قبول شوم یا خیر؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1401/5/23

دوشنبه

1401/5/24

سه شنبه

1401/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تخفیف مشاوره تلفنی