دروس عمومی کنکور – برنامه ریزی و شیوه مطالعه

دروس عمومی کنکور

بسیاری از دانش آموزان سعی دارند تا در کنکور موفق شوند و در رشته های مناسب مشغول به تحصیل شوند. با توجه به ضرایب دروس اختصاصی، ممکن است در ابتدا تصور شود که اهمیت دروس عمومی در کنکور کم باشد. اما بسیار دیده شده است که افراد در دروس اختصاصی عملکرد مناسبی نداشته اند، اما به دلیل عملکرد خیلی خوبشان در دروس عمومی کنکور، نتایج درخشانی کسب کرده اند. عاملی که باعث شده است که علی رغم ضریب نسبتاً پایین، تاثیر دروس عمومی در کنکور زیاد باشد، مفهومی به نام تراز است. یعنی اگر شما درصد دروس عمومی بالایی داشته باشید، چون به نسبت دیگران عملکرد خوبی داشته باشید، تراز شما بالا خواهد رفت و تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد. پس اهمیت دروس عمومی در کنکور را در نظر داشته باشید.

دقت داشته باشید که هر چه قدر که رقابت در کنکورها بیشتر باشد، باید سعی کنیم که روی تک تک دروس سرمایه گذاری مناسب داشته باشیم. با توجه به رقابت فشرده ای که در رشته های دانشگاهی تجربی به خصوص برای قبولی در رشته های پرطرفدار وجود دارد، تاثیر دروس عمومی در کنکور تجربی قابل توجه خواهد بود. با توجه به تاثیر دروس عمومی در رتبه کنکور، باید سعی کنیم برای این دروس برنامه ریزی مناسب داشته باشیم تا در کنکور موفق شویم.

ضرایب دروس عمومی کنکور

گام اول در برنامه ریزی دروس عمومی کنکور آشنایی با ضریب دروس و اثرگذاری هر کدام از دروس عمومی است. توجه داشته باشید که هر چه ضرایب دروس عمومی بیشتر باشد، اثرگذاری آن درس نیز بالاتر خواهد بود. در جدول زیر ضرایب دروس عمومی همه کنکورها، یعنی کنکورهای تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان آورده شده است. چنانچه مشاهده می نمایید، دروس ادبیات و دین و زندگی به ترتیب با ضرایب 4 و 3 بیشترین ضریب را دارند و دروس عربی و زبان با ضریب 2 در رتبه بعد هستند.

ضرایب دروس عمومی کنکور
نام درسضریب
زبان و ادبیات فارسی4.0
فرهنگ و معارف اسلامی3.0
زبان عربی2.0
زبان انگلیسی2.0

دروس با اهمیت عمومی در کنکور

همان طور که گفتیم، به جز ضریب دروس، عاملی که مهم است، تراز شما در دروس مختلف است. یعنی اگر شما در هر یک از دروس بتوانید نسبت به بقیه عملکرد بهتری داشته باشید، تراز شما بالاتر خواهد رفت و رتبه شما رشد خوبی پیدا خواهد کرد. به طور مثال در بین رتبه های زیر 1000 رشته تجربی در سال 98 میانگین درصدها در درس دین و زندگی 83.2 بوده است، در حالی که میانگین درصدها برای درس زبان عمومی 72.7 بوده است. یعنی هر چند درس دین و زندگی ضریب بالاتری دارد، ولی اگر شما هر دو درس را 80 درصد بزنید، با توجه به اینکه تراز درس زبان عمومی تان بهتر بوده، اثرگذاری آن در بهتر شدن رتبه شما بیشتر خواهد بود.


بیشتر بخوانید: رشته های دانشگاهی تجربی و آینده شغلی آنها


با توجه به توضیحی که داده شد، باید توجه داشته باشید که دروس دارای ضریب بالاتر اهمیت خود را دارند. ولی سرمایه گذاری روی دروسی که داوطلبان کنکور درصد کمتری کسب می کنند نیز مهم است. اگر چنان چه شما در این دروس قوی هستید حتماً باید سعی کنید که نقاط قوت خود را تقویت کنید تا با ایجاد فاصله نسبت به دیگران تراز بهتری کسب کنید و عملکرد بهتری داشته باشید. دروس ادبیات و زبان عمومی جزو دروس با اهمیتی هستند که معمولاً میانگین درصد کمتری در بین داوطلبان کنکور دارند.

بودجه بندی دروس عمومی کنکور

حال که به اهمیت دروس عمومی کنکور پی برده ایم و دروس با اهمیت تر را نیز شناخته ایم، باید ببینیم که در هر کدام از این دروس چه مباحثی از اهمیت بالاتری برخوردارند. برای این کار باید کنکورهای سال های گذشته را بررسی کنیم و ببینیم که چه مباحثی پرتکرارتر بوده اند. این کار را ما برای شما انجام داده ایم و به صورت خلاصه بودجه بندی دروس عمومی کنکور را برای شما تهیه کرده ام. در ادامه شما می توانید بودجه بندی دروس عمومی را در کنکورهای تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان مشاهده کنید.

با توجه به اینکه نحوه بودجه بندی سوالات از سال 88 تا 93 نیز مشابه سال های بعد بوده، در جدول زیر تنها اطلاعات سالهای 94 تا 98 آورده شده است.

بودجه-بندی-زبان-و-ادبیات-فارسی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بودجه بندی زبان و ادبیات فارسی کنکور در سال های گذشته

در دفترچه سوالات عمومی کنکور، اولین درس زبان و ادبیات فارسی یا همان ادبیات خودمان است. ادبیات در کنکور دارای 25 سوال است که مباحث مختلف در کنکور بودجه بندی خاص خود را دارند و لازم است با آشنایی نسبت به بودجه بندی مباحث، برنامه ریزی مناسب برای خواندن مباحث داشته باشیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را به دست بیاوریم.

در بین دروس عمومی کنکور، ادبیات در همه کنکورها بیشترین ضریب را دارد و دارای ضریب 4 است. از طرفی هم با توجه به توضیحاتی که داده شد، میانگین درصد کمتری هم در بین دروس عمومی دارد، پس می توان گفت با اهمیت ترین درس عمومی کنکور است. بودجه بندی سوالات ادبیات کنکور در سال های گذشته روند مشابهی داشته است و همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید، با اهمیت ترین مبحث ادبیات در کنکور قرابت معنایی با 9 سوال و پس از آن دستور زبان و نگارش با 5 سوال است.

بودجه بندی زبان و ادبیات فارسی در کنکور
مبحثسال 98سال 97سال 96سال 95سال 94سال 93
واژگان3.03.03.03.03.03
املا3.02.02.02.02.02
دستور زبان و نگارش5.05.05.05.05.05
تاریخ ادبیات1.03.03.03.03.03
آرایه های ادبی4.03.03.03.03.03
قرابت معنایی9.09.09.09.09.09

بودجه-بندی-دین-و-زندگی

بودجه بندی دین و زندگی کنکور در سال های گذشته

دین و زندگی کنکور نیز مانند ادبیات دارای 25 سوال است که سوالات آن از مباحث مختلفی طرح می شود که آگاهی از این مباحث به شما در برنامه ریزی کنکور کمک خواهد کرد. از نظر ضریب دروس عمومی پس از ادبیات کنکور، دین و زندگی بیشترین ضریب را دارد و دارای ضریب 3 است. اما معمولاً در کنکور به دلیل اینکه درس نسبتاً ساده تری نسبت به سه درس عمومی دیگر است، داوطلبان بیشترین میانگین درصد را از خود به جای می گذارند. پس شما حتماً سعی کنید که از دیگران عقب نیافتید و میانگین درصد بالایی داشته باشید.


بیشتر بخوانید: مشاوره کنکور تجربی ۹۹


در جدول زیر از نظر مبحث و کتاب بودجه بندی دین و زندگی کنکور نظام جدید آورده شده است. همان طور که مشاهده می کنید آیات و روایات دارای بیشترین سوال در دین و زندگی کنکور است. پس حتماً سعی کنید این قسمت ها را به خوبی به خاطر بسپارید تا بتوانید عملکرد مناسبی از خود به جای بگذارید. همچنین با توجه به جدول، در کنکور تقریباً از کتاب های سال های مختلف به یک اندازه سوال طرح می شود، پس به کتاب سال های مختلف با یک اهمیت توجه داشته باشید.

بودجه بندی دین و زندگی کنکور
پایه تحصیلیکنکور سال 98مبحثکنکور سال 98
دهم9.0آیات و روایات11.0
یازدهم8.0متن9.0
دوازدهم8.0اشعار و حدیث5.0

بودجه-بندی-عربیبودجه بندی عربی کنکور در سال های گذشته

عربی کنکور نیز مانند سایر دروس عمومی دارای 25 سوال است که برخی از مباحث آن اهمیت بیشتری دارد که با برنامه ریزی مناسب و توجه به مباحث پرتکرار می توانید عملکرد خوبی در تست زنی عربی داشته باشید. عربی معمولاً چغرترین درس در بین دروس عومی کنکور است و بسیاری از داوطلبان کنکور در این درس عملکرد ضعیف تری از خود به جای می گذارند. اما عربی آن طور که فکر می کنید هم درس دشواری نیست و معمولاً درصد پایین افراد به دلیل بی علاقگی آنها به این درس است که باعث شده آن طور که باید عملکرد مناسبی در این درس نداشته باشند. مطمئناً با برنامه ریزی مناسب و استفاده از منابع درسی مناسب می توانید در عربی کنکور درصد مناسبی داشته باشید.

در جدول زیر مباحث پر تکرار عربی در کنکور آورده شده است. همان طور که مشاهده می کنید ترجمه و تعریب و قواعد با 8 سوال بیشترین تعداد سوال را در بین مباحث عربی دارند. یعنی در سال های گذشته 64 درصد سوالات عربی تنها مربوط به ترجمه و تعریب و قواعد بوده است. پس از مباحث گفته شده، درک مطلب بیشترین تعداد سوال را شامل می شود که معمولاً شامل 4 سوال می شود. پس سعی کنید حتماً سرمایه گذاری مناسب را روی این مباحث داشته باشید تا بتوانید در کنکور به موفقیت مد نظرتان دست پیدا کنید.

بودجه بندی عربی در کنکور
مبحثسال 98 نظام قدیمسال 98 نظام جدیدسال 97سال 96سال 95سال 94
ترجمه و تعریب8.011.08.08.08.08.0
درک مطلب4.04.04.04.04.04.0
حرکت گذاری2.01.02.02.02.02.0
تحلیل صرفی3.03.03.03.03.03.0
قواعد8.06.08.08.08.08.0

بودجه-بندی-زبان-کنکور
بودجه بندی زبان انگلیسی کنکور در سال های گذشته

درس انگلیسی نیز مانند سایر دروس عمومی کنکور دارای 25 سوال است که خود شامل مباحث مختلفی می شود. انگلیسی آخرین درس دفترچه سوالات عمومی کنکور است. همان طور که گفته شد، ضریب این درس در کنکور 2 است و به همراه عربی کمترین ضریب را در بین دروس عمومی کنکور دارا می باشد. معمولاً با توجه به این که دانش آموزان در کلاس های زبان نیز شرکت می کنند، زبان کنکور را خیلی جدی نمی گیرند. در واقع یعنی به نقاط قوت خود توجه نمی کنند و روی آن سرمایه گذاری مناسب ندارند و وقت خود را بیشتر صرف دروس دیگر می کنند. شما سعی کنید حتماً برنامه مناسبی برای زبان کنکور داشته باشید، تا هم بتوانید درصد مناسبی کسب کنید و هم با اضافه آوردن وقت متعلق به زبان، برای درس های دیگر وقت پاسخگویی بیشتری داشته باشید.


بیشتر بخوانید: رشته های دانشگاهی ریاضی و آینده شغلی آنها


در زبان انگلیسی نیز مانند سایر دروس روال مشخصی وجود دارد و معمولاً تعداد سوالات پر تکرار هر مبحث مشخص است. با توجه به کنکورهای سال های گذشته بودجه بندی سوالات زبان برای شما تهیه شده است و در قالب یک جدول در ادامه ارائه می گردد. با توجه به این آمار، می بینید که بیشترین سوالات زبان در مباحث واژگان (vocabulary) و درک مطلب (Reading) است. در هر یک از این مباحث 8 سوال طرح می شود که همین دو مبحث 64 درصد تعداد سوالات را شامل می شود.

بودجه بندی زبان انگلیسی در کنکور
مبحثسال 98سال 97سال 96سال 95سال 94
واژگان8.08.08.08.08.0
گرامر4.04.04.04.04.0
Cloze Test5.05.05.05.05.0
درک مطلب (Reading)8.08.08.08.08.0

برنامه ریزی دروس عمومی کنکور

تا اینجا دو مبحث را در مطالعه و برنامه ریزی دروس عمومی بررسی کردیم. یکی اینکه باید توجه داشته باشیم که چه درس هایی دارای اهمیت بیشتری هستند و دوم این که بودجه بندی هر یک از دروس عمومی کنکور چگونه است و روی چه مباحثی باید بیشتر تمرکز داشته باشیم. حال که اهمیت هر یک از دروس و مباحث را فهمیدیم، وقت آن است که برای هر یک از دروس عمومی برنامه ریزی کنیم.

نکات-مهم-برنامه-ریزی-دروس-عمومی-کنکور

برنامه ریزی دروس عمومی دهم و یازدهم

همان طور که در بودجه بندی ها دیدیم، دروس عمومی پایه های دهم و یازدهم اهمیت بالایی دارند و مثلاً در کنکور سال 98 در درس دین و زندگی تعداد سوالات طرح شده از سال دهم 9 عدد بوده و تعداد سوالات پایه های یازدهم و دوازدهم 8 عدد بوده است. پس باید سعی کنیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم به مقدار مناسب برای دروس عمومی همه پایه ها زمان بگذاریم.

تابستان سال دوازدهم فرصت مناسبی برای مرور دروس سالهای دهم و یازدهم است. البته توجه داشته باشید که دروس عمومی کنکور معمولاً حفظی و فرّار هستند. پس شاید بگویید خواندن این دروس در تابستان فایده ای ندارد. این حرف تا حدودی هم درست است اما، شیوه خواندن شما در تاثیر خواندن دروس عمومی اثرگذار است. در وهله اول سعی کنید اگر در مفاهیمی مشکل دارید، به برطرف کردن این مشکلات بپردازید. ممکن است شما در برخی از قواعد دروسی مانند زبان و ادبیات فارسی، عربی یا زبان مشکل داشته باشید. تابستان فرصت خوبی است که به مرور به این مطالب بپردازید و از خودتان رفع اشکال کنید.

از طرفی دقت داشته باشید که دروس حفظی و فرار اگر تکرار شوند، بهتر در ذهن نقش می بندند. به همین دلیل سعی کنید در هفته وقتی را برای مرور درس های عمومی داشته باشید، حتی اگر یک ساعت در هفته باشد. هر چه قدر بتوانید تداوم در خواندن دروس عمومی کنکور داشته باشید بهتر است. اگر شما به فرض در طول یک ماه 10 ساعت درس عمومی را در روزهای مختلف خوانده باشید، اثر آن بیشتر از آن است که در یک روز یا دو روز این مقدار از دروس را مطالعه کرده باشید. چون ذهن شما فرصت به خاطر سپردن مطالب و تجزیه و تحلیل آنها را خواهد داشت و مطالب بهتر می تواند در ذهن شما نقش ببندد.


بیشتر بخوانید: مشاوره کنکور انسانی


برنامه ریزی دروس عمومی دوازدهم

برای مطالعه دروس دوازدهم بهتر است که به مرور که دروس تدریس می شود، آنها را بخوانید. اما راه حلی که می تواند به شما به مقدار زیادی کمک کند این است که از فرصت های دوران امتحانات مدرسه استفاده حداکثری را داشته باشید. چون یکی از دغدغه های کنکوری ها زمان است، باید سعی کنید بهترین استفاده را از فرصت های ایجاد شده داشته باشید. دوران امتحانات می تواند فرصت مناسبی باشد تا بتوانید به دروس عمومی به تسلط لازم برسید. به این صورت که در ایام امتحانات، سعی کنید خیلی سریع دروس را به اتمام برسانید و در فرصت یکی دو روز باقی مانده تا آنجا که می توانید تست های مربوط به آن مباحث را مرور کنید. با این روش هم تسلط شما به دروس بیشتر می شود و هم توانسته اید تست های سال های پیش را هم مرور کرده باشید و هم مهارت تست زنی خود را افزایش داده اید.

نکات-مهم-در-مطالعه-دروس-عمومی-کنکور

شیوه مطالعه دروس عمومی کنکور

همان طور که گفتیم بهتر است که برای مطالعه دروس عمومی برنامه بلند مدت داشته باشید و به مرور این درس ها را بخوانید که در ذهن شما بهتر نقش ببندد. اگر بتوانید به این صورت دروس را مطالعه کنید نتیجه خوبی خواهید گرفت. اما با توجه به تیپ شخصیتی و مزاجتان ممکن است نتوانید دروس را به صورت مداوم و کم کم بخوانید. افراد سرد مزاج این توانایی را دارند که دروس را به صورت مداوم و در بازه زمانی طولانی مدت مطالعه نمایند. اما افراد گرم مزاج به سختی قادر به انجام چنین کاری هستند. افراد گرم مزاج معمولاً راحت تر هستند که به صورت کنتراتی و پشت سر هم یک کار را انجام دهند و به اتمام برسانند. پس شما باید سعی کنید با توجه به نوع مزاج یا تیپ شخصیتی که دارید، نوع مطالعه خود را انتخاب کنید.

در واقع یک قسمت از برنامه ریزی این است که شما با توجه به شرایط و توانایی تان زمان بندی کنید که چه میزان ساعت نیاز به مطالعه دارید. در گام بعدی باید شیوه محقق کردن این برنامه زمانی را انتخاب کنید. اگر مثلاً برنامه ریزی کرده اید که در یک ماه 10 ساعت درس دین و زندگی را مطالعه کنید، اگر گرم مزاج هستید بهتر است که در دو روز این مقدار مطالعه را انجام دهید. اما اگر سرد مزاج هستید توصیه می شود که در بازه های زمانی بیشتر و مثلاً در 10 روز و روزی یک ساعت، 10 ساعت را محقق کنید.

بهترین زمان برای مطالعه دروس عمومی کنکور

بهتر است بدانید که برای ذهن انسان در ساعات مختلف روز آمادگی پذیرش اطلاعات متفاوت است. طبق تحقیقات پژوهشگران بهترین زمان برای به خاطر سپردن مطالب مطالعه شده قبل از خواب است. یعنی اگر شما مطالبی را قبل از خواب مطالعه کنید خیلی بهتر حفظ خواهید کرد. با توجه به محدود بودن زمان قبل از خواب بهتر است مطالبی را که دیر به خاطر می سپارید و یا ماهیتاً سخت تر در ذهن نقش می بندد را قبل از خواب مطالعه کنید. مثلاً شما می توانید مباحثی مثل حفظ لغات یا تاریخ ادبیات را قبل از خواب انجام دهید. توجه داشته باشید که در درسی مثل زبان علاوه بر اینکه از لغت به صورت مستقیم سوال زیاد می آید، باعث می شود که شما مطالب را بهتر متوجه می شوید و سوالات درک طلب و حتی قواعد را بهتر پاسخ خواهید گفت.

علاوه بر این موارد شما می توانید برای مشاوره بهتر با توجه به شرایط خود، با مشاوران مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس بگیرید و با سریع ترین روش ممکن از مشاوره کنکور، برنامه ریزی و انتخاب رشته کنکور نیز بهره مند شوید. کافیست با خط ثابت با شماره هایی که در سایت قرار داده شده است، بدون پیش شماره تماس حاصل فرمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دروس عمومی کنکور – برنامه ریزی و شیوه مطالعه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/2/20

جمعه

1403/2/21

شنبه

1403/2/22

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید