رشته بهداشت عمومی بدون کنکور ۱۴۰۱

رشته بهداشت عمومی بدون کنکور 1400

در چند سال اخیر در دانشگاه ها و موسسات عالی شاهد ارائه رشته های زیادی در مقطع کارشناسی و کاردانی بوده ایم که مورد استقبال علاقه مندان زیادی قرار گرفته است، لذا داوطلبان برای قبولی در دانشگاه های دولتی به صورت روزانه، می ‌توانند در بعضی از رشته ‌ها بدون شرکت در کنکور سراسری و فقط بر اساس سوابق تحصیلی شان پذیرش شوند.

از رشته‌هایی که در سال ۱۴۰۱ بدون برگزاری کنکور دانشجو پذیرش کرد، رشته بهداشت عمومی است که جزو شاخه ‌های پیراپزشکی می ‌باشد. رشته های پیراپزشکی فقط در بعضی از دانشگاه های سراسری بر اساس سوابق تحصیلی می ‌باشد.

لذا داوطلبان می ‌توانند در زمان اعلام ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور و همچنین دانشگاه های سراسری مدارک خود را به دانشگاه مد نظر تحویل دهند.

در ادامه ابتدا به معرفی رشته بهداشت عمومی می ‌پردازیم و سپس به شرایط قبولی این رشته بدون آزمون سراسری در سال ۱۴۰۱ را بررسی می ‌نماییم.

معرفی رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی؛ یکی از شاخه ‌های اصلی علوم بهداشتی می ‌باشد که هدف اصلی از تاسیس آن رسیدگی و توجه به سلامت افراد جامعه است. افرادی که در این رشته درس می خوانند در سلامت افراد جامعه نقش مهم و بسزایی دارند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه رشته بهداشت عمومی بدون کنکور ۱۴۰۱ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اهمیت رشته بهداشت عمومی

اهمیت این رشته آنجا معلوم می ‌شود که فقدان و نبود نیروی متخصص آن، باعث بروز انواع بیماری ها، مسائل پزشکی و مشکلات عمومی و… در جامعه می ‌گردد؛ تا جایی که امروزه رشته بهداشت عمومی را به عنوان پایه اصلی رشته هایی آموزش بهداشت، مدیریت خدمات بهداشتی، تغذیه و… می ‌دانند.

از جمله موارد مهم در بهداشت عمومی؛ سلامت جامعه، سلامت محیط، سلامت رفتاری، ذهنی، اقتصادی، مسائل جنسیتی در سلامت و سلامت باروری و غیره است. اهداف بهداشت عمومی برای ارتقاء کیفیت زندگی انسان ها از طریق پیشگیری و درمان بیماری ‌ها و همچنین رشد و بهبود رفتار ها در حوزه سلامت می ‌باشد.

معرفی رشته بهداشت عمومی

دروس رشته بهداشت عمومی در مقاطع مختلف

رشته بهداشت عمومی در دو مقطع کاردانی کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ارائه می ‌شود، که تعداد دروس و واحدهای درسی دانشجویان در مقطع کاردانی و کارشناسی متفاوت است که در ادامه به بررسی جداگانه  آن در هر مقطع می ‌پردازیم.

دروس مقطع کاردانی

تعداد واحدهای ارائه شده در این مقطع در مجموع ۷۱ واحد است.

دروس ارائه شده در مقطع کاردانی رشته بهداشت عمومی
نوع درس مجموع واحد عناوین دروس
دروس عمومی ۱۵ واحد فارسی عمومی – زبان خارجه – تربیت بدنی (۱) – اخلاق کاربردی – اندیشه اسلامی (۱) – وصایای امام – آشنایی با قرآن – تنظیم خانواده و جمعیت
دروس پایه ۱۰ واحد فیزیک عمومی – شیمی عمومی – تشریح و فیزیولوژی – اصول و مبانی جامعه شناسی – روانشناسی و بهداشت روان – آمار حیاتی مقدماتی
دروس اصلی بهداشت خانواده ۱۴ واحد / مبارزه با بیماری ها ۱۶ واحد کلیات پزشک بهداشت – کمک‌های اولیه – اصول تغذیه – فارماکولوژی – مصون سازی – اصول و کلیات خدمات بهداشتی – میکروبیولوژی
دروس اختصاصی بهداشت خانواده ۲۰ واحد / مبارزه با بیماری ‌ها ۱۸ واحد اصول و کلیات اپیدمیولوژی – اصول بهداشت محیط – آموزش بهداشت و ارتباطات – برنامه ملی مبارزه با بیماری ‌ها – اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری – مدیریت و نظارت مراکز بهداشتی – تکنولوژی آموزشی – اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران – حشره شناسی پزشکی – بهداشت مواد غذایی – بهداشت حرفه ‌ای
کارآموزی در عرصه ۱۲ واحد کارآموزی

کارآموزی در عرصه

دروس مقطع کارشناسی

داوطلب در مقطع کارشناسی باید ۱۳۱ واحد را بگذراند، که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۳۲ واحد دروس پایه، ۶۰ واحد اختصاصی و ۱۶ واحد کار آموزی است.

دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بهداشت عمومی
نوع درس عناوین دروس
دروس عمومی (۲۴ واحد) مبانی نظری اسلام – اخلاق کاربردی (آیین زندگی) – انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – آشنایی با منابع اسلامی – فارسی عمومی – زبان خارجه – تربیت بدنی (۱ و ۲) – اندیشه اسلامی (۱ و ۲)
دروس اصلی و پایه (۳۲ واحد) بیوفیزیک – بیوشیمی – تشریح و فیزیولوژی – اصول و مبانی جامعه شناسی – آمار حیاتی (۱ و ۲) – اصول و کلیات اپیدمیولوژی – اکولوژی انسانی و بهداشت بین الملل – توانبخشی و رفاه اجتماعی – کلیات پزشکی و بهداشت – اصول تغذیه – فارماکولوژی – مصون سازی فعال و انفعالی – اصول و کلیات خدمات بهداشتی – میکروب شناسی ۱ (قارچ شناسی و انگل شناسی) – میکروب شناسی ۲ (باکتری شناسی و ویروس شناسی)
دروس اختصاصی (۶۰ واحد) روانشناسی و بهداشت روان – بهداشت دهان و دندان – اقتصاد بهداشت – بهداشت دانش آموزان و مدارس – کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل های داده های بهداشتی – نظام‌های سلامتی در ایران و جهان – بهداشت سالمندان – مدیریت و نظارت در مراکز بهداشتی درمانی – تکنولوژی آموزشی – اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران – حشره شناسی و مبارزه با ناقلین سموم آفت کش ها و کاربرد آن ها – برنامه های ملی مبارزه با بیماری های واگیر – بیماری های شایع کودکان و طرق پیشگیری از آن – برنامه ملی مبارزه با بیماری ‌های غیر واگیر و اپیدمیولوژی آن‌ها  – بهداشت محیط  –  بهداشت حرفه ای – اصول مدیریت در خدمات بهداشتی – بهداشت روانی و اعتیاد – تغذیه کاربردی – بهداشت مادران و کودکان – بهداشت باروری – اصول برنامه ریزی بهداشتی – آموزش بهداشت و ارتباطات – بیماری‌های ارثی و مشاوره ژنتیکی – پاتولوژی جغرافیایی ایران – روش تحقیق در علوم بهداشتی – زبان تخصصی – بهداشت مواد غذایی – اقدامات بهداشتی و کمک های اولیه در شرایط اضطراری
کار آموزی در عرصه (۱۲ واحد) کارآموزی

دانشگاه های پذیرنده رشته بهداشت عمومی

دانشگاه های پذیرنده رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه می ‌گردد که به شرح زیر می ‌باشند. به این نکته دقت نمایید که شرایط عمومی این دانشگاه ‌ها در سال ‌های مختلف، متفاوت است.

احتمال ارائه نشدن این رشته ها، تغییر محل تحصیل و یا تغییر ظرفیت وجود دارد؛ لذا داوطلب برای کسب اطلاعات بیشتر باید به دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی همان سال رجوع کند.

 • دانشگاه علوم پزشکی اراک
 • دانشگاه علوم پزشکی آبادان
 • دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی اسفراین
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد
 • دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 • دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
 • دانشگاه علوم پزشکی لرستان
 • دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 • دانشگاه علوم پزشکی گناباد
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 • دانشگاه علوم پزشکی قم
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
 • دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
 • دانشگاه علوم پزشکی سیرجان
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل
 • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 • دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
 • دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر
 • دانشگاه علوم پزشکی بم
 • دانشگاه علوم پزشکی بهبهان
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
 • دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

شرایط پذیرش بدون آزمون

شرایط پذیرش بدون آزمون

پونزشرایط پذیرش بدون آزمون رشته های پیراپزشکی در سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

ارائه مدرک دیپلم سه ساله متوسطه دوره پیش دانشگاهی و نظام جدید

داشتن حداقل معدل کتبی دیپلم ۱۵ دارا بودن سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته موردنظر

حداقل سن ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال تمام است و در صورت انجام خدمت سربازی سن فرد باید ۲۷ سال باشد.

دانشجویان و فارغ التحصیلان در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی نمی توانند در رشته ‌های بدون آزمون پیراپزشکی ثبت نام کنند.

آن دسته از داوطلبان که آقا هستند باید از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی برای ثبت نام نداشته باشند.

رشته های بدون کنکور پیراپزشکی فقط در مقاطع کاردانی می ‌باشد و دانشجویان نیاز است که تعهد به گذراندن خدمت در طی دوره تحصیل در یکی از مراکز پزشکی معرفی شده توسط دانشگاه را انجام دهند.

ادامه تحصیل دانشجویان در رشته های بدون کنکور پیراپزشکی در مقاطع کارشناسی و بالاتر به شرط گذراندن دوره تعهد خدمت برقرار است و آن گروه از داوطلبان که متاهل هستند، باید شرط رضایت همسر را داشته باشند.

تحصیل در این رشته ‌ها به صورت رایگان است، مگر این که داوطلبی نخواهد دوره تعهد خدمت را بگذراند، که در این صورت باید مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر ترم به دانشگاه به عنوان شهریه پرداخت کند.

سوالات متداول

علامت سوالحداقل معدل مورد نظر برای انتخاب رشته ‌های پیراپزشکی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

معدل داوطلب باید حداقل ۱۵ باشد.

علامت سوالپذیرش رشته بهداشت عمومی دانشگاه های سراسری بدون کنکور  برای چه مقاطعی می باشد؟

داوطلب تنها در مقطع کاردانی می ‌تواند در رشته بهداشت دانشگاه های سراسری اقدام به پذیرش نماید.

علامت سوالچه افرادی نمی توانند در رشته های بدون آزمون پیراپزشکی شرکت نمایند؟

دانشجویان و فارغ التحصیلان در تمامی رشته ‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی نمی توانند در رشته های بدون آزمون پیراپزشکی ثبت نام کنند.

رشته بهداشت عمومی بدون کنکور ۱۴۰۱

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه رشته بهداشت عمومی بدون کنکور ۱۴۰۱

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 9 نظر:
 1. سلام
  من معدله کتبی دیپلمم ۱۴.۹۴ است
  معدله کل دیپلمم هم ۱۸.۹۴ است
  فقط ۶ صدم کم دارم
  این ۶صدم میتونه مانع پذیرشم توی رشته بهداشت عمومی بشه؟

 2. سلام من کارمند شبکه بهداشت و درمان هستم آیا بدون کنکور میتونم در رشته بهداشت عمومی یا خانواده در مقطع کاردانی در دانشگاه آزاد شرکت کنم؟

 3. سلام. من کاردانی بهداشت عمومی هستم. معدلم ۱۸ و خورده ای هستش
  میتونم بدون کنکور همچنان دانشگاه آزاد تحصیل کنم؟ ممنون میشم پاسخگو باشین

   1. سلام من کاردانی مربی کودک دارم. کنکور تجربی دادم. امسال.
    آیا میتونم توی رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در مقطع کاردانی شرکت کنم؟؟

    1. سلام o ومی بودن داوطلبان، یعنی داوطلبانی که قصد شرکت در این رشته ها را دارند باید ۳ سال آخر تحصیلشان را بومی منطقه باشند.
     o داوطلبان این رشته نباید نقص جسمانی و عضو داشته باشند و باید از لحاظ روحی و روانی در سلامت کامل قرار داشته باشند.
     o به دلیل نیمه متمرکز بودن رشته های علوم پزشکی و قبولی داوطلبان بر اساس مصاحبه و سوابق تحصیلی، داوطلبان باید آمادگی و شرایط لازم جهت مصاحبه را بدست آورند.
     o حداکثر سن پذیرش برای داوطلبان خانم و آقا ۲۵ سال می باشد . آقایون (در صورت احتساب خدمت سربازی) ۲۷ سال می باشد.
     o داوطلبانی که برای تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور پذیرفته می شوند باید تعهد خدمت خود را، جهت پذیرش تعهد خدمت که معادل ۳ برابر دوران تحصیل است را به دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اند ارائه دهند.
     o مدرکی که پس از پایان تحصیلات به داوطلبان داده می شود مستقیما از دانشگاه علوم پزشکی ایران صادر می شود.
     o داشتن معدل کتبی دیپلم ۱۵
     o داوطلبان آقا از بابت نظام وظیفه نباید مشکلی داشته باشند.
     o داوطلبانی که دانشجو هستند یا فازغ التحصیل شده اند نمی‌توانند در آزمون های رشته های پیراپزشکی ثبت نام کنند.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1401/5/27

جمعه

1401/5/28

شنبه

1401/5/29

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید