معرفی کامل رشته علوم کامپیوتر (از پیدایش آن تا بازار کار و تحصیل در خارج کشور)

معرفی کامل رشته علوم کامپیوتر(از پیدایش آن تا بازار کار و تحصیل در خارج کشور)

اگر به دنیای ریاضیات علاقه‌ مند هستید و در کنار آن کار با کامپیوتر را دوست دارید، رشته علوم کامپیوتر مناسب شما است. با توجه به اینکه این رشته عمر طولانی ندارد اما یکی از رشته‌ های پرطرفدار در حوزه‌ ی کامپیوتر به شمار می‌ آید.

تمرکز علوم رایانه یا علوم کامپیوتر بر روی محاسبات، تحلیل، آنالیز و بهینه ‌سازی داده در حوزه‌ ی کامپیوتر است. با ما همراه باشید تا در ادامه به طور کامل با این رشته و کارایی آن آشنا شوید.

پیدایش رشته علوم کامپیوتر

ریشه اصلی رشته علوم کامپیوتر به اوایل قرن ۱۹ میلادی بر می ‌گردد. در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی ریاضیدان معروف آلمانی دیوید هیلبرت در یک سخنرانی، ۲۳ مسئله کلیدی حوزه ریاضی را مطرح کرد، که دانشمند های قرن‌ های آتی می‌ بایست جوابی را برای آن‌ ها پیدا کنند.

تعدادی از آن  مسائل تاثیر عمده‌ ای بر ریاضیات قرن بیستم گذاشت. می ‌توان گفت ۳ مورد از این مسائل در شکل ‌گیری علوم کامپیوتر نقش مهمی داشتند.

حدود ۳۶ سال بعد دانشمند انگلیسی آلن تورینگ یک مدلی را ارائه کرد، که ریشه ‌ای برای کامپیوترهای امروزی است. در واقع این مدل شروع ایده‌ ماشین‌ هایی است که کار محاسبات را انجام می ‌دهند.

می ‌توان گفت پایه و اساس تمام کارهایی که در رشته علوم کامپیوتر انجام می ‌شود، برگرفته از ایده آقای تورینگ یا همان ماشین تورینگ است. زمانی که کامپیوترها ایجاد شدند تا به الان، یکی از سوالات پر تکرار این است که آیا این ماشین امکان حل مسائل را دارد یا خیر؟

ماشین تورینگ با مدلسازی ریاضیات محاسباتی، مسائل را اثبات و در نهایت در قالب چارچوبی که دارد، اقدام به حل مسائل می ‌کرد. در واقع هسته اصلی رشته علوم کامپیوتر این مسائل هستند.

پیدایش رشته علوم کامپیوتر

تعریف رشته علوم کامپیوتر

به منظور تعریف مشخص این رشته، می ‌توان بیان کرد تمرکز علوم کامپیوتر برروی مطالعه علمی یکسری مفاهیم نظام ‌مند امکان ‌سنجی، ساختار، منطق، کلیات، تئوری‌های طراحی و تحلیل الگوریتم‌ ها برای تولید، ذخیره‌ سازی، پردازش، نمایش و دسترسی به داده ‌ها و اطلاعات استخراج شده است.

به بیان ساده‌ تر، با پردازش تعدادی داده مانند داده‌ های زیستی، ماهواره ‌ای و … و استخراج اطلاعات، مسائل را می‌ توان به نوعی حل کرد.

رابطه رشته علوم کامپیوتر با مباحث دیگر

ارتباط نزدیکی بین ریاضیات و علوم کامپیوتر وجود دارد. در درس‌ های علوم کامپیوتر مباحث ریاضی جایگاه ویژه‌ ای دارند. هدف از این رشته تربیت متخصصانی است که با دید ریاضی‌ تر و منطقی ‌تر به حل مسائل مطرح در حوزه علوم کامپیوتر، ریاضیات و یا سایر رشته ها بپردازند.

همچنین ارتباطی میان علوم کامپیوتر و مباحثی نظیر زیست ‌شناسی، فیزیک، علوم اعصاب و … وجود دارد که در جدول (۱) بیان شده است. در واقع برای حل مسائلی که در این زمینه ‌ها وجود دارد، از طریق تکنیک ‌های علوم کامپیوتر می‌ توان آن‌ ها را بررسی و مدل ‌بندی کرد و در نهایت به راه‌ حل رسید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معرفی کامل رشته علوم کامپیوتر (از پیدایش آن تا بازار کار و تحصیل در خارج کشور) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

جدول ۱٫ ارتباط رشته ی علوم کامپیوتر با میاحث دیگر

  مباحث  پیدایش
علوم کامپیوتر زیست‌شناسی علم انفورماتیک
علوم کامپیوتر فیزیک علم کوانتوم
علوم کامپیوتر اعصاب علوم اعصاب محاسباتی

تاریخچه رشته علوم کامپیوتر در ایران

اولین بار در سال ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ به ترتیب اولین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر وارد دانشگاه‌ های ایران شد. اما در سال ۱۳۶۵ با به کارآمدن رشته مهندسی کامپیوتر، ارائه علوم کامپیوتر متوقف شد.

تاریخچه رشته علوم کامپیوتر در ایران

به دلیل احساس نیاز به این رشته و کمبود در مباحث نظری به همت دکتر اهرابیان و همکاران ایشان در سال ۱۳۷۷ بار دیگر در دانشگاه‌ ها ارائه شد. و همچنین در سال ۱۳۷۹ این رشته تا مقطع دکتری ادامه یافت.

تفاوت رشته علوم کامپیوتر با رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟

قبل از آن که به پاسخ این سوال برسیم، به توضیح مختصری درباره رشته مهندسی کامپیوتر می‌ پردازیم. رشته‌ ی مهندسی کامپیوتر از جمله رشته‌ هایی است که در زمینه فناوری کامپیوتر در بسیاری از دانشگاه‌ های دنیا تدریس می‌ شود و در ایران نیز تا مقطع دکتری ارائه می ‌شود.

مهندسی کامپیوتر رشته ‌ای است که در حوزه شناخت، طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی نرم ‌افزارها و همچنین تحلیل، ساخت، راه‌ اندازی، توسعه و اصلاح دستگاه‌ های سخت‌افزاری فعالیت دارد. در رشته مهندسی کامپیوتر با مباحث برنامه ‌نویسی، منطق، ساخت، توسعه و نگهداری نرم‌ افزارها سر و کار داریم.

دروس مهمی که ارائه می شود

برنامه ‌نویسی کامپیوتر، ساختمان داده‌ ها، طراحی الگوریتم، پایگاه داده‌ ها، ریاضی۱، سیستم‌ عامل، مهندسی نرم‌ افزار، شبکه‌ های کامپیوتری و مدارهای منطقی از جمله دروس مهمی هستند که در این رشته ارائه می ‌شوند.

آمار و احتمال، آنالیز عددی، نظریه‌ ی اتومات و زبان ‌ها، ساختمان داده‌ ها، طراحی و تحلیل الگورتیم‌ ها و مبانی منطق و نظریه مجموعه‌ ها جزو دروس مهم رشته علوم کامپیوتر به حساب می ‌آیند.

برای درک بیشتر دروس ارائه شده و خروجی موردنظر در جدول(۲) ارتباط دروس به توانایی ‌های فارغ‌ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر گفته شده است. در واقع در رشته علوم کامپیوتر مباحث به صورت تئوری و در مهندسی به صورت کاربردی تدریس می ‌شود.

تفاوت رشته علوم کامپیوتر با رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟

جدول ۲٫ ارتباط دروس به توانایی‌های فارغ ‌التحصیلان رشته علوم کامپیوتر

دروس پایه حل مسائل مدلسازی مسائل طراحی الگوریتم‌ های حل‌ مساله کد نویسی و پیاده‌ سازی توانایی فعالیت گروهی برای پیاده‌ سازی نرم‌ افزاری برقراری تعامل با صنعت و پشتیبانی علمی در پروژه‌های صنعتی
ریاضی عمومی(۱) * *
ریاضی عمومی(۲) * *
معادلات دیفرانسیل * *
مبانی کامپیوتر و برنامه‌ سازی * * *
فیزیک عمومی(۱) * * *
فیزیک عمومی(۲) * * *
مبانی اقتصاد * * *
اصول حسابداری و هزینه یابی * * *
اصول مدیریت * * * *
روش تحقیق و گزارش نویسی * * *
کارگاه کامپیوتر(۱) * * * *

 

یکی از تفاوت ‌های عمده‌ ی این دو رشته این است که در دانشکده‌ های مجزا ارائه می‌ شوند. رشته علوم کامپیوتر در دانشکده علوم پایه یا دانشکده‌ های ریاضی و آمار، و رشته مهندسی کامپیوتر در دانشکده‌ های فنی-مهندسی تدریس می ‌گردد. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از تمرکز دروس رشته علوم کامپیوتر مربوط به ریاضیات است و باقی دروس در حوزه کامپیوتر کار می ‌شود.

مثل این میماند که شما انگار ریاضی می ‌خوانید اما با طعم کامپیوتر!

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد در دانشگاه ‌های سطح بالاتر مباحث ریاضیات رشته علوم کامپیوتر به صورت تخصصی ‌تر ارائه می ‌شود و دانشگاه‌ های آزاد و غیرانتفاعی متمرکز بر مباحث کامپیوتر هستند.

گرایش های رشته علوم کامپیوتر

سرفصل ‌ها و دروس ارائه ‌شده رشته علوم کامپیوتر متناسب با هر دانشگاهی متفاوت است.

در مقطع کارشناسی این رشته شامل ۴ گرایش محاسبات علمی، نظریه الگوریتم ‌ها، سخت‌ افزار و سیستم‌ های اطلاعاتی است. محاسبات نرم و هوش مصنوعی، منطق و روش‌ های صوری، داده کاوی، علوم و تصمیم دانش، بیوانفورماتیک، توسعه بازی، شبکه ‌سازی و گرافیک کامپیوتری علاوه بر ۴ گرایش اصلی جزو گرایش ‌های رشته علوم کامپیوتر می ‌باشند.

بازار کار رشته علوم کامپیوتر

امروزه شرایط بازار کار و درآمد این رشته بهبود یافته و با شرایط کاری رشته مهندسی کامپیوتر تفاوت آنچنانی ندارد. درآمد افراد متخصص این حوزه از نسبت خوبی برخوردار است. برنامه ‌نویسی و مدیر پروژه در سیستم‌ ها، دو حرفه‌ ی قدر در این رشته هستند.

به طور معمول به ازای هر ۴ برنامه ‌نویس یک مدیر پروژه با رشته علوم کامپیوتر قرار دارد، به این دلیل که ذهن این فرد در تحلیل داده، تقسیم ‌بندی و جمع‌ آوری نتایج قدرت بیشتری دارد و مسائل را به خوبی حل می ‌کند.

بازار کار رشته علوم کامپیوتر

فارغ التحصیلان این رشته معمولا در حوزه‌ های زیر فعالیت دارند:

 • مراکز بخش خصوصی و وزارتخانه‌ ها و تمامی موسسات دولتی و بانک ‌ها
 • خدمات برنامه ‌نویسی، توسعه‌ ی نرم افزارهای موبایل
 • گرافیست
 • برنامه‌ نویسی کامپیوتر
 • کارشناس پایگاه داه
 • توسعه دهنده‌ ی اپلیکیشن ‌های موبایل برای پلتفرم‌ های گوناگون
 • مدیر سایت
 • طراح و توسعه‌ دهنده‌ ی وب
 • متخصص امنیت اطلاعات
 • تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری
 • انیماتور
 • نوشتن آپ های جدید و نوآورانه برای تلفن‌ های هوشمند و توسعه اپلیکیشن‌ های موبایل
 • ذخیره و بازیابی اطلاعات، سازماندهی، تجزیه و تحلیل و حفاظت داده‌ ها
 • صنعت بازی‌ های کامپیوتری

بازار کار این رشته در خارج از کشور نیز روند خوبی دارد. در هر دانشگاهی که این رشته را می ‌گذرانید با داشتن معدل خوب، دانش زبان انگلیسی و ترجیحاً چاپ مقاله ‌ای در ژورنال ‌های خارجی امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای شما فراهم می ‌شود.

 رشته کامپیوتر در مجموع چگونه است؟

با توجه به شناختی که از رشته علوم کامپیوتر بدست آوردید، می ‌توانید با علم به آن رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید.  به یاد داشته باشید هیچ کس جز شما ساختار ذهنی‌تان را نمی ‌شناسد. سعی کنید با توجه به علاقه و دانشی که کسب کردید، شالوده‌ ی آینده ‌تان را به خوبی بسازید.

سوالات متداول

علامت سوالبین رشته ‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر کدام رشته آینده بهتری دارد؟

پاسخ این سوال به علاقه و دانش شما بازمی ‌گردد. شرایط بازار کار هر دو رشته تفاوتی نسبت به یکدیگر ندارد. اگر اولویت شما برنامه ‌نویسی است و در آینده می‌ خواهید وارد بازار کار حوزه نرم‌ افزار شوید رشته مهندسی کامپیوتر ممکن است گزینه‌ ی بهتری باشد.

علامت سوالاز رشته تجربی می ‌توان وارد رشته علوم کامپیوتر شد؟

بله این امکان وجود دارد، برای وارد شدن به این رشته باید در کنکور ریاضی شرکت کنید.

علامت سوالبرای وارد شدن به بازار کار برنامه‌ نویسی داشتن مدرک تحصیلی مهم است؟

پاسخ به این سوال مستلزم تفکر بسیار در هدفی که دارید، است. اما به طور کلی طی ۴ سالی که در دانشگاه در این رشته‌ ها درس می‌ خوانید با مفاهیم پایه‌ ای برنامه‌ نویسی روبرو می‌ شوید که تا حدودی کمک ‌کننده‌ است. در کنار آن باید تجریه و مهارت خود را تقویت کنید.

Rate this post

معرفی کامل رشته علوم کامپیوتر (از پیدایش آن تا بازار کار و تحصیل در خارج کشور)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معرفی کامل رشته علوم کامپیوتر (از پیدایش آن تا بازار کار و تحصیل در خارج کشور)

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/9/7

دوشنبه

1400/9/8

سه شنبه

1400/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید