سهمیه کنکور ۹۸ – تغییرات و ساماندهی برای سال جدید

سهمیه کنکور

سهمیه کنکور در سال ۹۸ برای اجرایی شدن ساماندهی می گردند ، با تغییرات سهمیه کنکور در ادامه این مطلب با آویژه دانش همراه باشید .

سهمیه کنکور در سال ۹۷

بابک نگاهداری درخصوص آخرین وضعیت ساماندهی سهمیه های پایه کنکور سراسری گفت: پیرو تغییری که در سهمیه بندی های سال گذشته ایجاد شد، اعتراضاتی شکل گرفت؛ برهمین اساس مقرر شد شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را بررسی کند.

وی ادامه داد: بنابراین گزارش هایی از سازمان سنجش وزارت علوم و مراکز سنجش وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد دریافت و بررسی شد. براساس بررسی های صورت گرفته، در مجموع چند دهه گذشته به اشکال مختلف، برخی سهمیه های کنکور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است که می توان به سهمیه های بومی گزینی، استعدادهای درخشان، ایثارگران، خانواده شهدا، مناطق کم برخوردار و زلزله زده و سهمیه مربی ها اشاره کرد.

اختصاص ظرفیت بیش از ۵۰ درصد به برخی سهمیه کنکور

معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: براساس بررسی های صورت گرفته ۱۹ سهمیه مربوط به کنکور سراسری وجود دارد که در برخی از حوزه ها، به گونه ای پیش بینی شده که ظرفیت اختصاص داده شده به برخی سهمیه ها بالاتر از ۵۰ درصد است، یعنی بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت به سهمیه اختصاص داده شده و این باعث شده که مفهوم رقابت در آزمون از بین برود.

وی ادامه داد: وقتی بیش از ۵۰ درصد ظرفیت در برخی حوزه ها به خاطر سهمیه های متنوع ۱۹ گانه اختصاص پیدا می‌کند، ممکن است که عدالت آموزشی و رقابت برای کسب فرصت ها زیر سئوال برود. بنابراین نیاز بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه یک هم نگری درخصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت دهد.

زیر سئوال رفتن عدالت آموزشی با سهمیه های متنوع ۱۹ گانه

نگاهداری ادامه داد: با تجمیع، رفع تناقضات، تصحیح و نهایی کردن سهمیه ها، یک ساماندهی در این خصوص صورت می گیرد. بنابراین به شورا، ماموریت داده شد که تا آخر سال جاری این طرح را با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت، نهایی کند.

معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بنابراین کارگروه هایی تشکیل شده، جلساتی نیز برگزار شده و رویکردهای مختلفی در حال بررسی است و تا آخر سال این رویکردها جمع بندی شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه می شود.

افزایش سقف نمره قبولی سهمیه به ۸۰ درصد نمره آخرین داوطلب

نگاهداری افزود: یک رویکردی که در کارگروه ساماندهی سهمیه های کنکور مطرح است، این بوده که در گذشته، نمره قبولی پایه برای سهمیه ها کسب ۸۰ درصد از نمره آخرین داوطلب بوده، به تدریج این به ۷۰ درصد تقلیل داده شده است. در واقع رویکرد این است که برای افزایش کیفیت افرادی که در دانشگاه‌ها پذیرش می شوند، این عدد به ۸۰ درصد نمره آخرین فرد داوطلب افزایش یابد.

ظرفیت های خالی مانده هر سهمیه به سهمیه دیگر تخصیص نیابد

وی افزود: بحث دیگر این است که سهمیه هایی که خالی مانده و ظرفیت آنها پر نمی شود به سهمیه های دیگر تسری پیدا نکند، بلکه در قالب یک رقابت آزاد بین تمام سهمیه ها، جاهای خالی مانده پر شود.

سهمیه باید مازاد بر ظرفیت های اصلی وزارتخانه های علوم و بهداشت باشد

معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اگر قرار باشد که سهمیه های بیشتری به گروه هایی خاص اختصاص یابد، مازاد بر ظرفیت های اصلی وزارتخانه های علوم و بهداشت باشد نه اینکه از ظرفیت های موجود کم شود.

شرکت کنندگان هر سهمیه باید با خودشان رقابت کنند

وی ادامه داد: رقابت در سهمیه های مختلف به نسبت شرکت کنندگان هر سهمیه صورت گیرد یعنی هر سهمیه با خود رقابت کند نه با سهمیه های دیگر.

نگاهداری افزود: بنابراین اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، می توانیم بگوییم، عدالت آموزشی به گونه ای سهمیه بندی شود که مفهوم عدالت آموزشی و رقابت در آزمون های سراسری زیر سئوال نرود. هم نگری و تجمیع بین مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای رفع تناقضات صورت گیرد.

وی ادامه داد: کسب درصد بالاتری از حد نصاب نمره آخرین فرد قبولی از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش یابد، ظرفیت های خالی مانده هر سهمیه به سهمیه دیگر تخصیص نیابد،  رقابت آزمون ها به نسبت سهم شرکت کنندگان هر سهمیه صورت گیرد و اگر سهمیه ای هم قرار است در برخی حوزه ها اختصاص یابد در قالب مازاد بر ظرفیت اصلی صورت گیرد.

بررسی رویکردها در کارگروه های ساماندهی سهمیه کنکور

معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته رویکردهایی که عنوان شد، هیچ یک مصوب نشده همه در کارگروه های ساماندهی سهمیه های کنکور در حال بررسی است. تا طرح ساماندهی مناسبی را قبل از پایان امسال به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهیم تا در آزمون سال بعد اجرایی شود.

نگاهداری تاکید کرد: ساماندهی جدید سهمیه های آزمون های سراسری از سال ۹۷ اجرایی می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سهمیه کنکور ۹۸ – تغییرات و ساماندهی برای سال جدید با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشاوره تلفنی سهمیه کنکور

اگر در خصوص سهمیه کنکور ارشد یا دکتری (سهمیه ۵% – سهمیه ۲۵% و…) و یا سهمیه کنکور سراسری نیاز به مشاوره دارید  ٬ همه روزه و از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایید .

 منبع خبر : mehrnews

سهمیه کنکور ۹۸ – تغییرات و ساماندهی برای سال جدید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سهمیه کنکور ۹۸ – تغییرات و ساماندهی برای سال جدید

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1399/12/9

یکشنبه

1399/12/10

دوشنبه

1399/12/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید