مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲

مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته انسانی، یک نکته مهم دارد و آن بومی گزینی است. در انتخاب رشته انسانی تعداد زیادی از همه رشته‌ها وجود دارد که دارای گزینش از نوع کشوری هستند، این جمله بدان معناست که بومی گزینی های استانی، قطبی و ناحیه ای مربوط به این رشته را دارا نیستند.

به جای آن رشته‌هایی در بین سایر رشته‌های انتخاب رشته انسانی وجود دارند، که دارای سهمیه‌اند، آن هم از نوع بومی گزینی و گاهی حتی رشته های پر متقاضی در انتخاب رشته علوم انسانی مانند روانشناسی، مدیریت و حسابداری در میان رشته های دارای سهمیه بومی گزینی هستند.

از شما دعوت می‌کنیم در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا راهنما و مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲ را به شما ارائه نماییم.

چگونه انتخاب رشته کنکور را انجام دهیم؟

برای انتخاب رشته گروه آزمایشی انسانی، شما باید ابتدا در کنکور سراسری مجاز شده باشید. البته ذکر این نکته که برخی دانشگاه‌ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند نیز حائز اهمیت است.

برای انتخاب رشته انسانی در برخی دانشگاه‌ها مانند واحدهای علمی کاربردی، آزاد، پیام نور، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و … نیاز به شرکت در کنکور نیست.

انتخاب رشته انسانی برای دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه سراسری تنها با پذیرش در کنکور امکان پذیر است. اگر در کارنامه کنکور شما قید شده باشد که شما مجاز هستید، امکان ثبت نام در دانشگاه سراسری و البته قبل از آن انتخاب رشته انسانی را خواهید داشت.

چگونه انتخاب رشته کنکور را انجام دهیم؟

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ مدتی پس از انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری منتشر می شود. پس از انتشار این دفترچه، نوبت به مرحله مهم انتخاب رشته می رسد.

لینک دانلود این دفترچه طبق روال هر سال چند روز پس از انتشار کارنامه داوطلبان در سایت سنجش فعال می شود. تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر زمان انتشار دفترچه‌ی راهنما از سوی سایت سنجش منتشر نشده است؛ اما پیش بینی می شود این دفترچه مطابق سال های گذشته در اواسط مرداد ماه در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

علاقه مندان به انتخاب رشته در کنکور انسانی، لازم است که کد رشته محل های ارائه شده در این دفترچه انسانی ۱۴۰۲ را به همراه میزان ظرفیت و همینطور جنسیت پذیرش بررسی کنند و در نهایت ۱۲۰ اولویت را استخراج کرده و در فرم انتخاب رشته اولویت بندی نمایند.

از نکات مهم که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که انتخاب رشته با آزمون با بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی، ادغام شده است و دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲ علاوه بر اینکه در بر دارنده کد رشته محل های با آزمون است، دارای کد رشته محل های بدون آزمون که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی است نیز می باشد.

مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری

فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲

داوطلبان به منظور انتخاب رشته کنکور انسانی، بعد از این که کارنامه‌ی اولیه خود را از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور دریافت کردند، باید نسبت به چینش اولویت های خود تصمیم گیری کنند.

همانطور که اشاره شد، در این مرحله برای اینکه فرد بتواند در مورد رشته و دانشگاه‌هایی که مدنظر دارد، دید کاملی پیدا کند، بهتر است از یک مرجع کنکوری معتبر مشاوره گرفته و در مورد پروسه انتخاب رشته درک درستی داشته باشد. در ادامه به طور خلاصه به مراحل انتخاب رشته کنکور انسانی اشاره خواهیم داشت.

داوطلبان بعد از مراجعه به سامانه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org، باید به یکی از ۳ روش‌ قابل انجام، فرم انتخاب رشته‌ی اینترنتی خود را تکمیل نمایند.

پونزاین ۳ روش‌ها بشرح زیر هستند:

وارد کردن اطلاعات سریال ثبت نام(کد ۱۲ رقمی) و شماره‌ی شناسنامه

وارد کردن شماره‌ی پرونده، کدملی، شماره‌ی سریال شناسنامه

وارد کردن شماره رهگیری ثبت نام (کد ۱۶ رقمی) و کدملی

در مرحله آخر نیز، رسید انتخاب رشته‌ی ۱۵ رقمی به همراه کد رشته محل‌های انتخابی به داوطلب نمایش داده می‌شود. تأکید می‌شود افراد حتماً فرم انتخاب رشته تکمیل شده خود را چاپ گرده و تا اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری به صورت محرمانه نزد خود نگه دارند.

چه زمانی می توان در مرحله انتخاب رشته شرکت کرد؟

معمولاً سازمان سنجش در نیمه‌ی دوم مردادماه اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های تحصیلی دارای شرایط خاص را اعلام می نماید و به فاصله‌ی چند روز، داوطلبان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش به صورت اینترنتی، انتخاب رشته انسانی نمایند.

نتایج نهایی آزمون در هفته‌ی آخر شهریورماه اعلام می شود. کارنامه نهایی آزمون سراسری در هفته‌ی اول مهرماه بر روی سایت سازمان سنجش استقرار می یابد.

مشاوره انتخاب رشته انسانی دانشگاه آزاد

مشاوره انتخاب رشته کنکور و کنکور انسانی دانشگاه آزاد، مطلب انتخابی مورد بحث این بخش است. انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز بی شباهت به انتخاب رشته سراسری نیست. متقاضیان باید از محبوب‌ترین کد رشته محل خود شروع کرده و تا ۱۲۰ مورد را پر کنند.

در مشاوره انتخاب رشته انسانی دانشگاه آزاد خواهید دید، در صورتی که انتخاب فرد بالاتر بیاید شانس او بیشتر نخواهد شد. چون اولا کلیه انتخاب های یک فرد مورد بررسی قرار می گیرند و سپس به سراغ نفر بعدی خواهند رفت. در انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد حتما باید به مبلغ شهریه توجه کنید.

علاقه مندان به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد که دارای کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در کارنامه اولیه شان می باشند، می توانند برای تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد، به سایت سازمان سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی اینترنتی “azmoon.iau.ac.ir” مراجعه نمایند.

مشاوره انتخاب رشته انسانی دانشگاه آزاد

محتویات دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲

در ادامه مطلب، اشاره مختصری می‌کنیم به محتویات فصل اول و دوم دفترچه انتخاب رشته گروه علوم انسانی، تا یک دید کلی از این دفترچه را در ذهن خود داشته باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فصل اول دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۲

پونزمحتویات فصل اول دفترچه عبارتند از:

 • مقدمه و نکات مهم
 • توضیحات و شرایط پذیرش دانشجو
 • کارنامه نتایج علمی
 • گزینش دانشجو
 • انتخاب رشته

فصل دوم دفترچه انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲

پونزمحتویات فصل دوم دفترچه عبارتند از:

 • توضیحات و جدول زیرگروه‌های گروه آزمایشی علوم ریاضی
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت دوره‌های روزانه، نوبت دوم، مجازی، پردیس خودگردان و…
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت دوره‌ های روزانه، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد و بومی دانشگاه‌ های علوم پزشکی
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت سهمیه مناطق محروم، زلزله زده و سایر مصوبات
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد)
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت دانشگاه پیام نور
 • کد رشته‌ های تحصیلی و ظرفیت رشته‌های نیمه متمرکز (اعم از روزانه، نوبت دوم و …)
 • فرم پیش‌نویس انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

تقسیم بندی مکانی رشته های انسانی

رشته‌ ها را می توان در ۴ گروه (کشوری، قطبی، ناحیه ای و استانی) طبقه بندی کرد. منظور از گروه کشوری این است که در این رشته‌ها، پذیرش فقط بر اساس نمره و رتبه کشوری صورت می گیرد.

 در رشته های قطبی، انتخاب رشته انسانی از رشته های چند ناحیه مجاور محل سکونت شانس قبولی را افزایش می دهد.

در رشته های ناحیه‌ ای، انتخاب رشته از رشته های چند استان مجاور هم محل سکونت، احتمال قبولی را به میزان ۷۰-۶۰ درصد افزایش می دهد.

در انتخاب رشته از استان محل تحصیل (رشته‌ ی استانی)، شانس قبولی بسیار زیاد است.

تقسیم بندی مکانی رشته های انسانی

لیست رشته های گروه آزمایشی انسانی دانشگاه آزاد

در گروه آزمایشی انسانی، تعداد زیادی رشته برای متقاضیان گنجانده شده که در بیشتر دانشگاه های کشور ارائه می شوند. لیست این رشته‌ ها در جداول ادامه مطلب، قرار داده شده است.

جدول شماره ۱ لیست رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی دانشگاه آزاد

کاردانی تربیت معلم قرآن
کارشناسی تربیت مربی عقیدتی و سیاسی
دبیری علوم دینی
دبیری الهیات و معارف اسلامی
الهیات و معارف اسلامی
مترجمی زبان عربی
دبیری زبان و ادبیات عربی
دبیری زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات عرب
زبان و ادبیات فارسی

جدول شماره ۲ لیست رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی دانشگاه آزاد

مطالعات خانواده
علوم تربیتی
روانشناسی
راهنمایی و مشاوره
باستان شناسی
تاریخ
جغرافیا
حکمت اسلامی و فلسفه
پلیس قضایی
علوم قرآن و حدیث

جدول شماره ۳ لیست رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی دانشگاه آزاد

امور گمرکی
کاردانی امور مالی و مالیاتی
مدیریت بیمه
خبرنگاری
علوم ارتباطات اجتماعی
دبیری علوم اجتماعی
علوم اجتماعی
مددکاری اجتماعی
دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی
کتابداری

جدول شماره ۴ لیست رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی دانشگاه آزاد

مدیریت بانکداری
کارشناسی تولید سیما
 مدیریت و کمیسر دریایی
خدمات امور اداری
 کاردانی مدیریت صنعتی
مدیریت مسافرتی و جهانگردی
مدیریت جهانگردی
مدیریت دولتی
کاردانی حسابداری

لیست رشته های گروه آزمایشی انسانی دانشگاه آزاد

نکاتی مهم برای داوطلبین انتخاب رشته کنکور انسانی

باید بدانید که آن دسته از داوطلبین متقاضی رشته‌ های دارای شرایط مختص به خود که در انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم انسانی در یکی از دانشگاه‌ های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شاهد، علامه طباطبایی، مذاهب اسلامی، شهید مطهری، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری، مؤسسه غیرانتفاعی رفاه و نیز دانشگاه فرهنگیان و همچنین تربیت دبیر شهید رجایی با در نظر گرفتن شرایط مقید در بخش پیوست های موجود در دفترچه راهنمای انتخاب رشته علوم انسانی که در سایت سازمان سنجش درج شده، لازم است در هنگام انتخاب رشته انسانی با کد رشته محل‌ های مورد علاقه شان را در هر اولویتی که می‌ خواهند از اولویت ۱ تا ۱۵۰ در فرم انتخاب رشته علوم انسانی که به صورت اینترنتی است، درج کنند.

توجه کردن به به نکات گفته شده در این مبحث برای داوطلبین انتخاب رشته انسانی بسیار مهم و حیاتی است.

تحصیل رشته انسانی برای داوطلبان چه مزایایی دارد؟

برای تحصیل در رشته‌ های گروه آزمایشی، شرایط بسیار بهتری نسبت به رشته های گروه آزمایشی تجربی و ریاضی وجود دارد.

همانطور که یقینا می دانید رشته های گروه آزمایشی تجربی که عموما شامل پزشکی و پیراپزشکی و علوم پایه هستند، طرفداران بسیار زیادی دارند و رقابت در آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل تعداد شرکت کنندگان برای این کنکور به طبع بسیار بالا است.

این رقابت در رشته های گروه آزمایشی ریاضی نیز بسیار تنگاتنگ است و از آنجا که رشته های مهندسی بسیار پر متقاضی و پر کار هستند، قبولی در آنها به طبع سخت است.

اگر چه در گروه آزمایشی انسانی نیز رقابت وجود دارد، اما تعداد شرکت کنندگان آنها کمتر است. به همین دلیل قبولی در رشته های این گروه برای داوطلبین با مشکلات کمتری روبه رو است و افراد زیادی جذب دانشگاه های گروه علوم انسانی می شوند.

نکات مهم در مورد مشاوره انتخاب رشته انسانی دانشگاه آزاد

مشاوره تلفنی انتخاب رشته انسانی

مشاوره تلفنی انتخاب رشته انسانی، یک روش کم هزینه برای دریافت مشاوره و راهنمایی در مورد انتخاب رشته انسانی است. در مشاوره تلفنی انتخاب رشته انسانی یک شخص می تواند همه ابهامات مورد نظر خود در مورد تحصیل بدون کنکور یا با کنکور در گرایش های گروه آزمایشی انسانی روشن سازد.

اگرچه مشاوره حضوری بیشتر از مشاوره تلفنی انتخاب رشته انسانی نتیجه بخش است؛ اما مشاوره تلفنی می تواند به افرادی که شرایط مراجعه حضوری به مراکز مشاوره را ندارند، کمک کند.

برای مشاوره تلفنی انتخاب رشته انسانی کافی است که با یک جست و جوی ساده در اینترنت، مراکز مشاوره معتبر را در اینترنت پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید.

هزینه تماس با این مراکز از فیش تلفن کسر خواهد شد و به صورت اینترنتی، حضوری یا پرداخت از درگاه الکترونیکی نیست. برای کمک به انتخاب رشته انسانی می‌ توانید دفترچه ثبت نام دانشگاه‌ ها را هم مطالعه کنید.

برای مشاوره قبولی در رشته مورد علاقه خود، می‌ توانید با مرکز مشاوره آویژه به شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ بگیرید.

سخن آخر

گروه آزمایشی انسانی، شاخه های تحصیلی متفاوتی از روانشناسی تا حقوق و فلسفه و فقه و مدیریت دارد. تحصیل در رشته های علوم انسانی با سختی نسبتا کمتری روبه روست.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته های گروه آزمایشی انسانی، ظرفیت زیادی برای جذب دانشجو دارند و هر سال در دو نیم ترم تحصیلی مهر و همچنین بهمن ماه دانشجو می پذیرند.

برای تحصیل در دانشگاه های مرتبط با علوم انسانی، می توان با کنکور و یا بدون کنکور و پرداخت شهریه وارد دانشگاه شد. برای اطلاع از لیست رشته های بدون کنکور گروه انسانی، پیشنهاد می‌ کنیم مقاله “رشته های بدون کنکور انسانی ۱۴۰۲ – لیست بدون آزمون ۱۴۰۲” را مطالعه بفرمایید.

در این مقاله تلاش کردیم تا راهنما و مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲ را برای آگاهی شما ارائه نماییم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید یا به دریافت مشاوره تخصصی تحصیلی، مشاوره کنکور انسانی و… احتیاج دارید، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتکدام دانشگاه‌ها علاوه بر شرایط عمومی، شرایط اختصاصی خود را برای پذیرش دارند؟

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شاهد، علامه طباطبایی، مذاهب اسلامی، شهید مطهری، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری، مؤسسه غیرانتفاعی رفاه و نیز دانشگاه فرهنگیان و همچنین تربیت دبیر شهید رجایی.

سوال علامتدر کدام رشته های علوم انسانی رقابت بیشتر است؟

در رشته های حقوق، روانشناسی و مشاوره، رقابت نسبت به سایر رشته های این گروه بیشتر است.

سوال علامتدفترچه انتخاب رشته علوم انسانی چه زمانی منتشر  می شود؟

دفترچه انتخاب رشته علوم انسانی بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید