آیا پذیرش در رشته رادیولوژی بدون کنکور دانشگاه ها امکان پذیر است؟

آیا پذیرش در رشته رادیولوژی بدون کنکور دانشگاه ها امکان پذیر است؟

رشته رادیولوژی یکی از رشته های پر طرفدار و محبوب در میان رشته های علوم پزشکی است و علاقه مندان زیادی هم دارد. همه به خوبی می دانیم که یکی از راه های ورود به هر رشته دانشگاهی، کنکور سراسری است؛ ولی امروزه بسیاری از دانشگاه ها در برخی رشته ها اقدام به پذیرش دانشجو آن هم بدون کنکور می کنند.

حال شاید برای بسیاری از طرفداران رشته رادیولوژی این سوال مطرح شود که آیا می شود بدون کنکور در رشته رادیولوژی تحصیل کرد؟

برای پاسخ به این سوال، توصیه می کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید و پاسخ سوال خود را بگیرید.

رشته رادیولوژی و آینده شغلی آن به چه صورت است؟

در ابتدا به آینده شغلی این رشته می پردازیم. رشته رادیولوژی در زیر گروه یک علوم تجربی در کنکور سراسری قرار گرفته است و داوطلبان برای قبولی در این رشته باید به ضرایب زیر گروه توجه داشته باشند. فارغ الحصیلان این رشته با دو موقعیت شغلی رو به رو خواهند شد. کارشناسی رادیولوژی و رادیولوژیست دو شغلی هستند که فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی در پیش رو دارند.

اما باید توجه داشت که مراحل رسیدن به این دو شغل متفاوت است. رادیولوژیست باید در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده باشد و بعد در آزمون تخصصی رشته رادیولوژی شرکت کند. سپس با گذراندن تحصیلات این دوره پزشک متخصص رادیولوژی یا همان رادیولوژیست خواهد شد.

رادیولوژیست ها وظیفه دارند تا عکس ها و تصاویر رادیوگرافی را تفسیر کرده و برخی بیماری ها و شکستگی ها را تشخیص دهند. طول دوره تحصیل برای رادیولوژیست ها در حدود 15 سال است. این افراد می توانند کلینیک تصویربرداری تاسیس کنند.

کارشناس رادیولوژی نیز باید به مدت 4 سال در رشته تکنولوژی پرتوشناسی تحصیل کند و در خصوص مباحثی مانند: فیزیک، آناتومی، فیزیولوژی و دروس تخصصی تصویربرداری آموزش های کافی را دیده باشد. فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته تکنولوژی پرتو شناسی، به عنوان کاردان تصویربرداری می توانند در بخش های رادیولوژی مراکز درمانی کار کنند.

آشنایی با رشته تکنولوژی پرتو شناسی و آینده شغلی آن

آشنایی با رشته تکنولوژی پرتو شناسی و آینده شغلی آن

همان طور که اشاره شد، رشته تکنولوژی پرتو شناسی یک رشته مرتبط با رادیولوژی است. تمامی تخصص های ویژه از جمله آناتومی بدن انسان، هم در دوره رادیولوژی تخصصی و هم در رشته تکنولوژی پرتو شناسی آموزش داده می شوند.

در این رشته، نحوه تصویربرداری از اعضاء مختلف بدن آموزش داده می شوند و فارغ التحصیلان در مقاطع کاردانی یا کارشناسی به عنوان کاردان یا کارشناس رادیولوژی می توانند در مراکز تصویربرداری مشغول به کار شوند.

البته باید توجه داشت که حیطه کاری کاردان و کارشناس رادیولوژی با یکدیگر متفاوت است. کاردان رادیولوژی می تواند تصویربرداری های ساده مانند عکس برداری از دست، پا و یا انگشتان را انجام دهد؛ اما تصویربرداری از سیستم گوارشی، عروق و… کار دشواری است و این تصویربرداری ها بر عهده کارشناس رادیولوژی است. کار با دستگاه هایی مانند M.R.I و C.P نیز بر عهده فارغ التحصیلان کارشناسی است.

به طور کلی فارغ التحصیلان کاردانی این رشته می توانند در موسسه های تصویرنگاری و بیمارستان ها به عنوان مسئول آماده سازی دستگاه های رادیوگرافی، ظهور و ثبت کلیشه های رادیوگرافی و انجام عمل رادیولوژی مشغول به کار شوند.

آیا امکان پذیرش در رشته رادیولوژی بدون کنکور وجود دارد؟

همان طور که گفته شد، برای اینکه فردی به یک رادیولوژیست تبدیل شود، باید ابتدا پزشکی عمومی را بگذراند و برای تبدیل شدن به کارشناس رادیولوژی نیز باید در رشته تکنولوژی پرتو شناسی تحصیل کند.

هر دو این رشته ها از مجموعه رشته های علوم پزشکی هستند و همواره قبولی در رشته پزشکی کار سختی است؛ بنابراین افراد به دنبال این هستند که بدون کنکور وارد این رشته شوند.

اما ورود به دانشگاه سراسری بدون کنکور در رشته های پزشکی، امکان پذیر نیست و داوطلب باید در کنکور سراسری رتبه قابل قبولی کسب کند تا بتواند در رشته های گروه علوم پزشکی مشغول به تحصیل شود.

در دانشگاه آزاد نیز چه با کنکور و چه بی کنکور، رشته هایی با نام رادیولوژی، سونوگرافی، تکنولوژی پرتو شناسی، فیزیوتراپی و… وجود ندارد.

دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور نیز هیچ یک از رشته های گروه علوم پزشکی را ندارند. بنابراین تنها راه باقی مانده برای علاقه مندان به رشته رادیولوژی این است که در کنکور پزشکی شرکت کنند و بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی، با شرکت در آزمون رادیولوژی تخصصی، وارد این رشته شوند و یا در کنکور سراسری در رشته تکنولوژی پرتوشناسی قبول شوند.

آیا تحصیل در رشته رادیولوژی بدون کنکور در خارج از کشور، امکان پذیر است؟

آیا تحصیل در رشته رادیولوژی بدون کنکور در خارج از کشور، امکان پذیر است؟

برخی از افراد که به هر دلیل توانایی شرکت و قبولی در کنکور سراسری را ندارند، سعی می کنند، برای تحصیل رشته های مرتبط با رادیولوژی به خارج از کشور بروند و بدون کنکور این مراحل را طی کرده و بعد از اتمام تحصیل به کشور بازگردند.

این کار نیز چندان ساده نیست؛ زیرا وزارت بهداشت و درمان ایران، مدرک هر کشوری را تایید نمی کند. بنابراین داوطلب باید کشوری را برای تحصیل انتخاب کند که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران باشد تا بعد از بازگشت به ایران برای شرکت در آزمون دستیاری و یا دریافت مجوز کار به مشکلی بر نخورد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن آخر

با توجه به توضیحات ارائه شده، بی شک متوجه این موضوع شده اید که امکان تحصیل در رشته رادیولوژی بدون کنکور وجود ندارد و تمامی داوطلبان باید در آزمون سراسری علوم تجربی شرکت کنند و از طریق کنکور به تحصیل در این رشته بپردازند.

اگر به این رشته علاقه مند هستید و دوست دارید تا در این رشته تحصیل کنید، بهتر است با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید و از آنان برای دریافت برنامه ریزی برای قبولی در بهترین دانشگاه های این رشته راهنمایی بگیرید.

مشاوران ما در مرکز مشاوره با ارائه برنامه های منحصر به فرد و اختصاصی که متناسب با سطح علمی شما باشد، شما را برای رسیدن به موفقیت در این رشته، راهنمایی می کنند.

سوالات متداول

آیا می شود بدون کنکور در رشته رادیولوژی تحصیل کرد؟

همان طور که گفته شد، برای اینکه فردی به یک رادیولوژیست تبدیل شود، باید ابتدا پزشکی عمومی را بگذراند و برای تبدیل شدن به کارشناس رادیولوژی نیز باید در رشته تکنولوژی پرتو شناسی تحصیل کند. ورود به دانشگاه سراسری بدون کنکور در رشته های پزشکی، امکان پذیر نیست و داوطلب باید در کنکور سراسری رتبه قابل قبولی کسب کند

آیا تحصیل در رشته رادیولوژی بدون کنکور در خارج از کشور، امکان پذیر است؟

داوطلب باید کشوری را برای تحصیل انتخاب کند که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران باشد تا بعد از بازگشت به ایران برای شرکت در آزمون دستیاری و یا دریافت مجوز کار به مشکلی بر نخورد.

طول دوره تحصیل برای رادیولوژیست ها چقدر است؟

طول دوره تحصیل برای رادیولوژیست ها در حدود 15 سال است، کارشناس رادیولوژی نیز باید به مدت 4 سال در رشته تکنولوژی پرتوشناسی تحصیل کند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آیا پذیرش در رشته رادیولوژی بدون کنکور دانشگاه ها امکان پذیر است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 3 نظر:
  1. رشته رادیولوژی بعد از پایان دانشگاه بطور مستقیم در بیمارستان پذیرش دارد؟

  2. سلام من معدل کتبی نهاییم ۱۳/۷۰ رشتمم تجربی چند درصد امکان قبولی دارم برای بدون کنکور ت این رشته؟؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید