چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

هر دانشجویی، سختی های نوشتن پروپوزال را چشیده است. شروع انجام یک کار همیشه سخت است؛ اما پس از آن که یاد گرفته شد، نه تنها سخت نیست، بلکه برای شما شیرین نیز خواهد بود! ما در این مطلب سعی کردیم برای شما که قصد دارید یک پروپوزال بنویسید، آن را آموزش دهیم.

شما در پایان این مطلب قادر خواهید بود، برای شروع نگارش و تحقیق یک پروپوزال اقدام کنید. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید. توصیه می کنیم یک قلم و کاغذ برای نت برداری داشته باشید!

برای شروع کار بهتر است ابتدا بدانیم که اصلا پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟

پروپوزال (proposal)، در لغت به معنی خواستگاری کردن و پیشنهاد دادن است. کسی که پروپوزال می نویسد، یک طرح و نقشه ابتدایی از کاری که قصد دارد انجام دهد، با همکاری و زیر نظر استاد راهنما، ارائه می دهد.

پروپوزال نویسی تنها به سواد و علم شما بستگی ندارد؛ بلکه علاوه بر دانش، یک مهارت و هنر نیز هست. پس اگر می خواهید یک پروپوزال خوب بنویسید، علاوه بر دریافت آموزش و کسب مهارت و هنرمندی در نگارش آن، نیازمند تجربه و ورود عملی به آن نیز هست.

اگر تجربه ندارید، نگران نباشید! ما تجارب خود را در اختیار شما قرار می دهیم.

با توجه به اینکه برای دریافت مدرک تحصیلی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در برخی از رشته در مقطع کارشناسی، شما ملزم به نگارش پایان نامه هستید و قبل از نگارش پایان نامه، شما باید یک پروپوزال ارائه دهید.

پروپوزال چیست؟

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

تا نوشتن یک پروپوزال، ما همراه شما هستیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- قدم اول در نوشتن پروپوزال

برای نوشتن یک پروپوزال، شما باید ابتدا یک عنوان برای پروپوزال خودتان انتخاب کنید.

انتخاب عنوان برای پروپوزال به معنی انتخاب موضوع برای پایان نامه‌تان است؛ پس در انتخاب عنوان برای پروپوزال خودتان انتخاب کنید؛ زیرا نمی‌شود شما برای پروپوزال خودتان یک عنوان جدا و برای پایان نامه ‌اتان نیز یک عنوان دیگر انتخاب کنید.

مرحله انتخاب موضوع اولین و مهمترین بخش هر پایان نامه ای است. انتخاب موضوع باید بر اساس علاقه و توانمندی دانشجو انتخاب شود؛ چرا که دانشجو زمان زیادی را صرف تحقیق بر روی آن می کند، در نتیجه باید از تحقیق بر روی آن لذت ببرد و خسته نشود.

انتخاب موضوع مورد علاقه به پژوهشگر انگیزه می دهد، تا تحقیقات جذاب و هدفمندی ارائه دهد و نتایج بهتری کسب کند! علاوه بر آن باید موضوعی کاربردی و برای حل مشکلی در جامعه به کار برده شود.

بهتر است از امکاناتی که برای این تحقیقات به کار برده می شود، لیستی تهیه شود تا هنگام شروع کار پایان نامه در اختیار پژوهشگر قرار گیرد.

2- قدم دوم در نوشتن پروپوزال

پس آن چه شما به عنوان و موضوع پروپوزال خودتان را انتخاب کردید، باید به بیان مساله بپردازید. اگر برایتان سوال ایجاد شده است که بیان مساله چیست و چه کاری باید انجام دهید، نگران نباشید؛ ما به شما می گوییم.

منظور مساله در پروپوزال همان سوالی است که در ذهن شما ایجاد شده است و باعث شده است برای پیدا کردن پاسخ این سوال دست به تحقیق بزنید و آن را ریشه یابی کنید و علت های به وجود آمدن این سوال یا مشکل را تبیین کنید و راهکارهایی را برای رفع آن ارائه دهید.

در قسمت بیان مساله باید محقق سوال خودش را مطرح کند و انگیزه خودش از تحقیق را مشخص کند و محدوده مکانی و زمانی تحقیق را مشخص کند. به همین راحتی!

اصطلاحات علمی

برای بیان مسئله و مقدمه تعدادی اصطلاح علمی و فنی به کار برده می شود، که نیاز است توضیح داده شود. با این کار خواننده متن درک بهتری از متن خواهد داشت. تعریف باید از منابع معتبر استفاده شود.

نوع پایان نامه

باید مشخص کنید که پایان نامه شما نظری است یا عملی! در صورتی که پایان نامه عملی را انتخاب کرده باشید، باید تجهیزاتی که نیاز دارید را عنوان کنید. اگر تحقیقات شما باید در آزمایشگاه انجام شود یا نیازمند تحقیقات میدانی برای جمع آوری داده ها است در متن پروپوزال آورده شود.

مسئله ای که باید به آن توجه کنید، این است که فرمت پروپوزال هر دانشگاه نسبت به دانشگاهی دیگر متفاوت است. توضیحات آورده شده در این مقاله حالت کلی را در پروپوزال بیان می کند و برای ارائه پروپوزال باید فرمت پروپوزال دانشگاه خود را از سایت دانشگاه دانلود کنید.

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

3- قدم سوم در نوشتن پروپوزال

حال که یاد گرفتید تا بخش اول یک پروپوزال را بنویسید، بخش دوم را نیز به شما می گوییم. بخش دوم پروپوزال پس از بیان مساله اهمیت و ضرورت موضوع انتخابی است.

در این بخش شما باید به صورت واضح و روشن بیان کنید، که چرا این موضوع را برای انجام تحقیق انتخاب کرده اید و نتیجه زحمات و تحقیقات شما برای جامعه علمی چه اهمیت و ضرورتی دارد؟ همچنین در این قسمت شما باید علاوه بر نوشتن در مورد اهمیت و ضرورت تحقیق، در مورد پیشینه تحقیق نیز بنویسید.

پیشینه تحقیق چیست؟

پیشینه تحقیق یعنی آنچه قبلا پژوهشگران دیگر انجام داده اند.

در پیشینه تحقیق باید به شیوه ای کاملا مستند تحقیق های انجام شده در زمینه موضوع انتخابی ‌اتان را ذکر کنید؛ این کار سبب می‌شود تا نشان دهید که تحقیقی که دارید انجام می‌دهید، در عین جدید بودن، در راستای تحقیقات گذشته است و آنها را تکمیل می‌کند.

4- قدم چهارم در نوشتن پروپوزال

پس از آن که بخش دوم نوشتن پروپوزال را یاد گرفتید، نوبت نوشتن اهداف و فرضیه های تحقیق است؛ به معنی آنکه شما باید اهداف کلی از تحقیقی که قرار است انجام دهید، مشخص کنید و اهداف جزئی را جدا جدا بیان کنید و نیز سعی کنید فرضیه ها و حدس ها و گمان های خودتان را در مورد علت های به وجود آمدن مساله تحقیق بوده اند و به خوبی توضیح دهید.

5- قدم آخر در نوشتن پروپوزال!

حال به گام آخر نوشتن یک پروپوزال رسیده ایم.

در آخرین گام شما باید در مورد روش و شیوه تحقیقی که می‌خواهید انجام دهید، بنویسید و در آن به دقت در مورد موارد گوناگون تحقیق خود، از جمله شیوه های جمع آوری داده ها و روش های آزمایشگاهی و شیوه های تجزیه و تحلیل داده ها و مواردی از این دست را صحبت کنید.

و در آخر منابعی را که در متن به آن‌ها استناد کرده اید، با رعایت اصول بنویسید. با رعایت تمامی این موارد شما می‌توانید یک پروپوزال موفق نگارش کنید.

اگر هنوز در این زمینه مشکلی دارید و یا مطلبی برایتان گنگ است، شما می توانید با تماس با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه، تمامی سوالات خود را بپرسید.

پروپوزال

در پایان

به خاطر داشته باشید در صورتی که پروپوزال شما تایید شود، باید آن را کار کنید؛ اگر نیاز به تغییر موضوع داشته باشید، باید پروپوزال دیگری ارائه دهید که این بر نمره پایان نامه شما تاثیر منفی خواهد داشت. بنابراین بهتر است از همان ابتدا دقت کنید و تصمیم درست بگیرید.

اگر در مورد نوشتن پروپوزال نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، بهتر است با شماره 9099071985 تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی آویژه استفاده کنید.

سوالات متداول

علالمت-سوالموضوع پروپوزال را خودمان انتخاب می کنیم یا توسط استاد راهنما انتخاب می شود؟

موضوع انتخابی پروپوزال که همان موضوع پایان ‌نامه شما نیز خواهد بود، باید توسط خود شما انتخاب شود.

علالمت-سوالموضوع پروپوزال را چگونه انتخاب کنیم؟

موضوعی که انتخاب می‌کنید، باید نباید خیلی بکر باشد، و نباید هم تکراری باشد و موضوعی باشد که نتایج آن چیزی به علم اضافه کند.

علالمت-سوالپروپوزال نویسی فقط برای پایان نامه کاربرد دارد؟

خیر؛ اگر قصد دارید تا مقاله ای بنویسید و در ژورنال های علمی منتشر کنید، پروپوزال نویسی به شما کمک می‌کند تا بدانید که قرار است چه کاری انجام دهید و هدف شما از انجام این کار چیست؟ به حالت کلی، پروپوزال نویسی نقشه راه شما است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

دوشنبه

1403/5/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید