چرا تحصیل در خارج از کشور (مزایا و معایب آن) | آینده ای بهتر یا بدتر؟

چرا تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور، این روزها در حالی به کلید واژه پر کاربرد جوانان تبدیل شده که اغلب آن ها علی رغم علاقه مندی، اطلاعات کاملی نسبت به این موضوع ندارند.

اخذ پذیرش دانشگاه در کشورهای مختلف شامل پروسه متفاوتی می شود که شما بر حسب شرایطی که دارید، از قبیل علاقه مندی به دیدار با خانواده، سطح حقوق، میزان مالیات، آب و هوا و زبان رسمی کشور باید اقدام به اولویت بندی از میان آنها نمایید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را باید ها و نباید های مسیر مهاجرت تحصیلی آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

ولی سوالات و پرسش های زیادی در این مورد وجود دارد، اعم از:

تحصیل در خارج از کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

چطور باید ویزای تحصیلیدریافتکنیم؟

تحصیل در خارج از کشور چه هزینه هایی در بر دارد؟

کدامکشورها تحصیلرایگان دارند؟

شرایطپذیرش دانشگاه ها چیست؟

چرا تحصیل در خارج از کشور؟!

امروزه به لطف دسترسی گسترده به خدمات اینترنتی، پذیرش تحصیلی و ثبت نام آنلاین در دانشگاه های مشهور خارجی، خیلی از فارغ التحصیلان مقطع متوسطه، دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها و یا فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی تمایل زیادی به ادامه تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی به یک کشور پیشرفته و مدرن را دارند.

در حال حاضر هر ساله مقاصد تحصیلی مشهور و محبوب زیادی در اقصی نقاط دنیا، پذیرای دانشجویان بین المللی هستند و با در نظر گرفتن افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در هر سال، می توان به سادگی به این موضوع پی برد که کفه ترازوی مزایای تحصیل در خارج بسیار بیشتر از معایب آن است.

مزایایی که شما را برای تحصیل در خارج از کشور ترغیب میکند.

مزایای تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور دارای مزایایی است که هر کسی را برای ادامه تحصیل در این شرایط جذب می کند. در این قسمت از مقاله نظر شما را به مزایای تحصیل در خارج از کشور جلب می کنیم.

همچنین بر حسب تجربه، ذکر این نکته مهم است که بهتر است قبل از هر اقدامی نظر یک مشاور با تجربه و متخصص را در این مورد بدانید، که در آخر مقاله به آن می پردازیم.

فرصت های شغلی زیاد

یکی از مهم ترین مزیتی که تحصیل در خارج از کشور دارد، فرصت شغلی های بالای آن است. همین مورد نکته قابل توجهی برای بسیاری از محصلین است که می خواهند آینده روشنی داشته باشند.

با تحصیل در خارج، علاوه بر بهره مندی از تحصیلات آکادمیک بالا، اخذ اقامت، فرصت های شغلی زیادی در پیش رو خواهید داشت. در برخی از کشورها امکان تحصیل و اشتغال به طور همزمان وجود دارد.

پس از فارغ التحصیلی، فرصت های شغلی زیادی پیش روی شما خواهد بود و متناسب با سطح تحصیلات خود از مزایا و امکانات فوق العاده ای برخوردار خواهید شد.

کسب تجربه های جدید

تحصیل در خارج از کشور تجربه ای نیست که هر کسی بتواند آن را بگذراند؛ این تجربه می تواند در آینده شغلی، کاری و حتی زندگیتان تاثیر به سزایی داشته باشد.

پس از قبولی در دانشگاه مقصد، فرصت های جدیدی پیش روی شماست. شما علاوه بر تحصیل در تاپ ترین دانشگاه های دنیا، تجربه های جدیدی نظیر مستقل شدن، یافتن دوست و نزدیکان و آشنا شدن با فرهنگ جدید نیز تجربه خواهید کرد.

یادگیری زبان جدید

یکی از مزایای تحصیل در خارج، یادگیری زبان جدید است. برای تحصیل در کشور مورد علاقه خود نیاز است تا به زبان رسمی آن کشور مسلط شوید. آزمون های TOEFL IBT, IELTS برای ورود به دانشگاه های خارج ضروری می باشد.

افزایش اعتماد به نفس

مسلما زندگی در خارج، مشکلات و سختی های زیادی دارد و حل کردن این مشکلات، اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند و توان شما را در رویارویی با مشکلات قوی تر می کند و این موضوع زندگی شما را مستقل می سازد.

تحصیل در رشته مورد علاقه

بیشتر محصلین در ایران، برای رسیدن به رشته دلخواه خود، با سدی به نام کنکور برخورد می کنند. ظرفیت کم دانشگاه های کشور و تعداد زیاد داوطلبان باعث می شوند که دانشجویان از رسیدن به رشته دلخواه خود نا امید شوند.

اما این محصلین می توانند با تحصیل در خارج از کشور، به علایق خود دست یافته و با شور و اشتیاق در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

اخذ اقامت بعد از فارغ التحصیلی در خارج از کشور

بیشتر کسانی که قصد مهاجرت از کشور را دارند از طریق تحصیل اقدام می کنند، چرا که آسان ترین راه برای مهاجرت، اقدام برای تحصیل در کشور مد نظر است و معمولا بیشتر کشور ها پس از فارغ التحصیلی، اجازه اقامت دائم را می دهند.

این موارد نمونه هایی از مزایای تحصیل در خارج کشور بود که برای شما نوشته شد؛ اما بر حسب تجربه، ذکر این نکته مهم است که آیا شما می توانید از این مزایا استفاده کنید یا نه؟ بهتر است قبل از هر اقدامی نظر یک مشاور با تجربه و متخصص را در این مورد بدانید، که در آخر مقاله به آن می پردازیم.

معایب تحصیل در خارج از کشور که شما منصرف میکند.

معایب تحصیل در خارج از کشور که شما منصرف می کند.

احساس غربت

اولین و بزرگترین مشکلی که پس از مهاجرت با آن مواجه خواهید شد، احساس دلتنگی و غربت است. در اوایل مهاجرت عواملی مانند احساس دلتنگی، غربت و نداشتن دوستان و اطرافیان، ممکن است شما را به چالش بکشد.

اما تنها با سپری شدن زمان است که می توانید بر این احساسات غلبه کنید.

هزینه های سنگین تحصیل و زندگی

تحصیل در خارج برای ایرانیان با هزینه های زیادی همراه است. اگر می خواهید با حداقل هزینه در کشور دیگری به تحصیل بپردازید، می توانید از مزایای بورس تحصیلی استفاده کنید. در ادامه این مقاله به مراحل کسب بورسیه تحصیلی خواهیم پرداخت.

شما در خارج از کشور یک ایرانی هستید

هر چقدر هم که خود را دست بالا بگیرید، باز در خارج از کشور یک بیگانه محسوب می شوید و همچنین ایرانی؛ در بسیاری از کشورها اروپایی و آمریکا ایرانیان را به چشم تهدید نگاه می کنند و اغلب سعی در تحقیر آنها دارند.

این مورد بسیار مهم است که در هنگام تحصیل آرامش روان داشته باشید، تا بتوانید این دوران را بگذرانید؛ پس توصیه ما این است این مورد را جدی بگیرید و مکان مناسبی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

آیا حاضرید پا رو عقاید خود بگذارید

مشکل دیگر تقابل عقاید میان شما و افراد محل تحصیلتان است که هیچ کس نمی تواند منکر تفاوت عقیدتی خود با دیگران شود. گاها عقایدی که از کودکی با آنها بزرگ شده اید را در مقابل خود خواهید دید.

حال فکر کنید که می توانید پای رو عقاید خود بزارید یا با عقاید خود در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید.

تحصیل رایگان در خارج از کشور (تحصیل رایگان در آمریکا)

بسیاری از افراد برای ساختن آینده بهتر، تحصیل در آمریکا را انتخاب می کنند. می توان گفت کشور آمریکا دارای مجهزترین و بهترین دانشگاه ها در سطح جهانی می باشد. با توجه به سطح علمی بالای دانشگاه های آمریکا، حوزه رقابتی شدید است.

تحصیل در آمریکا نیازمند هزینه های بالایی است، اما می توان تعداد هزینه ها را کاهش داد یا حتی تحصیل رایگان در کشور آمریکا را نیز تجربه کرد.

در ادامه چگونگی رسیدن به این هدف را برای شما شرح می دهیم.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی چیست؟

یکی از راه های تحصیل رایگان در کشورهای مختلف، دریافت بورسیه تحصیلی است، اما بورسیه تحصیلی؛ هزینه ای است که از طرف دانشگاه و مراکز آموزشی برای جبران هزینه های دانشگاه به دانشجو پرداخته می شود.

برای کسب اطلاع و آشنایی با کشورهایی که برای دریافت بورسیه در بین دانشجویان مورد توجه هستند، پیشنهاد می کنیم مقاله کشورهای محبوب در بورسیه تحصیلی را بشناسید! را مطالعه بفرمایید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

انواع بورس تحصیلی

حقوق ماهیانه یا سالیانه برای هزینه های دانشگاه

کمک هزینه های تحصیلی بدون بازپرداخت، یا با بازپرداخت بلند مدت

کمک هزینه تحصیلی برای زنان و کسانی با توانایی خاص

بهترین کشور ها برای تحصیل رایگان ایرانیان

تحصیل در کانادا

تحصیل در استرالیا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آلمان

تحصیل در اتریش

تحصیل در نروژ

تحصیل در فرانسه

تحصیل در چین

تحصیل در لهستان

بهترین راه اخذ اقامت برای تحصیل در خارج از کشور

بهترین راه اخذ اقامت برای تحصیل در خارج از کشور

اکثر کشورها پس از پایان دوره تحصیلی، اجازه اقامت رایگان و اجازه اشتغال را به دانشجویان می دهند؛ اما مسئله مهم چگونگی اخذ اقامت در این کشور ها است، که گروه مشاوره آویژه برای اخذ اقامت با کمترین هزینه، مهاجرت از طریق تحصیل را پیشنهاد می دهد.

مراحل و شرایط اقدام به تحصیل در خارج از کشور

برای اپلاي کردن حتما نیاز نیست که تمامی مدارک شما آماده باشد. اپلاي زدن را می توانید با ايميل زدن رزومه تحصیلی به یکی از اساتید مرتبط در دانشگاه مقصد شروع کنید.

توجه کنید که فرایند اپلاي کردن، زمان گیر است و ممکن است حتی تا یک سال نیز طول بکشد.

رزومه و مدارک خود را به تدریج آماده کنید. بعد از نوشتن یک رزومه کامل، با توجه به کشور مقصد، مدرک زبان الزامی است. این مدرک در برخی از دانشگاه ها متفاوت است مثلا در آمریکای شمالی مدرک آزمون GRE و آزمون GMAT و در دیگر کشورها مدرک تافل و آيلتس شرط پذیرش دانشجو است.

تاثیر معدل برای اقدام به تحصیل در خارج

با کاهش شدید نرخ ارز کشورمان، ما شاهد هزینه های زیادی برای تحصیل در خارج هستیم. برای کاهش این هزینه ها نیاز است از طریق بورس تحصیلی اقدام کنید.

اما شاید برایتان این سوال پیش آید که حداقل و حداکثر معدل برای دریافت بورسیه تحصیلی چقدر است؟ در جواب باید گفت که حداقل معدل برای مقطع کارشناسی 15 و برای مقطع ارشد 17 می باشد.

محدودیت سنی برای تحصیل

بیشتر کشورها برای رشته های پزشکی، محدودیت سنی دارند؛ اما برخی از کشورها مثل گرجستان، شرط سنی ندارند. کسانیکه سن بالایی دارند، احتمال رد شدن درخواست پذیرش آنها زیاد است؛ اما با ارائه رزمه، معدل بالا و مقاله، شانس رد شدن درخواست خود را می توانید کاهش دهید.

رزومه تحصيلي و تاثیر آن بر تحصیل در خارج از کشور

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش

  1. رزومه شخصی شامل سوابق تحصیلی، علمی، ورزشی و تحقیقاتی
  2. ترجمه مدارک و ریز نمرات با تائید وزارت دادگستری
  3. مدرک رسمی مربوط به زبان انگلیسی TOEFL و IELTS
  4. پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه و بیشتر
  5. ترجمه شناسنامه بر حسب مورد
  6. توصیه نامه توسط سه استاد محل تحصیل

رزومه تحصیلی و تاثیر آن بر تحصیل در خارج از کشور

رزومه تحصیلی یا academic، یکی از مواردی است که برای اپلاي نیاز دارید.

یک رزومه قوی می تواند احتمال موفقیت شما را در اپلاي بالا ببرد، حتی اگر معدلتان پایین باشد، یا در دانشگاه رده بالایی تحصیل نکرده باشید.

محتوای رزومه باید داری موارد زیر باشد:

تیک اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس

تیک سوابق تحصیلی

تیک سابقه شغلی و تحصیلی مرتبط

تیک مهارت ها

تیک سوابق شرکت در سمینارها و کنفرانس ها

تیک علایق و سرگرمی ها

تیک اساتید معرف

تیک مقالات چاپ شده به زبان انگلیسی و فارسی

مدارک لازم جهت اخذ روادید تحصیلی:

12 قطعه عکس رنگی پاسپورتی

گواهی موجودی حساب والدین یا اسپانسر

گواهی وضعیت سلامت جسمانی و روانی

پایان خدمت یا معافیت تحصیلی

ترجمه سند ملکی والدین

اما سخن پایانی که حتما باید مورد مطالعه قرار گیرد!

در نگاه کلی، تحصیل در خارج از کشور تاثیر به سزایی در آینده شما دارد و در بسیاری از موارد، مسیر افراد برای دستیابی به موفقیت های بالایی را سهل می کند، اما نه در همه موارد.

توصیه ما به شما بر حسب تجربه ای که کسب شده این است که قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کشور، به خوبی تمام شرایط آن را سنجیده و حتما با یک متخصص و مشاور کار بلد در این زمینه مشورت کنید، تا انتخاب مناسبی برای آینده خود داشته باشید.

در صورت علاقه نیز می توانید به مقاله های بعدی وبسایت مرکز مشاوران آویژه در مورد تحصیل در خارج از کشور مراجعه کرده و از آنها مشاوره رایگان دریافت کنید. همچنین خوشحال می شویم نظرات، انتقادات و حتی تجربیات خود را در قسمت دیدگاه با ما و جوانانی مثل شما که درگیر مسئله تحصیل در خارج از کشور هستند به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

علالمت-سوالچه دلایلی باعث علاقه مندی داوطلبان به موضوع مهاجرت تحصیلی می شود؟

فرصت های شغلی زیاد، یادگیری زبان جدید، افزایش اعتماد به نفس، تحصیل در رشته مورد علاقه و… .

علالمت-سوالانواع بورس تحصیلی برای دانشجویان شامل چه مواردی می شود؟

حقوق ماهیانه یا سالیانه برای هزینه های دانشگاه – کمک هزینه های تحصیلی بدون بازپرداخت، یا با بازپرداخت بلند مدت – کمک هزینه تحصیلی برای زنان و کسانی که توانایی خاص دارند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

چرا تحصیل در خارج از کشور (مزایا و معایب آن) | آینده ای بهتر یا بدتر؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید