چگونه پلیس شویم؟ | برای پلیس شدن چه رشته ای را باید بخوانیم

چگونه پلیس شویم؟ | برای پلیس شدن چه رشته ای را باید بخوانیم

ورود به کادر رسمی نیروهای انتظامی تحت عنوان پلیس امنیت از دیرباز رویای افراد زیادی بوده است. این رده از مشاغل نظامی علی رغم سر و کار داشتن با حوادث مختلف همواره در کانون توجه متقاضیان رشته های مختلف قرار داشته و پرسش های متعددی در مورد شرایط تحصیل آن به گوش می رسد.

در مورد پیش نیاز های لازم برای ورود به این رشته باید اشاره کنیم، تحصیل کادر نیروی انتظامی در دانشگاه های افسری کشور انجام شده  و این دانشگاه ها وظیفه آموزش و تربیت افسران پلیس را بر عهده دارند.

دانشگاه های افسری به طور کلی زیر نظر سه ارگان نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و یا ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت کرده و وظیفه آموزش افسران نیروی پلیس را بر عهده دارند.

شرایط لازم برای پذیرش داوطلبان در دانشگاه های افسری بر حسب رشته متفاوت بوده و هر ساله در اطلاعیه هر دانشگاه به طور کامل اعلام می شود. استخدام فارغ التحصیلان به عنوان کادر رسمی نیروی انتظامی، اعطای انواع کمک هزینه های تحصیلی و رفاهی، خوابگاه، بیمه خدمات درمانی و وام مسکن  از جمله مهم ترین تسهیلات در نظر گرفته شده برای داوطلبان دانشگاه های افسری علوم انتظامی محسوب می شود.

چنانچه نسبت به اطلاع از شرایط تحصیل نیروهای پلیس انتظامی علاقه مند هستید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

برای پلیس شدن باید در چه رشته ای تحصیل کرد؟

تحصیل دوره های مربوط به آموزش نیروهای پلیس نیروی انتظامی در دانشگاه های افسری نیروی انتظامی صورت میگیرد. داوطلبان برای برای ورود به دانشگاه افسری باید دارای مدرک پیش دانشگاهی در گرایش های نظری ریاضی، تجربی، انسانی، معارف بوده و یا در حال تحصیل دوره پیش دانشگاهی این رشته ها باشند.

برای پلیس شدن باید در چه رشته ای تحصیل کرد؟

پذیرش دوره کارشناسی علوم انتظامی هر ساله در دانشگاه های افسری کشور انجام گرفته و هدف از آن تربیت نیروهای پلیس امنیت و همچنین ارتقاء سطح کیفی داوطلبان خدمت در نیروی انتظامی کشور است. همانطور که اشاره شد شرکت در این رشته برای تمامی داوطلبان گروه های انسانی، ریاضی، تجربی و معارف امکان پذیر است.

لازم به ذکر است داوطلبان باید برای تحصیل در دوره کارشناسی علوم انتظامی با شرکت در جلسه مصاحبه حضوری و انجام یک سری از معاینات، مراحل مشخصی را پشت سر گذاشته و در صورت قبولی در تمام مراحل، واجد شرایط تحصیل در دانشگاه افسری نیروی انتظامی گردند.

داوطلبان بعد از پذیرش نهایی وارد دانشکده‌ ی افسری امین تهران شده و با پشت سر گذاشتن آموزش‌ های لازم و طی مراحل تئوری و عملی، از این دانشکده با درجه‌ ی ستوان دومی فارغ‌ التحصیل می‌ شوند.

تسهیلات ارائه شده برای داوطلبان دانشگاه افسری

در حال حاضر پذیرش و تحصیل متقاضیان (آقا) در دانشگاه علوم انتظامی امین انجام گرفته و افراد برای پذیرش در این دانشگاه می بایست بعد از حضور در جلسه کنکور و کسب حد نصاب علمی لازم (عموما رتبه زیر ۲۰۰۰) اقدام به انتخاب رشته و شرکت در جلسه مصاحبه حضوری نمایند. دانشگاه افسری برای داوطلبان واجد شرایط مزایا و تسهیلات زیادی در نظر گرفته است.

در قسمت زیر به چند مورد اشاره می کنیم:

 • فارغ التحصیلان در طول مدت آموزش خود مطابق با مقررات بنیاد تعاون از وام خرید مسکن برخوردار می شوند.
 • فارغ التحصیلان در مقاطع کاردانی و کارشناسی ضمن دریافت مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم فناوری و تحقیقات به ترتیب به درجه ستوان سومی و ستوان دومی نائل می شوند
 • امکان ادامه تحصیل کارکنان ناجا در مقاطع بالاتر برای برخی از رشته های تحصیلی وجود دارد.
تنها متقاضیان آقا که دارای مدرک تحصیلی دیپلم رشته های نظری (ریاضی، تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی) می باشند مجاز به ثبت نام در دوره کارشناسی علوم انتظامی هستند

شرایط لازم برای پذیرش داوطلبان دانشگاه افسری

شرایط لازم برای پذیرش داوطلبان دانشگاه افسری

 • اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • عدم محکومیت به منع استفاده از تسهیلات دولتی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی
 • عدم سوء سابقه کیفری
 • برخورداری از شرایط سنی حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر ۲۵ سال
 • موفقیت در مراحل گزینش و استخدام برابر مقررات نیروی انتظامی
 • دارا بودن حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد (برای داوطلبان مرد)

گرایشات رشته کارشناسی علوم انتظامی

رشته‌ ی علوم انتظامی در مقطع کارشناسی در قالب شش گرایش ارائه میگردد. گرایش‌ های این رشته شامل: اطلاعات، راهنمایی و رانندگی (انتظامی)، مهندسی، اداری و مالی، خدمات و پشتیبانی و ارتباطات انتظامی می باشد.

توصیه می شود داوطلبان در انتخاب شغل‌ های حساس و پرخطر مانند پلیس امنیت از انتخاب خود اطمینان کافی داشته و شرایط لازم برای تحصیل  این شغل را در نظر بگیرند.

داوطلبان امکان تحصیل در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه افسری را نیز داشته و در صورت فارغ التحصیلی در این دوره ها نیز از مزایایی نظیر استخدام رسمی در کادر نیروهای انتظامی برخوردار خواهند شد.

در این میان لازم به ذکر است نوع فعالیت فارغ‌ التحصیلان کاردانی بیشتر جنبه اجرایی داشته و به این دلیل عموما مورد استقبال زیادی قرار نمیگیرد.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چگونه پلیس شویم؟ | برای پلیس شدن چه رشته ای را باید بخوانیم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دروس دوره کارشناسی علوم انتظامی

 

 

 

 

 

 

 

دروس مشترک شاخه‌ های مختلف نیروی انتظامی

سازمان و مدیریت و نگرش در مدیریت اسلامی، مقدمات علم حقوق، روانشناسی رشد، حقوق اساسی‌، نقشه‌خوانی، حفاظت اطلاعات ، حقوق جزای عمومی ، سازمان و وظایف نیروی انتظامی ، تاریخ سیاسی معاصر ایران ، گزارش‌نویسی ، جنگ‌افزار‌شناسی، جغرافیا ، روانشناسی اجتماعی ، حقوق مدنی ، آشنایی با کامپیوتر ، ورزش رزمی ، اصول و قواعد نظامی ، مقابله با سوانح و بلایا ، جنگ‌افزار‌شناسی نیمه‌سنگین، عبور از موانع و عملیات اعتماد به نفس، مبانی اطلاعات، روش‌ها و فنون تدریس جرائم نیرو‌های مسلح، آیین‌ دادرسی کیفری، آیین دادرسی مدنی ، حقوق جزای اختصاصی ، مکانیک اتومبیل ، زبان تخصصی ، کاربرد قانون سلاح ، تاکتیک دسته در آفند و پدافند، امور انتظامی، آشنایی با راهنمایی و رانندگی، شناسایی مین و تله‌های انفجاری ، آشنایی با قاچاق ، مبارزه با مواد مخدر ، کشف علمی جرائم ، دروس تحقیقاتی ، جنگ‌های ویژه ، آسیب‌شناسی و مفاسد اجتماعی ، مخابرات ، جمع‌آوری ، کنترل اجتماعات، پزشکی قانونی ، تنظیم گزارشات قضایی ،کارورزی .
 

 

دروس تخصصی رشته علوم انتظامی

جامعه‌ شناسی شهری و روستایی، تاکتیک گروهان ، عملیات در کویر، کوهستان و جنگل، اصول ترافیک ، آیین راهنمایی و رانندگی، حمل بار، مسافر و کار و ابعاد وسایل نقلیه ، شماره‌ گذاری، آزمایشات رانندگی و تصادفات ، وظایف فرمانده پاسگاه در شرایط عملیاتی ، عملیات گشتی – کمین و ضد کمین ، اماکن عمومی ، هدایت پاسگاه، دسته و گروهان ، جغرافیای شهری و روستایی .

اولویت پذیرش متقاضیان

افراد زیر در پذیرش دانشگاه علوم انتظامی همواره جزء الویت های پذیرش به شمار می روند:

 • داوطلبان دارای کارت بسیج فعال
 • اعضای خانواده های ایثارگران
 • نخبگان علمی
 • قهرمانان ورزشی
 • متقاضیان دارای کارت پایان خدمت

 الویت پذیرش متقاضیان

در حال حاضر پذیرش کادر نیروی انتظامی آقا در دانشگاه علوم انتظامی امین و پذیرش کادر خانم در دانشگاه علوم انتظامی کوثر انجام می گیرد

سخن آخر

پلیس امنیت نیروی انتظامی یکی از ردیف های شغلی پرطرفدار در میان داوطلبان رشته های مختلف بوده که امکان تحصیل آن برای داوطلبان گروه تجربی، ریاضی، انسانی و معارف در مقاطع کاردانی و کارشناسی وجود دارد.

داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه و استخدام به عنوان نیروی پلیس میتوانند با شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه مورد نیاز (حداقل زیر ۲۰۰۰) در میزان انتخاب رشته نسبت به انتخاب گرایشات رشته علوم انتظامی اقدام نمایند.

داوطلبان بعد از قبولی در آزمون کتبی، درصورت برخورداری از شرایط اعلام شده دعوت به مصاحبه حضوری و انجام یک سری از معاینات شده و با بررسی نهایی میتوانند وارد دانشگاه افسری علوم انتظامی شوند. در حال حاضر تحصیل کادر نیروی انتظامی آقا در دانشگاه علوم انتظامی امین انجام میگیرد.

سوالات متداول

علامت سوالداوطلبان کدام رشته ها مجاز به شرکت در دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه افسری نیروی انتظامی می باشند؟

داوطلبان برای برای ورود به دانشگاه افسری باید دارای مدرک پیش دانشگاهی در گرایش های نظری ریاضی، تجربی، انسانی، معارف بوده و یا در حال تحصیل دوره پیش دانشگاهی این رشته ها باشند.

علامت سوالمراحل پذیرش داوطلبان در دوره کارشناسی علوم انتظامی به چه صورت می باشد؟

داوطلبان برای این منظور می بایست بعد از شرکت در جلسه کنکور و کسب حد نصاب علمی لازم (عموما رتبه زیر ۲۰۰۰) اقدام به انتخاب رشته و شرکت در جلسه مصاحبه حضوری دانشگاه مربوطه نمایند.

Rate this post

چگونه پلیس شویم؟ | برای پلیس شدن چه رشته ای را باید بخوانیم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چگونه پلیس شویم؟ | برای پلیس شدن چه رشته ای را باید بخوانیم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/9/7

دوشنبه

1400/9/8

سه شنبه

1400/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید