مهندسی معماری – همه چیز در مورد رشته مهندسی معماری و بازار کار آن

مهندسی معماری - همه چیز در مورد رشته مهندسی معماری و بازار کار آن

مهندسی معماری یکی از بهترین رشته های مهندسی به شمار می آید؛ مهندسی معماری در واقع میان رشته ای به حساب می آید. میان رشته یعنی چی؟ این کلمه یعنی معماری مجموعه ای از فن و هنر است.

رشته معماری در واقع به دو دسته هنری و فنی تقسیم می شود، اما با این حال نیز رشته معماری را زیر دسته ریاضی و فیزیک قرار می دهند. بخش هنری شامل ایده پردازی، نوآوری در طراحی نقشه های مختلف، تجسم فرم و تعریف بهتر عملکرد است.

بخش فنی نیز همانطور که از اسمش پیدا است، یعنی بخش مربوط به اجرایی و عملی کردن ایده های یک معمار هنری. در ادامه توضیحات بیشتری را در خصوص این رشته به شما ارائه می دهیم با ما همراه باشید.

رشته مهندسی معماری برای چه افرادی مناسب است؟

اشخاصی که توانایی ایده پردازی بالا و خلاقیت زیادی داشته باشند، رشته مهندسی معماری می‌ تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد. در کنار ایده پردازی، فرد معمار باید به مباحث ساخت و ساز نیز علاقه داشته باشد؛ چرا که این دو مکمل همدیگر هستند.

ماهیت رشته مهندسی معماری

فردی که می خواهد در این رشته تحصیل کند، نباید فقط به گذراندن و پاس کردن یک سری دروس فکر کند. در واقع یک مهندس معماری باید به مکان‌ های مختلف سفر کند تا با تمامی ساخت و ساز ها، فرهنگ و طرز ساختمان سازی ها آشنا شود.

در این راستا یکی از دروسی که در رشته مهندسی معماری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، درس هنر است.

رشته مهندسی معماری برای چه افرادی مناسب است؟

معرفی رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری از پرطرفدارترین رشته های گروه ریاضی است که به دانشجویان یاد می دهد چگونه محیط داخلی و خارجی یک خانه را طراحی کنند.

تمرکز معماری به جنبه زیبایی شناختی ساختمان است. رشته مهندسی معماری رشته پررونقی است. امروزه افراد زیادی به زیباسازی خانه های خود اهمیت می دهند و از مهندسان معماری در این راه کمک می گیرند.

طراحی مجدد و مرمت ساختمان ها یکی دیگر از بخش های معماری است که متخصصین امر به طراحی مجدد خانه های قدیمی پرداختم و سبک مدرنی به آن می بخشند.

تفاوت رشته معماری با مهندسی عمران

این سوال برای بسیاری از افرادی که می خواهند انتخاب رشته کنند وجود دارند. از طرفی بسیاری از افراد نیز این دو رشته را یکی می دانند درحالی که این دواز بسیاری جهات متفاوت هستند.

در رشته عمران تمرکز برروی مسائل فنی ساختمان است و دانشجویان با سازه ها سروکار دارند و کمتر زیبایی را در الویت کار خود قرار می دهند.

در معماری ترکیب مسائل فنی و هنر است و دانشجویان نه تنها مسائل فنی را یاد می گیرند بلکه طراحی یک ساختمان را از جنبه زیبایی مورد بررسی قرار می دهند. دروس هنری نقش زیادی در مهندسی معماری دارد.

زمینه های فعالیت مهندسین معماری

در ادامه زمینه‌ های فعالیتی یک مهندس معماری را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

عملیات ساخت و ساز

معمولا ساخت و ساز با اتفاقات غیر منتظره‌ ای همراه است در نتیجه متخصصانی وجود دارند تا اطمینان حاصل کنند که همه چیز در زمان مناسب و در مکان مناسب قرار دارد، همه کارگران وظایف خود را به درستی انجام می دهند و بنا به این دلایل، یک ساختمان به موقع تکمیل می شود؛ بنابراین مهندسین معماری که در ساخت و ساز تخصص داشته و همچنین مسئولیت اصلی مدیریت یک پروژه ساختمانی را بر عهده دارند.

در واقع شما به عنوان یک مهندس معماری کمتر به جنبه فنی خدمت می کنید، اما بر روی یک پروژه نظارت می کنید و با چالش های لجستیکی طرح های ساخت و ساز پیچیده روبرو می شوید.

هنگامی که یک ساختمان تکمیل می شود، اغلب مدیریت تأسیسات را نیز بر عهده می گیرند، یعنی از نظر اقتصادی و زیست محیطی مدیریت معقول ساختمان را بر عهده می گیرند.

زمینه های کاری معمولی را می توان در مدیریت ساخت و ساز، مدیریت شرکت های ساختمانی، مقامات، دفاتر مهندسی، شرکت های املاک، مستغلات و توسعه دهندگان پروژه یافت.

مهندسی هیدرولیک و شرکت

در زمینه مهندسی هیدرولیک، مدیریت آب، فاضلاب و پسماند، همه چیز عمدتا حول یکی از مهمترین منابع روی زمین می چرخد. هر کسی که در این زمینه تخصص داشته باشد، سهم عمده ای در حفظ محیط زیست دارد.

حوزه های کاری شامل استحصال، تصفیه و توزیع آب آشامیدنی، احداث چاه، ساخت دایک و سد و … می باشد، اما برنامه ریزی و اجرای سیستم های تصفیه فاضلاب و کارخانه های دفع زباله نیز بخشی از شرح وظایف می باشد.

حمل و نقل

جاده‌ ها، مسیرهای دوچرخه‌ سواری، شبکه‌ های ریلی یا باند فرودگاه، هر جا که با زیرساخت درگیر باشد، مهندسان حمل و نقل مستقر می‌ شوند. آنها برای مسیرها، سیستم های ترافیکی را برنامه ریزی می کنند و اطمینان می دهند که مردم می توانند ایمن و بدون مشکل از مبدا به مقصد بروند.

همچنین مهندسان معماری در جنبه های حفاظت از محیط زیست مانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیز نقش عمده ای ایفا می کند.

یکی دیگر از زمینه های فعالیت که در ارتباط با حمل و نقل نقش مهمی دارد، برنامه ریزی شهری و منطقه ای است. همه چیز حول محور توسعه ساختاری شهرها و جوامع می چرخد. عوامل اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین ساختمان ها و فضاهای سبز در نظر گرفته شده است.

ژئوتکنیک

ژئوتکنسین ها با تأثیر متقابل ساختار و زیر خاک سروکار دارند؛ آنها راه حل هایی را برای فونداسیون ها ایجاد می کنند و از ظرفیت باربری ایمن ساختمان ها اطمینان می دهند.

همچنین مهندسان برای اطمینان از پایداری شیب ها، تقویت بانک ها و سدها گاهی در زیر زمین فعالیت می‌کنند. مهندسین معماری بارهای دینامیکی مانند انفجار یا بارهای ترافیکی را اندازه گیری، نظارت و ارزیابی می کنند.

ژئوتکنسین ها روز کاری بسیار متنوعی دارند، زیرا شرایط خاک همیشه می تواند متفاوت باشد و هیچ پروژه ای یکسان نیست.آنها در سازمان های دولتی، شرکت های ساختمانی و شرکت های مهندسی و همچنین در معدن و توسعه چاه های نفت کار می کنند.

زمینه های فعالیت مهندسین معماری

سایر بخش ها و حوزه های مسئولیت

همانطور که می بینید، تعدادی پروفایل شغلی و زمینه های کاربردی برای فارغ التحصیلان مهندسی معماری وجود دارد.

پونزسایر صنایع و شرکت های بالقوه ای که مهندسان معماری می توانند در آنها شغل پیدا کنند عبارتند از:

 • مهندسی سازه و عمران
 • معدن
 • دفاتر مهندسی
 • شرکت های قطعات پیش ساخته و مصالح ساختمانی
 • شرکت های توسعه یا مدیریت املاک و مستغلات
 • شرکت نرم افزار ساخت و ساز
 • خدمت عمومی
 • خدمات شهری
 • خدمات حمل و نقل
 • حفاظت از محیط زیست
 • بیمه ها
 • موسسات تحقیقاتی

اما نه تنها صنایع، بلکه زمینه های فعالیتی که می توانید در آنها به عنوان مهندس معماری مشغول به کار شوید نیز متنوع است.

پونزمهندسان معماری عمدتاً در حوزه های عملیاتی و عملیاتی زیر فعال هستند:

نقل قول، محاسبه

تحقیق و توسعه

ساخت و ساز

خدمات مشتری، خدمات مشتری

انبارداری، مدیریت مواد، حمل و نقل

مدیریت، حاکمیت شرکتی

بازاریابی و تبلیغات

سازمان، برنامه ریزی

فروش

سایر بخش ها و حوزه های مسئولیت

فرصت های شغلی برای مهندسان معماری

مانند سایر حرفه ها، شما معمار موفقیت خود هستید.اگر سخت کوش و جاه طلب هستید، می توانید از مهندس معماری به مدیر تیم یا پروژه به مدیر سایت و یا حتی به مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره تبدیل شوید.

مهندسان معماری در بخش دولتی می توانند در سمت مدیر دفتر، شورای شهر یا شهردار ساختمان کار کنند. فرصت های شغلی نیز بسته به موضوعی که انتخاب می کنید متفاوت است. پیشنهادات برای کار در خارج از کشور نیز متفاوت است.

اساساً وضعیت شغلی مهندسان معماری به صنعت ساختمان بستگی دارد، اما به طور کلی می توان آن را خوب توصیف کرد.این نیز به این واقعیت مربوط می شود که اتفاقات زیادی در صنعت ساختمان می افتد.

تحولات جدید به متخصصان جدید نیاز دارد که به نوبه خود به معنای چشم اندازهای پایدار برای آینده است. علاوه بر کارمند بودن، امکان کار به عنوان فریلنسر نیز وجود دارد. به هر حال، حدود 25 درصد از مهندسان معماری خود اشتغال هستند.


بیشتر بخوانید: چگونه در رشته دکوراسیون داخلی تحصیل کنیم؟


بازار کار مهندسی معماری

بازارکار و درامد از نکات مهمی است که در انتخاب هر رشته ای باید به آن توجه کرد. پس از فارغ التحصیلی این افراد انتخاب های مختلفی برای این رشته دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاسیس دفتر طراحی و معماری
 • تاسیس دفاتر مشاوره و مشاوره ساخت و ساز
 • گرفتن پروژه‌های معماری، مدیریت و اجرای آن ها
 • نقشه کشی
 • مهندس ناظر در پروژه های عمرانی
 • طراحی ساختمان‌ها
 • طراحی دکوراسیون داخلی
 • طراحی پارک‌ها
 • طراحی نماهای مختلف

یک مهندس معماری چه درآمدی و چه میزان حقوقی دارد؟

لیست کشور هادرآمد
امارات متحده عربی120.000$
هنگ کنگ100.000$
ایالات متحده85.000$
سوئیس80.000
سنگاپور75.000$
ایرلند60.000$
انگلستان55.000$
کانادا60.000$
استرالیا55.000$
ژاپن58.000

درآمد هر کشور با سایر کشور های دیگر متفاوت است و نمی توان به طور دقیق گفت که رشته مهندسی معماری چقدر درآمد دارد.

رشته معماری، رشته ای مناسب برای کسانی که خلاقیت بالا را دارند

رشته معماری، رشته ای مناسب برای کسانی که خلاقیت بالا را دارند

همانطور که در موارد فوق به آن اشاره کردیم، رشته مهندسی معماری، رشته ای بسیار مناسب و پر درآمد است، اما باید توجه داشته باشید که این رشته آنچنان سهل نیست و باید شما دارای یک سری خصوصیات باشید که این موارد برای فردی که می خواهد وارد رشته مهندسی معماری شود الزامی است.

رشته مهندسی به دو دسته فنی و هنری تقسیم می شود. همچنین هر یک از این دو بخش، خود به یک سری دسته های دیگر تقسیم می شوند که ما در بالا به آن ها اشاره نموده ایم.

بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که درآمد حداقل و حداکثر رشته مهندسی معماری چقدر است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که نمی توان به طور مشخص گفت که درآمد این رشته می تواند چقدر باشد.

به این دلیل که درآمد این رشته بسیار متفاوت بوده و درآمد این رشته بیشتر به خود فرد معمار بستگی دارد که در کار خود چقدر ماهر باشد و چقدر خلاقیت به خرج دهد.

در پایان

مهندسی معماری از رشته هایی است که طرفداران زیادی دارد به دلیل تلفیق هنر ریاضی و فن این رشته از سوی افراد خلاق و هنرمند انتخاب می شود.

افرادی که مهندسی معماری خوانده اند اگر سخت کوش باشند می توانند در موقعیت های شغلی زیادی از جمله موقعیت های دولتی از جمله شهردار شورای شهر و یا مدیرتیم مشغول به کار شوند.

مهندسی معماری به هنر و خلاقیت توجه ویژه ای می شود و افرادی که علاقه به هنر دارند و خلاقند در این رشته موفق تر هستند.

اگر می خواهید انتخاب رشته کنید و علاقه زیادی به معماری دارید می توانید با مشاوره تحصیلی انتخاب درستی انجام دهید یک مشاور تحصیلی به سوالات شما پاسخ داده و شما را در انتخاب درست رشته راهنمایی می کند.

مرکز مشاوره آویژه با کارشناسان و مشاوران تحصیلی با تجربه می توانند به شما کمککنند مسیر تحصیلی و شغلی خود را با آگاهی انتخاب کنید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

علامت سوالتضمینی برای به درآمد رسیدن در این رشته بدون استخدام دولتی وجود دارد؟

در جواب این سوال می توانیم بگوییم بله، رشته مهندسی معماری می تواند به صورت فریلنسری باشد و هیچ اجباری در استخدامی وجود ندارد.

علامت سوالفردی که می خواهد وارد این رشته شود باید حتما هر دو ویژگی، هنری و فنی را داشته باشد؟

خیر، اما اینگونه بهتر است که شما هر دوی این ها را دارا باشید. به این دلیل که وقتی شما در این دو مورد حرفه ای باشید، قطعا برای خودتان بهتر است و فرصت شغلی بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مهندسی معماری – همه چیز در مورد رشته مهندسی معماری و بازار کار آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
 1. من دانشجو ترم یک مهندسی کامپیوتر هستم ولی اصلا نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم علاقم مهندسی معماری هست ولی بعد مطالعه و معلومات گرفتن متوجه شدم مهندسی کامیپوتر خیلی بهتره . یک سوال من باید نظر به علاقم پیش برم و تغییر رشته بدم یا ادامه بدم برای فرصت های شغلی و درآمد رشته مهندسی کامیپوتر؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید