مهندسی رباتیک – معرفی کامل رشته مهندسی رباتیک + گرایش ها و بازار کار آن در ایران

مهندسی رباتیک – معرفی کامل رشته مهندسی رباتیک + گرایش ها و بازار کار آن در ایران

رشته مهندسی رباتیک برای کسانی که در رشته ریاضی شرکت کرده اند، بسیار مناسب است و می تواند گزینه بسیار خوبی به شمار آید. بنا به این دلیل کسانی که در رشته ریاضی هستند، دارای منطق بیشتری بوده و به همین علت می توانند در این رشته موفق شوند.

رشته مهندسی رباتیک برای کسانی که علاقه مند به ساخت و ساز هستند بسیار مناسب است و می تواند برای آنها گزینه خوبی به شمار بیاید.

همچنین رشته مهندسی رباتیک دارای زیر شاخه ها و شغل های مختلف می باشد که مهندسین می توانند با توجه به علاقه خود هر کدام را انتخاب نمایند و فعالیت خود را در آن شروع کنند.

ماهیت رشته مهندسی رباتیک

مهندسی رباتیک همانطور که از اسم آن مشخص است، در ساخت و تولید ربات ها فعالیت دارد و می تواند بسیاری از کارها را برای انسان راحت تر کند.

مهندس رباتیک به هر نسبت که دارای ذهنیت بالا و خلاقیت در ایده پردازی بیشتر باشد، می تواند ربات های کاربردی و مهم تری را بسازد.

ماهیت رشته مهندسی رباتیک

انواع ربات ها

ربات های فعلی (صنعتی) در انواع و اندازه‌ های بسیار متنوعی وجود دارند، از دستگاi های مونتاژ تخته مدار بسیار کوچک و سریع گرفته تا نیروگاه‌ هایی که می‌ توانند کل خودروها را بلند کنند.

آنها همچنین در طرح های مختلفی عرضه می‌ شوند. به عنوان مثال، ربات‌ های دلتا، ربات‌ هایی با بازوی موازی با کینماتیک میله‌ ای هستند و با بازوهایشان که با مفاصل جهانی به پایه متصل هستند، کمی شبیه عنکبوت‌ ها می‌ باشند.

از آنجایی که همه موتور ها در پایه قرار گرفته اند، ربات های مثلث سبک و سریع هستند. این ربات ها معمولا برای بسته بندی و مونتاژ استفاده می شوند.

  • ربات اسکارا (SCARA Robot)

ربات های اسکارا (Selective Compliance Assembly Assembly Robot Arm) به نوبه خود شکل بازویی با چهار محور سریال دارند. آزادی حرکت آنها محدود به حرکات افقی است، اما در عین حال سفت هستند و این امر به آنها اجازه می دهد تا سریع و دقیق کار کنند. آنها برای برنامه های انتخاب، مکان یا در خط تولید الکترونیک استفاده می شوند.

  • ربات های مفصلی

ربات های مفصلی احتمالا شناخته شده ترین و معمولی ترین ربات ها هستند. آن ‌ها می‌ توانند مانند بازوی انسان، انعطاف ‌پذیر حرکت کنند، اما معمولاً دقیق‌تر، تکرار پذیرتر و البته بسته به اندازه شان قوی ‌تر هستند.

طیف گسترده ای از ابزارها را می توان روی بازوی این ربات ها نصب کرد که ربات می تواند در صورت لزوم آنها را در حین کار تغییر دهد. آنها معمولاً با چهار، پنج یا شش محور (مفاصل) ساخته می شوند، اما مدل هایی با محورهای بیشتر نیز وجود دارد.

انواع ربات ها

توانایی های مورد نیاز برای ورود به رشته مهندسی رباتیک

مهندسان رباتیک دارای شخصیت های متمایزی هستند. آن ها می خواهند اطلاعات مورد نیاز را در مورد وسایل مختلف در اختیار داشته و طرز کارکرد آن را آنالیز کنند. مهندسان رباتیک نیز افرادی درونگرا، منطقی و کنجکاو هستند.

گرایش های رشته مهندسی رباتیک

این رشته در مقطع کارشناسی به صورت عمومی برگزار می شود و معمولا گرایش دیگری ندارد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

وضعیت ادامه تحصیل در مهندسی رشته رباتیک در مقاطع بالاتر

تا به امروز امکان تحصیل برای شرکت کنندگان رشته مهندسی رباتیک تا مقطع دکترا فراهم نشده است و این نکته را در نظر بگیرید که این رشته در حال حاضر داخل ایران به صورت مقطعی برگزار نمی شود.

وضعیت ادامه تحصیل در مهندسی رشته رباتیک در مقاطع بالاتر

فرصت های شغلی در زمینه رباتیک

رشته مهندسی رباتیک را نمی توان به همین سادگی توصیف کرد، زیرا این رشته دارای زیر شاخه های متعددی است که هر کدام نقشی را ایفا و هرکدام به نوع های مختلف عمل می کنند.

پونزمشاغلی مانند:

شغل به عنوان یک مهندس رباتیک

مهندس رباتیک به طور گسترده ربات ها را با استفاده از دانش خود در مورد مهارت های مهندسی مکانیک و برق، طراحی و آزمایش می کند. آنها درگیر تحقیق و توسعه ربات های مستقل برای کاربردهای جدید در صنعت هستند.

آنها همچنین از طراحی و پیش نویس به کمک رایانه (CADD) و همچنین سیستم های تولید به کمک رایانه (CAM) برای ساخت، آزمایش و پیکربندی سیستم های رباتیک نیز استفاده می کنند.

مهندسان رباتیک در بسیاری از صنایع مانند ارتش، تولیدکنندگان ربات های خصوصی، صنایع پزشکی، صنعت بازی، صنعت سرگرمی، سازمان های تحقیقاتی فضایی، صنعت خودرو و غیره استخدام می شوند. رشد شغل نسبتاً کمتر از میانگین است. با توجه به PayScale، متوسط ​​حقوق اولیه برای مهندس رباتیک در ایالات متحده حدود 80000 دلار است.

شغل به عنوان یک برنامه نویس رباتیک

این کار مستلزم برنامه ‌نویسی ربات‌ها، توسعه و اعتبارسنجی فرآیندهای خودکار و پیکربندی و یکپارچه سازی سیستم ها با آخرین فناوری رباتیک است.

برنامه نویسان رباتیک بسیار مورد تقاضا هستند و این شغل برای صنعت، جدید است. مهارت های مورد نیاز شامل دانش الکترونیک، دیجیتال و مدار است. میانگین حقوق اولیه برای برنامه نویس ربات در ایالات متحده 62400 دلار است.

شغل به عنوان تکنسین رباتیک

تکنسین های رباتیک مشکلات یا خرابی های عملیاتی را در سیستم ها و تجهیزات رباتیک حفظ و رفع می کنند.آنها امکانات را بازرسی می کنند و به افراد دیگر آموزش می دهند یا به آنها کمک می کنند.

برنامه نویسی و آزمایش این سیستم ها برای به حداکثر رساندن کارایی در تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. متوسط ​​حقوق اولیه در ایالات متحده برای تکنسین های رباتیک 54,379 دلار است.

شغل به عنوان مهندس نرم افزار رباتیک

افراد در این موقعیت، سیستم‌ ها و الگوریتم‌ های نرم‌افزاری را برای درک ربات، کالیبراسیون حسگر، ناوبری مستقل یا نظارت و کنترل از راه دور طراحی و توسعه می‌دهند. همچنین شامل پیگیری توسعه نرم افزار در هماهنگی با اجزای سخت افزاری است.

این یکی دیگر از موقعیت‌ های شغلی پرطرفدار در سال‌ های اخیر با فرصت‌ هایی از سوی شرکت‌ هایی مانند میتسوبیشی الکتریک اتوماسیون، بوسا نوا رباتیک و آمازون است.

سایر مشاغل مهندسی رباتیک

مشاغل دیگر عبارتند از مهندس یادگیری عمیق برای ربات ها (که ادراک جدید و الگوریتم های هوش مصنوعی را برای ربات ها توسعه می دهد)، اپراتور ربات، توسعه دهندگان نرم افزار و مهندسان فروش.

از سوی دیگر، چشم انداز شغلی و در دسترس بودن به عوامل مختلفی بستگی دارد. جنرال الکتریک، ناسا و IBM از دیگر استخدام کنندگانی هستند که فارغ‌ التحصیلان رباتیک را استخدام می‌کنند.

علاقه مندان به رشته مهندسی رباتیک، آینده خاصی را خواهند داشت!

علاقه مندان به رشته مهندسی رباتیک، آینده خاصی را خواهند داشت!

کسانی که به رشته مهندسی رباتیک علاقه دارند، می توانند در آینده شغل فوق العاده ای را داشته باشند، به همراه در آمد های عالی، اما توجه داشته باشید که باید به این رشته علاقه داشته باشید. زیرا این رشته در کنار مزیت هایی که دارد، سختی های مختص خود را نیز دارد.

به همین دلیل اگر به این رشته علاقه نداشته باشید، ممکن است زود منجر به ترک تحصیل یا تغییر رشته شوید. پس این نکته را در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

علامت سوالبرنامه رباتیک در مقایسه با سایر رشته های مهندسی چه مزایایی دارد؟

این رشته دارای یک سری خصوصیات است که در کمتر رشته های مهندسی دیده می شود و این امر باعث شده رتبه برتری را داشته باشد. یکی از آنها ساخت ربات با استفاده از ایده های خود شخص است.

علامت سوالدر کلاس 12 دانش آموزان می توانند در دوره های تحصیلات تکمیلی رباتیک پذیرش بگیرند؟

داوطلبان باید واجد شرایط کلاس 12 یا امتحانات معادل برای ادامه هر دوره تحصیلات تکمیلی باشند. با این حال، آنها مجاز به حضور در آزمون های ورودی برگزار شده برای پذیرش در برنامه های کارشناسی مهندسی هستند.

علامت سوالبهترین بخش رباتیک چیست؟

بهترین بخش رباتیک این است که با استفاده از تلاش افراد و مهارت های مختلف، چیزی را به کار بگیرید. در رباتیک، کار گروهی زیادی وجود دارد.

علامت سوالسخت ترین بخش رباتیک چیست؟

سخت ترین بخش ساخت ربات ها این است که بفهمید چیزی آنطور که انتظار داشتید کار نمی کند. برای حل چنین مسائلی به طوفان فکری زیادی نیاز است. گاهی اوقات باید از صفر شروع کرد.

علامت سوالچه دوره هایی برای استخدام در رباتیک مورد نیاز است؟

انواع مختلفی از دوره ها وجود دارد. افراد می توانند هر یک از برنامه های دیپلم یا مدرک را بر اساس واجد شرایط بودن خود، دنبال کنند. درک خوب ریاضیات، علوم، فناوری و ارتباطات برای دنبال کردن دوره رباتیک ضروری است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مهندسی رباتیک – معرفی کامل رشته مهندسی رباتیک + گرایش ها و بازار کار آن در ایران

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید