روش مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور 1402 چگونه بود؟

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور 1401 چگونه بود؟

گرفتن درصد بالا تو درس شیمی در کنکور تجربی و ریاضی می تواند تاثیر قابل توجهی روی رتبه کنکور شما بگذارد، اما سوالاتی که پیش میاد اینه که چطوری میشود شیمی کنکور رو بالا زد؟ بهترین روش خواندن شیمی کنکور چگونه است؟ رتبه های برتر کنکور چطوری شیمی را مطالعه کردند؟ در این مقاله قرار است با نحوه خواندن شیمی نفرات برتر کنکور در سال های اخیر آشنا بشیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

خانم فائزه قائم دوست (رتبه 2 کنکور تجربی) – درصد شیمی کنکور‌: 100%:

نحوه مطالعه شیمی من اینطور بود که به طور کلی اول متن کتاب درسی را مطالعه میکردم ، مطالب حفظی را حفظ می‌ کردم مثلا “کتاب شیمی‌ 2 مفهومی – حفظی است” بعد از خوندن متن کتاب درسی شیمی، جزوه ای که معلم داده بود را مطالعه می‌ کردم.

درباره کتاب های تست، اول درس نامه ها را مرور می‌ کردم، بعد تست می‌ زدم، دور اول تست آموزشی می‌ زدم؛ یعنی سؤال‌ ها رو یکی یکی بررسی می‌ کردم و بعد در دفعات به صورت امتحانی تست می‌ زدم؛ یعنی 50 تست رو یک‌ جا حل می‌ کردم، نباید بدون مطالعه و تسلط روی کتاب درسی سراغ تست بروید. چون در سوالات تستی نکته دار به مشکل بر می خوریم.

من روی مفاهیم کتاب درسی مسلط بودم، بعضی از نکات مهم را در کتاب درسی حاشیه‌ نویسی می کردم و برای مرور درس شیمی کنکور هم اول کتاب درسی و نوشته‌ های خودم رو می خواندم و بعد سراغ تست های علامت دار می رفتم و با این روش مطالعه شیمی، تونستم که شیمی کنکور رو 100% بزنم.

آقای محمد امین روان بخش رتبه 1 کنکور تجربی – درصد شیمی‌ کنکور 97%:

روش مطالعه شیمی کنکور‌ برای من مثل روش مطالعه زیست بود؛ یعنی توجه اصلی من روی کتاب درسی بود. اول جزوه ای رو که معلم به ما داده بود، می‌ خواندم و نکته‌ های جزوه مثل فرمول‌ ها را وارد کتاب درسی می‌ کردم و قسمت‌ های حفظی کتاب درسی رو مشخص می‌ کردم. با این نحوه مطالعه شیمی کنکور، منابع مطالعه ‌ام یکجا جمع شده بود و به نکات حفظی توجه می کردم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

آقای محمد اکبری مقدم رتبه 40کنکور تجربی – درصد شیمی ‌کنکور100%:

برای مطالعه درس شیمی اول کتاب درسی را می‌ خواندم و بعدش تست می‌ زدم. موقع تست ‌زدن، هم نکاتی رو که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم سوالاتی را که توانسته بودم درست بزنم، اما نکات مهم و خوبی داشتند، یادداشت میکردم و بعدا آنها را هم مرور می‌ کردم.

من آنقدر تمرین می‌ کردم که با دیدن یک تست، فورا روش حل اون رو متوجه می شدم و همچنین برای اینکه وقتم تلف نشود، واکنش سوال رو کاملا حفظ بودم. به طور کلی، تمرین زیاد بهترین نحوه مطالعه شیمی و تنها راه آسان شدن سوالات شیمی‌ است و باعث افزایش سرعت پاسخگویی به تست‌ های این درس می‌ شود.

آقای امیررضا براتی رتبه 1 کنکور تجربی – درصد شیمی کنکور‌ 97%:

برای پاسخ دهی به بخش حفظیات شیمی باید به متن کتاب درسی شیمی مسلط میشدم. برای بخش محاسباتی هم با تمرین زیاد، محاسباتم قوی شد و تسلط پیدا کردم.

سری دیگه از سوال های شیمی آنهایی هستند که نه حفظی محسوب میشوند و نه محاسباتی؛ نحوه خواندن شیمی برای پاسخ دادن به این سوال‌ ها به این شکل است که باید مفاهیم درس شیمی‌ را کاملا متوجه شد، که هدف از طرح این مطلب در کتاب درسی چیست و چه فایده‌ ای دارد.

مثلا من در ذهنم تجسم می کردم وقتی یک مولکول با مولکول دیگه برخورد می‌ کنه چه اتفاقی می‌ افتد و با این روش مطالعه شیمی کنکور، راحت‌ تر سوال ها رو درک می کردم.

برای مطالعه شیمی کنکور تجربی، بعد از مطالعه زیست‌ کنکور، بیشترین وقت رو صرف خوندن این درس می کردم. زمانی که تعطیل بودم و مدرسه نداشتم، نزدیک به 10 ساعت در هفته و در دوران مدرسه هم 6 یا 7 ساعت در هفته شیمی می خواندم.

آقای علی مهران زاده رتبه 27 کنکور تجربی – درصد شیمی‌ کنکور84%:

نحوه مطالعه شیمی من اینطور بود که ابتدا کتاب درسی رو می خوندم و جزوه ی دبیر رو مطالعه می کردم و بعد درسنامه کتاب کمک درسی رو بررسی می کردم. موقع مطالعه، نکات درس شیمی رو در کتاب درسی وارد می کردم و درنهایت تست می زدم.


بیشتر بخوانید:بهترین منابع شیمی کنکور ۱۴۰۲


روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

آقای روزبه امین تفرشی رتبه 3 کنکور ریاضی – درصد شیمی‌ کنکور 100%:

شیمی از نقاط ضعف من محسوب میشد و روش مطالعه ای که من استفاده کردم، مرور منظم و زیاد تمام مطالب کتاب درس شیمی بود. از نظر من بهترین منبع مطالعه درس شیمی همین کتاب درسی است.

خانوم مریم علی کرمی رتبه 243 کنکور ریاضی – درصد شیمی‌ کنکور80%:

من قبل از حضور در کلاس، درس را پیش خوانی می کردم، مباحث شیمی را به دو بخش مطالب حفظی و مسئله ها تقسیم کرده بودم و برای هر کدوم به صورت مجزا وقت می گذاشتم. روش خواندن شیمی کنکور من به این صورت بود که بعد از تدریس دبیر، جزوه ی دبیر و کتاب درسی رو مطالعه می کردم و نکات مهم اون رو در دفترم یادداشت می کردم.

هنگامی که احساس می کردم بر مطالب درس مسلط هستم، ابتدا تست های کنکور آن مطلب را می زدم و بعد هم سراغ تست های تالیفی آن مطلب می رفتم، برای مطالعه درس شیمی از این روش استفاده میکردم که هر روز حدوداً 10 تست حل می کردم و دلیل اصلی موفقیت خود در این درس را مرور مداوم و روزانه ی این درس می دانم.

خانوم فیروزه حاتمی رتبه 176کنکور ریاضی – درصد شیمی‌ کنکور 68%:

نحوه مطالعه شیمی من اینگونه بود که پس از مطالعه متن کتاب و درسنامه‌ های کتاب‌ های کمک درسی، بدون در نظر گرفتن زمان تست می زدم و پاسخ ها رو به طور کامل بررسی می‌ کردم؛ بعد از هر تست حتی اگر سوال ساده بود پاسخنامه ‌ی تشریحی رو کاملا مطالعه می ‌کردم.

همچنین سوالات مهم و اون سوالاتی که اشتباه زده بودم را علامت گذاری می کردم تا بعدا دوباره برم سراغشون، از همه مهم تر، نکات ترکیبی و مهم سوالات را در کتاب درسی می نوشتم، نکات حفظی را هم در یک دفترچه‌ می‌ نوشتم.

به نظرم روش صحیح مطالعه شیمی این است که به تک تک نکات توجه کامل داشته باشید، آزمون دادن باعث میشود دانش آموز خودش را بشناسد و بتواند نقاط ضعف خود را پیدا کند. کتاب درسی شیمی را چندین بار مطالعه کردم و هر بار هم نکته ‌های جالب و جدیدتری پیدا کردم.

به عنوان یک روش مطالعه شیمی، نکات مختلف از منابع کنکور دیگه رو در کتاب می نوشتم تا بتونم در دوران جمع ‌بندی با مطالعه ی آنها ها به طور سریع و خلاصه کتاب‌ های دیگه را هم دوره کنم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

آقای سهند سروری رتبه 7 کنکور ریاضی – درصد شیمی‌ کنکور 100%:

درس شیمی از دو بخش تشکیل میشود: بخش “حفظی شیمی‌ و بخش تمرین” به عنوان روش مطالعه بخش حفظی درس شیمی، باید متن کتاب، شکل‌ ها و هر چیزی که در کتاب هست را دقیقا مطالعه کرد.

تا جایی که به نظر من کتاب شیمی ‌رو مثل کتاب دینی باید خواند و مطالب اون رو حفظ کرد، یک روش خوب برای حفظ کردن شیمی اینه که اول یک بار کتاب رو بخوانیم، بعد یک مجموعه سوال‌ های کنکور رو بزنی و بررسی کنی تا متوجه بشی چه چیزهایی رو جا انداختی، و بعد برای بار دوم کتاب رو بخونی و نکته ‌های مهم اون را هایلایت کنی.

همچنین مطالب مهم رو خلاصه نویسی کنی که البته با دوباره نویسی کردن فرق داره! مثلا من از این روش مطالعه شیمی کنکور استفاده می کردم که فرمول ‌های مهم رو می نوشتم یا اگه سوال جالبی درباره بخشی می دیدم،

آن را می نوشتم و در بین صفحات همون بخش در کتاب می گذاشتم تا وقتی بعدا مطالب رو مرور می کردم، با یک نگاه به خلاصه‌ ها یا سوال‌ های جالب، مطلب موردنظر رو به خاطر بیارم.

در پایان

دانستن تجربیات و روش های مطالعه رتبه های برتر کنکور تجربی و ریاضی می تواند الگوی بسیار خوبی در روش مطالعه درس های کنکور باشه، مهم‌ ترین موضوع برای داشتن تسلط روی مفاهیم شیمی داشتن دوره‌ های متنوع مرور است.

سعی کنید خلاصه‌ های خود را جوری بنویسید که به‌ عنوان مثال اگر برای بار اول خواندن یک مبحث یک ساعت طول بکشد، در مرور اول همان مبحث را از روی خلاصه‌ های خود نهایتا در 30 دقیقه مطالعه کنید.

همچنین برای موفقیت در کنکور گرفتن مشاوره نیز میتواند بسیار مفید باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از مشاوران تحصیلی با تجربه میتوانید با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

سوالات متداول

علامت سوالچگونه شیمی را در کنکور %100 بزنیم؟

در این مقاله روش ها و تجربیات نفرات برتر کنکور برای جمع آوری و ارائه کردیم که با الگو برداری از شیوه مطالعه آنها میتوانید در کنکور به موفقیت برسید.

علامت سوالاز درس شیمی در کنکور چند سوال مطرح می‌ شود؟

در دفترچه اختصاصی کنکور رشته‌ های تجربی و ریاضی 35 سوال از درس شیمی مطرح می‌ شود.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور 1402 چگونه بود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

یکشنبه

1403/4/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید