آیا مدرک دانشگاه علمی کاربردی معتبر است؟ استخدام و ادامه تحصیل با مدرک علمی کاربردی

مدرک دانشگاه علمی کاربردی و اعتبار آن

آیا مدرک دانشگاه علمی کاربردی معتبر است؟ این سوال ممکن است برای خیلی از داوطلبان که به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی هستند به وجود آمده باشد.

مسلما افراد با اهداف مختلفی از جمله پیدا کردن شغل مناسب، ادامه تحصیل در مقاطع بالا، استفاده از بورسیه تحصیلی و … به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه ها هستند.

پس برای اکثر داوطلبان مهم است که در دانشگاهی تحصیلات خود را تکمیل کنند که آینده شغلی، تحصیلی، اجتماعی و … مناسبی برای آنها فراهم کند.

اعتبار مدرک علمی و کاربردی موضوعی است که ذهن بسیاری از متقاضیان این دانشگاه را به خود مشغول کرده است. دانشگاه علمی کاربردی مورد تایید وازرت علوم و تحقیقات و فناوری بوده و می توان گفت اعتبار مدرک دانشگاه علمی کابردی قابل تایید می باشد.

مهم است که شما از جهات مختلف مدرک فارغ التحصیلی خود را مورد بررسی قرار دهید و بعد از آن تصمیم بگیرید که آیا حاضر به انتخاب رشته و ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر خواهید بود یا نه؟

به دلیل سوالات مکرر داوطلبان در رابطه با اعتبار مدرک علمی کاربردی برای استخدام، ادامه تحصیل و مهاجرت و … ، مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آویژه به بررسی و تحلیل اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در خارج از کشور و داخل از کشور پرداخته اند.

آنها مقاله جامع و کامل زیر را نگارش کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده اند. اگر به دنبال کسب اطلاعات مفید در رابطه با اعتبار مدرک علمی کاربردی هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

 

آشنایی با دانشگاه علمی کاربردی

قبل از اینکه به بررسی اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی بپردازیم، بهتر است به صورت مختصر با دانشگاه علمی کاربردی آشنا شویم.

دانشگاه علمی کاربردی از دهه هفتاد فعالیت خود را زیر نظر وازت علوم و تحقیقات و فناوری آغاز کرده است. هدف این دانشگاه یادگیری علوم و دروس به صورت عملی در کنار دروس تئوری به منظور افزایش تجربه و مهارت های خود در حوزه صنعت، تجارت و … می باشد.

این دانشگاه نیمه دولتی بوده و تنها بر اساس سوابق تحصیلی به جذب دانشجو می پردازد. به همین منظور در طی سال های اخیر داوطلبان زیادی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش داشته و داوطلبان می توانند بر أساس سوابق تحصیلی و معدل مقطع قبلی خود، به ادامه تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

رشته های کاربردی و متنوعی در این دانشگاه تدریس شده و شما می توانید بر حسب علاقه، استعداد و مهارت های خود در زمان انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی به انتخابِ رشته های مورد علاقه خود بپردازید.

همچنین شما برای اطلاع از لیست رشته های علمی کاربردی می توانید دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی را مطالعه نمایید.

مزیت هایی که این دانشگاه دارد باعث شده است که در بین متقاضیان ادامه تحصیل از محبوبیت خاصی برخوردار شود. یکی از مهم ترین مزیت های این دانشگاه فراهم آوردن شرایط ادامه تحصیل برای شاغلین می باشد.

البته در کنار تمامی مزیت های علمی کاربردی، می توان معایبی را نیز برای این دانشگاه درنظر گرفت. پس لازم است داوطلبان قبل از انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی و پرداخت هزینه ثبت نام، اقدام به جمع آوری اطلاعات کامل و مفیدی در رابطه با این دانشگاه کنند.

برای کسب اطلاعات جامع، کامل و مناسب از دانشگاه علمی کاربردی، مزایا و معایب و … میتوانید مقاله معرفی کامل دانشگاه علمی کاربردی را مطالعه نمایید.

 

بررسی اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

همانطور که در بالا اشاره شد، مهم است که شما در دانشگاهی درس بخوانید و ادامه تحصیل بدهید که از نظر سطح علمی ممتاز بوده و مدرک معتبری داشته باشد.

دانشگاه علمی کاربردی به دلایل مختلفی از جمله: تنوع رشته ها، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، شهریه معقولانه و نسبتا کمتر از دانشگاه های شهریه پرداز دیگر، فراوان بودن واحدهای آموزشی و قبولی آسان تر از دانشگاه های دولتی و … بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این دانشگاه متقاضیان زیادی داشته و تعداد دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی بسیار زیاد است. به همین دلیل شاید برای برخی از افراد اعتبار مدرک علمی کاربردی جای سوال داشته و نسبت به میزان اعتبار این دانشگاه شک داشته باشند.

دانشگاه علمی کاربردی به دلیل اینکه زیر نظر وزارت علوم بوده و مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات می باشد، پس می توان گفت مدرک معتبری داشته و شما می توانید با خیال راحت به انتخاب این دانشگاه برای ادامه تحصیل بپردازید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

میزان اعتبار دانشگاه علمی کاربردی

مسئله ای که در کنار اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی مطرح می شود، میزان اعتبار مدرک علمی کاربردی نسبت به سایر دانشگاه ها است.

به طور کلی میزان اعتبار دانشگاه ها به عوامل مختلفی بستگی داشته و با در نظر گرفتن مواردی خاص، میزان اعتبار دانشگاه ها سنجیده می شود.

یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده اعتبار دانشگاه، نحوه پذیرش آن می باشد. دانشگاه هایی که به صورت با آزمون به جذب دانشجو می پردازند، اعتبار بالاتری نسبت به سایر دانشگاه هایی که صرفا بر أساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کنند، دارند.

دلیل این امر را می توان این گونه توضیح داد که: برای اعتبار بخشیدن به دانشگاه باید اطلاعات و مهارت های دانشجویان آن را مورد بررسی قرار داد.

مسلما دانشجویانی که از طریق آزمون و کنکور سراسری موفق به کسب رتبه عالی و قبولی در دانشگاه شده اند، سطح علمی بالاتری نسبت به داوطلبانی که تنها بر أساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پذیرفته شده اند، دارند.

به دلیل اینکه دانشگاه علمی کاربردی نیز تنها از طریق سوابق تحصیلی به جذب دانشجو می پردازد، نسبت به سایر دانشگاه هایی که پذیرش با آزمون دارند، میزان اعتبار کمتری خواهد داشت.

آیا مدرک علمی کاربردی برای ادامه تحصیل در دانشگاه دیگر اعتبار دارد؟

تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی برای بسیاری از افراد یک موقعیت مناسب تلقی می شود. مخصوصا افرادی که شاغل هستند و نمی توانند تمام وقت خود را در کلاس درس سپری کنند، دانشگاه علمی کاربردی گزینه بسیار مناسبی است.

زیرا اکثر کلاس های علمی کاربردی در آخر هفته برگزار شده و همچنین سهمیه های خاصی مانند سهمیه شاغلین نیز دارد. اما نگرانی برخی از افراد اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای ادامه تحصیل می باشد.

می توان گفت یکی از دغدغه های دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی و یا افرادی که متقاضی انتخاب رشته علمی کاربردی هستند، اعتبار مدرک علمی کاربردی برای ادامه تحصیل می باشد.

افراد به دلیل اینکه دانشگاه علمی کاربردی بدون آزمون و تنها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد، فکر می کنند مدرک معتبری برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دیگر ندارد.

درصورتی که این نظریه اصلا درست نیست. افرادی که مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه علمی کاربردی اخذ می کنند، به راحتی می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دیگر اقدام کرده و با آزمون یا سوابق تحصیلی در سایر دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

پس اصلا نگران اعتبار مدرک علمی کاربردی برای ادامه تحصیل نباشید و با خیال راحت در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اقدام به ثبت نام کنید.

به دلیل اینکه این دانشگاه زیر نظر و تاییدیه وزارت علوم می باشد پس مدرک معتبری داشته و با استفاده از مدرک دانشگاه علمی کاربردی به راحتی می توانید مانند مدرک سایر دانشگاه ها به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف بپردازید.

 

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای استخدام و آینده شغلی

شاید شما نیز شنیده باشید که مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای استخدام اعتبار نداشته و افرادی که از دانشگاه های علمی کاربردی فارغ التحصیل شده اند نمی توانند در آزمون های استخدامی پذیرفته شده و در نهایت آینده شغلی مناسبی ندارند. اما این موضوع غلط بوده و أصلا صحت ندارد.

بارها در این مقاله اشاره کردیم که مدرک دانشگاه علمی کاربردی مورد تایید وزارت علوم بوده و اعتباری هم اندازه سایر دانشگاه ها دارد. پس برای استخدامی نیز معتبر بوده و بسیاری از افراد فارغ التحصیل این دانشگاه به راحتی در ارگان های دولتی مختلف مشغول به کار شده اند.

در استخدامی بانک ها و سایر ارگان های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی و … ، فارغ التحصیلان واجد شرایط دانشگاه علمی کاربردی نیز می توانند شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

البته درست است که هیچ تفاوتی در اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی با سایر دانشگاه ها وجود ندارد، اما شما باید به نکات مهمی نیز در این میان توجه کافی داشته باشید.

نکاتی در رابطه با استخدامی فارغ التحصیلان علمی کاربردی

🟡به طور کلی دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی و با آزمون درس خوانده و فارغ التحصیل شده اند، اعتبار مدرکشان به نسبت سایر دانشگاه ها بالاتر است.

🟠 پس در مصاحبه ها، آزمون ها و به طور کلی استخدامی بخش های مختلف در برخی از موارد اولویت را به افرادی می دهند که فارغ التحصیل دانشگاه های دولتی و سراسری هستند.

🟣 این موضوع را می توان اینگونه توجیح کرد که اکثر شرکت ها، سازمان ها و … به دنبال جذب نیرو با توان علمی بالا و مهارت ها و دانش بسیار هستند.

🔴 به همین دلیل دانشجویان و فارغ التحصیلانی که در دانشگاه های با آزمون درس خوانده اند در اولویت قرار می گیرند. زیرا این گونه تلقی می شود که این افراد سطح علمی بالاتری دارند.

🔵 در بسیاری از استخدامی های دولتی بعد از پشت سر گذاشتن مرحله آزمون استخدامی نوبت به مصاحبه فرا می رسد. در این زمان ممکن است برخی از مصاحبه کنندگان دید مثبت تری نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسری داشته باشند.

🔘برای جمع بندی اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای استخدام می توان گفت که به طور کلی اعتبار مدرک علمی کاربردی بالا بوده و افراد فارغ التحصیل این دانشگاه می توانند به راحتی در آزمون های استخدامی شرکت کنند.

🅾 اما به طور غیر مستقیم اعتبار مدرک علمی کاربردی تا حدودی کمتر از دانشگاه های سراسری و دولتی است. اما مستقیما مدرک دانشگاه های مختلف، تفاوتی با یکدیگر ندارند.

آیا مدرک علمی کاربردی در خارج از کشور اعتبار دارد؟

آیا مدرک علمی کاربردی قابل ترجمه می باشد؟ این سوال را بسیاری از افرادی که به دنبال مهاجرت می باشند، می پرسند. برای افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند مهم است که اطلاعات کافی از اعتبار مدرک علمی کاربردی در خارج از کشور داشته باشند.

مدرک دانشگاه علمی کاربردی در خارج از کشور نیز به رسمیت شناخته شده و اعتبار دارد. مدرک علمی کاربردی در کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مانند دانشگاه های علمی کاربردی و فنی حرفه ای است، اعتبار و ارزش بالاتری داشته و بیشتر به مدرک این دانشگاه اهمیت می دهند.

به عنوان مثال در کشورهایی مانند آلمان و استرالیا که سیستم آموزشی شبیه به دانشگاه های علمی کاربردی دارند، اهمیت مدرک علمی کاربردی بسیار زیاد است.

یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی این است که در این دانشگاه رشته هایی تدریس می شوند که مهارت پرور بوده و باعث می شوند شما در کنار دروس تئوری، تجربه عملی و کاری مناسبی کسب کنید.

همچنین دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی باید واحدهای کارورزی دانشگاه علمی کاربردی را پاس کرده و پشت سر بگذارند. این واحدها به مهارت آموزی دانشجویان کمک بسزایی خواهد کرد.

این نکته مثبت می تواند شما را به ادامه تحصیل در خارج از کشور نزدیک تر کرده و امکان مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور را برای شما فراهم کند.

اعتبار مدرک علمی کاربردی برای استخدام

سخنی از مشاوران آویژه

⭐ افرادی که موفق به کسب رتبه مناسب در کنکور سراسری نشده اند و در نهایت انتخاب رشته مناسبی را برای خود رقم نزده و قبولی با آزمون دانشگاه سراسری کسب نکرده اند، می توانند شانس قبولی و پذیرش خود را در دانشگاه های علمی کاربردی امتحان کنند.

⭐ به دلیل اینکه قبولی در دانشگاه علمی کاربردی تنها بر أساس معدل و سوابق تحصیلی است، پس احتمال قبولی شما در این دانشگاه بسیار بالا خواهد بود.

⭐ البته قبل از ثبت نام علمی کاربردی نیاز است که نسبت به شهریه دانشگاه های علمی کاربردی اطلاعات مناسبی کسب کرده و بعد از آن اقدام به ثبت نام کنید.

⭐ برخی از افراد به دلیل نگرانی از اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای ادامه تحصیل، استخدام، ادامه تحصیل در خارج از کشور و …نسبت به ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی شک داشته و سردرگم خواهند شد.

⭐ اگر مقاله بالا را به صورت کامل و با دقت مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که مدرک دانشگاه علمی کاربردی نیز مانند سایر دانشگاه های دولتی و نیمه دولتی از اعتبار بالایی برخوردار است.

⭐ حتی می توان گفت بین اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه آزاد یا پیام نور تفاوتی وجود ندارد.

⭐ شما بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه علمی کاربردی می توانید به راحتی در آزمون های استخدامی شرکت کرده و نگرانی از جهت اعتبار مدرک تحصیلی نداشته باشید.

⭐ پس دیگر نگرانی از جهت اعتبار مدرک علمی کاربردی نداشته باشید و بعد از سنجیدن این دانشگاه از جهات مختلف، در صورت مورد تایید واقع شدن، می توانید اقدام به ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی کنید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آیا مدرک دانشگاه علمی کاربردی معتبر است؟ استخدام و ادامه تحصیل با مدرک علمی کاربردی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید