نگاه جامع به المپیاد کامپیوتر

نگاه جامع به المپیاد کامپیوتر

شاید شما یکی از داوطلبان یا علاقه مندان به شرکت در المپیاد کامپیوتر ایران باشید؛ پس نیاز دارید که آگاهی و دانش کاملی از شرایط و ضوابط برای شرکت در این رویکرد داشته باشید.

علوم رایانه یک مسیر علمی و عملی به محاسبات و کاربردهای آن است و شما برای پیروزی در رقابت های المپیاد در این زمینه، رقابت سختی در پیش رو خواهید داشت.

در این مقاله نگاه جامعی خواهیم داشت به المپیاد کامپیوتر و از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

المپیاد کامپیوتر چیست؟

المپیاد کامپیوتر در ایران، با سی سال سابقه جزء المپیاد های مورد توجه و جدیدتر محسوب می شود. ناگفته نماند نام کشور ما همیشه در بین یکی از کشور های صاحب رتبه در سطح جهانی است.

یکی از اهداف مورد تاکید در برگزاری المپیاد کامپیوتر، افزایش سطح آگاهی و شناخت در بین دانش آموزان و معلمان در جهت گسترده شدن دانش علوم کامپیوتری و همراه شدن با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد بستری مناسب برای آینده و فعالیت در این حوزه است.

هدف المپیاد کامپیوتر

مراحل المپیاد کامپیوتر

شرکت در المپیاد کامپیوتر شامل دو مرحله داخلی و خارجی است. مسئولیت برگزاری و آماده سازی بخش داخل کشور آن برعهده باشگاه دانش پژوهان جوان است.

المپیاد کامپیوتر از مرحله منطقه و استانی شروع شده و به تیم ملی می رسد و پس از آن وارد رقابت جهانی می شود.

مراحل و روند داخلی المپیاد کامپیوتر را در ادامه مطلب توضیح داده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- مرحله اول المپیاد کامپیوتر

در این مرحله 30 سوال پنج گزینه ای و در حدود 3 تا 4 ساعت زمان به شرکت کنندگان داده می شود. هدف این مرحله آزمودن دانش کامپیوتر و برنامه نویسی دانش آموزان است.

در این آزمون 10 نفر از هر استان برگزیده شده و وارد مرحله دوم می شود و معمولا در بهمن ماه برگزار می شود و نتایج آن در اواخر اسفند یا اوایل فروردین اعلام می شود.

2- مرحله دوم المپیاد کامپیوتر

در این مرحله سوالات به دو صورت کتبی و عملی برگزار می شود.

بخش کتبی شامل سوالات تستی و تشریحی و ترکیبی از این دو است. برای موفقیت در این مرحله باید تا حدی مهارت کد نویسی نیز داشته باشد. مرحله عملی دو روز طول می کشد و سوالات این مرحله مفهومی و تحلیلی است.

این مرحله اردیبهشت ماه برگزار می شود و در حدود 80 نفر برگزیده دارد که به مرحله سوم می روند.

3- مرحله سوم المپیاد کامپیوتر

مرحله سوم شامل یک آزمون تمرینی و دو آزمون انتخابی که هر داوطلب با کمک یک کامپیوتر که از طرف آزمون در اختیار او قرار داده شده است. این سوالات را حل کرده و پاسخ نهایی را – که یک عدد است – در برگه امتحانی درج می کند.

این مرحله 35 نفر برگزیده دارد که برای شرکت در دوره تابستانی انتخاب می شوند.

4- دوره تابستانی المپیاد کامپیوتر

در این دوره کلاس هایی برای برگزیدگان مرحله قبل برگزار می شود و در آن مباحث جدید که در دبیرستان تدریس نمی شود، به همراه تمریناتی برای تقویت برنامه نویسی و حل مسئله برای این افراد برگزار می شود و در نهایت از آنها آزمون های آمادگی برنامه نویسی گرفته می شود.

شرکت کنندگان این کلاس شامل منتخبین مرحله سوم و دارندگان مدال نقره المپیاد کامپیوتر سال های گذشته هستند. در این دوره بر اساس عملکرد دانش آموزان به 8 نفر مدال طلا به نصف دیگر نقره و به برخی مدال برنز داده می شود؛ برخی دیگر ممکن است دیپلم افتخار کسب کنند.

دارندگان مدال طلا از کنکور سراسری معاف هستند و می توانند بدون کنکور در دانشگاه موردنظر تحصیل کنند. نفرات تیم ملی المپیاد دانش آموزی از بین برندگان مدال طلا انتخاب می شود.

5- انتخابی تیم ملی

ورود و اعزام دانش آموزان دارای مدال طلا کشوری و برگزاری کلاس های پیشرفته تر برای یادگیری بعلاوه رقابت برای گزینش در بین 4 نفره تیم ملی

6- گام آخر

برگزاری دوره هایی در جهت آمادگی بیشتر در چند ماه باقی مانده تا اعزام به تیم ملی

چه افراد مجاز به شرکت در المپیاد هستند؟

چه افرادی مجاز به شرکت در المپیاد هستند؟

افرادی می توانند مجدد در المپیاد کامپیوتر شرکت کنند، که در دوره های قبل موفق به کسب مدال نقره یا طلا شده اند؛ البته تا زمانی که از نظر شرایط ثبت نام، مجاز به شرکت در المپیاد باشند.

به طور کلی، دانش آموزان سال دوم و سوم رشته ریاضی و فیزیک، سال دوم و سوم شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش با توجه به نمرات ریاضی و معدل دروس ریاضی بالای 15 می توانند در المپیاد کامپیوتر شرکت کنند.

بخش نامه شرایط شرکت در المپیاد کامپیوتر

هر سال بخش نامه جدیدی برای شرکت در المپیاد به مدارس ارسال می شود، تا دانش آموزانی که شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب و معرفی شوند تا در اولین مرحله از المپیاد شرکت کنند.

برای ثبت نام المپیاد کامپیوتر دانش آموزان داوطلب بایستی دفترچه ثبت نام سال جاری را از سامانه آزمون المپیاد های علمی دانش آموزی به آدرس oly.medu.ir دریافت کنند و تمامی ضوابط آن را مطالعه کنند، زیرا رعایت تمامی نکات و شرایط مذکور بر عهده و مسئولیت داوطلبان است.

سعی کنید به موقع اقدام به ثبت نام کنید، تا بدون هیچ مشکلی روند ثبت نام طی شود و هر گونه خطا یا مشکلی در ثبت نام پیش بیاید، طبق قوانین بخش نامه اجازه شرکت در آزمون به شما داده نمی شود.

جزئیات بخش نامه شرکت در المپیاد کامپیوتر

دفترچه ثبت نام را با دقت بخوانید و تمامی موارد ذکر شده در آن را رعایت کنید.

پونزاین موارد شامل:

زمان ثبت نام

زمان برگزاری المپیاد

شرایط عمومی رشته کامپیوتر

شرایط تخصص رشته کامپیوتر

زمان اعلام نتایج المپیاد

زمان اعتراض به نتایج آزمون

چه مباحثی را باید برای المپیاد کامپیوتر مطالعه کرد؟

چه مباحثی را باید برای المپیاد کامپیوتر مطالعه کرد؟

روند المپیاد کامپیوتر به گونه ای است که مباحث مورد هدف در آزمون های نخست آن به شیوه ساده و پر کاربرد شمارش و در ادامه به دانش ریاضیات مانند جبر و احتمال و ریاضیات گسسته اشاره دارد؛ اما در مراحل بالاتر به دانش برنامه نویسی و تخصص در رایانه ها پرداخته می شود و شما لازم دارید که در این زمینه ها دانش کافی را داشته باشید.

پونزمباحث مورد تاکید در المپیاد عبارتند از:

اصول شمارش

آمار و احتمال ریاضی

اصل اکسترمال

اصل ناوردایی

اصل استقرا

رابط بازگشتی

اصل لانه کبوتری

گراف

الگوریتم

برنامه نویسی

در واقع به مباحث المپیاد در 4 دسته ترکیبات، گراف و الگوریتم و برنامه نویسی تقسیم بندی می شود. برای مثال مباحث آزمون اولیه المپیاد داخلی در سال 99-1400 در مورد نظریه بازی ها در سطح مقدماتی، احتمال و امید ریاضی بوده است.

شرکت در المپیاد کامپیوتر چه مزیتی را دارد؟

خلاقیت در ریاضیات و تفکر الگوریتمی در المپیاد باعث می شود تا ذهن خلاق تر و پویا تری نسبت به برنامه نویسی و چگونگی حل مسئله داشته باشید و آموختن دروس و نکاتی است که کمک بسیاری در آینده شغلی شما دارد.

مهارتی که شما به عنوان یک المپیادی کسب می کنید، سهمیه مدال های نقره و برنز و همین طور طلا در مسیر تحصیلی و شغلی او به ویژه کنکور تاثیر به سزایی می گذارد.

پونزمزیت های شرکت در المپیاد کسب مدال را به این صورت دسته بندی کرد:

سهمیه و معافیت از کنکور

کار و آینده شغلی و تحصیلی در دانشگاه

کسب سه مدال خوشرنگ المپیاد

کسب سه مدال خوشرنگ المپیاد

شرکت کنندگان المپیاد با توانایی و تلاش می توانند به تیم ملی راه پیدا کنند و در صورت کسب مقام های اول تا سوم، طبق مصوبه شورای هدایت استعداد های درخشان وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری دارای امتیازات ویژه ای خواهند بود.

پونزبرخی از مزیت های دریافت هر کدام از سه رنگ مدال های المپیاد کامپیوتر، بشرح زیر است:

مدال برنز: دارنده مدال برنز کشوری امتیاز عضویت در باشگاه دانش پژوهان جوان و 20 درصد سهمیه کنکور را خواهد داشت.

مدال نقره: مانند مدال برنز علاوه بر امتیازات مدال برنز کشوری می تواند در سال های بعد چنانچه شرایط ثبت نام را داشته باشد، در دوره های بعدی المپیاد و همین طور آزمون های تابستانی شرکت کنند.

مدال طلا: فردی که موفق به کسب مدال طلای کشوری شود، امتیازات مقام های اول و دوم را دارد و علاوه بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند بدون آزمون های پیش دانشگاهی و اخذ دیپلم متوسطه، بدون شرکت در کنکور سراسری در رشته مربوطه دانشگاه شرکت کند.

لازم به ذکر است افرادی که در مراحل نخست، دوم، آزمون برنامه نویسی در مسیر رسیدن به تیم ملی و دارندگان دیپلم افتخاری امتیازی ندارند.


بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد المپیاد ریاضی باید بدانیم!


منابع المپیاد کامپیوتر

در ادامه به منابعی می پردازیم که از سوی باشگاه دانش پژوهان جوان (وابسته به آموزش و پرورش) معرفی شده است. این سازمان به همراه استعدادهای درخشان، مسئول برگزاری المپیاد های علمی کشور است.

منابع مرحله اول آزمون المپیاد علمی کامپیوتر
عنوان کتابنویسنده / انتشارات
ریاضی 1 پایه دهم، رشته ریاضی و فیزیکانتشارات چاپ و نشر کتاب های درسی ایران
ترکیبیاتعلیرضا علیپور، انتشارات فاطمی
آشنایی با الگوریتم هایحیی تابش، انتشارات فاطمی
Mathematical Circles (Russian Experience), D. Fomin, S. Genkin, I. Itenberg, American Mathematical Societyترجمه فارسی این کتاب با عنوان ” محافل ریاضی ” توسط انتشارات فاطمی منتشر شده است.

برای مرحله دوم باید منابع زیر مطالعه شود.

منابع مرحله دوم آزمون المپیاد علمی کامپیوتر
عنوان کتابنویسنده / انتشارات
ریاضی 1 پایه دهم، رشته ریاضی و فیزیکانتشارات چاپ و نشر کتاب های درسی ایران
ترکیبیاتعلیرضا علیپور، انتشارات فاطمی
Mathematical Circles (Russian Experience), D. Fomin, S. Genkin, I. Itenberg, American Mathematical Societyترجمه این کتاب با عنوان ” محافل ریاضی ” وجود دارد.
Problem-Solving Strategies
فصل های 1، 2، 3، 4، 5، 8 و 13
Arthur Engel, Springer
عنوان ترجمه این کتاب ” استراتژی های حل مسئله ” می باشد.
آشنایی با الگوریتم هایحیی تابش، انتشارات فاطمی
Introduction to Graph Theory
فصل های 1 و 2
Introduction to Graph Theory, D. B. West, University of Illinois
ترجمه این کتاب با نام ” آشنایی نظریه گراف ها ” (معروف به کتاب وست) موجود می باشد.

دیگر منابع المپیاد کامپیوتر را در جدول زیر می توانید مشاهده فرمایید.

منابع المپیاد علمی کامپیوتر
مباحثمنابعمنابع پیشرفته
اصل جمع و ضربآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات آقای ثروتی
جایگشت ها و ترتیبآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات آقای ثروتیسوالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر
جایگشت با تکرار، معادله سیاله، اصل شمول و عدم شمولآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، الفبای المپیاد ریاضی آقای محمد آبادیسوالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر، 102 مسئله ترکیبیات
رابطه بازگشتیترکیبیات دکتر علیپور (زرد فاطمی)102 مسئله ترکیبیات
لانه کبوتر، آشنایی با گراف ها، استقرا، گراف (مسیرها و شمارش)آنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات دکتر علیپور (زرد فاطمی)، مقدمه ای بر نظریه گراف، الفبای المپیاد ریاضی آقای محمدآبادیاستراتژی های حل مسئله، نظریه گراف (وست)، 102 مسئله ترکیبیات
دوگانه شمردن، درخت ها، همبندی و …تورنمنت شهرها، المپیاد لنینگراد، نظریه گراف (وست)سوالات المپیاد کشورهای مختلف
الگوریتم های مقدماتی، حل مسئله، گرافنظریه گراف وست، سوالات سایت Project Eulerسوالات مسابقات برنامه نویسی CODEFORCES و SGU
الگوریتم های گراف، نظریه بازی ها، ناورداییترکیبیات آقای ثروتی (جلد دوم)، سوالات مسابقات آنلاینسوالات المپیادهای کشورهای مختلف

المپیاد کامپیوتر در خارج از کشور

المپیاد جهانی کامپیوتر بر اساس نمرات و امتیازاتی است که هر گروه کسب می کنند، در سه مقام اول و دوم و سوم برگزار می شوند.

هر گروه نماینده کشور خود است؛ پس برخلاف رشته های ورزشی مدال به یک نفر داده نمی شود و گروهی که امتیازاتش به حد نصاب برسد، دارنده مدال اول مسابقات است.

در سال 2017 ایران میزبانی المپیاد را به عهده داشت که اعضای تیم ملی المپیاد کامپیوتر موفق به یک مدال طلا و سه نقره شد و توانست در مقام چهارم این دوره از المپیاد جهانی قرار بگیرد.

مقام اول این دوره از مسابقات متعلق به ژاپن با سه مدال طلا و جایگاه های دوم و سوم را تیم های چین و روسیه بدست آوردند.

من یک المپیادی هستم

در پایان

المپیاد کامپیوتر ایران سالانه با هدف گسترش علم و مهارت کامپیوتر در بین دانش آموزان برگزار می شود.

علاقمندانی که به مباحث کامپیوتر علاقه دارند، می توانند در این المپیاد شرکت کنند. المپیاد دانش آموزی برای مقاطع دهم و یازدهم رشته ریاضی و سال دوم و سوم شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش که نمرات ریاضی خوبی دارند، مناسب است.

شرط شرکت در این المپیاد، داشتن معدل دروس ریاضی بالای 15 است. همچنین این المپیاد تنها مختص دانش آموزان نبوده المپیاد کامپیوتر دانشجویی نیز سالانه برگزار می شود.

چنان چه علاقمند به کامپیوتر هستید و دوست دارید برای رسیدن به دانشگاه مورد علاقه اتان از راه قبولی در المپیاد کامپیوتر وارد شوید، می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. این مرکز با مشاوران با تجربه تحصیلی به تمامی سوالات شما جواب داده و با مشاوره ها و برنامه ریزی در کنار شما خواهد بود تا به اهداف والای تحصیلی خود برسید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی آویژه می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه می توان دفترچه ثبت نام المپیاد را دریافت کرد؟

از طریق سایت oly.medu.ir می توانید دفترچه را دریافت و مطالعه کنید.

در المپیاد های خارجی گروه ها به چه شکل امتیاز کسب می کنند؟

به صورت گروهی امتیاز کسب می کنند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

نگاه جامع به المپیاد کامپیوتر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 15 نظر:
 1. ببخشید برای رشته ی کامپیوتر هنرستان هم مدال های المپیاد کامپیوتر امتیاز دارن؟

  1. سلام خدمت شما. خانم حاجی محمدی هستم. بستگی دارد المپیاد در چه مرحله ای باشد؟

 2. سلام من امسال یازدهم هستم رشته ریاضی فیزیک فعلا شروع به آموزش نکردم
  اگر از الان شروع کنم میتونم برای سال بعد یعنی دوازدهم اماده بشم؟

  1. برای گرفتن مشاوره کنکور با مشاورین آویژه تماس حاصل فرمایید

 3. سلام من دهم هستم و امسال می خوام برم یازدهم رشته ریاضی . برای شرکت در المپیاد کشوری کامپیوتر برای من دیر نیست البته من در حد خیلی معمولی کار با کامپیوتر بلدم و در تابستان میخوام آموزش حرفه ای ببینم.
  می خواستم بدونم برای من دیر شده یا خیر؟؟

  1. سلام آتاتورک ریاضی 1 رشته تجربی و ریاضی متفاوت نیستن زیاد اره میتونی شرکت کنی

 4. سلام ببخشید چند مرحله باید قبول بشی تو المپیاد تابدون کنکور راحت بتونی بری دانشگاه فنی ؟!

  1. اگر طلا بشی بدون کنکور وارد هر دانشگاهی بخوای میشی و اگر نقره و برنز سهمیه داره برای کنکورت

 5. سلام ببخشید چند مرحله باید قبول بشی تو المپیاد تابدون کنکور راحت بتونی بری دانشگاه فنی ؟!

  1. سلام باید 3 مرحله قبول بشی بعد وارد دوره تابستانه بشی اگه نقره یا برنز بیاری میتونی سهمیه 10درصدی در کنکور داشته باشی اگه طلا بیاری معادل رتبه یک کنکور محسوب میشه

 6. سلام ببخشید من رشتم گرافیک رایانه است نمره ریاضی من از میانگین هفتم تا نهم حساب میشه ؟

 7. سلام بچه های علوم کامیپوتر امکان شرکت در المپیاد مهندسی کامپیوتر رو دارند ؟

  1. سلام وقت بخیر اگر منظور شما المپیاد دانشجویی می باشد طبق یک سری از شرایط امکان پذیر است.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید