با رشته های تجربی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید

با رشته های تجربی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید

سالانه متقضیان زیادی برای پذیرش در رشته های زیرگروه تجربی اقدام می کنند زیرا دانشگاه پیام نور تعدادی از رشته های مربوط به این گروه آزمایشی را ارائه می دهد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این دانشگاه رشته های پزشکی و پیراپزشکی را ارائه نمی دهد و اغلب داوطلبان را در رشته های مربوط به گروه علوم پایه و علوم کشاورزی جذب می کند.

افرادی که در دانشگاه های دولتی قبول نشده اند، می توانند در رشته های زیرگروه تجربی که در این دانشگاه ها ارائه می شود، تحصیل کنند.

پذیرش و تحصیل در دانشگاه های پیام نور به نسبت دیگر دانشگاه ها راحت تر است؛ زیرا این دانشگاه با حذف کنکور برای برخی رشته ها راه را برای ورود داوطلبان به دانشگاه هموار کرده است. علاوه بر این امکان تحصیل غیر حضوری و تحصیل از راه دور برای داوطلبان با شرایط خاص فراهم کرده است.

رشته های تجربی دانشگاه پیام نور

اگر شما داوطلب کنکور تجربی هستید و می خواهید در دانشگاه های پیام نور ادامه تحصیل دهید باید از یک سری موارد اطلاع داشته باشید. مهم ترین این موضوعات شامل رشته های تجربی دانشگاه پیام نور، لیست شهرهای دارای واحد دانشگاهی پیام نور، شرایط و قوانینی که برای ورود به این دانشگاه وضع شده است، میزان شهریه هر رشته و… است.

ما در ادامه ی این مقاله سعی کرده ایم به تفضیل این موضوعات را مورد بررسی قرار دهیم، به همین دلیل مطالعه ی دقیق این متن می تواند به شما کمک کند. اما راه های دیگری نیز برای کسب دانش و اطلاعات درباره این رشته ها و نحوه پذیرش در آن ها وجود دارد.

استفاده از مشاوره تحصیلی و کارشناسان خبره یکی از همین راه ها است. کارشناسان و متخصصان ما در مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی آویژه آماده ارائه ی خدمات در این زمینه و پاسخگویی به پرسش های شما هستند.


بیشتر بخوانید: با ترم تابستان دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید


شرایط پذیرش رشته های تجربی دانشگاه پیام نور

شرایط پذیرش رشته های تجربی دانشگاه پیام نور شامل چه بند هایی است؟ چگونه می توان از این شرایط اطلاع یافت؟ این ها سوالاتی هستند که ممکن است برای هر داوطلبی پیش آید.

به طور کلی شرایط تحصیل در دانشگاه به دو دسته کلی شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم بندی میشود. شرایط عمومی شامل آن مواردی است که داوطلب باید برای ورود به هر دانشگاهی، واجد آن باشد.

برخی از شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه ها به شرح زیر است:

نداشتن سابقه کیفری

نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

نداشتن دشمنی و عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران

و… افراد فاقد این شرایط از تحصیل در دانشگاه ها محروم می شوند.

یکی دیگر از شرایط مهمی که به صورت اختصاصی برای داوطلبان مرد مقرر شده است مربوط به وضعیت نظام وظیفه است. این افراد باید برگه معافیت، معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت خود را در زمان ثبت نام ارائه دهند، در غیر این صورت به عنوان سرباز غایب تلقی شده و به دلیل وضعیت نظام وظیفه نامشخص امکان ادامه تحصیل برایشان فراهم نمی شود.

شرایط دیگر پذیرش رشته های تجربی دانشگاه پیام نور

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد داشتن مدرک تحصیلی در مقطع دیپلم نظام جدید و یا نظام قدیم، همچنین مدرک پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان دوره های ترمی واحدی نظام قدیم از شرایط پذیرش رشته های تجربی دانشگاه پیام نور است.

لازم به تذکر است افرادی که دوره ی تحصیلی متوسطه را در رشته های فنی و حرفه ای هنرستان ها گذرانده اند باید مدرک کاردانی داشته باشند تا بتوانند در دانشگاه های پیام نور تحصیل کنند. این موارد همان شرایط اختصاصی است که دانشگاه در نظر گرفته است .

پرداخت شهریه برای هر ترم تحصیلی نیز از شرایط این دانشگاه است. افرادی که تمام این شرایط را داشته باشند میتوانند شانس خود را برای تحصیل در رشته های زیرگروه علوم تجربی این دانشگاه امتحان کنند. نکته ی جالب توجه این است که حتی با داشتن مدرک دیپلم در رشته های غیر مرتبط (مثلا ریاضی) نیز می توان داوطلب رشته های تجربی دانشگاه های پیام نور بود.

شرایط پذیرش رشته های تجربی دانشگاه پیام نور


بیشتر بخوانید: معرفی رشته های بدون کنکور دکتری دانشگاه پیام نور


انتخاب رشته تجربی دانشگاه پیام نور

انتخاب رشته تجربی دانشگاه پیام نور از چه مراحلی تشکیل شده است؟ داوطلبان برای انجام انتخاب رشته باید چگونه عمل کنند؟ این ها سوالاتی است که در این قسمت به آن ها پاسخ داده می شود.

با توجه به تغییراتی که اخیرا در سیستم پذیرش دانشجویان رخ داده است، داوطلبان می توانند از بین دو دسته رشته تحت عنوان رشته های با آزمون و رشته های بدون آزمون، انتخاب رشته کنند.

انتخاب رشته برای این دو گروه تفاوت هایی دارد. مثلا برای انتخاب رشته های با آزمون داوطلبان ملزم به شرکت در کنکور سراسری هستند و در صورتی که مجاز به انتخاب رشته باشند، میتواند به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده کد رشته های مورد نظر را در هنگام انتخاب رشته وارد کنند.

اما شرایط درباره انتخاب رشته تجربی دانشگاه پیام نور بدون آزمون فرق میکند؛ در این گروه ثبت نام در کنکور و بعد از آن حضور در جلسه کنکور لازم نیست و داوطلبان باید در تاریخ اعلام شده برای انتخاب رشته به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و از لیست رشته های بدون آزمون گروه تجربی، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

سازمان سنجش و دانشگاه ها سوابق داوطلب را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت تایید پذیرفته می شود.


بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه پیام نور کارشناسی


ثبت نام رشته های تجربی دانشگاه پیام نور

ثبت نام رشته های تجربی دانشگاه پیام نور به طور معمول به دو شکل ثبت نام حضوری و ثبت نام غیر حضوری انجام می شود. طی ثبت نام غیر حضوری داوطلب بعد از اعلام نتایج کنکور و مجاز شدن برای انتخاب رشته، باید کد رشته های مورد نظر خود را در فرم های مربوطه وارد کند.

همچنین در زمان انتخاب رشته اطلاعاتی همچون معدل دوره دیپلم، اطلاعات شناسایی و… نیز از داوطلب درخواست می شود تا مورد بررسی قرار میگیرد. بعد از انجام این مراحل در صورتی که داوطلب موفق به کسب پذیرش در یکی از رشته های علوم تجربی دانشگاه های پیام نور شده باشد، باید مدارک و اطلاعات خود را برای ثبت نام به دانشگاه ارائه دهد.

این مرحله از ثبت نام رشته های تجربی دانشگاه پیام نور تحت عنوان ثبت نام حضوری شناخته می شود.


بیشتر بخوانید: مهلت ثبت نام دانشگاه پیام نور


ثبت نام رشته های تجربی دانشگاه پیام نور

لیست رشته تجربی دانشگاه پیام نور

لیست رشته تجربی دانشگاه پیام نور معمولا رشته های گروه علوم پایه و علوم کشاورزی را در بر می گیرد. می دانیم که تعداد زیادی از داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی به دنبال رشته های پزشکی و پیرا پزشکی هستند. به این دسته از داوطلبان باید گفت که دانشگاه پیام نور این رشته ها را ارائه نمی دهد.

رشته هایی که در لیست رشته تجربی دانشگاه پیام نور قرار دارند به شرح زیر است:

گروه آموزشی رشته مقطع جنسیت
علوم تجربی علوم دامی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی علوم و مهندسی صنایع غذایی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی شیمی کاربردی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی شیمی محض کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی اقتصاد کشاورزی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی زیست شناسی سلولی و مولکولی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی زیست شناسی جانوری کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی زیست شناسی گیاهی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی زمین شناسی کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی علوم و مهندسی محیط زیست کارشناسی زن – مرد
علوم تجربی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار کارشناسی زن – مرد

نکته مهم: رشته های نوشته شده در جدول تنها نمونه ای از رشته های زیرگروه تجربی دانشگاه پیام نور بوده و تنوع رشته برای این زیرگروه آزمایشی بسیار بیشتر از تعداد بالا است.

همانطور که قبلا هم گفتیم تحصیل در برخی از این رشته ها بدون نیاز به شرکت در کنکور و تنها بر اساس سوابق تحصیلی همچون معدل دوره دیپلم امکان پذیر است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه با رشته های تجربی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست رشته تجربی دانشگاه پیام نور


بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه پیام نور


شهرهای رشته تجربی دانشگاه پیام نور

شهرهای رشته تجربی دانشگاه پیام نور و محل تحصیل برای داوطلبان موضوع مهمی است. لذا متقاضیان تحصیل در رشته های تجربی این دانشگاه باید از لیست شهرهای ارائه دهنده رشته های تجربی اطلاع داشته باشند.

لازم به ذکر است که یک واحد دانشگاهی پیام نور همه ی رشته های مربوط به گروه علوم تجربی را ارائه نمی دهد و تنها بر اساس نیاز و امکاناتی که در اختیار دارد، برخی از این رشته ها را در لیست خود قرار می دهد.

برخی از شهرهایی که رشته های مرتبط با زیر گروه علوم تجربی را در دانشگاه پیام نور ارائه می دهند به شرح زیر است:

دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی واحد مهاباد

رشته مقطع جنسیت
زیست شناسی گیاهی کارشناسی زن – مرد
 علوم دامی کارشناسی زن – مرد
 علوم و مهندسی محیط زیست کارشناسی زن – مرد

دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی واحد تکاب

رشته مقطع جنسیت
شیمی کاربردی کارشناسی زن – مرد
زیست شناسی گیاهی کارشناسی زن – مرد
روانشناسی کارشناسی زن – مرد
زیست شناسی کارشناسی زن – مرد
شیمی محض کارشناسی زن – مرد

 دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل

رشته مقطع جنسیت
شیمی محض کارشناسی زن – مرد
ترویج و آموزش کشاورزی پایدار کارشناسی زن – مرد
اقتصاد کشاورزی کارشناسی زن – مرد

دانشگاه پیام نور اصفهان مرکز شاهین شهر

رشته مقطع جنسیت
شیمی محض کارشناسی زن – مرد
شیمی کاربردی کارشناسی زن – مرد
زیست شناسی گیاهی کارشناسی زن – مرد

دانشگاه پیام نور تهران واحد شهر ری

رشته مقطع جنسیت
اقتصاد کشاورزی کارشناسی زن – مرد
علوم دامی کارشناسی زن – مرد
زمین شناسی کارشناسی زن – مرد

دانشگاه پیام نور استان کردستان مرکز سنندج

رشته مقطع جنسیت
زیست شناسی گیاهی کارشناسی زن – مرد
علوم ومهندسی صنایع غذایی کارشناسی زن – مرد
علوم دامی کارشناسی زن – مرد
زمین شناسی کارشناسی زن – مرد
علوم و مهندسی محیط زیست کارشناسی زن – مرد
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی کارشناسی زن – مرد
علوم دامی کارشناسی زن – مرد

سوالات متداول

لیست رشته تجربی پیام نور کدامند؟

رشته های زیرگروه آزمایشی علوم تجربی بسیار گسترده است و ما به چند مثال بسنده می کنیم: علوم کامپیوتر، علوم دامی، علوم و مهندسی صنایع غذایی، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، علوم و مهندسی محیط زیست، زمین شناسی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری و…

انتخاب رشته رشته ی تجربی پیام نور چگونه است؟

برای انتخاب رشته های با آزمون داوطلبان ملزم به شرکت در کنکور سراسری است، در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته باشد، میتواند به سایت سازمان سنجش مراجعه کند و فرآیند انتخاب رشته خود را طی کند.

برخی از شهر های رشته تجربی پیام نور کدامند؟

دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل: اقتصاد کشاورزی، شیمی محض، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار دانشگاه پیام نور اصفهان مرکز شاهین شهر: زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، شیمی کاربردی دانشگاه پیام نور تهران واحد ری: زمین شناسی، اقتصاد کشاورزی، علوم دامی و…

3.6/5 - (10 امتیاز)

با رشته های تجربی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه با رشته های تجربی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 24 نظر:
 1. سلام معدل کل ۱۸ نهایی۱۵ تجربی تهران مهندسی پزشکی پیام نور میتونم قبول شم احتمالش چقدره

 2. سلام ببخشید برای قبولی در پیام نور باید حتما علاقمندی را در زمان ثبت نام ثبت میکردیم؟؟؟

  1. سلام. بله ،در صورتی که کلید مربوط به علاقه مندی شرکت در دانشگاه پیام نور را نزده آید میتوانید در رشته های که با سوابق تحصیلی پذیرش دارند ثبت نام کنید.

  1. سلام. شما هم میتوانید کنکور رشته انسانی شرکت کنید و در صورت کسب رتبه لازم در دانشگاه های دولتی در رشته حقوق تحصیل کنید هم در پذیرش با سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور و آزاد شرکت کنید و به تحصیل بپردازید

  1. سلام من دیپلمموسال۸۴گرفتم باپیش دانشگاهی ومعدل ۱۴دررشته تجربی ایامیتونم رشته مدیریت دردانشگاه پیام نور بخونم تشکر

  1. سلام دانشگاه های پیام نور را حتی میتوانید باسابقه تحصیلی هم انتخاب نمایید میتوانید جهت مشاوره با مشاوران ما تماس بگیرید

  1. سلام دانشگاه های پیام نور را حتی میتوانید باسابقه تحصیلی هم انتخاب نمایید میتوانید جهت مشاوره با مشاوران ما تماس بگیرید

   1. سلام من رشتم تجربیه به شدت علاقه مند به دبیری زیست هستم میتونم از طریق دانشگاه پیام نور بدون کنکور به این هدف برسم؟ باید برم چه رشته ای؟ لطفا پاسخ بدین 🙏

    1. سلام. متقاضیان اشتغال در آموزش و پرورش می‌توانند از دو طریق اقدام کنند یک از طریق کنکور سراسری گرفتن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و دیگری از طریق شرکت در آزمون استخدامی از طریق جذب ماده ۲۸ .بنابراین میتوانید در کنکور رشته تجربی شرکت کنید و به دانشگاه فرهنگیان بروید یا اینکه در دانشگاههای دیگر در یکی از گرایشهای مختلف زیست شناسی تحصیل کنید و پس از دریافت مدرک کارشناسی در آزمون استخدامی شرکت کنید.

 3. سلام ببخشید آیا داوطلب رشته تجربی میتواند در رشته های پیام نور انسانی انتخاب رشته کند ؟

  1. سلام ببخشید آیا داوطلب رشته تجربی میتونه در رشته های پیام نور ریاضی انتخاب رشته کند؟؟

   1. سلام بله شما میتوانید کارت اعتباری رشته ریاضی را خریداری نمایید و برای ثبت نام اقدام کنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/9/15

سه شنبه

1400/9/16

چهارشنبه

1400/9/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید