منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد

یکی از سوالات متداول افرادی که به تازگی در کنکور قبول شده اند و می خواهند برای ثبت نام اقدام کنند نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی است. اما تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله به آن می پردازیم:

تاییدیه تحصیلی یکی از ضروری ترین مدارک، جهت ثبت نام بعد از پذیرفته شدن در دانشگاه های سراسر کشور است. متقاضیان ثبت نام دانشگاه ها در مورد مدارک لازم ثبت نام در دانشگاه ها با سوالات زیادی روبرو هستند.

یکی از مهم ترین مدارک ثبت نام، تاییدیه تحصیلی است. چرا که ارائه تاییدیه تحصیلی به دانشگاه محل قبولی داوطلب الزامی بوده و عدم تحویل آن به دانشگاه به منزله ثبت نام ناقص خواهد بود.

اگر شما هم جزو پذیرفته شدن و متقاضیان ثبت نام در دانشگاه ها هستید، شاید برایتان مهم باشد در مورد موضوعاتی مثل تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد و مراحل اخذ تاییدیه تحصیلی کدامند؟ بیشتر بدانید؛ پس این مقاله را از دست ندهید و تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد + مراحل اخذ

در هنگام ثبت نام در دانشگاه های سراسر کشور به منظور اطمینان از صحت مدرک تحصیلی دانشجو تاییدیه تحصیلی به دانشگاه ارائه می شود. از همین رو مسئولان دانشگاه در اولین مرحله ثبت نام از پذیرفته شدگان درخواست تاییدیه تحصیلی می کنند.

در واقع تاییدیه تحصیلی پاسخی است که در جواب استعلام مدرک تحصیلی (دیپلم یا پیش دانشگاهی) فارغ التحصیل ارائه می شود.

در واقع تاییدیه تحصیلی نامه محرمانه ای است که دفتر پیشخوان دولت از اداره آموزش و پرورش منطقه محل تحصیل فرد گرفته و به دانشگاه محل قبولی دانشجو، دارالترجمه رسمی یا سازمان استعلام گیرنده ارسال می کند.

کاربرد تاییدیه تحصیلی

به طور کلی سه گروه نیازمند دریافت تاییدیه تحصیلی هستند:

 • دسته اول داوطلبانی هستند که بدون شرکت در آزمون و یا پس از اعلام نتایج کنکور سراسری در کنکور پذیرفته شده و قصد ثبت نام در دانشگاه را دارند.
 • دسته دوم افرادی هستند که قصد ترجمه مدرک تحصیلی خود را در دارالترجمه رسمی دارند.
 • دسته سوم افرادی هستند که قصد استخدام در ارگان خاصی را دارند و باید تاییدیه مدرک تحصیلی را به سازمان یا ارگان مورد نظر تحویل دهند.

دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیر است، اما در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا و همچنین جهت صرفه‌ جویی در زمان بسیاری از افراد روش اینترنتی را برای دریافت تاییدیه تحصیلی خود انتخاب می کنند.

نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری

متقاضیانی که قصد ثبت نام در دانشگاه های سراسری و آزاد را دارند، برای دریافت و درخواست تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و فرم های لازم را تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را به کارشناسان مربوطه ارائه دهند.

سپس بعد از ثبت نام کامل رسید تاییدیه تحصیلی خود را دریافت نموده و در زمان ثبت نام حضوری آن را به دانشگاه ارائه دهند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری

 • تکمیل فرم درخواست تاییدیه تحصیلی که توسط پیشخوان دولت در اختیار فرد داوطلب قرار می گیرد.
 • کپی کارت ملی
 • کپی مدرک دیپلم
 • کپی مدرک پیش دانشگاهی
 • واریز مبلغ کارمزد تعیین شده توسط پیشخوان دولت
 • ارائه شماره تلفن همراه برای دریافت کد پیگیری

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت اینترنتی

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت اینترنتی

بسیاری از افراد برای سهولت کار و تسهیل در فرآیند ارسال تاییدیه تحصیلی، دریافت تاییدیه تحصیلی از طریق اینترنتی را ترجیح می دهند. در ادامه مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری ارائه شده است.

برای دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت اینترنتی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • برای دریافت تاییدیه تحصیلی ابتدا باید وارد سامانه ای که وزارت آموزش و پرورش به آدرس emt.medu.ir برای دریافت سوابق تحصیلی ایجاد کرده وارد شوید.
 • قبل از ورود به سایت باید اطلاعاتی چون تاریخ تولد، کد مقطع، کد منطقه و کد دانش آموزی خود را در اختیار داشته باشید. کد دانش آموزی خود را می توانید از طریق مراجعه به مدرسه دریافت کنید. همچنین در بالای کارنامه های همه دانش آموزان کد دانش آموزی آن ها درج شده است.
  کد منطقه نیز از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است.
 • نوع نظام و مقطع آموزشی داوطلب را انتخاب کرده و کد امنیتی را وارد کنید.
 • در ادامه اطلاعات خواسته شده را شامل تاریخ تولد، کد منطقه، کد دانش آموزی و سایر اطلاعات شخصی را وارد نمایید.
 • بعد از ورود اطلاعات بالا اگر مقطع خود را متوسطه انتخاب کنید، نمرات امتحان نهایی دیپلم و در صورتی که مقطع پیش دانشگاهی را انتخاب نموده باشید، نمرات امتحان نهایی پیش دانشگاهی نمایش داده خواهد شد.
 • در ادامه صحت اطلاعات وارد شده را بررسی نموده و گزینه «تایید اطلاعات ثبت شده» را کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده از طریق درگاه بانکی شبکه شتاب هزینه ثبت نام تاییدیه تحصیلی را پرداخت نمایید.
 • بعد از پرداخت هزینه ثبت نام کد پیگیری جهت استعلام تاییدیه تحصیلی برای شما ارسال می شود.

نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی به صورت حضوری

نکته:

 • ارائه تاییدیه تحصیلی توسط پذیرفته شدگان دانشگاه ها به دانشگاه محل قبولی الزامی بوده و عدم تحویل آن به منزله ثبت نام ناقص تلقی می شود.
 • علاوه بر سامانه مرکزی درخواست تاییدیه تحصیلی آموزش و پرورش سامانه دیگری توسط دفاتر پیشخوان دولت با عنوان مای پیشخوان جهت درخواست اینترنتی تاییدیه تحصیلی مدارک داوطلبان راه‌ اندازی شده است.
 • افرادی که قصد ترجمه مدرک تحصیلی خود را توسط دارالترجمه دارند بایستی تاییدیه تحصیلی خود را از طریق سامانه تاییدیه تحصیلی دریافت نموده و به دارالترجمه ارائه دهند.
 • در حین تکمیل مراحل ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی از دکمه Back مرورگر استفاده نکنید، چرا که موجب اختلال در روند ثبت درخواست خواهد شد.
 • به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری به مدرسه و دفاتر پیشخوان دریافت تاییدیه تحصیلی برای تمامی مقاطع ابتدایی، دوره اول و دوره متوسطه به صورت اینترنتی و از سوی سامانه های مشخص شده صورت می گیرد.

پیگیری درخواست تاییدیه تحصیلی آنلاین

افرادی که برای اخذ تاییدیه تحصیلی اقدام کرده اند می توانند از سایت emt.medu.ir و طریق کد پیگیری تاییدیه اینترنتی می توانند آن را پیگیری کنند

افرادی که به صورت آنلاین و از طریق سامانه emt.medu.ir اقدام به درخواست تاییدیه تحصیلی کرده اند پس از پایان درخواست یک کد به عنوان کد پیگیری دریافت می کنند. این افراد باید مجددا وارد سایت شده و در قسمت پیگیری درخواست، کد را وارد کرده و وضعیت صدور آن را بررسی کنند.

برای پیگیری تاییدیه تحصیلی مراحل زیر باید طی شود:

 • وارد سامانه « تاییدیه تحصیلی مدارک آموزش و پرورش» به آدرس medu.ir می شوید
 • گزینه «پیگیری تاییدیه تحصیلی » را انتاب کنید
 • اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید این اطلاعات شامل کد ملی و کد پیگیری است
 • وضعیت درخواست تاییدیه تحصیلی خود را مشاهده می کنید

منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد + مراحل اخذ

سخن آخر

تاییدیه تحصیلی نوعی استعلام از مدرک تحصیلی برای فردی است که در دانشگاه قبول شده است. این استعلام را آموزش و پرورش در اختیار دانشگاه یا مرکز مورد نظر قرار می دهد و مطابق آن مدرک دیپلم فرد توسط آموزش و پرورش منطقه تحصیلی فرد تایید شده و او می تواند وارد دانشگاه شود. کاربرد تاییدیه تحصیلی علاوه بر ثبت نام دانشگاه در استخدام و ترجمه مدارک برای تحصیل در خارج از کشور است.

اخذ تاییدیه تحصیلی به دو صورت حضوری از طریق پیشخوان دولت و اینترنتی که از سامانه emt.medu.ir انجام می شود. در صورتی که می خواهی برای دریافت تاییدیه تحصیلی اقدام کنید می توانید از کارشناسان مرکز آویژه راهنمایی بخواهید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.شما می توانید با سیستم مشاوره تلفنی آویژه این ولت خود را مطرح کنید و جواب آن ها را در اولین فرصت دریافت کنید

برای مشاوره تلفنی آویژه از سراسر کشور با شماره 9099071985 (بدون نیاز به پیش شماره) با این مرکز در تماس باشید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید. امید است با نگارش این مقاله توانسته باشیم یکی از مهم ترین سوالات داوطلبین کنکور و پذیرفته شدگان دانشگاه های مختلف را پاسخگو باشیم.

سوالات متداول

منظور از تاییدیه تحصیلی چیست؟

تاییدیه تحصیلی پاسخی است که در جواب استعلام صحت مدرک تحصیلی فرد متقاضی از آموزش و پرورش محل تحصیل اخذ شده و به دانشگاه، ارگان یا دارالترجمه ارائه می شود. در متن مقاله نحوه دریافت آن به طور کامل شرح داده شده است.

کاربرد تاییدیه تحصیلی چیست؟

تاییدیه تحصیلی برای تایید صحت مدرک تحصیلی فرد متقاضی به دانشگاه دارالترجمه یا سازمان یا ارگان خاصی ارائه می شود.

نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی به چه صورتی است؟

همانطوری که در متن مقاله اشاره شد، تاییدیه تحصیلی از طریق دفاتر پیشخوان دولت و یا از طریق سامانه وزارت آموزش و پرورش به آدرس emt.medu.ir دریافت می شود.

مدارک مورد نیاز برای تایید تحصیلی کدامند؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت تاییدیه تحصیلی شامل کپی کارت ملی، کپی شناسنامه، کپی آخرین مدرک تحصیلی و رسید فیش پرداختی می باشد که در متن مقاله به طور کامل شرح داده شده است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 5 نظر:
 1. باسلام من مدرک کاردانی فنی وحرفه ای دارم الان میخام کنکورنظری سراسری شرکت کنم
  دیپلم فنی وحرفه ای وفوق دیپلم کاردانی فنی وحرفه ای دارم
  رفتم تاییدیه تحصیلی بگیرم برای ایجادسابقه تحصیلی وگرفتن دیپلم جدیدنظری برای تاثیرمعدل مثبت ودادن کنکورنظری جدیدکه بدهم
  درقسمت استعلام گیرنده چندتاقسمت هست
  یکی وزارت آموزش وپرورش یکی ترجمه وبکی دانشگاه فنی وحرفه ای کدام گزینه رابایدبزنم؟؟

 2. با سلام کاش از اول می گفتین بنده دهم آبان رفتم دفتر پیش خوان چهل هزارتومان هم از من پول گرفتن تازه با کلی زنگ زدن و غیره تازه امروز دوم آذر برای آموزش وپرورش فرستادن واقعا باید برای خودشان اسفند دود کنند تا چشم نخورند حالا ببینیم آموزش وپرورش چند روز طولش می ده .

  1. من درتاریخ ۲۳ خرداد دردفترپیشخوان مدرک تحصیلی را جهت تائید ازآموزش وپرورش چهاردانگه ارسال کردم بعد از ۶۵ روز هنوز زحمت کشان آموزش وپرورش چهردانگه بارگذاری نکردند وچندروز است ازطریق تلفن پیگیرهستم کسی به هیچ کدام ازتلفن ها پاسخ نمی دهند
   خواستم ازکارکنان آموزش وپرورش چهاردانگه تشکرکنم که می خوابند وکارهیچ کس را انجام نمی دهند. امیدوارم هرروز درکارشان پیشرفت کنند کاندید شورای شهری یا نماینده مجلسی شوند که من اولین نفر رای می دهم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید