ترک تحصیل دانشجویان و دلایل ترک تحصیل

ترک تحصیل دانشجویان و دلایل ترک تحصیل

یکی از موضوعاتی که دانشجویان حداقل یک بار به آن در دوران تحصیلی خود فکر کرده اند، ترک تحصیل است. این افکار می تواند دلایل و علت های مختلفی داشته باشد که در بخش بعد به آن می پردازیم.

اما روی سخن ما در این مطلب با دانشجویانی است که به هر دلیلی قصد ترک تحصیل از دانشگاه را دارند اما عواقب یا روش های صحیح آن را نمی دانند.

شاید فکر کنید که بدون هیچ درخواستی، درس و دانشگاه خود را رها کنید و به زندگی خود برسید؛ اما این کار ممکن است چه عواقبی برای شما داشته باشد؟ بنابراین بهتر است قبل از انجام هرکاری، ابتدا مقاله ما را با دقت بخوانید.

در این مطلب قصد داریم تا مراحل ترک تحصیل دانشجویان را به تفکیک نوع دانشگاه، به صورت مفصل توضیح دهیم. تا انتهای این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

علل ترک تحصیل دانشجویان

ترک تحصیل دانشجویان علت های زیادی دارد که لازم است جامعه شناسان آنها را به صورت دقیق بررسی کرده و با کمک مسئولان امر، اقدام به حل آن کنند. ترک تحصیل آسیب های روانی و اجتماعی زیادی را به دنبال دارد که تبعات و هزینه های زیادی برای جامه به همراه دارد.

ترک تحصیل از دانشگاه بدون انصراف

ترک تحصیل از دانشگاه بدون انصراف

طبق قوانین جاری در کشور، دانشجویانی که نیم سال یا بیشتر، بدون درخواست مرخصی از واحد مربوطه، اقدام به غیبت از تحصیل کنند؛ به صورت خودکار در دسته انصراف از تحصیل قرار می گیرند.

در واقع اگر شما بدون اطلاع به دانشگاه یک ترم را کلاس نروید و در امتحانات شرکت نکنید، در لیست انصرافی ها قرار می گیرید. حال این کار چه عواقبی دارد؟

در صورتی که به هر دلیلی از کار خود پیشمان شوید، دیگر امکان ادامه تحصیل در دانشگاه مربوطه را ندارید و مجددا باید اقدام به ثبت نام کنید. (به زبان خودمانی تر روز از نو، روزی از نو)

حال فرض کنید که هر دلیلی شما امکان حضور و اطلاع به دانشگاه را نداشتید اما قصد ترک تحصیل هم ندارید؛ باید چه کاری انجام دهید؟

در این شرایط باید یک ماه مانده به پایان ترم، به واحد آموزش دانشگاه خود مراجعه کرده و دلایل موجهی برای این غیبت ارائه دهید. البته اگر ترم تمام شده هم نگران نباشید؛ اگر واحد آموزشتان کمی مهربان باشد و دلایلتان برایشان قانع کننده باشد؛ می توانید از انصراف به تحصیل جلوگیری کنید.

آیین نامه کلی ترک تحصیل به شرح زیر است:

ماده ۵۰: دانشجو در صورت تمایل می تواند در خواست انصراف از تحصیل بدهد. دانشجوی منصرف از تحصیل باید هزینه انصراف را برابر آخرین دستورالعمل مربوط بپردازد. دانشجوی انصرافی می تواند به فاصله سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیر این صورت واحد دانشگاهی باید حکم انصراف را صادر و به دانشجو ابلاغ کند. (صدور حکم انصراف قبل از گذشت سه ماه با درخواست کتبی دانشجو و ولی او بلامانع است.)

تبصره ۱ – قبل از انقضای مهلت مقرر، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به طریق مقتضی به اطلاع والدین دانشجو برساند.

تبصره ۲ – پس از صدور حکم انصراف، تقاضای بازگشت به تحصیل دانشجو پذیرفته نیست و رابطه چنین دانشجویی با دانشگاه قطع می شود. در صورت مشمول بودن دانشجو، واحد دانشگاهی مکلف است یک ماه پس از صدور حکم بلافاصله مراتب را به اداره وظیفه عمومی اطلاع دهد.

ترک تحصیل از دانشگاه بدون انصراف

ماده ۵۱: ترک تحصیل یا  عدم مراجعه دانشجو به واحد دانشگاهی (بدون اخذ مرخصی) در یک نیم سال انصراف از تحصیل محسوب می شود و دانشجوی منصرف حق ادامه تحصیل را نخواهد داشت.

تبصره – در موارد استثنایی که ترک تحصیل دانشجو موجه باشد باید حداقل یک ماه قبل از پایان همان نیم سال دلایل آن را به واحد دانشگاهی اعلام کند. در صورت تایید موجه بودن ترک تحصیل توسط واحد دانشگاهی، آن نیم سال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب می شود.

لطفا توجه داشته باشید که قوانین بالا، ساختار کلی هستند و هر دانشگاه با دانشگاه دیگر، رفتار و ضوابط منحصر به فرد خود را در برابر انصراف از تحصیل دارند.

ترک تحصیل از دانشگاه دولتی

در اولین بخش، تصمیم گرفتیم تا به انصراف از تحصیل دانشگاه های دولتی بپردازیم، زیرا این دانشگاه ها قوانین سخت گیرانه تری نسبت به سایر دانشگاه ها داشته و به همین دلیل ابهامات بیشتری برای دانشجویان وجود دارد.

برای انصراف از دانشگاه سراسری حداقل باید دو ترم تحصیل کرده باشید و پس از دریافت کارنامه و ریز نمرات ترم ۲، می توانید درخواست انصراف از تحصیل را به واحد مربوطه بدهید. در صورت عدم رعایت این قانون، با جریمه پرداخت شهریه و محرومیت از انتخاب رشته مجدد در دانشگاه سراسری به مدت ۱سال مواجه خواهید شد.

پس بسیار مهم است که انصراف از تحصیل شما بدون هزینه های مالی و آموزشی باشد.

 1. نکته اول: دانشجویانی که بعد از قبولی در فرآیند انتخاب رشته، اقدام به ثبت نام در دانشگاه مربوطه نکنند، با یک سال محرومیت انتخاب رشته مجدد در دانشگاه های دولتی مواجه خواهند شد.
 2. نکته دوم: دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده و بعد از تحصیل حداقل ۲ ترم، اقدام به انصراف از تحصیل کنند، محرومیت شامل حالشان نخواهد شد و می توانند مجددا برای تحصیل در دانشگاه های دولتی انتخاب رشته کنند.
  داوطبان آقا در کل دوران تحصیلی خود (از کارشناسی تا دکتری) تنها یک بار امکان انصراف از تحصیل را دارند.
 3. نکته سوم: اگر پس از پایان دو ترم تحصیلی اقدام به انصراف از تحصیل کنید، نیازی نیست جریمه ای بابت این انصراف به دانشگاه پرداخت کنید.
 4. نکته چهارم: جریمه انصراف از تحصیل دانشجویان شبانه، یک و نیم برابر مبلغ شهریه پرداختی شان است.
 5. نکته پنجم: اگر در ترم ۱ یا ۲ انصراف از تحصیل دهید، باید ۵۰% مبلغ شهریه ترم را به عنوان جریمه به دانشگاه بپردازید.
 6. نکته ششم: تا ۳ماه پس از ارائه و موافقت با درخواست انصراف تحصیل، امکان لغو آن توسط شما وجود دارد.

برای ترک تحصیل ابتدا به واحد آموزش دانشگاه خود مراجعه کنید و سپس طبق مراحل گفته شده پیش بروید. بعضی از مراحل به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می شود و بعضی از مراحل نیاز به حضور شما دارند.

ترک تحصیل از دانشگاه دولتی

ترک تحصیل از دانشگاه دولتی بدون انصراف

یکی دیگر از مباحث مهم این است که بعضی از دانشجویان فکر می کنند، می توانند دانشگاه را رها کنند و خود به خود در دسته انصراف از تحصیلی ها قرار بگیرند.

خب این فکر تا حدودی درست است اما عواقب زیر گریبان گیر شما خواهد شد:

 • محرومیت از تحصیل در تمام دانشگاه های کشور
 • عدم صدور مدرک تحصیلی
 • عدم صدور گواهی تحصیل و ریز نمرات
 • محرومیت از انتخاب رشته در دانشگاه سراسری
 • جریمه های نقدی که با گذشت هرسال، درصدی به آن به عنوان دیرکرد افزوده می شود.

بنابراین تا زمانی که شما درخواست خود را به صورت کتبی تقدیم دانشگاه نکنید، علاوه بر محرومیت از تحصیل، شامل افزایش جریمه نقدی نیز قرار می گیرید و همین مورد در آینده می تواند دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد کند.

ترک تحصیل از دانشگاه پیام نور

قبل از هرچیز بهتر است آیین نامه منتشر شده و وبسایت دانشگاه پیام نور را در رابطه با انصراف از تحصیل باهم بخوانیم:

 1. ترک تحصیل بدون کسب اجازه از مرکز انصراف از تحصیل محسوب می شود و دانشجوی انصرافی حق ادامه تحصیل ندارد.
 2. دانشجویی که بخواهد از تحصیل منصرف شود باید در خواست خود را بصورت کتبی به آموزش مرکز ارائه دهد.
 3. مرکز موظف است حداکثر تا مدت یک ماه انصراف دانشجو را در مرکز نگهداری کند؛ پس از انقضای مهلت یک ماه در سیستم جامع خدمات آموزشی ثبت کند.
 4. پس از انقضای مهلت یک ماه, انصراف دانشجو قطعی تلقی شده و حق بازگشت به تحصیل را نخواهد داشت.
 5. دانشجوی انصرافی موظف است به کلیه تعهداتی که در دوران تحصیل سپرده است عمل کند.
 6. دانشجوی انصرافی از طریق آزمون سراسری یا فراگیر می تواند مجدداً در دانشگاه شرکت کند.
 7. دانشجویان انصرافی استفاده کننده از معافیت تحصیلی حق استفاده مجدد از معافیت تحصیلی پس از پذیرفته شدن مجدد در آزمون سراسری یا فراگیر را ندارند.
 8. دانشجویان استفاده کننده از معافیت تحصیلی، چنانچه در مدت سنوات مجاز تحصیلی موفق به اتمام تحصیل شوند، تکمیل سقف دوره یا احراز میانگین کل نشوند نباید از تحصیل انصراف دهند بلکه به عنوان اخراجی به حوزه نظام وظیفه معرفی می شوند؛ این گونه دانشجویان در صورت گذراندن ۷۰ واحد مصوب دوره با مدرک کاردانی به خدمت وظیفه معرفی می شوند.
 9. دانشجویان متقاضی تغییر رشته یا انتقال نمی بایست از رشته یا محل تحصیل اولیه خود انصراف دهند.

بر طبق آخرین اخبار، جریمه دانشجویان انصرافی بخشیده شده است. برای انصراف از تحصیل کافی است که به آموزش واحد خود مراجعه کرده و مراحل را طی کنید.

ترک تحصیل از دانشگاه آزاد

ترک تحصیل از دانشگاه آزاد

ترک تحصیل در دانشگاه آزاد نیر همانند دیگر دانشگاه ها پروسه ای مشخص داشته و مشمول «آیین نامه انصراف از تحصیل» خواهد شد. مانند روال دیگر موسسات آموزشی، دانشجو باید درخواست خود را به آموزش دانشگاه ارائه کرده و مراحل را طبق گفته آن ها بگذراند.

اما تفاوتی که انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد نسبت به سایر دانشگاه ها دارد، در محاسبه میزان جریمه انصراف از تحصیل دانشجویان است. این میزان جریمه بر اساس تعداد ترم های تحصیلی، نوع رشته، نوع مقطع و سایر عوامل دیگه برای هرکس متفاوت است.

اما فرمول کلی که دانشگاه آزاد برای محاسبه جریمه انصراف از تحصیل دانشجویان ارائه داده به شرح زیر است:

(تعداد نیم سال های تحصیل شده – عدد مشخص شده) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

نکته: «عدد مشخص شده» بر اساس مقطع تحصیلی و گروع رشته فرد تعیین می شود.

پس با استفاده از فرمول بالا می توانیم میزان شهریه هر فرد را به این شکل محاسبه کنیم:

مقطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد نا پیوسته

(تعداد نیم سال های تحصیل شده –۴) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

مقطع کارشناسی پیوسته

(تعداد نیم سال های تحصیل شده –۸) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

مقطع دکترای حرفه ای (دامپزشکی)

(تعداد نیم سال های تحصیل شده –۱۲) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

ترک تحصیل از دانشگاه علمی کاربردی

مقطع دکترای حرفه ای (گروه پزشکی)

پرداخت شهریه پایه نیم سال تحصیلی باقی مانده

مقطع دکتری تخصصی

(تعداد نیم سال های تحصیل شده –۷) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

دکتری تخصصی ورودی ۹۴ به بعد

(تعداد نیم سال های تحصیل شده –۶) ضربدر (نصف شهریه ثابت)

دستیاری تخصصی

کل میزان شهریه باقی مانده تا پایان دوره

نکته مهم: در صورتی که عدد به دست آمده در فرمول بالا منفی یا صفر شد، به آن معناست که شما نیازی نیست مبلغی را به عنوان جریمه انصراف از تحصیل بپردازید.

نکته مهم ۲: انصراف از تحصیل برای نقل و انتقال به دانشگاه آزاد در شهرهای دیگر، مشمول پرداخت شهریه نیست.

ترک تحصیل از دانشگاه علمی کاربردی

ترک تحصیل از دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی نیز مانند سایر دانشگاه های کشور، روال مشخصی برای انصراف از تحصیل دارد. شما باید ابتدا به واحد آموزش دانشگاه خود مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر انصراف از تحصیل به آنها ارائه کنید.

اما دانشگاه جامع علمی کاربردی در چه شرایطی از دانشجویان جریمه انصراف از تحصیل دریافت می کند و در چه شرایطی بدون هزینه، انصراف از تحصیل دانشجو را می پذیرد؟

 • تمام دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی، باید شهریه معوقه خود را بپردازند و گرنه با درخواست آنها موافقت نمی شود.
 • در صورتی که بعد از پایان ترم (به شرط پرداخت شهریه) و قبل از شروع ترم جدید، درخواست انصراف از تحصیل دهید، مشمول هیچ جریمه ای نمی شوید.
 • دانشجویانی که بیشتر از یک ترم یا یک ترم و نیم غیبت از دانشگاه بدون اخذ مرخصی داشته باشند، مشمول جریمه انصراف از تحصیل به میزان شهریه ثابت خواهند شد.
 • دانشجویانی که تا قبل از زمان حذف و اضافه، انصراف از تحصیل خود را ارائه کنند؛ علاوه بر شهریه ثابت باید مبلغی را تحت عنوان «نظارت دانشجویی» نیز پرداخت کنند.
 • دانشجویانی که بعد از حذف و اضافه اقدام به انصراف از تحصیل کنند، باید شهریه کل ترم + «نظارت دانشجویی» را پرداخت کنند. این موضوع ارتباطی با حضور یا عدم حضور در طول ترم و امتحانات نداشته و شما ملزم به پرداخت این مبلغ هستید.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه ترک تحصیل دانشجویان و دلایل ترک تحصیل با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن پایانی

در این مقاله به صورت مفصل به ترک تحصیل (انصراف از تحصیل) انواع دانشگاه ها پرداختیم و شرایط آنها را بررسی کردیم. بیشتر دانشگاه ها جریمه ای برای انصراف از تحصیل در نظر می گیرند که به صورت کامل باهم بررسی کردیم.

قبل از هر اقدامی در رابطه با ترک تحصیل، ابتدا با یک مشاور با تجربه مشورت کنید و سپس اقدام به انصراف کنید.

ترک تحصیل دانشجویان و دلایل ترک تحصیل

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ترک تحصیل دانشجویان و دلایل ترک تحصیل

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. من ثبت نام اینترنتی انجام دادم ولی مدارکم را برای دانشگاه نفرستادم یعنی تا موعد مشخص شده هیچ گونه مدرکی برای دانشگاه نفرستادم و ثبت نامم را قطعی نکردم ایا لازمه از دانشگاه انصراف دهم یا مبلغی پرداخت کنم

  1. سلام. در صورتی که در اطلاعیه دانشگاه ذکر شده باشد که عدم ارسال مدارک به منزله انصراف از تحصیل است نیازی به انصراف نیست در غیر اینصورت باید به دانشگاه مراجعه کنید و مراحل انصراف از تحصیل را سپری کنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/7/28

پنجشنبه

1400/7/29

جمعه

1400/7/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید