خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی تکنیک تست زنی در کنکور به تفکیک دروس

تکنیک تست زنی در کنکور به تفکیک دروس

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:46 ب.ظ
0
446
آزمون دکتری 97
تکنیک تست زنی در کنکور به تفکیک دروس
میانگین 5 رای از تعداد 1

تست زدن در کنکور ٬ یک تکنیک است! زیرا گاهی با اندکی هوش ٬ زکاوت و آشنایی قبلی باعث پیشرفت و گاهی با علم بالاتر و عدم آگاهی باعث افت شما در کنکور خواهد شد . در این مطلب به تفکیک دروس مختلف تکنیک هایی بیان شده است

تکنیک های تست زدن

فنون تست زنی ، یکی از مهارتهای لازم در دوران متوسطه دوم و به خصوص کنکور است. تسلط بر تست زنی در موفقیت کنکور تاثیر غیر قابل انکاری دارد. بحث دربارهی مجموعه مهارتهایی که منجربه افزایش توانایی عملکرد تست زنی میشود، بخش چند بعدی خواهد بود. علیرغم گستردگی موضوع، سعی میکنیم به مواردی بپردازیم که ضروری تر هستند. قسمتی از توضیحات این مطلب عمومی است و برای کلیه  دانش آموزان متوسطه دوم و کنکوری در نظر گرفته شده است. قسمتی از توصیه ها هم خاصّ دروس به صورت جداگانه و تفکیکی است که بیشتر برای کنکوری ها نگارش شده است .

طراحی و طراحان تست ها

با وجود آن که بعضی از افراد و مؤسسات ادعا دارندکه روشهایی را ابداع کرده اند تا کنکوریها حتی بدون حل مساله یا توجه به صورت مساله و براساس قوانین احتمالات بتوانند تستها را درست علامت بزنند، عملا چنین چیزی امکانپذیر نبوده و ادعاهایی از این قبیل نوعی فرصت طلبی محسوب میشوند. طراحی سؤالات تست از یک سری اصول کلی و مشخص تبعیت میکند که معمولا طراحان تستها با آنها آشنا هستند. البته این بدان معنی نیست که همه اصول طراحی تست در سؤالات کنکور رعایت میشود و همان گونه که هر ساله بعد از اتمام کنکور عنوان میگردد.

اشکالاتی توسط اهل فن به سؤالات وارد میآید. ازجمله اصولی که در طراحی سؤالات کنکور رعایت میشود در نظر گرفتن سؤالات آسان، متوسط و مشکل در هر درس است در مقابل، یکی از اشکالات وارد به طراحی تستها نوع چینش سؤالات است. اصولا باید در هر درس سؤالات از آسان به مشکل تنظیم شوند،اما ظاهرا در سؤالات کنکور چنین نظمی وجود ندارد و مثلا گاهی بعد از سؤالات سخت دیفرانسیل بلافاصله سؤالات سخت گسسته آغازمیشود و یا مانند کنکور سال 81 که سؤالات ادبیات با چند سؤال سخت پی درپی شروع شده بود.

 • کلید : در طراحی سؤالات کنکور اصول کلی طراحی تست رعایت میشودبنابراین برای پاسخگویی به سؤالات دنبال روشهای غیر عادی نباشید.

آمادگی برای هرنوع احتمال

علیرغم نکته قبلی، تصور نکنیدکه همه چیز باید بر وفق مراد پیش رود. متاسفانه بسیار دیده شده دانش آموزانی که با آمادگی خوب درسی در جلسه ی کنکور حاضر شده اند به محض مواجهه با چند سؤال سخت پی درپی، سررشته ی کار را گم کرده و حتی بقیه را هم نتوانسته اند خوب جواب بدهند. این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد کنید که ممکن است با هر احتمالی روبه روشوید. امکان دارد در شرایطی که خوب پیش میروید به ناگاه به یک،دو،سه و یا چند سؤال سخت برخورد کنید، امکان دارد سؤالات یک درس با تست های مشکل شروع شود، و هر نوع امکان دیگری نیز وجود دارد. درهرحال،شما آمادگی لازم را در خود ایجاد کنید تا دستپاچه نشوید.

 • کلید : خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه کنکور آماده سازید.

فنون تست زنی

در دروس تخصصی امکان زیادی وجود دارد که وقتی برای سؤالات دوستارهای باقی نماند. بعداز اتمام این سه مرحله جوابهای صحیح رایک به یک و با دقت به پاسخنامه منتقل کنید.

 • کلید : سؤالات هردرس رادرسه مرحلهی تستهای باجواب مشخص،یک ستارهای ودوستارهای پاسخ دهید.

جرات گذشتن از تست

در مورد سؤالات دوستارهای صحبت کردیم و گفتیم که در دروس تخصصی حتی این امکان وجود دارد که فرصتی برای پاسخ به آنها باقی نماند. برای تعداد زیادی ازدانش آموزان پذیرفتن این نکته که باید از خیر بعضی از سؤالات بگذرند، سخت است.دانش آموزان باید عادت کنند که ازروی بعضی تستها بگذرند و این خودنه تنها نشانه ی ضعف نیست بلکه بیانگر مهارت دانش بالای فرداست.دانش آموزان بسیار محدودی وجود دارندکه هم توانایی و هم فرصت آن را داشته باشند که بتوانندبه همه ی سؤالات پاسخ دهند.

 • کلید : باید این فن جسورانه را بیاموزید که از سر بعضی تستها بگذرید.

قدرت ریسک

این سؤال هم برای دانش آموزان پیش می آیدکه اگر در مورد گزینه ها شک کردند (باتوجه به نمرات منفی تستها) آیا علامت بزنند؟ در مورد هر چهارگزینه مشکل دارید توصیه میشود از خیر آن سؤال بگذرید. اگر بین سه گزینه شک داشتید باز هم توصیه قبلی را به کار ببندید. اما زمانی که میدانید حداقل دو گزینه غلط است حتما یکی ازگزینه ها را علامت بزنید.

 • کلید : در تست هایی که در مورد گزینه ی صحیح شک دارید تنها زمانی ریسک کنید که اطمینان داشته باشید حداقل دوگزینه غلط است.

خواندن کل اجزاء تست

این نکته ای است که همه در مورد آن اتفاق نظر دارند، باید تمام  اجزاء و تست را با دقت بخوانید. صورت مساله را با حوصله و تمرکز مطالعه کنید. به همین ترتیب به تک تک گزینه ها توجه کنید. یادتان باشد اگر عجله کنید شاید زمان را ذخیره نمایید ولی به طورحتم، احتمال اشتباه بسیار زیاد خواهد بود .اگر بپذیرید که باید از بعضی تستها بگذرید این به دقت شما هم خواهد افزود.

 • کلید : قبل از هر گونه اقدام به پاسخگویی تست، تمام اجزاء آن را با دقت بخوانید.

پیش بینی قبل از جواب

اگر حوصله اش را دارید و عجله نمیکنید سعی نمایید وقتی صورت مساله را خواندید قبل از نگاه کردن به گزینه ها،جواب راحدس بزنید.این کار سرعت عمل شما را در پاسخگویی به تستها افزایش خواهد داد. حتی درصورتی که حدس شما درست از آب درآمد و پاسخ شما بین گزینه ها وجود داشت باز هم حتما سایر گزینه ها را بخوانید.

 • کلید : سعی کنید قبل از پاسخ به هرتست،گزینه صحیح راحدس بزنید.

فریب نخورید

به محض خواندن صورت مساله، سراغ راحتترین و سادهترین گزینه نروید. متوجه گزینه های انحرافی باشید. به قول کنکوریها،اگر شما مفهومی خوانده باشید احتمال انحراف شما کاهش خواهد یافت. با این همه باز هم ممکن است به خاطر عدم تمرکز ،عجله و اشتباه گرفتن سرنخها میباشد .فریب بخورید و ناخودآگاه به محض دیدن کوچکترین سرنخی ازپاسخ، آن راعلامت بزنید.پس بسیار بسیار مهم است که از یک طرف تمرکزو دقت را تمرین کنید و از طرف دیگر با روشهای کنترل اضطراب آشنا باشید تا بتوانید حالت تعادلی خود را حفظ نمایید.

 • کلید : درجلسه ی کنکور دقت کنید در فضایی قرار نگیرید که با کوچکترین سرنخ ها فریب بخورید.

تقسیم زمان

این درست است که باید در جلسه ی کنکور تقسیم زمان داشته باشید اما بدان معنا نیست که برای همه ی تستها زمانی یکسان درنظرگرفت.این نکته بسیار ظریف و حساس است. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف کردید حتما تستی هم وجود خواهد داشت که در ظرف 20 ثانیه پاسخ آن را بیابید. بنابراین در مورد تقسیم زمان وسواس به خرج ندهید. شما برای هر درس زمانی را در اختیار دارید، باز اگر پذیرفته باشید که از سر بعضی تستها بگذرید احتمالا زمان برای بقیه سؤالات کافی خواهد بود. در بعضی موارد به خصوص دروس عمومی امکان استفاده از زمانهای دروس دیگر هم به وجود می آید.

 • کلید : در تقسیم زمان برای پاسخگویی به تستها،توجه داشته باشیدکه زمان برای حل هر تست متفاوت است.

زمانی برای مرور

اگر فرصتی بود زمانی برای مرور تستها کنار بگذارید ولی پاسخها را عوض نکنید، مگر این که اطمینان حاصل کنید که پاسخ اول شما غلط بوده است.هرچه بیشتربه سریک سؤال مردد باشید احتمال زیادتری داردکه سرگیجه بگیرید.

 • کلید : اگر زمانی برای مرور تستها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید که به غلط بودن اول اطمینان حاصل نمایید.

سرعت عمل

سرعت عمل درتست زنی به عوامل متعددی بستگی دارد. به این که چه قدر مفهومی خوانده باشید و حفظی کارنکرده باشید؟ چه قدرسرحال و با حوصله باشید؟ چه تیپ شخصیتی داشته باشید ؟ فردی آرام هستید یا مضطرب؟ چقدر تست زنی را تمرین کرده باشید؟ به هرحال، سرعت عمل در تست زنی موضوعی مستقل ازسایر رفتارها نیست.فردی که کلا کنداست،فردی که زود مضطرب میشود و یا کسی که تقسیم زمان مناسبی ندارد، احتمالا در کلیه فعالیتهایی که نیازمند سرعت عمل و توانایی مشاهده است مشکل خواهد داشت.

 • کلید : برای افزایش سرعت عمل درتست زنی چهارعامل مؤثرندتمرین و رکوردگیری تست زنی، شادابی و سرحال بودن، تمرکز و آرامش، و مطالعه ی مفهومی.

دقت در محاسبات عددی

در همه ی رشته های کنکوری دروسی وجود دارند که در آنها حل مساله و محاسبات عددی ضرورتی اساسی است. اشتباهات دانش آموزان در محاسبات عددی عمدتا ناشی از عجله و عدم تمرکز آنهاست که این هم ناشی از تلاش آنان برای از دست ندادن زمان است. گفته شد، این عجله غیر از ضرر و افزایش احتمال اشتباهات،به طورحتم هیچ خیری ندارد. به محاسبات عددی به خصوص در رشته ی ریاضی که موارد آن زیاد است، دقت بیشتری داشته باشید.سعی کنید به نحوی در محاسبات پیش روید که همان یک بار محاسبه، اطمینان شما را حاصل نماید. عجله در محاسبه ، شک شما را افزایش داده و منجر به محاسبات دوباره وسه باره و اتلاف وقت خواهدشد.

 • کلید : محاسبات ریاضی را با دقت و تمرکز انجام دهید.

مجموعه ی ریاضی

در تستهای ریاضی برای کسب نتیجه بهترساختاری با این ترتیب توصیه میشود:

مفهوم را به خاطر بسپارید. موارد جامع و مانع را شناسایی کنید. قضایای مربوط به مفهوم موردنظررابه دقت وباتمامی اجزاءبه خاطربسپارید. موارد منتج از این قضایا راشناسایی کنید. حتیالامکان موارد خاص پیرامونی راشناسایی کنید. در دروس  ریاضی نباید به حفظیات اکتفا کرد اگرچه لازم است تمام فرمولها را بدانید. درهر مساله، مجهول مساله را دریک طرف و مفروضات را در طرف مقابل بنویسید.

مشکل عمده ی دانش آموزان در ریاضی این است که صورت مساله را درک نمیکننداگر مفروضات مساله را تشخیص دهید، میتوانید به پاسخ هم برسید. راه حل، درون این مفروضات وجود دارد.در درس دیفرانسیل مرور نکات کلی مربوط به نمودارها میتواند در حل مسایل مربوط به بردتابع، اکسترمهای نسبی و مطلق و تغییرات تابع مفید واقع شود. باتوجه به توزیع سؤالات کنکور در درس دیفرانسیل منطقی به نظر میرسد که بیشتر تمرکز در فصول سوم به بعد باشد.

 • کلید : درتستهای ریاضی، یک روش کارمشخص داشته باشید تا دچار سر درگمی نشوید.

فیزیک

حجم زیاد درس فیزیک وتنوع موضوعات آن ایجاب میکند که از قبل:

 1. – تسلط خودرا در بخشهای مختلف آن دقیقا تعیین کرده باشید و بدانید درچه بخش هایی بیشترین آمادگی و در چه بخشهایی کمترین آمادگی رادارید. هنگام تست زنی در کنکور ،ابتدا سراغ تستهایی بروید که برای شما راحتتر هستند. مثلا بخشهای ترمودینامیک (رشته ریاضی فیزیک) فیزیک پیش دانشگاهی 2 (رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک) بخش نور به طور کامل، حرکت نوسانی ساده وموج، گرما و تعادل گرمایی را میتوان به طور نسبی ساده تر از یخش های دیگر در نظر گرفت.
 2. – دقّت لازم در تشخیص مفاهیم نزدیک به هم درصورت مساله از اهمیت بسیاری برخورداراست. مثلا کمیت هایی ازقبیل جابجایی و مسافت ،شتاب متوسط و شتاب لحظهای، بازه زمانی و لحظه،کار محیط روی دستگاه و کار دستگاه روی محیط، توان مفید و توان تلف شده …از مفاهیمی هستندکه اغلب به علت کم دقتی، برداشت اشتباهی ازآن ها میشود و طراحان تست نیزپاسخی معادل اشتباه صورت گرفته را در گزینه ها قرار میدهند.
 3. – محاسبات عددی یکی ازمشکل سازترین موارداست.اغلب مفاهیم فیریکی رابه خوبی تشخیص میدهید ولی در انجام محاسبات عددی اشتباهاتی صورت میگیرد که یکی از شایعترین اشتباهات دانش پژوهان است.
 4. – توجه دقیق به تبدیل واحدها و این که درچه شرایطی نیازی به تبدیل واحد نمیباشد.
 5. – دروس داده شده و جزوات اساتید باید به گونهای مطالعه شوندکه بتوانید هر زمان به طور دقیق، کامل و سریع هر بخشی ازآن را که خواستید بگویید و بنویسید. در این صورت مفاهیم درسی در ذهن شما ملکه سازی به معنای واقعی میشوند. آنوقت است که سرعت عمل رابادقّت عمل، کسب کردهاید.
 6. – پس از فراگیری جزوات درسی به همراه مسائل تشریحی و تستی مرتبط با هرموضوع، تدریجا تست های کنکور سراسری را ابتدا بدون تعیین زمان ولی پس ازمدتی باتعیین وقت بزنید. تستها را آگاهانه و باتوجه به مفاهیم یادگیری شده بزنید و بدانید سرعت عمل باید تا جایی باشد که دقت عمل را مخدوش نسازد.
 7. – زدن تستهای مرتبط به تعداد زیاد و به طور آگاهانه بالاخره منجربه سرعت عمل نیز میشود.
 8. – در ماه های اردیبهشت و خرداد، تستهای آزمون های کنکور پنج سال کذشته ابه طور جامع بزنید و درصد خود را در درس فیزیک تعیین کرده، طوری عمل نمایید که به هیچ وجه اشتباه هر آزمون را در آزمون بعدی تکرار نکنید.
 • کلید : در درس فیزیک ضمن مطالعه مفهومی وتقویت بنیه ریاضی،به طور کیفی تستهایی درسطوح ساده،متوسط وسخت زده و مراقب مفاهیم نزدیک به هم باشید.

شیمی

توزیع تستهای شیمی به طور مساوی بین کتابهای شیمی 2،شیمی 3،شیمی پیش دانشگاهی 1 و شیمی و پیش دانشگاهی 2 صورت میگیرد. تنها حدود 10 درصد از کل تستها مربوط به مسایل می باشد و بقیه مطالب توصیفی هستند، لذا درصورت ضیق وقت به هنگام تست زنی وقت مطالعه مسایل را به زمانی موکول کنید که همه مطالب توصیفی را مطالعه کرده باشید.در فرصت و موقعیت روزهای پایانی کنکور بهترین روش 76 میباشد و استفاده از تستهای طبقه بندی توصیه نمیشود. با در نظرگرفتن این که – تست زدن، حل تست های دورهای کنکور های ساده شیمی آخرین درس در مجموعه ی تستهای اختصاصی دفترچه ی سوالات است، دانش آموزان به دلیل اختصاص وقت به تستهای دروس قبلی، در مورد شیمی دچار کمبود وقت میشوند.زمانی که تستها دروس تخصصی دیگر را علامت میزنید،به زمان باقی مانده برای شیمی هم توجه داشته باشید.

 • کلید : در تستهای شیمی به نحوهی توزیع سؤالات و همچنین در اولویت قراردادن پاسخگویی به تستهای توصیفی توجه نمایید.

زیست شناسی

به دلیل تنوع زیاد منابع و کتب تستهای زیست شناسی، مراجعه به تستهای کنکورهای سالهای قبل به عنوان بهترین منبع، بیشتر توصیه میشود.پیشنهاد میشود در روزهای پایانی برای ایجاد آمادگی بیشتر از مبحث درس زیست، حدود 40 تست تمرین و مرور گردد. شواهد نشان میدهدکه فقط 7 درصد از دانش آموزان تستهای زیست شناسی را بالای 50 درصد میزنند از دو جنبه میتوان به این مشکل نگاه کرد. اول آنکه دانش آموزان سواد کافی نداشته باشند. اما این دلیل چندان قابل استناد نیست. نکته ی دوم و عامل اصلی ضعف دانش آموزان در پاسخگویی به تستهای زیست شناسی، عدم درک سؤالات وعجله درپاسخ دادن است.هر سؤال نکات کلیدی داردکه باخوب فهمیدن سؤال قابل دستیابی است. برای هرسؤال زیست شناسی 45 ثانیه زمان وجود دارد و از این زمان میتوان 15 ثانیه رابه خوب خواندن سؤال، 15 ثانیه را به خواندن گزینه ها و 15 ثانیه رابه پاسخ دادن و پر کردن پاسخنامه اختصاص داد. البته بیان این نکته صرفا برای ایجاد یک الگو و تصویر ذهنی است نه اینکه واقعا برای هرتست زمان بگیرید!

 • کلید : در تستهای زیست شناسی،دقت برروی درک وفهم سؤالات اهمیت بیشتری دارد.

زیان انگلیسی

تستهای درس زبان آخرین سری ازسؤالات در دفترچه ی عمومی میباشند 50 یا 60 درصد از دانش آموزانی که نتوانسته اند تستهای زبان را بزنند استدلالشان اینست که زمان کم آوردهاند.چرا؟ دلیل این امر اختصاص زمان بیشتر به تست های دروس ما قبل است.توقف زیاد در تستهای قبلی که معمولا هم غلط از آب در می آیند موجب ضرر جدی درتستهای زبان میشود،درحالی که، اگر دقت مناسب برای آن صرف گردد و احتمالا تستهای صحیح بیشتری را علامت خواهید زد. بنابراین بسیار مهم است که مجموعه سؤالات دفترچه عمومی را با هم ببینید یعنی تستهای یک ستاره و دوستاره از ابتدا سؤالات عمومی شروع کنید و تا انتهای سؤالات که تستهای زبان هستند پیش بروید و بعد برای تستهای یک ستاره و دو ستاره وقت بگذارید. درزبان،تستهایی راکه سالهای قبل زیاد تکرار شده اند با نظر دبیران مشخص کرده و تمرین کنید.

 • کلید : درتستهای زبان انگلیسی زمان راهماهنگ بازمان دروس عمومی دیگردرنظربگیرید.

معارف

باعنایت به فرّاربودن مفاهیم بخصوص اسامی،مباحث سنتهای الهی،فلسفه، تاریخ و احکام ،لازم است درس معارف دریک فرصت کوتاه مرور شود. روایات مخصوصا آیات بایدبادقت خوانده شود چرا که قابلیت طراحی تست در مورد آنها زیاد است. باید بدانید هر آیه در چه زمینه ای است و در دقیقه ای پاسخ داده و در زمان صرفه جویی کند. اشاره به کدام مطلب دارد.

 • کلید : درتستهای معارف،امکان سرعتعمل،بیشتراست.

ادبیات

علیرغم آن که درس ادبیات ارتباط با زبان مادری دانش آموزان دارد اما مورد سهل انگاری بیشتری قرارمیگیرد. از کنکور 81 که سؤالات به نسبت سخت ترشده است توقع میرود دانش آموزان این درس را جدی تر بگیرند علاوه برآن کتاب زبان فارسی که ازسال سوم آن در کنکور سؤال می آیدبه اندازهی کفایت تدریس نمیشود و اکثر دانش آموزان در این درس مشکل دارند.باعنایت به این که 5سؤال ازاین کتاب طرح میشود . لازم است دانش آموزان ضعف های خود را در آن جبران نمایند. تسلط برکلیه مطالب ادبیات حتی هم سنگ دبیر، برای کسب نتیجه مطلوب ضرورت دارد.دانش آموزان دربخش دریافت پیامهای اصلی مطالب نیز مشکل دارند. در قرابت های معنایی توصیه میشود ابتدا خود عبارت یابیت را مطالعه نموده و سپس درذهن خودتان معنی کنید. بعد معنی رادرذهن ساده نماییدتا حدی که چکیده و درون مایه اصلی موضوع کشف شود. سؤالات اولین دفترچه عمومی،تستهای ادبیات هستند و لذا تقسیم زمان مناسب دراین درس مهم است.

 • کلید : تستهای ادبیات را جدی بگیرید و به حفظیات اتکا نکنید.

عربی

در رابطه با ترجمه به فعل و زمان فعل توجه شود و در موارد مشابه کلمات سادهای مانند ضمائر یا مفرد و جمع بودن کلمات مد نظر قرار گیرد.دردرک مطلب، دقت درمفهوم کلی مطالب مهم است. یادتان باشد که سؤالات مطرحه خارج از مفاهیم درک مطلب نخواهد بود.سؤالهای تجزیه و ترکیب ازبخش درک مطلب ، از انتها پاسخ داده شوند یعنی ابتدا به ترتیب توجه شود و بعد موارد تجزیه. شناخت نقش مثل تمیز، حال و جامد و مشتق بودن کلمه دقت گردد. در رابطه با تمیز عدد و حرکت گذاری جملات داده شده به اسمهای غیرمنصرف دقت بیشتری شود.

 • کلید : درتستهای عربی، برای کسب مهارت بیشتر ، هیچ فنی به اندازه ی آمادگی های قبلی نقش ندارد.

 

نتیجه گیری:

 • در طراحی سؤالات کنکور اصول کلی طراحی تست رعایت میشودبنابراین برای پاسخگویی به سؤالات دنبال روشهای غیرعادی نباشید.
 • خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه ی کنکور آماده سازید.
 • سؤالات هردرس را در سه مرحله ی تستهای باجواب مشخص، یک ستارهای و دو ستارهای پاسخ دهید.
 • باید این فن جسورانه را بیاموزید که از سر بعضی تستها بگذرید.
 • در تستهایی که در مورد گزینه ی صحیح شک دارید تنها زمانی ریسک کنید که اطمینان داشته باشید حداقل دو گزینه غلط است.
 • قبل ازهرگونه اقدام به پاسخگویی تست، تمام اجزاءآن را با دقت بخوانید.
 • سعی کنید قبل از پاسخ به هرتست، گزینه صحیح راحدس بزنید.
 • در جلسه ی کنکور دقت کنید در فضایی قرارنگیرید که با کوچکترین سرنخ ها فریب بخورید.
 • در تقسیم زمان برای پاسخگویی به تستها،توجه داشته باشید که زمان برای حل هرتست متفاوت است.
 • اگر زمانی برای مرورتستها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید که به غلط بودن اول اطمینان حاصل نمایید.
 • برای افزایش سرعت عمل درتست زنی چهار عوامل مؤثرندتمرین و رکوردگیری تست زنی، شادابی و سر حال بودن،تمرکز و آرامش و مطالعه ی مفهومی.
 • محاسبات ریاضی را با دقت و تمرکز انجام دهید.
 • درتستهای ریاضی،یک روش کارمشخص داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید.
 • دردرس فیزیک ضمن مطالعه مفهومی وتقویت بنیه ریاضی،به طورکیفی تستهایی درسطوح ساده،متوسط وسخت زده و مراقب مفاهیم نزدیک به هم باشید.
 • درتستهای شیمی به نحوهی توزیع سؤالات وهمچنین در اولویت قراردادن پاسخگویی به تستهای توصیفی توجه نمایید.
 • درتستهای زیست شناسی، دقت برروی درک و فهم سؤالات اهمیت بیشتری دارد.
 • درتستهای زبان انگلیسی، زمان راهماهنگ با زمان دروس عمومی دیگر در نظربگیرید.
 • درتستهای معارف، امکان سرعت عمل ،بیشتر است.
 • تستهای ادبیات را جدی بگیرید و به حفظیات اتکا نکنید.
 • در تستهای عربی ،برای کسب مهارت بیشتر،هیچ فنی به اندازه ی آمادگی های قبلی نقش ندارد.

چنانچه در دروس دیگری سوالاتی دارید یا در خصوص مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته و یا حتی دیگر تکنیک های تست زنی در کنکور سوالاتی دارید ٬ هم اکنون با مشاوران مجرب ما تماس حاصل فرمایید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…