جزئیات دریافت پاسپورت دارندگان کارت سبز بسیج

جزئیات دریافت پاسپورت دارندگان کارت سبز بسیج

متقاضیان دریافت پاسپورت، در صورت برخورداری از سن قانونی، می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی خود، به یکی از دفاتر پلیس الکترونیکی مراجعه کرده و برگه درخواست مجوز خروج از کشور را دریافت نمایند.

این پروسه شامل مراحل ساده ای می باشد و فرد طی هفت الی ده روز کاری، می تواند گذرنامه خود را به صورت پستی دریافت نماید. اما یکی از سوالاتی که عموما ذهن مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است، تاثیر استفاده از کارت سبز خدمت برای دریافت پاسپورت است.

این موضوع در حالی مطرح می شود که، چند سالی بحث تاثیر محل خدمت و سوابق بسیج، بر امکان خروج از کشور افراد به گوش رسیده و شایعات زیادی در این مورد شنیده می شود.

در این مقاله تلاش داریم تا شما را از جزئیات دریافت پاسپورت دارندگان کارت سبز بسیج مطلع سازیم؛ لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

منظور از کارت سبز بسیج چیست؟

نهاد بسیج، هر ساله برنامه ها و اردوهای متنوعی را به منظور آشنایی بیشتر اعضای خود با فنون نظامی و مباحث فرهنگی ترتیب می دهد.

یکی از این دوره ها، دوره تکمیلی بسیج نام دارد، که متقاضیان با شرکت در آن، علاوه بر شرکت در دروس تئوری، به مدت دو هفته عازم خارج از شهر شده و در قالب چندین مرحله اردو با مهارت های نظامی از قبیل تیراندازی، آرایش های نظامی و… آشنایی پیدا می کنند.

در پایان این دوره به افراد، کارتی تحت عنوان کارت سبز بسیج ارائه می شود. لازم به ذکر است، فراخوان پذیرش نیرو برای دوره تکمیلی بسیج، عموما در ماه های تیر، مرداد و شهریور انجام می شود.

پونزبرنامه زمانی دوره تکمیلی بسیج به صورت زیر می باشد:

مرحله اول

دوره کارت سبز که به مدت 30 روز زمان می برد. (دروس تئوری)

مرحله دوم

دوره کارت سبز که به مدت 15 روز به صورت شبانه روزی می باشد. (اردوی خارج از شهر)

منظور از کارت سبز بسیج چیست؟

مراحل برگزاری دوره تکمیلی بسیج

دریافت کارت بسیج عادی

دریافت کارت بسیج عادی با ارائه مدارک شناسایی نظیر کارت ملی، شناسنامه و عکس پرسنلی متقاضیان و عضویت در یکی از پایگاه های این نهاد نظامی انجام می شود. عضویت بسیج هم اکنون از طریق پایگاه های این نهاد نظامی در مساجد، دانشگاه ها انجام شده و به سادگی انجام می گیرد.

اخذ کارت بسیج فعال

دریافت کارت بسیج فعال نیازمند حضور حداقل 6 ماهه مشمول در جلسات و برنامه های بسیج است.

نام نویسی در دوره ی تکمیلی بسیج

فرد مشمول پس از نام نویسی نهایی، می بایست در تاریخ اعلام شده برای شرکت در دوره تکمیلی بسیج به حوزه مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات مربوط به کلاس های خود را دریافت نماید.

خروج از کشور دارندگان کارت سبز بسیج

همانطور که اشاره کردیم، دارندگان اعضای بسیج با شرکت در دوره تکمیلی که عموما دو ماه طول می کشد، واجد شرایط دریافت کارت سبز بسیج شده و می توانند از مزایای آن بهره مند شوند. به عنوان مثال این افراد با در اختیار داشتن کارت بسیج، از شانس بالایی برای پذیرش سپاه محل سکونت خود برخوردار خواهند بود و عموما خدمت سربازی راحت تری را می گذرانند.

اما سوالی که گاها مطرح می شود، تاثیر سابقه بسیج و در اختیار داشتن کارت سبز بر دریافت پاسپورت و سفر به کشورهای خارجی است. در این مورد باید ابتدا اشاره کنیم، افراد برای دریافت مجوز خروج از کشور یا پاسپورت، به هیچ عنوان نیازی به ارائه سوابق عضویت بسیج و مدارکی از این قبیل نداشته و لذا می توان نتیجه گرفت که این افراد منعی برای گرفتن پاسپورت نخواهند داشت.

در مورد سفرهای خارجی باید خاطرنشان کرد از سال 2019 میلادی و تصویب قانون جنجالی دولت وقت آمریکا علیه نهاد سپاه، دانشجویان، نخبگان و کارآفرینانی که خدمت خود را با استفاده از کارت سبز و یا بصورت عادی در سپاه به پایان رسانده باشند، در صورت تقاضای ویزا، با مشکل مواجه شده و از ورود آنها به داخل مرز آمریکا جلوگیری می شود.

البته این مشکل صرفا مربوط به متقاضیان سفر به کشور آمریکا شده و افرادی که کارت خدمت سپاه را در اختیار داشته باشند، برای سفر به سایر کشورهای دنیا هیچگونه محدودیتی نخواهند داشت.

خروج از کشور دارندگان کارت سبز بسیج

لاتاری و کارت سبز بسیج

موضوع دیگری که گاها توسط افراد پرسیده می شود، تاثیر برنده شدن لاتاری برای ورود به آمریکا توسط دارندگان کارت پایان خدمت سپاه است؛ چرا که برندگان لاتاری توسط سیستم قرعه کشی به صورت کاملا تصادفی انتخاب می شوند.

همانطورکه اشاره کردیم، کارت سبز بسیج به خودی خود مانع دریافت پاسپورت هیچکدام از کشورهای جهان برای فرد متقاضی نبوده و صرفا زمانی که از آن برای پذیرش سپاه استفاده کرده باشید، ممکن است برای ورود به آمریکا با مشکلاتی مواجه شوید.

دلیل این امر حساسیت حاکمیت امریکا به اعضا و افراد وابسته به سپاه بوده و این موضوع ارتباطی با نحوه پذیرش شما در سپاه و کارت سبز خدمت نخواهد داشت؛ به همین جهت می توان گفت حتی در صورت برنده شدن در بخت آزمایی لاتاری نیز، شما باید در جلسه مصاحبه کنسولگری آمریکا برای دریافت ویزا شرکت کنید و به طور قطع نمی توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد!

در نهایت قانع شدن مامور سفارت مبنی بر بی اراده بودن شما برای خدمت در سپاه، عامل تعیین کننده در فرآیند اخذ ویزا خواهد بود.

سفر دارندگان کارت سبز بسیج به سایر کشورها

شرایط اخذ خدمت سربازی در ایران به دلیل اجباری بودن این دوره برای اکثر کشورهای جهان اهمیتی نداشته و توجهی به این موضوع نمی کنند؛ به همین علت افرادی که احیانا با استفاده از کارت سبز بسیج وارد سپاه شده و خدمت خود را به اتمام رسانده باشند، ممکن است در پذیرش ویزا دچار مشکل و وقفه بشوند.

چنانچه شما جزء افرادی باشید که در پروژه های مهم نظامی با سپاه همکاری داشته و یا بصورت افتخاری مدتی در کادر سپاه حضور داشته باشید، ممکن است در مورد نحوه فعالیت های شما بررسی هایی صورت گرفته و به این ترتیب مراحل اخذ ویزای شما میزانی طولانی تر شود.

سفر دارندگان کارت سبز بسیج به سایر کشورها

سخن آخر

مهاجرت و سفر به کشورهای خارجی، یک از دغدغه های اصلی افرادی است که به دلیل شرکت در دوره هایی نظیر دوره تکمیلی بسیج، در مورد تاثیر این مدارک در خروج از کشور آنها تردید دارند.

در حال حاضر در اختیار داشتن کارت سبز بسیج مشکلی برای دریافت پاسپورت و خروج از کشور مشمولین ایجاد نکرده و صرفا ممکن است دریافت ویزای آمریکا را برای این افراد با موانعی همراه کند؛ که البته این مشکل مختص به کشور آمریکا بوده و سایر کشورها مشکلی با سوابق خدمت افراد ندارند.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را از جزئیات دریافت پاسپورت دارندگان کارت سبز بسیج آگاه سازیم؛ چنانچه سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کرده یا با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید. از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتمنظور از کارت سبز بسیج چیست؟

کارت سبز بسیج، گواهی پایان دوره ای به نام دوره تکمیلی بسیج است، که بعد از اتمام به افراد ارائه شده و آن ها با استفاده از آن می توانند صاحب امتیازاتی نظیر پذیرش سپاه شوند.

سوال علامتسفر دارندگان کارت سبز بسیج به کشورهای مختلف جهان شامل چه محدودیت هایی می شود؟

دارندگان این کارت مشکلی برای سفر به کشورهای مختلف جهان نداشته و صرفا در صورت خدمت در سپاه، ممکن است برای دریافت ویزای آمریکا با موانعی روبرو شوند.

سوال علامتآیا امکان دریافت و تمدید پاسپورت برای دارندگان کارت سبز خدمت وجود دارد؟

خیر؛ دارندگان کارت سبز بسیج هیچ گونه محدودیتی مبنی بر دریافت پاسپورت و تمدید آن نخواهند داشت.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

جزئیات دریافت پاسپورت دارندگان کارت سبز بسیج

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید