راهنمای انتخاب رشته کنکور 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور

راهنمای انتخاب رشته کنکور میتواند اشکال مختلفی داشته باشد اما هدف تمام این اشکال و مشاوره های مربوط به انتخاب رشته تنها کمک به داوطلبین ثبت نام در دانشگاه ها است . یک راهنمای انتخاب رشته خوب باید استاندارد های مربوط به این امر مهم را داشته باشد . برای انتخاب یک راهنمای انتخاب رشته مفید اغلب افراد زمان و هزینه بسیاری را صرف میکنند اما در این متن ما راه های بسیار موثر تر و کم هزینه تری را در غالب راهنمای انتخاب رشته به شما معرفی میکنیم . از انواع راهنمای انتخاب رشته میتوان به تست انتخاب رشته ، مشاوره انتخاب رشته انلاین ، مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اشکال مفید دیگری شبیه به این موارد نامبرده اشاره کرد . بطور کل یک راهنمای انتخاب رشته موثر میتواند آینده فرد را تضمین کند و مسیر های موفقیت و پیشرفت تحصیلی در آینده را پیش پای او بگذارد .


بیشتر بخوانید: چگونگی چینش رشته محل ها در انتخاب رشته کنکور سراسری


انتخاب رشته کارشناسی ارشد

برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز میتوان از راهنمای انتخاب رشته استفاده کرد . تنها رشته های موجود در مقطع کارشناسی و کاردانی نیستند که متنوع و زیاد هستند و میتوانند داوطلب را سر در گم کنند ، گاه داوطلبین دکتری و کارشناسی ارشد که بطور کل به آن تحصیلات تکمیلی نیز میگویند نیازمند راهنمای انتخاب رشته جامعی هستند که مسیر های پیشرفت درسی و شغلی در اجتماع را پیش پای داوطلب میگذارد .

یک راهنمای انتخاب رشته برای مقطع کارشناسی ارشد اگرچه پیچیدگی و تنوع بسیار زیاد گرایش مانند کاردانی و کارشناسی ندارد اما یقینا بسیار مهم و کار آمد است . برای استفاده درست از یک راهنمای انتخاب رشته مناسب شخص باید با یک مشاور کاردان و زبده آشنا شود و از اطلاعات او بهرمند گردد . مشاوره برای انتخاب رشته در هر گروه آزمایشی مطالعات مخصوص به خود را نیاز دارد که مقدار کمی از آن با مطالعه دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدست میاید .

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری


بیشتر بخوانید: ۵ گام اصلی انتخاب رشته دانشگاه بعد از کنکور سراسری


راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی

راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی یکی از اشکال گفته شده در مبحث راهنمای انتخاب رشته است . در این روش شخص داوطلبی که در گروه آزمایشی تجربی تحصیل میکند میتواند با یافتن یک مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی معتبر به راحتی به خواست خود برسد . راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی در بسیاری از مراکز مشاوره تحصیلی مورد استفاده متقاضیان است و در دسترس همگان قرار دارد . همانطور که میدانید و از اسم راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی پیداست کافی است که شما شماره تماس یک مرکز معتبر را پیدا کرده و با آن تماس حاصل نمایید و تمامی سوالات مربوط به انتخاب رشته مجازی تجربی ، راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ، نحوه انتخاب رشته دانشگاه سراسری ، تخمین رشته ، انتخاب رشته سازمان سنجش و … را از این مرکز پرس و جو کنید و قطعا اگر مرکز معتبری را یافته باشید به تمامی سوالات خود دست خواهید یافت .


بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دانشگاه آزاد و نکته هایی که باید در مورد آن بدانید


برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته با ما تماس بگیرید

 • مشاوره انتخاب رشته ارشد
 • نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • انتخاب رشته مجازی ارشد سازمان سنجش
 • با چه رتبه ای چه رشته ای؟
 • مشاوره تحصیلی انتخاب رشته
 • مشاوره انتخاب رشته نهم
 • مشاوره انتخاب رشته انلاین
 • نرم افزار انتخاب رشته تجربی
 • دانلود نرم افزار انتخاب رشته

بیشتر بخوانید: مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی


مشاوره تلفنی انتخاب رشته

مشاوره تلفنی انتخاب رشته میتواند تمامی اطلاعات مربوط با انتخاب رشته را به راحتی و تنها با یک تماس در اختیار شما بگذارد و هزینه مشاوره خود را بصورت غیر آنلاین و الکترونیکی از قبض تلفن شما کسر کند . راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی برای داوطلبین تجربی یک راه بسیار ساده و کار آمد در جهت پاسخگویی به ابهامات مربوط به انتخاب رشته تحصیلی است .

اگرچه به نظر میرسد بهترین مسیر برای فرد مشاوره حضوری است اما راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی نیز تا کنون کمک های بسیاری در این مسیر به متقاضیان خود کرده و بسیاری از سوالات آنان را پاسخگو بوده است . گروه آزمایشی تجربی هر ساله بیشترین تعداد داوطلب کنکور را دارد و هر ساله ظرفیت های پذیرش دانشجو در این گروه آزمایشی تغییر میکند در نتیجه نیاز به مشاوره برای داوطلبین آن بیشتر است . برای این منظور است که راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی راهی بسیار مفید و کم هزینه است .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی انتخاب رشته دانشگاه دولتی


راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری بطور کل در دفترچه مربوط به هر دانشگاهی که کنکور آن با کنکور سراسری هماهنگ است درج شده است . راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری یا بطور کل همان دفترچه انتخاب رشته کنکور شامل تمامی کد محل رشته ها است و جزئیات این رشته ها و دانشگاه های موجود در سراسر کشور در آن درج گردیده است . اگرچه استفاده از دفترچه انتخاب رشته به عنوان تنها راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری یک اشتباه پر تکرار است اما برای انتخاب رشته دانلود این دفترچه از سایت سازمان سنجش و آموزش کشور ضروری است . همانطور که میدانید کد محل رشته ها تنها در دفترچه دانشگاه ها ثبت میشود در نتیجه دفترچه ثبت نام یک راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار مهم است . یک راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد و آن استفاده از مشاوره برای انتخاب رشته در کنکور سراسری است .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور


دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری جزئیات زمان و مکان ثبت نام در هر رشته و دانشگاهی را در بر میگیرد اما برای یافتن علاقه و استعداد فرد به یک راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری جامع تبدیل نشده است . برای این منظور فرد به مشاوره نیاز دارد . شخص با کمک یک مشاوره کار آزموده میتواند خود را بشناسد ، علاقه خود را بیابد ، سطح توانایی خود را با رشته انتخابی برای تحصیل در آینده را هماهنگ کند و میتواند یک رشته متناسب با استعداد و محل زندگی و علاقه خود انتخاب کند . برای راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری بطور جامع و کامل استفاده از مشاوره ضروری است این مشاوره اشکال مختلفی دارد که میتواند بصورت آنلاین ، تلفنی یا حضوری باشد . مبحث راهنمای تلفنی انتخاب رشته تجربی یکی از نمودهای بارز موجودیت مشاوره تلفنی در جهان مدرن و مجازی امروزه و در اختیار همگان است .


بیشتر بخوانید: انتخاب رشته بدون کنکور علمی کاربردی


سایر موارد مربوط به انتخاب رشته

 • نتایج کنکور سراسری
 • سازمان سنجش کارشناسی ارشد
 • نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد
 • نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد تجربی
 • نرم افزار انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد
 • انتخاب رشته مجازی دانشگاه ازاد
 • نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد ریاضی
 • تراز قبولی دانشگاه آزاد
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • نرم افزار انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد
 • تعداد انتخاب رشته دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی انتخاب رشته بدون کنکور علمی کاربردی


راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد موجود است . اگرچه برای راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز حتی فرد به مشاوره احتیاج دارد اما جزئیات کمی از رشته های دانشگاه آزاد در این دفترچه ثبت شده است . یک راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد که مناسب و همه جانبه باشد تنها و تنها در دستان یک مشاور تحصیلی ، تحصیل کرده قرار دارد . برای راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد از جانب یک مشاور کافی است یکی از راههای گفته شده در متون بالا را امتحان کنید . مثلا شما میتوانید با حضور در یک مرکز مشاوره تحصیلی حضوری یا گاها با تماس گرفتنی ساده به خواست خود برسید . گاه حتی با یک انتخاب رشته مجازی کنکور فرد به پاسخ سوالات خود در مورد رشته و دانشگاهی که میتواند در ان تحصیل کند میرسد و نیاز به مشاوره بیشتری در این مورد ندارد .


بیشتر بخوانید: انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد شامل چه نکاتی می شود ؟


نحوه انتخاب رشته

نحوه انتخاب رشته کردن برای یک داوطلب دانشگاه آزاد نیاز به راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ندارد و بطور کامل در سایت مربوط به سازمان سنجش و آموزش کشور درج شده . برای انتخاب رشته کردن فرد ابتدا باید در کنکور سراسری مجاز شده باشد . همانطور که به آن واقف هستید کنکور برای دانشگاه سراسری و آزاد مشترک است و داوطلبین این دو دانشگاه تا مرحله انتخاب رشته با هم مشترک هستند . راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری و راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد بصورت مشترک و کامل در دفترچه مشترک این دو دانشگاه و مرکز تحصیلی مندرج گردیده است . در این دو راهنما تمامی کد محل رشته ها و دانشگاه ها درج شده و تمامی مراحل انتخاب رشته و نحوه انتخاب رشته و همچنین ثبت نام در دانشگاه در آنها وجود دارد . امروزه انتخاب رشته برای افراد به یک امر بسیار ساده تبدیل شده است .


بیشتر بخوانید: اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری


دفترچه راهنمای انتخاب رشته

دفترچه راهنمای انتخاب رشته همانطور که پیش از این به آن اشاره کردیم تنها کلیات مربوط به ثبت نام وانتخاب رشته را در خود دارد . در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کد محل رشته ها ثبت شده و به ترتیب قرار دارد . تمامی رشته و گرایش های آنها با کد انتخاب رشته مخصوص به خود در این دفترچه وجود دارد . در دفترچه راهنمای انتخاب رشته همچنین اطلاعات مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته و رتبه مجازی افراد نیز ثبت شده است . دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و دفترچه انتخاب رشته ریاضی با هم مشترک هستند اما جزئیات مربوط به هر کدام از این دانشگاه در آنها بصورت جداگانه ثبت شده و متقاضی را سر در گم نخواهد کرد . پس از دریافت یک مشاوره همه جانبه از سوی یک مشاور تحصیلی در یک مرکز معتبر شخص تنها با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته میتواند یک انتخاب رشته موفق داشته باشد .


بیشتر بخوانید:مشاوره انتخاب رشته ریاضی کنکور سراسری


برای مشاوره قبولی در رشته مورد علاقه خود با ما تماس بگیرید

 • نرم افزار انتخاب رشته ارشد رایگان
 • تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارشد
 • دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته آزاد
 • انتخاب رشته مجازی ارشد رایگان
 • انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارشد
 • زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • ثبت نام دانشگاه آزاد
 • سایت دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید:مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری


تست انلاین انتخاب رشته

علاوه بر دفترچه راهنمای انتخاب رشته و سایر انواع مشاوره در این مورد یک روش برای کمتر کردن استرس افراد در مورد دانشگاه و رشته ای که در ان شانس قبولی دارند وجود دارد و آن تست انلاین انتخاب رشته است که فرد تنها با استفاده از نرم افزارهای مربوط به این امر میتواند با وارد کردن رتبه مجازی خود در کنکور و همچنین تراز خود و یا درصدهای اخذ شده در هر درس در این نرم افزارهای آنلاین دانشگاه و رشته ای که افراد با رتبه مشابه در سالهای قبل در ان قبول شده اند را ببیند و با عملکرد خود مقایسه کند و بسنجد که آیا توان قبولی در رشته مورد علاقه خود را دارد یا نه .

اگرچه استرس داشتن در این زمینه یک امر طبیعی است اما طبعا در جهت کمتر کردن این تنش های فکری راه های متفاوتی وجود دارد که فرد میتواند باتحقیق به آن دست یابد .

راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد


بیشتر بخوانید: انتخاب رشته پرستاری در کنکور سراسری


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست رشته های بدون کنکور در دانشگاه های دولتی

در دانشگاه های دولتی نیز نوعی از تحصیل با نام تحصیل بدون کنکور وجود دارد و در این نوع تحصیل لیستی از رشته ها گنجانده شده اند که برای افراد متقاضی تحصیل بدون کنکور بسیار مهم هستند . در لیست رشته های بدون کنکور در دانشگاه های دولتی میتوان نمونه های زیر را نام برد :

 • علوم ورزشی
 • مدیریت صنعتی
 • هتلداری
 • علوم کامپیوتر
 • علوم مهندسی
 • زیست شناسی جانوری
 • فیزیک
 • مهندسی ایمنی
 • علوم قرآن و حدیث
 • زمین شناسی
 • مهندسی صنایع
 • زیست شناسی دریایی
 • زیست شناسی گیاهی
 • ریاضیات و کاربردها
 • زیست شناسی
 • علوم انتظامی
 • شیمی محض
 • علوم مهندسی آب
 • مهندسی کامپیوتر
 • هتلداری
 • اقیانوس شناسی
 • ترویج و آموزش کشاورزی
 • مرمت آثار تاریخی
 • هنر اسلامی
 • آموزش زبان انگلیسی
 • زبان روسی
 • زبان و ادبیات اردو

بیشتر بخوانید: چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم؟


دیگر رشته های بدون کنکور دانشگاه دولتی

یقینا لیست بالا تنها موارد موجود در زمره رشته های بدون کنکور نیستند و این لیست بلند تر از موارد نام برده شده است . نمونه های زیر بصورت منتخب چند رشته بدون کنکور دیگر را شامل میشود :

 • پرورش طيور
 • توليدات دامي
 • صنايع شيميايي
 • مواد
 • معدن
 • توليدات گياهي
 • علوم و مهندسی محیط زیست
 • گیاه پزشکی
 • ساخت پروتزهاي دنداني
 • مدارك پزشكي
 • جنگلداري
 • شيلات
 • اموزش راهنمايي و مشاوره
 • زبان انگليسي
 • اموزش رياضي
 • مهندسی علوم دامی
 • جغرافیا
 • زبان و ادبیات عربی
 • علوم و مهندسی خاک
 • مهندسی صنایع چوب
 • روانشناسي و اموزش كودكان استثنايي
 • مطالعات اجتماعي
 • زبان و ادبیات ارمنی
 • گياه پزشكي
 • مرتع و ابخيزداري
 • مهندسي بهداشت حرفه اي و ايمني كار
 • مهندسي بهداشت محيط
 • اموزش حرفه و فن
 • مترجمی زبان انگلیسی
 • اموزش علوم تجربي
 • مدیریت صنعتی
 • علوم و مهندسی صنایع غذایی
 • نقشه برداري
 • شهرسازي
 • علوم و مهندسی باغبانی
 • علوم و مهندسی جنگل
 • مهندسی طبیعت

بیشتر بخوانید: تغییرات مهم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری


برای مشاوره انتخاب رشته با مشاوران انتخاب رشته آویژه تماس بگیرید

 • انتخاب رشته مجازي
 • انتخاب رشته سنجش
 • سازمان سنجش کارت اعتباری
 • انتخاب رشته تجربی سنجش
 • رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه
 • تخمین رشته قبولی با رتبه
 • دفترچه کنکور سراسری

بیشتر بخوانید: اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته کنکور سراسری


شرایط ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه دولتی

تحصیل بدون کنکور در دانشگاه دولتی با ارائه دادن مدارک تحصیلی امکان پذیر است . با توجه به مصوبه سازمان سنجش بسیاری از رشته های دانشگاه های دولتی اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور کرده اند . داشتن دیپلم نظام جدید ۶-۳-۳ و همچنین داشتن مدرک پیش دانشگاهی و یا تهیه و گرفتن این مدارک تا مهلت ثبت نام کنکور و تا پایان شهریور ماه سال کنکور متقاضی و همچنین داشتن دیپلم نظام قدیم چهار ساله و مدرک کاردانی از سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و یا آموزشکده های فنی و حرفه ای مقبول سازمان سنجش و نداشتن مشکلات نظام وظیفه ( برای آقایان ) از مهمترین شروط ثبت نام در رشته های بدون کنکور در دانشگاه سراسری یا دولتی است .
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

راهنمای انتخاب رشته کنکور 1400

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید