رشته دندانپزشکی بدون کنکور (در ایران و خارج از کشور)

رشته دندانپزشکی بدون کنکور (در ایران و خارج از کشور)

بدون شک، دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته ها برای داوطلبان کنکور تجربی است. شاید بهتر است بگوییم که تقریبا تمام دانش آموزان تجربی، دوست دارند در رشته های پزشکی قبول شوند و در آن تحصیل کنند.

سخت ترین مانع برای تحصیل جوانان در این رشته، ظرفیت بسیار پایین دانشگاه ها برای دندان پزشکی است. در واقع تقاضا برای تحصیل در این رشته بسیار زیاد بوده و در عوض ظرفیت کمتر از سایر رشته ها است.

همین امر سبب شده است که تنها داوطلبان برتر کنکور، شانس تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را داشته باشند. چه بسا استعدادهای بسیاری که می توانستند پزشکان و دندانپزشکان توانمندی باشد اما به دلیل کمبود ظرفیت دانشگاه ها، مجبور به تحصیل در رشته دیگری شدند.

بحث کمبود ظرفیت دانشگاه ها برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی، به دیرباز بر می گردد و راه حلی برای آن ارائه نشده است. از یک طرف وزارت علوم و تحقیقات مجوز پذیرش در این رشته ها را به دانشگاه های دیگر نمی دهد (با این استدلال که بازار کار اشباع می شود) و از طرفی دیگر ظرفیت دانشگاه ها افزایش پیدا نمی کند.

در سال های اخیر راه حلی برای تحصیل بدون کنکور در رشته دندانپزشکی ارائه شده است که در ادامه به آن می پردازیم.

تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در تهران

یکی از سوالات متداولی که از مشاوران ما می پرسند این است که آیا امکان تحصیل دندان پزشکی به صورت بدون کنکور در تهران وجود دارد یا خیر؟

همان طور که در ابتدا نیز گفتیم، وزارت علوم و تحقیقات برای پیشگیری از اشباع شدن بازار کار رشته های پزشکی و پیراپزشکی، مجوز پذیرش بدون کنکور به این دانشگاه ها را نمی دهد. اما اعتراضات و تقاضای بسیار بالا برای این رشته سبب شد تا بالاخره مجوز پذیرش بدون کنکور در رشته دندان پزشکی به صورت بسیار محدود صادر شود.

تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در تهران

توجه بسیار مهم: امکان تحصیل بدون کنکور در رشته دندانپزشکی، تنها در سال های ۹۴، ۹۶ و ۹۷ در پردیس دانشگاه تهران اجرا شد. در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ هیچ گونه برنامه ای مبنی بر پذیرش بدون کنکور در این رشته ها وجود ندارد. در صورت صدور اطلاعیه توسط مراجع رسمی، در همین صفحه به اطلاع شما عزیزان می رسانیم.

بعد از کش و قوس های فراوان، وزارت علوم و تحقیقات مجوز تحصیل بدون کنکور در پردیس دانشگاه تهران را برای داوطلبان صادر کرد. متقاضیان می توانند هم زمان با فرآیند انتخاب رشته، پردیس دانشگاه تهران را انتخاب کرده و به تحصیل رشته دندان پزشکی در این دانشگاه بپردازند.

سوالی که برای داوطلبان پیش می آید این است که آیا پذیرش بدون کنکور برای رشته دندان پزشکی، به سادگی سایر رشته ها است؟

پاسخ به این سوال قطعا منفی است و سختی پذیرش در این دانشگاه، دقیقا به سختی پذیرش در کنکور بوده و شهریه سنگین هم به آن اضافه می شود. در ادامه به شرایط پذیرش بدون کنکور رشته دندان پزشکی در پردیس دانشگاه تهران می پردازیم.

مراقب سودجویان باشید! در سال ۹۹ و ۱۴۰۰، هیچ برنامه ای مبنی بر تحصیل بدون کنکور در رشته های پزشکی و دندان پزشکی وجود ندارد. در صورت انتشار اطلاعیه از مراجع رسمی، در همین صفحه به اطلاع شما عزیزان می رسانیم.

شرایط تحصیل دندان پزشکی بدون کنکور

با توجه به تقاضای بسیار بالا برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی، پذیرش در آنها به صورت بدون کنکور هم بسیار مشکل است. به عبارتی بهتر تحصیل بدون کنکور در رشته دندان پزشکی پردیس دانشگاه تهران، دارای شرایط و ضوابط خاص خود است که با پذیرش در سایر دانشگاه ها متفاوت است.

شرایط تحصیل دندان پزشکی بدون کنکور

در ادامه به شرایط تحصیل در رشته دندان پزشکی بدون کنکور می پردازیم:

  1. حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۲۶ سال تمام
  2. دارا بودن گواهی سلامت روانی و جسمی
  3. دارا بودن دیپلم نظام جدید یا دیپلم + پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک
  4. داوطلب باید بومی آن منطقه باشد (یعنی ۳ سال آخر دبیرستان را در آن منطقه خوانده باشد.)
  5. حداقل معدل دیپلم باید ۱۶ باشد (معدل باید بالاتر از این باشد و با ۱۶ شانس بسیار کمی برای پذیرش خواهید داشت.)
  6. در مصاحبه تخصصی پذیرفته شود.

تحصیل دندان پزشکی بدون کنکور در خارج

تحصیل دندان پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور، از دیرباز در ایران رواج داشته و همچنان امکان پذیر است. دانش آموزانی که توانایی تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در خارج از کشور را دارند؛ می توانند به سادگی به صورت کاملا بدون کنکور در دانشگاه های کشورهای دیگر تحصیل کنند.

بهترین مقصد برای ایران، کشور ترکیه است. نکته مهمی که باید درباره این کشور بدانید این است که تحصیل در رشته دندان پزشکی به صورت بدون کنکور در این کشور، بسیار محدود بوده و برای پذیرش در آن، باید در کنکور کشور ترکیه شرکت کنید.


بیشتر بخوانید: تحصیل رشته پزشکی در کشور ترکیه


تفاوت کنکور ترکیه با ایران، کم رقابت تر بودن آن است و به همین دلیل با تلاش کمتر شانس قبولی در دانشگاه های این کشور را دارید. البته دانشگاه های خصوصی زیادی در ترکیه هستند که اقدام به پذیرش بدون کنکور در رشته های پزشکی می کنند اما هزینه بسیار بالایی دارند.

تحصیل دندان پزشکی بدون کنکور در خارج

همچنین در صورت توانایی بالا در تامین هزینه های دانشگاه و زندگی، اروپا بهترین گزینه برای شماست. کشورهای اروپایی هیچ گونه کنکوری در دانشگاه ها ندارند و همچنین در صورت تحصیل، شانس دریافت اقامت در آن کشورها را نیز دارید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه رشته دندانپزشکی بدون کنکور (در ایران و خارج از کشور) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن پایانی

همان طور که در بالا نیز گفتیم، امکان تحصیل به صورت بدون کنکور هیچ کدام از دانشگاه های ایران برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ امکان پذیر نیست. برای مدت زمان محدودی امکان تحصیل در پردیس دانشگاه تهران به صورت بدون کنکور فراهم شد که موفقتی بود و در حال حاضر وجود ندارد.

بهترین روش برای تحصیل بدون کنکور در رشته دندان پزشکی، گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور است. اگر توانایی تامین مالی دارید، تحصیل در دانشگاه های اروپا را به شما توصیه می کنیم اما در صورت نداشتن توانایی مالی کافی، می توانید با شرکت در کنکور کشور ترکیه، شانس خود را برای تحصیل در این رشته امتحان کنید.

حتما قبل از هر تصمیم درباره تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در رشته دندان پزشکی، با مرکز مشاوران آویژه مشورت کنید. مشاوران ما ۷روز هفته (حتی روزهای تعطیل) آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

رشته دندانپزشکی بدون کنکور (در ایران و خارج از کشور)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه رشته دندانپزشکی بدون کنکور (در ایران و خارج از کشور)

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/7/4

دوشنبه

1400/7/5

سه شنبه

1400/7/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید